Prikaz rezultata 1 do 9 od ukupno 9
Like Tree14Likes
  • 5 Post By boskom
  • 1 Post By bancika
  • 2 Post By tolarbo
  • 5 Post By Haifisch23

tema: spring drive Vs hi-beat

  1. #1
    Mlađi član
    Član od
    24.7.2019.
    Poruke
    73
    Lajkovi
    78
    Reputacioni uticaj
    5

    Određen forumom spring drive Vs hi-beat

    Pozdrav,

    Imao sam priliku prosle nedelje da vidim uzivo GS i odmah sam se bukvalno zaljubio u iste. Nivo zavrsne obrade na tim satovima me je jednostavno oborio s'nogu...
    Odustao sam od kupovine sata od 1000+e i stedim za GS.
    E sad, voleo bih da cujem neko misljenje o ovim mehanizmima. Sta je sa vase strane bolje, a sta manje dobro.
    Voleo bih da povedemo diskusiju o ovim mehanizmima i moram reci da skoro da ne znam nista o njima, osim osnovnih podataka, naravno.

    Sent from my M2007J3SG using Tapatalk

  2. #2
    Mlađi član
    Član od
    24.7.2019.
    Poruke
    73
    Lajkovi
    78
    Reputacioni uticaj
    5

    Određen forumom Re: spring drive Vs hi-beat

    Hvala na komentaru i na savetu
    Bas sam taj dan kada me GS odusevio probao Longines tripple date iz master kolekcije, kao i Spirit, za koji sam mislio da ce me oduseviti, bas mi nije "legao" valjda zbog prevelikih lugova i nekako bolje izgleda na slici nego uzivo. Nemoj me pogresno shvatiti, zaista respektujem Longines kao brend, ali za to, koliko kostaju, nesto mi je tu falilo...
    Ukoliko imas nekih informacija o mehanizmima GS-a, bilo bi mi drago da pises o tome.
    Takodje, paralela sa mehanizmima cenovno slicnih satova CH je uvek dobrodosla

    Sent from my M2007J3SG using Tapatalk

  3. #3
    Član
    Član od
    19.2.2021.
    Poruke
    181
    Lajkovi
    1160
    Reputacioni uticaj
    4

    Određen forumom Re: spring drive Vs hi-beat

    Citat Bojan Savic kaže: Pregled poruke
    Hvala na komentaru i na savetu
    Bas sam taj dan kada me GS odusevio probao Longines tripple date iz master kolekcije, kao i Spirit, za koji sam mislio da ce me oduseviti, bas mi nije "legao" valjda zbog prevelikih lugova i nekako bolje izgleda na slici nego uzivo. Nemoj me pogresno shvatiti, zaista respektujem Longines kao brend, ali za to, koliko kostaju, nesto mi je tu falilo...
    Ukoliko imas nekih informacija o mehanizmima GS-a, bilo bi mi drago da pises o tome.
    Takodje, paralela sa mehanizmima cenovno slicnih satova CH je uvek dobrodosla

    Sent from my M2007J3SG using Tapatalk
    Šta vas tačno interesuje kod GS mehanizma?

    Ako se govori o Spring Drive-u, to je suštinski kvarc mehanizam jer koristi se kvarcni kristal 32kHZ povezan za veoma mali IC koji radi na struju (radi se o nano-amperima ako se dobro sećam). Struja se stvara zahvaljujući opruzi koja kad se odmotava proizvodi električnu energiju. Ta energija se koristi zajedno s IC-om i kvarc kristalom da usporava brzinu okretanja sekundnog točka, s tim što koči njegovo okretanje s magnetom, a kočenje je regulisano zahvaljujući kvarcnom osilatoru.

    Inače Spring Drive mehanizam se navija (može automatski zahvaljujući rotoru ili ručno), kao klasičan mehanički sat, nema bateriju, ali tajming radi zahvaljujući struji i kvarcnom osilatoru. Vrlo je precizan, možete očekivati nekih +1/-1 na dan, ili bolje.

    Budite spremni da vaš Spring Drive sat šaljete GS-u za servis. Nisam još imao priliku da mog servisiram prema tome nemogu vam puno reći na toj temi.



    A što se tiče GS-ovog “hi-beat” mehanizma, to je nešto sasvim drugačije. To je mehanički mehanizam za mehaničkim osilatorom. Npr 9S86 radi na 10Hz. To je dosta za mehanički sat ali nemože se uporediti kao mehanizam s Spring Drive-om. Ne kažem da je bolji ili lošiji, već nešto sasvim drugačije.

  4. #4
    Stariji član
    Član od
    2.10.2019.
    Lokacija
    Nis
    Poruke
    661
    Lajkovi
    2502
    Reputacioni uticaj
    18

    Određen forumom Re: spring drive Vs hi-beat

    Meni je spring drive cas super cool, cas uopste nije. Cool je kako su napravili da se mehanicka energija iz spirale prevodi u elektricnu i napaja IC i oscilator. Cool mu je kazaljka koja klizi, uzivo izgleda stvarno omamljujuce. A sa druge strane, mehanicki realno nije impresivan mehanizam. Impresivna mi je jedino energetska efikasnost celog sklopa, ali nije impresivno postici +-1sec koristeci kvarc.

    Osim pomenutog problema sa servisiranjem, druga stvar koju ne volim kod spring drive je sto su skoro svaki sat sa tim mehanizmom unakazili sa power reserve indicatorom. Nisam ekspert za dizajn, ali meni nema smisla vizuelno kako je uradjen. Ne balansira lepo, polozaj mu je cudan, rotacija od 100ak stepeni mi je cudna....ne znam sta su mislili sa tim
    Cak mi je bolje uradjeno to na mnogo jeftinijim presage power reserve modelima.

    Da novac nije prepreka, ja bih isao na hi-beat. Meni je omiljeni GS onaj plavi whirlwind hi-beat od pre par godina, ali verovatno nikad necu moci da ga kupim.

    Posto novac jeste faktor...razmisljanje o grand seiku sam sveo ili na 9F kvarc (sbgn005 GMT mi je trenutno favorit) ili eventualno na obicne automatike.
    Bojan Savic likes this.

  5. #5
    Istaknuti član Avatar korisnika tolarbo
    Član od
    11.11.2008.
    Poruke
    4.529
    Lajkovi
    30323
    Reputacioni uticaj
    83

    Određen forumom Re: spring drive Vs hi-beat

    Bojane ja bi ogromnu prednost dao hi beat-u, posebno ako kupujes svoj prvi GS. Davno smo ovde na forumu diskutovali i kacili slike jednog i drugog mehanizma, pokusaj malo da istrazis po forumu. Boskom ti je dobro opisao Spring Drive, mehanika spojena sa kvarcnim delom mehanizma koji kontrolise rad casovnika. Prednost spring drive je tacnost, ali ja bi se uvek pre odlucio za hi beat, posebno ako je ovaj najnoviji GS calibre 9SA5.
    Bojan Savic and bancika like this.

  6. #6
    Mlađi član
    Član od
    24.7.2019.
    Poruke
    73
    Lajkovi
    78
    Reputacioni uticaj
    5

    Određen forumom Re: spring drive Vs hi-beat

    Citat tolarbo kaže: Pregled poruke
    Bojane ja bi ogromnu prednost dao hi beat-u, posebno ako kupujes svoj prvi GS. Davno smo ovde na forumu diskutovali i kacili slike jednog i drugog mehanizma, pokusaj malo da istrazis po forumu. Boskom ti je dobro opisao Spring Drive, mehanika spojena sa kvarcnim delom mehanizma koji kontrolise rad casovnika. Prednost spring drive je tacnost, ali ja bi se uvek pre odlucio za hi beat, posebno ako je ovaj najnoviji GS calibre 9SA5.
    Hvala na sugestiji. Trazio sam, ali nisam uspeo naci nista na tu temu, znaci moram traziti bolje
    I meni je nekako hi-beat primamljiviji. Ima li kakvih informacija o tome koliko su trajni mehanizmi? Na koliko vremena im je potreban servis...

    Sent from my M2007J3SG using Tapatalk

  7. #7
    Stariji član
    Član od
    8.5.2017.
    Poruke
    1.898
    Lajkovi
    13149
    Reputacioni uticaj
    401

    Određen forumom Re: spring drive Vs hi-beat

    Nema smisla previše se zanositi High Beat mehanizmima. Kada su u sredini '60 godina prošlog veka bili uvedeni (prvi je bio Girard Perregaux Gyromatic HF), njihov cilj je bio postizanje što bolje preciznosti. Zbog toga je 70 % svih izdanih hronometarskih certifikata u periodu do 1972 godine otišlo na Gyromatic, Longines 430 i Zenithov El Primero.
    Današnji satovi su nešto sasvim drugo. Čak je i Seikov generalni direktor Shinji Hattori izjavio, da je njihova uloga u današnjem Grand Seiku svedena na nastavak tradicije, sa kojim je Grand Seiko pre dobrih 50 godina stekao visoku reputaciju. Glavna prednost današnjeg Seiko High Beata u odnosu na standardan beat (28.800 b/h) je samo postizanje 15 sati veće rezerve rada. Ovde namerno ne pominjem najnoviji 9SA5 jer pokreće satove od preko 8 hiljada eura i neke 4 puta skuplje limitirane verzije. 9SA5 ima 80 sati rezerve rada.
    Ono što hoću da kažem, da je više nego dovoljan i standardan 9S6X kalibar sa 28.800 b/h, jer će zadovoljiti sve potrebe zahtevnijeg vlasnika. Ta serija kalibara ima iste zvanične specifikacije kao i 9S8X sa 36.000 b/h, odnosno -5 +3 sekunde dnevnog odstupanja. Razlog, zbog kojeg je razlika između današnjeg Grand Seika High Beata i standardne frekvencije skoro neznatna je Spron 610 spirala. Ugrađena je u obe verzije a ona ima 2x bolji antišok i 3xbolji antimagnetni performans od Sprona 510, koji pokreće seriju kalibara 6XXX i 8XXX. Pored MEMS Grand Seiko tehnologije izrade komponenti kalibara ona omogoćuje gore navedeno dnevno odstupanje i jednom i drugom. Možda je zbog 1Hz veće frekvencije Hi Beat sekundu na dan precizniji ali to ne važi za svaki mehanizam pojedinačno, jer bi ih onda Seiko razlikovao i u zvaničnim specifikacijama.
    Najveća uloga Sprona 610, kojeg je Seiko počeo ugrađivati u prve mehanizme 2006 godine a od 2009 u kompletnu seriju je što je proizvođača naveo da u svojoj najprestižnijoj liniji odustane od Magic Lever sistema i pređe na tradicionalan švajcarski Gear Train sistem. Kombinacija spirale i uzvratnog prestavnog sistema daje odlične rezultate i tu je najveća prednost današnjeg Grand Seika, koji u luksuznom razredu odlično parira Swiss luksuznom razredu. Na primer, jedini mehanizam iz nižeg razreda, koji ne temelji na Magic Leveru nego na Gear Trainu je odličan 6L35. Ali on koristi Spron 510 pa su zato njegove specifikacije slabije od Grand Seiko razreda.
    Zbog svega navedenog je odluka za kupovinu Grand Seiko sata sasvim legitimna, što se tiče kvaliteta tih satova. Pitao si, kakvi su u usporedbi sa švajcarskim razredom. Mislim, da ih je vrlo teško upoređivati jer svaki od njih ima svoju specifiku, koju je teško objektivno izmeriti. Recimo, da je u tom cenovnom razredu entry Rolex, Omegin Metas, te IWC In House ili Zenith ipak za mrvicu bolji izbor. Ali to je tako generalna ocena, da je potrebno nešto hrabrosti, da bi se javno napisala. Verujem, da Grand Seiko modeli na polju finiša dostižu čak i nešto viši nivo od pomenutih švajcaraca ali srce i mozak sata (mehanizam) je ipak jača strana švajcarskih proizvođača.
    Ako se dobro sećam, negde si napomenuo, da bi želeo svojim potomcima ostaviti nešto jako odnosno večno iza sebe. Predlažem ti, da se dobro zapitaš: Da li im je bolje ostaviti nešto što je potpisano sa Rolex, Omega, IWC, Zenith ili nešto što na sebi nosi potpis Grand Seiko. Pogledaj u prošlost i neće ti biti teško predvideti budućnost.

    Inače, nekada je važilo, da sat sa višom frekvencijom donosi više habanja i zbog toga su potrebni češći servisi nego kod satova sa nižim ritmom rada. Današnji silicijum i ostali antikorozivni materijali su te razlike sveli na minimum. Zbog toga su servisni intervali sve duži ( od 5 do skoro 10 godina). Seiko ionako svaki servis preporučuje na period od 3 do 5 godina i ne pravi razliku između 5HZ ili 4 Hz mehanizma.
    Poslednja ispravka: Haifisch23 (26.7.2021. u 21:36)
    chuck, bokanegra, piksi and 2 others like this.

  8. #8
    Mlađi član
    Član od
    24.7.2019.
    Poruke
    73
    Lajkovi
    78
    Reputacioni uticaj
    5

    Određen forumom Re: spring drive Vs hi-beat

    @Haifisch23 hvala na odgovoru, znaci puno, kao i uvek
    Nisam imao prilike da vidim i probam mnogo luksuznih satova, od nekih poznatijih Rolexov Milgaus i Omega Aqua Terra i u poredjenju sa tim satovima GS mi je zaista ostavio utisak da je za stepenik ili dva bolje obradjen od njih.
    E sad, upravo to vezano za mehanizme me je zanimalo. Volim izgled sata, nacin na koji su detalji uradjeni, ali iznad svega cenim mehanizam njegov kvalitet, trajnost i nacin na koji je ukrasen.


    Sent from my M2007J3SG using Tapatalk

  9. #9
    Stariji član Avatar korisnika mihajlons
    Član od
    11.6.2021.
    Poruke
    1.167
    Lajkovi
    6345
    Reputacioni uticaj
    14

    Određen forumom Re: spring drive Vs hi-beat

    https://youtu.be/d0iBbfR0uCE

    Sent from my SM-A605FN using Tapatalk

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •