Strana 124 od 385 PrvaPrva ... 2474114120121122123124125126127128134174224 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1.231 do 1.240 od ukupno 3848
Like Tree18771Likes

tema: Uslikao, ovekovecio...

  1. #1231
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.328
    Lajkovi
    13230
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Uslikao, ovekovecio...

    Tako je. Oni nadgrobni spomenici se nalaze u Zemunu, samo treba pogoditi mesto.

    Što se tiče prve dve slike, takođe je sremski deo BG, ali nije Zemun, već jedna druga, dobro poznata opština koja je nekada pripadala Zemunu.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  2. #1232
    Moderator Avatar korisnika sima hrabri
    Član od
    16.12.2009.
    Lokacija
    Zemun
    Poruke
    2.556
    Lajkovi
    3874
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    140

    Određen forumom Re: Uslikao, ovekovecio...

    ako su nadgrobni spomenici u zemunu, onda sigurno nisu na zemunskom groblju, bilo bi suvise lako. dakle, gde su? deluje kao da je od njih napravljena neka staza?
    Citat jole777 kaže:
    Ne pali me marketing, placeni oglasi ni sportasi/glumci. Daj mi kakvu vintage Omegu, in house Seiko ili Sinn-a i meni je to sasvim dosta.

  3. #1233
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.328
    Lajkovi
    13230
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Uslikao, ovekovecio...

    Uzeti su sa tzv. franctalskog groblja, koje se nalazilo tamo gde je danas KBC Bežanijska kosa, a i dalje su relativno blizu te bolnice. U pitaju je deo Zemuna koji počinje na slovo 'k'.

    Inače, nije staza, ali si veoma blizu. Staza ide u visinu.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  4. #1234
    Član Avatar korisnika nwolfe
    Član od
    30.9.2011.
    Lokacija
    Hannover, DE
    Poruke
    178
    Lajkovi
    375
    Reputacioni uticaj
    15

    Određen forumom Re: Uslikao, ovekovecio...

    Uhhh... nego da skrenemo sa ove tmurne teme.
    I sada, kad kroz Pančevo jezdi oblak gustog dima punog ugljenmonoksida*, sa setom se prisećam lepog avgusta provedenog na moru.

    Uslikao, ovekovecio...-.jpg

    Pitalica: koji je grad na slici?
    vladas, VLADAN P and Neša like this.

  5. #1235
    Stariji član Avatar korisnika luger
    Član od
    23.8.2010.
    Poruke
    638
    Lajkovi
    1384
    Reputacioni uticaj
    17

    Određen forumom Re: Uslikao, ovekovecio...

    ´aj sad ui lagume sa tasmajdana pa da padnem u nesvest jedno 5 - 6 puta odjedared ?


  6. #1236
    Moderator Avatar korisnika sima hrabri
    Član od
    16.12.2009.
    Lokacija
    Zemun
    Poruke
    2.556
    Lajkovi
    3874
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    140

    Određen forumom Re: Uslikao, ovekovecio...

    Ako staza ide u visinu, i ako mesto pocinje na 'k', to bi moglo da bude stepeniste na Kalvariji? Kako su i zasto tu zavrsili, zna li se nesto o tome?
    Citat jole777 kaže:
    Ne pali me marketing, placeni oglasi ni sportasi/glumci. Daj mi kakvu vintage Omegu, in house Seiko ili Sinn-a i meni je to sasvim dosta.

  7. #1237
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.328
    Lajkovi
    13230
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Uslikao, ovekovecio...

    Tako je. U pitanju je stepenište na Kalvariji. U pitanju su nemački nadgrobni spomenici, a upotrebljeni su za izgradnju stepeništa posle II svetskog rata. Stepenište vodi od parkića na Kalvariji, a završava u ulici Prilaz, nekadašnjoj Jakuba Kuburovića. Spomenici su uzeti sa franctalskog groblja, koje je porušeno u znak odmazde. Na nekim stepenicima su natpisi obrisani, a neke je zamenila komunalna služba. Koliko mi je poznato, postoji inicijativa da se spomenici vrate gde su bili i da se napravi neko spomen obeležje, a da se na stepenike stavi običan kamen. Razgovarao sam sa nekim ljudima koji žive u tom kraju i kažu da im je grozno da gaze po spomenicima bivšim sugrađanima. Veoma tužna priča koja će, nadam se, imati koliko-toliko svetao kraj.

    Ostale dve slike su sa Novog Beograda. One su bar vedrija tema.
    anbeast likes this.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  8. #1238
    Stariji član Avatar korisnika luger
    Član od
    23.8.2010.
    Poruke
    638
    Lajkovi
    1384
    Reputacioni uticaj
    17

    Određen forumom Re: Uslikao, ovekovecio...

    ja recimo za ovo uopste nisam znao.

    nemci su za vreme II rata ovde mnogo losih stvari uradili, pa me neki postupci ne cude
    (sto ne znaci da ih opravdavam), i ostaje pitanje da li sada treba izmeniti stepeniste ili
    obrisati te natpise, ili je postenije da se negde postavi tabla i da se jednostavno zna istina?

    hvala neso za informaciju o nama koju nisam znao.
    Neša likes this.

  9. #1239
    Saradnik Avatar korisnika anbeast
    Član od
    31.7.2010.
    Lokacija
    Zaječar
    Poruke
    2.531
    Lajkovi
    6258
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: Uslikao, ovekovecio...

    Kad lupih: logor, nije mi ni na pamet palo da bi neko spomenike mogao ugraditi u stepeniste. Nisam previse razmisljao, ali ono, kamen sa nemackim natpisom, neprijatno mesto... u mojoj glavi ispade neki logor, stratiste, sta ja znam... Oduvek sam se gnusao nasilja nad bespomocnima, a nadgrobni spomenici su svakako nemocni da se brane....Treba ukloniti taj uzas.
    Neša likes this.
    I keep thinking of some mechanic in rural Russia, mending his Raketa in sub-zero temperatures using nothing but a hairpin, a pocket-knife and the tyre-lever from a 1956 tractor.

  10. #1240
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.328
    Lajkovi
    13230
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Uslikao, ovekovecio...

    Naravno da jesu radili svašta, ali ovo groblje je skroz druga priča. U pitanju su grobovi Nemaca koji ni teorijski nisu mogli imati veze sa II svetskim ratom, jer su umrli mnogo pre nego što je počeo. Ima, međutim, i drugačijih slučajeva. Nemački gradonačelnik Zemuna tokom II svetskog rata, Johan Hans Mozer, pre stupanja na ovu funkciju je otišao u BG da pita predstavnike YU vlade da li se slažu da on privremeno obavlja tu funkciju. Pošto je bio jedan od vlasnika čuvene vinarije, koja je danas zapravo Navip, oni su pristali i nisu se pokajali. Zabeleženo je da je maksimalno štitio domaće stanovništvo, a ukoliko je priča koju sam pročitao tačna, sačuvao je crkvene relikvije SPC, uključujući i mošti kneza Lazara, ne dozvoliviši snagama NDH da ih unište. Na Kalvariji se i danas jedna ulica naziva Mozerova, mada mislim da nije po njemu, već po nekom članu te porodice koja je bila zapamćena po dobrom. Tamošnjih Nemaca je bilo dosta i sa 'druge strane'. Među najistaknutijim pripadnicima partizanskog pokreta Zemuna i Bežanije bili su i braća Fogl (Silvester i Janko), po kojima se odavno zove neka ulica na Galenici, Ferdinand Rajnpreht, Josip (Jozef) Šener i mnogi drugi. Daleko je dogurao i Tomas (Toma) Devald, koji je posle rata učestvovao u stvaranju urbanističkih planova za Novi Beograd. Konačno, bilo je i nekoliko slučaja da su tamošnji Nemci završili i u četnicima, premda o ovome nemam neke precizne podatke. O pripadnicima Kulturbunda ili nemačke vojske ne bih trošio reči.

    Većina podataka je iz knjige Novi Beograd, autora Milorada Čukića i Slobodana Kokotovića. Knjiga je štampana početkom osamdesetih godina prošlog veka, ali su uprkos dominantnoj ideologiji izneti i ovakvi podaci, osim za groblje.

    Dodatak postu: ostali podaci su iz knjige Tajna Novog Beograda II Zorana Nikolića i Mirka Radonjića.
    Poslednja ispravka: Neša (24.10.2012. u 0:04)
    vladas, anbeast and nwolfe like this.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

Tags for this Thread

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •