Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 11 do 20 od ukupno 27
Like Tree56Likes

tema: Terminologija o satovima

  1. #11
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Terminologija o satovima

    Eh, nemam šta da ispravim, MMario je sasvim lepo objasnio. Nemački oblik je sasvim očekivan, jer je veliki broj naučnih i tehničkih termina ušao iz nemačkog. Ovo je karakteristično za sve zapadnojužnoslovenske jezike, budući da su njihovi govornici ili živeli na teritoriji Austrougarske, ili u njenom neposrednom susedstvu, a mnogi intelektualci i učeni ljudi tog doba su se školovali na nemačkom jeziku.

    Drugi razlog za upotrebu ovog naziva je nešto što se naziva jezička ekonomija - naime, jezik teži da koristi kraće i jednostavnije oblike, pa zato često koristimo strane reči ukoliko su kraće, kao npr. email umesto elektronska pošta, ili cifer umesto brojčanik.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  2. #12
    Stariji član Avatar korisnika nokru
    Član od
    7.7.2014.
    Poruke
    734
    Lajkovi
    3196
    Reputacioni uticaj
    57

    Određen forumom Re: Terminologija o satovima

    @admin, moderatori, tražim od vlasnika ili moderatora da mi javno, ne pp, odgovori, što bre ima loše u mom odgovoru, zašto je bez obrazloženja izbrisan, i dalje stojim iza svega napisanog i smatram i da nema glupog odgovora, postoje samo glupa pitanja.

  3. #13
    Moderator Avatar korisnika VLADAN P
    Član od
    18.10.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    8.629
    Lajkovi
    18033
    Reputacioni uticaj
    281

    Određen forumom Re: Terminologija o satovima

    nokru
    Ako se administratoru ili moderatoru obraćaš na način koji nije predviđen pravilnikom preko foruma a ne preko pp onda ne bi ni trebao da dobiješ odgovor.

    Ako već svesno kršiš pravila komunikacije onda ne možeš da tražiš već ,eventualno, da zamoliš.

    Ako kolegi koji je postavio pitanje savetuješ da "ukoliko i dalje ne razume potraži pomoć na nekom drugom mjestu." -možeš sa sigurnošću računati da će ti poruka biti obrisana.
    Uvredljiv ton i pokušaj postavljanja "iznad" onoga koji pitanje postavlja nije manir koji podržavamo.

    Iako smatraš da " ne postoje glupi odgovori već samo glupa pitanja" - ipak ,evo ti odgovora.
    Shmizla, nokru and andrija86ze like this.
    ZAJEDNO SMO SKUPA!

  4. #14
    Stariji član Avatar korisnika nokru
    Član od
    7.7.2014.
    Poruke
    734
    Lajkovi
    3196
    Reputacioni uticaj
    57

    Određen forumom Re: Terminologija o satovima

    Izvinjavam se, u pravu si nisam pročitao pravila foruma, ali ništa loše nisam rekao kolegi. To da srpski jezik, hrvatski jezik i ostali jezici bivše juge obiluju germanizmom, turcizmom treba naučiti u recimo školi. Da netko cijeni i voli svoj materinji jezikm to osobito poštujem, no neke riječi kao frižider, šerafciger, ćuprija, pa i cifer, odrastao čovjek, čovjek koji se služi računalom, trebao bi znati. Možda netko u skraćenom komentaru, a usmjeren stanjem u kojem se mladi kolega, sam navodi u svom razmišljanju, isčitao nešto drugo ili treće, te na kraju, budi sasvim siguran da nisam nekulturna i nedao bog zlonamjerna osoba, dosta sam recimo rodbinski i prijateljski, pa i trgovački vezan za Beograd i kada slijedeći puta budem dolazio, volio bih neke od vas upoznati, vidimo se u pekari Bane.

  5. #15
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Terminologija o satovima

    Problem je bila sledeća rečenica: „pa i zbog bolnog i emotivnog stanja u kome si ti sada, potraži pomoć na nekom drugom mjestu.”

    Ovde na forumu pomažemo jedni drugima u svemu što znamo, bilo da govorimo u satovima, automobilima, jeziku, uređenju kuće ili nečem drugom. Ovoga nema u pravilima, ali tako funkcionišemo. Kada bih napisao ko mi je sve od forumaša pomogao i oko čega, ovaj post bi bio mnogo duži. S druge strane, ovde niko ne tera druge učesnike sa teme, što takođe ne piše u pravilniku, premda je osnovno vaspitanje sasvim dovoljno za učešće u diskusiji.

    Netačno je da bi ovu reč bilo lako prepoznati kao nemačku, jer je navedena u nepotpunom obliku, tj. kao cifer, a osim toga, nema karakteristične nastavke ili fonetski skup, kao što je slučaj sa imenicama kuplung, šrafciger i slično. Sličan skup glasova se može naći i u mnogim drugim jezicima, jer reči kao što su cifra, ali i šifra, potiču od arapskog çifr, odnosno ṣifr, što je ipak malo dalje poreklo. Naravno, nije netačno da je reč kod nas došla iz nemačkog, ali cela priča je mnogo složenija nego što izgleda.

    Ako treba dalje da objašnjavam probleme jezika u kontaktu, šta je jezik davalac, jezik posrednik ili jezik primalac, šta je transfonemizacija i zašto ume da prevari, vrlo rado ću odgovoriti.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  6. #16
    Administrator Avatar korisnika Shmizla
    Član od
    25.2.2008.
    Lokacija
    Beograd, Srbija / Belgrade, Serbia
    Poruke
    7.360
    Lajkovi
    11832
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: Terminologija o satovima

    Nokru, takođe smatram da tvoj odgovor na pitanje o terminu cifer nije bio na mestu. Ja ga nisam razumela u pozitivnom smislu.

    Za bilo kakve nejasnoce oko komunikacije sa moderatorima ili administratorima nam možeš pisati na PP a ne javno.

    "Uprava" foruma ima pravo da ukloni ili premesti postove prema potrebi. Nekada je bolje obrisati neadekvatan post nego ga ostaviti kao adut za eventualnu negativnu polemiku.

    Drago mi je da si imao pozitivne nemere u postu o ciferu, ali mi je žao što je zvučao potpuno suprotno.

    Dobro nam došao u BG i odlično druženje želim na predloženoj lokaciji.

    Veliki pozz!

  7. #17
    Stariji član Avatar korisnika nokru
    Član od
    7.7.2014.
    Poruke
    734
    Lajkovi
    3196
    Reputacioni uticaj
    57

    Određen forumom

    @šmizla, hvala

    @neša, hvala na objašnjenju, meni je sve to jasno, osobno imam biblioteku, veoma jaku, u jednom danu sam kupio 3000 knjiga,pročitao zločin i kaznu, zapise iz mrtvog doma, tihi don, majka devet jugovića, i ćosića i krležu, pa i a. tijanića, sasvim mi je jasno što znači skraćeno prilagođena imenica cifer, u "korelaciji" sa glagolom cifrer, te nemoj misliti da ne umijem pisati sa upotrebom velikog slova, i ne zamjeri što volim, tekst iscifrati zarezom te tačku ostavljam uvijek za kraj, svima vama, laka i ugodna noć, ako ne obrišete ovo, znači da smo se ipak razumjeli.

    @neša, sory, trebam ispravak: glagolom cifrati
    Poslednja ispravka: RUS (31.1.2015. u 17:20)

  8. #18
    Član
    Član od
    16.1.2011.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    241
    Lajkovi
    480
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Terminologija o satovima

    Čini mi se da fali GPS, koliko znam u satovima se on koristi na dva načina.
    Kod sportskih satova za beleženje pređene kilometraže, visinu,...recimo kao i na navigacionim uređajima a drugi je korekcija vremena, kao kod radio controlled satova.
    Možda bi i ovaj(e) termin(e) mogao da se ubaci u listu.

  9. #19
    Novi član
    Član od
    3.6.2016.
    Poruke
    2
    Lajkovi
    0
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Tachymetre

    Posedujem daniel klein (kineski proizvodjac- seiko mehanizam) dk11078 i oko brojcanika ima tachymetre ali ovaj sat nema ulogu stoperice pa ne znam kako onda mogu da koristim ovaj tachymetre ima tri mala brojcanika za datum dan i 24h sat kao i dva dugmeta za podešavanje datuma i dana. PS Sat nije neki ali mi se svidja njegov izgled samo mi treba pomoć oko ovog tachymetre

    Послато са HTC One mini 2 уз помоћ Тапатока

  10. #20
    Moderator Avatar korisnika VLADAN P
    Član od
    18.10.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    8.629
    Lajkovi
    18033
    Reputacioni uticaj
    281
    ZAJEDNO SMO SKUPA!

Slične teme

  1. Preporuka o satovima
    By ZIVAISTINA in forum Opšti forum
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 26.7.2011., 20:49
  2. Zanimljivosti o satovima.
    By ANGEL in forum Opšti forum
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 6.4.2010., 16:28
  3. Uopsteno o satovima
    By Shmizla in forum Opšti forum
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 27.8.2008., 17:33

Tags for this Thread

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •