Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 11
Like Tree7Likes

tema: Seiko 6R15 Rezerva snage!

  1. #1
    Stariji član Avatar korisnika Misic M.
    Član od
    23.12.2011.
    Lokacija
    Niš
    Poruke
    1.016
    Lajkovi
    5050
    Reputacioni uticaj
    150

    Određen forumom Seiko 6R15 Rezerva snage!

    Poštovani članovi na početku, nadam se da ste svi dobro i zdravi u ova nikakva vremena, koja će, nadamo se, što pre da se završe.
    Od skora sam vlasnik Seiko Sumo-a SBDC033 sa mehanizmom 6R15. Sat je proizveden (po serijskom broju) decembra 2017. ako je to tačno, prvog vlasnika steko 21.6.2019. Kod mene je od oktobra 2020. god. navodno nije mnogo nošen.
    Sa satom je sve u redu u dosta je dobrom stanju, relativno precizan ali ima malu rezervu snage (koja po specifikaciji treba biti oko 50 h).
    Šta se događa:
    Sat posle celodnevnog nošenja, kad sam na poslu i popodne kući, znači od 06 pa do ponoći nošen, kad ga ostavim radi oko tridesetak sati i stane, čak mi se jednom desilo da je stao preko noći, nakon celodnevnog nošenja, ma da tog dana nisam bio na poslu i nešto puno aktivan iskreno.
    Imam PADI sa 4R36 nikad nisam imao takvih problema, imam i Steinhart sa ETA-om sve je u redu.
    Čak kad ga stavim u kutiju za navijanje i nakon 24 h ga izvadim, on stane posle toga za možda manje od 20 h. Dok mi ovi drugi automatici rade bez problema po 36 h.
    Interesantno je to da kad je potpuno stao dva puta sam ga ručno navijao ali neverovatno preko 150 punih krugova krunice, radio je oko narednih 53 h bez pomeranja.
    Pitanje šta učiniti?
    Pozdrav za sve.
    Mišić M.

  2. #2
    Stariji član
    Član od
    7.1.2017.
    Poruke
    731
    Lajkovi
    7011
    Reputacioni uticaj
    11

    Određen forumom Re: Seiko 6R15 Rezerva snage!

    nije za poredjenje, ali ja sam sa 7s26 imao isto tako pa jos gore .. do jutra nije mogao da izgura. nosio kod Kostica tamo se takodje nije puno bolje pokazao, ali zakljuceno da je sve to kao ok i nismo dirali dalje. a znao sam tj.primecivao da to ne navija kako treba, iako je tacnost bila korektna. onda sam zamenio mech sa nh35, i resio sve probleme. nazalost za tvoj sat zamenski mech nije ni izbliza tako povoljan.

    Sent from my SM-G975F using Tapatalk
    Misic M. likes this.

  3. #3
    Stariji član Avatar korisnika Misic M.
    Član od
    23.12.2011.
    Lokacija
    Niš
    Poruke
    1.016
    Lajkovi
    5050
    Reputacioni uticaj
    150

    Određen forumom Re: Seiko 6R15 Rezerva snage!

    Hvala u svakom slučaju, svako iskustvo i savet su korisni.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Mišić M.

  4. #4
    Stariji član Avatar korisnika popovac 76
    Član od
    18.12.2008.
    Lokacija
    Paraćin
    Poruke
    581
    Lajkovi
    2740
    Reputacioni uticaj
    79

    Određen forumom Re: Seiko 6R15 Rezerva snage!

    Ako pogledamo da specifikacija kaže da ima rezervu snage oko 50h i da si pri punom ručnom navijanju imao rezultat oko 53h logika kaže da nešto sa klatnom nije u redu jer pokretom ne može da se dođe do pune nategnutosti opruge....
    E sad ako je to tridesetak sati i nije baš neki strašan problem, ali ako stane za noć onda jeste....
    Misic M. likes this.

  5. #5
    Član Avatar korisnika Waldi
    Član od
    31.8.2019.
    Poruke
    421
    Lajkovi
    1188
    Reputacioni uticaj
    7

    Određen forumom Re: Seiko 6R15 Rezerva snage!

    Evo recimo, ako je jedan moj 7s36 uspeo da izgura 44h i 47 minuta a propisano mu je 40, onda je tih 30 sati za propisanih 50 zaista neki problem. Sada sam zainteresovan da testiram i jedan 4R36 koji nosim u rotaciji i jos nije nikada stao od prve kupovine pre mesec dana

  6. #6
    Mlađi član
    Član od
    4.10.2010.
    Poruke
    63
    Lajkovi
    107
    Reputacioni uticaj
    14

    Određen forumom Re: Seiko 6R15 Rezerva snage!

    Odnesi ga u servis, problem postoji, iako nije veliki, može dovesti do većeg habanja i oštećenja mehanizma.
    Ako se ručno navije i izdrži 53 sata, onda je mehanizam dobar, nema frikcije i sve ok, ali je problem u navijanju preko klatna.
    Čim ga otvori sajdžiji će sve biti jasno.

    Problem može biti Seikov Magic Lever, koji ima dva zubca, i pri rotaciji na bilo koju stranu jedan od ta dva zubca uvek navija oprugu, jedan gura, drugi vuče. Moguće da u jednoj od te dve operacije preskače. Onda će gotovo sigurno doći do habanja ako ne naleže kako treba i ako zubac testeriše preko zupčanika.

    A budući da je većina R-familije mehanizama zasnovana na 7s mehanizmu, vrlo moguće da svi koriste isti Magic Lever, i da je popravka easy fix

    https://www.youtube.com/watch?v=9NUJiL6kW_c
    Misic M. likes this.

  7. #7
    Stariji član Avatar korisnika Misic M.
    Član od
    23.12.2011.
    Lokacija
    Niš
    Poruke
    1.016
    Lajkovi
    5050
    Reputacioni uticaj
    150

    Određen forumom Re: Seiko 6R15 Rezerva snage!

    Ma svakako sam razmišljao da ga odnesem, nego da odradim još par testova, i ako je isto posetiće majstora.
    Hvala.
    Mišić M.

  8. #8
    Stariji član Avatar korisnika Misic M.
    Član od
    23.12.2011.
    Lokacija
    Niš
    Poruke
    1.016
    Lajkovi
    5050
    Reputacioni uticaj
    150

    Određen forumom Re: Seiko 6R15 Rezerva snage!

    Da rezimiramo, bio sam kod majstora, čovek ga otvorio pogledao, kaže sve je u redu, jedino malo podmazao sam rotor, i sad je sve to u redu, rezerva snage se vrti tu oko 50 h.
    Ako neko ima sličan gore opisan problem sa ovim ili sličnim mehaniznom (generalno sa automatskim mehanizmom) svakako neka pokuša na ovaj način da ga reši.
    Pozdrav.
    Mišić M.

  9. #9
    Član Avatar korisnika Branislav Hačko
    Član od
    6.7.2020.
    Poruke
    156
    Lajkovi
    1126
    Reputacioni uticaj
    4

    Određen forumom Re: Seiko 6R15 Rezerva snage!

    Problem može biti Seikov Magic Lever, koji ima dva zubca, i pri rotaciji na bilo koju stranu jedan od ta dva zubca uvek navija oprugu, jedan gura, drugi vuče. Moguće da u jednoj od te dve operacije preskače. Onda će gotovo sigurno doći do habanja ako ne naleže kako treba i ako zubac testeriše preko zupčanika.

    A budući da je većina R-familije mehanizama zasnovana na 7s mehanizmu, vrlo moguće da svi koriste isti Magic Lever, i da je popravka easy fix

    7s mehanizam i 4R mehanizam imaju potpuno različite zupčanike na koje naleže magic lever. 7s nema mogućnost ručnog navijanja i zupčanik naleže direktno na magic lever. Kod 4R zbog ručnog navijanja, zupčanik naleže i na magic lever i na sistem zupčanika koji su povezani sa kljucem pa je izgled zupčanika potpuno drugačiji ( jedan je udubljen, drugi ima osovinu). Postoji razlika između 4R i 6R, a ni NH35 ne odgovara na 4R.
    Ulje na ležaju tega neće dugotrajno rešiti problem snage, potreban je kompletan servis pošto servisni interval za 4R je 5 godina
    Misic M., stanis and bokanegra like this.

  10. #10
    Član Avatar korisnika Branislav Hačko
    Član od
    6.7.2020.
    Poruke
    156
    Lajkovi
    1126
    Reputacioni uticaj
    4

    Određen forumom Re: Seiko 6R15 Rezerva snage!

    U toku pisanja sam bio prekidan pa sam pisao 4R umesto 6R. greska.
    Priča se odnosi na 7S i 6R i ista je pošto je razlika u hakingu koji imaju i 4R i 6R a nema 7S.

    lapsus scribere
    Misic M. likes this.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •