Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 11 do 14 od ukupno 14
Like Tree28Likes

tema: Indijski satovi

  1. #11
    Novi član
    Član od
    7.5.2013.
    Poruke
    2
    Lajkovi
    4
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Indijski satovi

    Citat RUS. kaže: Pregled poruke
    Prilog 35085Prilog 35086
    Ova dva su dobra, a iskreno nisam imao prilike da vidim uzivo nijedan od indijskih satova, sto ne znaci da su losi.
    Prvi je iznimno rijedak (bijeli Pilot) i jako ga je teško nabavit.

    Drugi je prefarbani Pilot (tzv. fantasy dial ili Mumbai-redial), kojeg nastoje prodat kao rijetku verziju traženog vojnog Jawana (bijeli Jawan nikad nije proizveden u tvornici). Evo detalji o tome: a word on HMT military watches...

    Svi HMT navijači koriste istu mašinu (HMT 0231, in-house movt. po Citizen licenci) tako da je ustvari najveća razlika u brojčanicima, jer kućišta (Jawan/Pilot/Janata/Jubilee) su im uglavnom dosta slična. HMT-ovi definitivno nisu loši satovi (vrlo su pouzdani i izdržljivi) ali nisu baš precizni kao COSC. Tvornička kvaliteta izrade je između vrlo dobre i odlične (novi satovi) a cijena satova je niska jer ih subvencionira indijska vlada (državna firma koja proizvodi za široke narodne mase) dok TITAN puca na više tržište (iako po kvaliteti nije nužno bolji).

    Ja imam dva sata HMT SONA (jedan franken s eBaya, drugi nedavno nabavljen novi iz showrooma) i prilično sam zadovoljan - jedini nedostatak je što zbog svoje male debljine nisu konstruirani da budu nepropusni ali kao povoljan dress watch za suho vrijeme su odlični - u rangu starijih DOXA satova recimo.
    Zagor and Mr D like this.

  2. #12
    Član Avatar korisnika Mr D
    Član od
    30.12.2012.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    451
    Lajkovi
    2867
    Reputacioni uticaj
    29

    Određen forumom Re: Indijski satovi

    Zagore, Trad,
    Hvala na informacijama.
    Nikada mi nije ni palo na pamet da Indijci prave satove.

    Neki HMT izgledaju sasvim fino i zaista su jeftini.
    Baš bi mi bilo interesantno da prošetam neki rađen za njihovo tržište, sa oznakama na Hindiju:

    Indijski satovi-hmt2.jpgIndijski satovi-hmt.jpg
    backarelli and Zagor like this.

  3. #13
    Novi član
    Član od
    7.5.2013.
    Poruke
    2
    Lajkovi
    4
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Indijski satovi

    Citat Mr D kaže: Pregled poruke
    Zagore, Trad,
    Hvala na informacijama.
    Nikada mi nije ni palo na pamet da Indijci prave satove.
    Nema na čemu, ako ima još pitanja - stojim na raspolaganju.

    Indijci prave sve živo, od igle do nuklearnog programa, a ono što nemogu isprojektirati sami - naprave po licenci. Ja osobno cijenim takav pristup - zašto nešto uvoziti kad imaju toliko radne snage - možda proizvod neće biti precizni kao da su ga pravili najjači Švicarci ili Nijemci ali mislim da za Japancima ne zaostaju puno.

    Jedini problem je da se dosta drže tradicije, nisu skloni inovaciji: dok neki Švicarci proizvedu novi model svako malo, Indijci skoro pola stoljeća proivode praktički isti model, npr. HMT Sona, Pilot, Janata (uz minimalne razlike u dizajnu brojčanika i kazaljki, po principu 'ubacit ćemo što trenutno imamo u tvornici'). Meni to ne smeta, jer sam i želio da dobijem novi sat, a da bude u stilu 60-ih (a za cijenu novog HMT-a se prosječan vintage sat iz 60-ih ne može ni obnoviti kako spada).

    Evo malo detalja o povijesti HMT-a:

    HMT Watches - Pulse of India | WorldTempus
    Yesteryear's HMT is a collector's delight today - Times Of India

    Treba primjetiti da tamo piše da ne proizovode mehaničke satove već 8 ili 9 godina, ali s obzirom da su proizvodili goleme serije (mislim da je HMT sveukupno proizveo oko 100 milijuna primjeraka satova) još uvijek ih ima dovoljno nekorištenih u skladištima, showroomima i dućanima. Ovo se posebno odnosi na Janatu, koja je bila najpopularniji model.

    Što se tiče preciznosti mehanizma u navijačima, možete pogledati moj thread na WUS-u: How well does standard handwind HMT movt (0231) keep time?

    Gomilu detaljnih podataka i slika možete naći u threadu na WUS, dugačkom preko 500 stranica (rastavljen je na 3 dijela i više se ne radi samo o Pilotu, nego o HMT satovima općenito), pa koga zanima evo link:
    My new HMT Pilot watch from India - thread no. 1 of 3

    Citat Mr D kaže: Pregled poruke
    Neki HMT izgledaju sasvim fino i zaista su jeftini.
    Baš bi mi bilo interesantno da prošetam neki rađen za njihovo tržište, sa oznakama na Hindiju:

    Kliknite za sliku za veću verziju

Ime:	HMT2.JPG
Viđeno:	265
Veličina:	453,6 KB
ID:	66477Kliknite za sliku za veću verziju

Ime:	HMT.JPG
Viđeno:	291
Veličina:	133,8 KB
ID:	66478
    Oba sata su verzija modela HMT Janata. Ovaj prvi brojčanik ima hindi (tj. Devanagari) verziju klasičnog art-deco brojčanika (inače dolazi sa arapskim znamenkama i tekstom na engleskom). Za drugi ne mogu garantirati da nije fantasy-dial. Prvi košta na eBayu 35$, što mi se čini kao dobra cijena za ovakvo stanje: HMT White Janata Hand Wind Hindi Devanagari 17J Watch Mechanical 1 Yr Warranty | eBay

    Nažalost većina drugih Janata na eBayu su frankensteini sa prefarbanim brojčanicima - za šarene se lako uoči (takve HMT nikada i nije proizvodio) ali ima i falšaka sa uobičajenim art-deco brojčanikom gdje se redial vidi tek pod povećanjem i to po fontu (npr. na natpisu 'Janata' ili 'PARA SHOCK') jer se na redialima font razliva kao da je na ink-jetu isprintan, dok je font tvorničkog brojčanika otisnut vrlo precizno (kao da je došao s laserskog printera). Pretpostavljam da redialeri jednostavno nemaju tehnologiju da otisnu slova tako precizno kao što to može tvornica.
    backarelli and Zagor like this.

  4. #14
    Član Avatar korisnika Mr D
    Član od
    30.12.2012.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    451
    Lajkovi
    2867
    Reputacioni uticaj
    29

    Određen forumom Re: Indijski satovi

    Baš sam bacio pogled na HMT-ov sajt:
    HMT Watches | HMT Watches

    Na stranu dizajn (iako ima i svelih izuzetaka), ali prosto je neverovatno da su na domaćem tržištu cene novih HMT satova u opsegu 5 do 71 EUR, s tim što je velika većina ispod 20 EUR.
    backarelli likes this.

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •