Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 14
Like Tree9Likes

tema: Pomoc oko podnog stojeceg sata

  1. #1
    Novi član
    Član od
    10.2.2015.
    Poruke
    5
    Lajkovi
    2
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Pomoc oko podnog stojeceg sata

    Pozdrav svima moje prvo javljane na forumu,
    Imam jedan stari podni porodicni sat sa 3 tega kome treba popravka, mehanizam je malo zaribao. On u principu radi, ali dodje do odredjenog polozaja u kojem "zaglavi". Posto se apolutno ne razumem u tematiku, jel moze pomoc koliko bi otprilike kostala ova popravka, kao i preporuka za casovnicara u Novom Sadu (moze i na privatne poruke ako ne sme javno).
    Takodje ako neko moze nesto vise da kaze o kakvom satu je rec (znam da je iz oko 1900 god).
    Fotografija nije bas kvalitetna, ali mogu naknadno postaviti i detaljnije fotke ako bude trebalo.
    Hvala.
    Pomoc oko podnog stojeceg sata-sat.jpg

  2. #2
    Stariji član Avatar korisnika nokru
    Član od
    7.7.2014.
    Poruke
    734
    Lajkovi
    3196
    Reputacioni uticaj
    57

    Određen forumom

    Da bi ti se išta moglo reći o podnom satu potrebno je skinuti utege sata, zatim sa dva vijka odvrnuti stroj sata i zajedno sa brojčanikom, i lancima izvući van, tada je potrebno dobro uslikati stroj sa zadnje strane da se vide oznake i serijski broj, zatim iza stroja na kutiji se nalazi zvono i na zvonu oznaka, isto tako, treba pretražiti na samoj kutij sata neke od oznaka,obično sa zadnje strane, isto je potrebno učiniti i da bi utvrdio u kome je stupnju sat ispravan i imali kakvih oštećenja ili nedostaje li nešto. Kada sve to uradiš i ispišeš , neće ti trebati velika pomoć oko ..., sat je otprilike poslije 1910. godine

    Sory, zaboravio sam ti reći, sat je odoka u solidnom stanju, ima sasvim sigurno popriličnu vrijednost, kada se uredi, sigurno će te neki od majstora tražiti popriličnu cifru za uređenje, cifru za vrijednost sata neću ti sada spominjati
    Poslednja ispravka: RUS (10.2.2015. u 6:47)
    arch_m and RobertNS like this.

  3. #3
    Stariji član Avatar korisnika arch_m
    Član od
    6.9.2014.
    Lokacija
    Sarajevo BOSNA
    Poruke
    738
    Lajkovi
    1985
    Reputacioni uticaj
    123

    Određen forumom Re: Pomoc oko podnog stojeceg sata

    Znao sam da ce brat Krunoslav da poentira!

    Kad neko zna - zna!
    Он сказал: "Поехали!"

  4. #4
    Stariji član Avatar korisnika nokru
    Član od
    7.7.2014.
    Poruke
    734
    Lajkovi
    3196
    Reputacioni uticaj
    57

    Određen forumom Re: Pomoc oko podnog stojeceg sata

    Prijatelju lijep pozdrav, ma gdje bio
    arch_m likes this.

  5. #5
    Novi član
    Član od
    10.2.2015.
    Poruke
    5
    Lajkovi
    2
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Pomoc oko podnog stojeceg sata

    Hvala nokru na odgovoru. Izvadicu mehanizam pa cu slikati sve detalje kao sto si rekao. Voleo bih saznati malo vise detalja o satu, a koliko vidim ovaj forum je pravo mesto, sasvim slucajno ga pronadjoh Inace sat je u mojoj porodici, evo ja sam peta generacija, tako da se podudara otprilike i datum kao sto si napisao. Za pocetak hocu da ga stavim u funkciju (radio je ok do pre dve godine kad je poceo da zeza, a ja nikako da mu posvetim paznje i popravim, a zasluzio je da radi ). Kasnije mozda i ozbiljnije restauriram, ako bude uslova. Takodje, nemam nameru da ga prodajem, ali posto si vec pomenuo, ako moze na private cisto neka procena, voleo bih znati i vrednost sata cisto informativno.
    Hvala na pomoci.

  6. #6
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.052
    Lajkovi
    30924
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Pomoc oko podnog stojeceg sata

    RobertNS dobro došao na forum.
    Ne bih ti preporučio da bilo šta rastavljaš (čemu rizik). Da je sat neispravan to već znaš da je star i to znaš. Sve ostalo ti može reći časovničar koji će popravljati sat.
    Što se tiče časovničara, nikada nisam nosio zidni, stojeći ili stoni sat na popravku pa ne znam detalje ali sam čuo da majstor Šimandi iz NS važi za najboljeg. Casovnicar-o nama
    Poslednja ispravka: skydrummer (10.2.2015. u 12:38)
    nokru and RobertNS like this.

  7. #7
    Stariji član Avatar korisnika nokru
    Član od
    7.7.2014.
    Poruke
    734
    Lajkovi
    3196
    Reputacioni uticaj
    57

    Određen forumom

    @sky, nema rizika, mehanizam je na daščici i kroz dvije vodilice se izvlači van i tako ga jedino može uslikati i doći sa zadnje tablice do podataka

    @RobertNS, svakako obilježi utege kako su postavljeni.kod sata sa tri utega, utezi nisu iste mase, odnosno težine
    Poslednja ispravka: RUS (10.2.2015. u 22:29)

  8. #8
    Novi član
    Član od
    10.2.2015.
    Poruke
    5
    Lajkovi
    2
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Pomoc oko podnog stojeceg sata

    Rastavljao sam vec sat i vadio mehanizam, nije komplikovano, ali ima vec godinu dana. Gledao sam tada malo da li bi nesto mogao sam da namestim, ali sam naravno odustao i vratio sve na mesto kao sto je i bilo. Od tada sat stoji, nazalost (iako mogu da ga pokrenem ali kao sto rekoh stane u odredjenom polozaju..) Tegovi su obelezeni davno, svakom na dnu stoji nalepnica (moj deda je jos to obelezio). Secam se vremena od pre 30ak godina kada sam kao klinac isao kod dede i divio se satu. A sada kada je kod mene, ja ga zapustio Zelim to da ispravim (iako nemam bas puno sredstava), ali cisto da radi za sada. Inace u satu je i limena bocica nekog singer ulja, koja se koristila za podmzivanje. Ima jos ulja unutra, ne znam jel to valjda da se koristi? U svakom slucaju nameravam ovih dana da ga odnesem do casovnicara, a postavicu ovde i detaljnije fotke cim stignem.
    Hvala svima na savetima i pomoci.
    nokru and arch_m like this.

  9. #9
    Stariji član Avatar korisnika nokru
    Član od
    7.7.2014.
    Poruke
    734
    Lajkovi
    3196
    Reputacioni uticaj
    57

    Određen forumom Re: Pomoc oko podnog stojeceg sata

    Ako nemaš pare za servis, napravit će mo ga preko poruka, ne upotrebljavaj to staro ulje, i ne vadi šipke od zvona, servis može doći i 500 e, poslikaj i utege da se vide i dobro pazi na šetalicu, odnosno klatno da ne polomiš drvo, ako imaš kući kakve A ljestve postavi ih na ravno i na njih polozi werk, okači utege i šetalicu i istestiraj, kako sam ti prije rekao od 12-12 sve i dobro broji, ako to sve radi, možeš probati i sam čistiti kakvim benzinom za čišćenje, promatraj dobro gdje sat staje, pregledaj osovine imaju li u dosjedu lufta, pregledaj zupčanike, dali fali koji zub, i ako je to sve u redu, netreba ti časovničar, ako su vidljiva kakva oštećenja i veći luft, onda, do njega...
    Markoni BG likes this.

  10. #10
    Novi član
    Član od
    10.2.2015.
    Poruke
    5
    Lajkovi
    2
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Pomoc oko podnog stojeceg sata

    Serijski broj je 338642. Jel to govori nesto?

    Pomoc oko podnog stojeceg sata-sn.jpg

    Dodatne slike postavicu uskoro.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •