Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 17
Like Tree8Likes

tema: Kako proveriti validnost garancije?

  1. #1
    Novi član
    Član od
    18.2.2018.
    Poruke
    3
    Lajkovi
    1
    Reputacioni uticaj
    0

    Question Kako proveriti validnost garancije?

    Poštovani forumaši!
    U dilemi sam da li da pazarim svoj prvi sat - Citizen Super Titanium ( https://bomar.rs/citizen-super-titan...ono-ca0345-51l ) u Bomar-u ili kod preprodavca. Naime, preprodavac nudi 30% nižu cenu, a za sat kaže da je dobijen na poklon, nenošen i pod garancijom još 4 godine. Malo sam istraživao i naišao na oglase istog naloga u kojima otkupljuje nove i polovne citizen satove, pa mogu da nagađam da on nije prvi kupac, što mi ne uliva poverenje, obzirom da je sat navodno poklon. U korist preprodavcu ide više stotina pozitivnih ocena.
    Moje pitanje je da li je moguće da validnost garancije sata proverim u Bomar prodavnici i kako? Da li samo pitam da li važi i dalje, ili je moguć neki servis (koliko košta? )? Da li jedino servisom sata može da se utvrdi da garancija važi i dalje?
    Strahujem da se ne desi ono najgore - da sat radi u početku, ubrzo prestane, a kad poželim da se oslonim na garanciju da mi je ne priznaju.
    Unapred hvala i svako dobro svima! Ovaj forum je blago, ne prestajem da čitam.
    Ps. Izvinjavam se ako sam promašio mesto za temu, tek sam se učlanio (ako je to opravdanje).

  2. #2
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Kako proveriti validnost garancije?

    Pozdrav i dobrodošao na forum.

    Sasvim je moguće da je sat dobijen kao poklon, bilo da je poklon primio prodavac, bilo neko drugi, pa ga je prodao preprodavcu. Ukoliko otkupljuje satove ovog proizvođača, sasvim je moguće da mu je zapravo prodat poklon, koji on sada preprodaje.

    Što se tiče garancije, pitaj ga da li ima papire i to je cela priča. Čak i ako ima fotokopije, to se lako rešava odlaskom u Bomar. Ukoliko je sat kupljen nov i ima svu dokumentaciju, vlasnik bi se u slučaju kvara svakako javio servisu da mu to otkloni besplatno. Naravno, garancija ne pokriva fizička oštećenaj nastala usled nepažnje, ali verujem da bi se deo najlakše mogao naći kod Bomara. Ukoliko sat vizuelno izgleda OK, onda je 99% sve u redu, a i ocene bi mogle biti na strani prodavca. Ti svakako možeš da zamoliš prodavca da sat pogledaju u Bomaru ili kod bilo kog časovničara, mada ukoliko se na satu ne vide tragovi upotrebe, mislim da se ne isplati da ga časovničar otvara.
    Misic M. likes this.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  3. #3
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.052
    Lajkovi
    30924
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Kako proveriti validnost garancije?

    Dobro dosao na forum.

    Ovo sto Nesa kaze je tacno, samo da dopunim, ne moze bilo koji casovnicar da otvara sat kako bi eventualno video da li je sve u redu sa satom. Sat moze pogledati i otvoriti samo ovlascen servis u suprotnom gubis pravo na garanciju.
    Takodje, da bi ostvario pravo na garanciju moras imati popunjen garantni list (nisam siguran da li moras imati i fiskalni racun).

  4. #4
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Kako proveriti validnost garancije?

    U pravu je Sky što se tiče ostalih časovničara, pa da preciziram. Oni mogu samo da pogledaju sat površinski, da se tako izrazim, ali mogu ti bar reći da li je sat original i da li se pod lupom vide tragovi otvaranja.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  5. #5
    Novi član
    Član od
    18.2.2018.
    Poruke
    3
    Lajkovi
    1
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Kako proveriti validnost garancije?

    Citat Neša kaže: Pregled poruke
    Pozdrav i dobrodošao na forum.

    Sasvim je moguće da je sat dobijen kao poklon, bilo da je poklon primio prodavac, bilo neko drugi, pa ga je prodao preprodavcu. Ukoliko otkupljuje satove ovog proizvođača, sasvim je moguće da mu je zapravo prodat poklon, koji on sada preprodaje.

    Što se tiče garancije, pitaj ga da li ima papire i to je cela priča. Čak i ako ima fotokopije, to se lako rešava odlaskom u Bomar. Ukoliko je sat kupljen nov i ima svu dokumentaciju, vlasnik bi se u slučaju kvara svakako javio servisu da mu to otkloni besplatno. Naravno, garancija ne pokriva fizička oštećenaj nastala usled nepažnje, ali verujem da bi se deo najlakše mogao naći kod Bomara. Ukoliko sat vizuelno izgleda OK, onda je 99% sve u redu, a i ocene bi mogle biti na strani prodavca. Ti svakako možeš da zamoliš prodavca da sat pogledaju u Bomaru ili kod bilo kog časovničara, mada ukoliko se na satu ne vide tragovi upotrebe, mislim da se ne isplati da ga časovničar otvara.
    Hvala na iskrenim odgovorima i motivaciji. Da li ima poente odlaziti u Bomar za proveru originalnosti sa papirima, sta Bomar moze da ucini po tom pitanju, na koji nacin da, kako kazete, pogledaju sat? ne bih da ispadnem nepristojan i sumnjicav ni prema kome, a sa druge strane hteo bih da se osiguram da je sa satom sve uredu.

  6. #6
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Kako proveriti validnost garancije?

    Ako će ti tako savest biti mirnija, idi u Bomar. Njihovi ljudi mogu da pogledaju da li je sat originalan, a ako pitaš za proceduru, dobar časovničar obično lako prepozna repliku po nekim detaljima koji se razlikuju od originala tako što izvrši vizuelni pregled. U domaćoj garanciji bi trebalo da ti piše serijski broj sata, koji se obično nalazi na poklopcu kućišta.

    Ako se serijski broj sata poklapa sa onim u garanciji, onda je jasno da je sat papirološki čist i originalan, pa ne moraš ni da se gnjaviš i ideš u servis.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  7. #7
    Član Avatar korisnika lookic
    Član od
    1.3.2015.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    461
    Lajkovi
    1466
    Reputacioni uticaj
    97

    Određen forumom Re: Kako proveriti validnost garancije?

    Citat skydrummer kaže: Pregled poruke
    Takodje, da bi ostvario pravo na garanciju moras imati popunjen garantni list (nisam siguran da li moras imati i fiskalni racun).
    Izgleda da mora i fiskalni račun. Zakon o zaštitipotrošača kaže da ne mora, a zakon kojixse odnosi na prodavce (ne znam tačan naziv) propisuje na koji način se rešava garancija i jedna od stavki je da mora da priloži original račun (ili kopiju originala) , pa izspada da su ta dva zakona u koliziji.
    Ja sam imao sličan problem, i na moje pitanje zašto ne kopiraju svoj primerak (onaj što ostane kod njih) odgovor je bio da taj ne važi jer nije original na kraju sam isterao svoje jer sam počeo da se svađam, ali ne znam šta bi bilo da su ostali pri svome da sam ih tužio.
    Garantni list sigurno nije potreban, jer nije dokaz kupovine, za razliku od računa.
    Poslednja ispravka: lookic (18.2.2018. u 15:43)
    Lekar mi je prepisao da jedem malo ali često. Ono malo mi polazi za rukom, ono često mnogo teže (Magnus&Bunker)

  8. #8
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.052
    Lajkovi
    30924
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Kako proveriti validnost garancije?

    Nista me ne iznenadjuje.
    Samo mislim da je potreban garantni list jer na njemu pise serijski broj sata i model sata na koji se odnosi garancija.

  9. #9
    Član Avatar korisnika lookic
    Član od
    1.3.2015.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    461
    Lajkovi
    1466
    Reputacioni uticaj
    97

    Određen forumom Re: Kako proveriti validnost garancije?

    I ja sam to mislio za laptop, blender, telfon, zvučnike... ali je ispalo da ne treba. Samo račun kao dokaz da si kupio a ne ukrao.
    Lekar mi je prepisao da jedem malo ali često. Ono malo mi polazi za rukom, ono često mnogo teže (Magnus&Bunker)

  10. #10
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.052
    Lajkovi
    30924
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Kako proveriti validnost garancije?

    Meni je to skroz nelogicno. Cemu sluzi garantni list i zasto ga popunjavaju ako nikom ne treba?
    Na kraju krajeva kupac moze da podvali tudji neispravan sat (ili neki drugi proizvod) samo da bude model koji pise na racunu i da kaze ovo sam kupio kod vas a pokvarilo se u garantnom roku. Zato se na garantnom listu pored datuma kupovine i oznake modela pise i serijski broj proizvoda. To je jedini nacin da prodavac zna da je garantni list od bas tog sata koji neko reklamira.

    PS- Lookicu sokole sta radis ti sa svim tim proizvodima kada si ih morao reklamirati.
    Poslednja ispravka: skydrummer (18.2.2018. u 16:21)
    Misic M. likes this.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •