Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 19
Like Tree19Likes

tema: L592 (eta a20.l11)

  1. #1
    Član
    Član od
    25.2.2020.
    Poruke
    129
    Lajkovi
    402
    Reputacioni uticaj
    29

    Određen forumom L592 (eta a20.l11)

    Bio bih jako zahvalan ako bi neko imao bilo kakav input u vezi ovog mehanizma. Jedva sam iz nekog Longinesovog kataloga iskopao da bi trebalo da L592 bude ETA A20.L11

    O ETI takodje skoro nista: 28800 otkucaja, 22 rubina, 40h rezerva, to je SVE sto sam ja uspeo da nadjem.

    Gde se uopste u komparaciji sa 2824-2 ili 2892-A2 kotira ovakav mehanizam? Trebalo bi da je potekao od 2681, ali i o njemu mrka kapa.
    Toliko najsitnijih detalja i nebuloza na sve strane o 2824, kao da ostali mehanizmi ne postoje...

    Eh da, valjda zbog velicine se gura u damske satove, pa zato nije bitno dati korisnicima bilo kakve informacije o istom...

    Dodatnu glavobolju zadaje Longines, koji sajtu navodi samo sifru L592, da bih na netu nasao ili L592.2 ili L592.4 (ovaj potonji je COSC i ima silicijumsku/"silikonsku" oprugu), ali bez .X izgleda kao i da ne postoji...
    Poslednja ispravka: davorb (19.8.2020. u 17:27)

  2. #2
    Stariji član
    Član od
    8.5.2017.
    Poruke
    1.910
    Lajkovi
    13194
    Reputacioni uticaj
    401

    Određen forumom Re: L592 (eta a20.l11)

    Pa dosta si saznao, tako da ne razumem, šta te muči u vezi sa njim

    Longines najviše upotrebljava varijantu L 592.4, koja ima status hronometra i koja pokreće damske satove iz linije Record.
    Kao što si naveo baza je ETA A20.L11, tipičan damski kalibar, koji daleke korene vuče iz '80 godina (tačnije 1981 godine) iz serije ETA 26XX. Najviše iz ETA 2681, kojeg su dosta preradili, jer su iz 4,80 mm visine došli do današnjih 4,10 mm.

    Gde je L592..4 u komparaciji sa 2824-2 i 2892-2 U istom razredu odnosno u COSC grade razredu. Vrhunski, top ETA mehanizam all pravljen za satove, koji se nalaze na nešto tanjim i nežnijim ručicama a znamo, da je našim damama više važnije, da li satić odgovora boji njihovih prekrasnih okica...pa valjda zato nema pregršt tehničkih podataka.
    Baron, Ivke1 and davorb like this.

  3. #3
    Član
    Član od
    25.2.2020.
    Poruke
    129
    Lajkovi
    402
    Reputacioni uticaj
    29

    Određen forumom Re: L592 (eta a20.l11)

    Mozda sad previse generalizujem, ali ja sam doziveo da ipak postoji znacajna razlika izmedju 2824 i 2892, pa me vise interesovalo gde se tu negde kotira 2681, kao i koja su to unapredjenja A20.L11 u odnosu na 2681, a sta je Longines uradio (sem utkao svoj logo) na L592

  4. #4
    Stariji član Avatar korisnika Baron
    Član od
    19.3.2009.
    Lokacija
    Podgorica
    Poruke
    1.587
    Lajkovi
    5192
    Reputacioni uticaj
    23

    Određen forumom Re: L592 (eta a20.l11)

    Citat davorb kaže: Pregled poruke
    Mozda sad previse generalizujem, ali ja sam doziveo da ipak postoji znacajna razlika izmedju 2824 i 2892, pa me vise interesovalo gde se tu negde kotira 2681, kao i koja su to unapredjenja A20.L11 u odnosu na 2681, a sta je Longines uradio (sem utkao svoj logo) na L592
    Reci davore u čemu je značajna razlika? I ja sam doživio razliku, ali u tome da je 2824 pouzdaniji, a 2892 kao princeza, uvjek joj nešto smeta

    Послато са SM-G960F помоћу Тапатока

  5. #5
    Član
    Član od
    25.2.2020.
    Poruke
    129
    Lajkovi
    402
    Reputacioni uticaj
    29

    Određen forumom Re: L592 (eta a20.l11)

    Citat Baron kaže: Pregled poruke
    Reci davore u čemu je značajna razlika? I ja sam doživio razliku, ali u tome da je 2824 pouzdaniji, a 2892 kao princeza, uvjek joj nešto smeta

    Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
    Kao sto rekoh ne smatram se najkompetentnijim da iznosim cinjenice, pa ako gresim neka me neko ispravi, takodje mislim da bas na ovom forumu ima detaljnih rasprava na temu (iz kojih sam i ja saznavao dosta), ali koliko ja znam postoji nekoliko manjih i vecih razlika.
    Prva i najociglednija bila bi da je 2892 tanji za ceo milimetar, sto je po meni dovoljno tehnicko dostignuce sve i da su identicni u svemu drugom. Mozda zbog svoje debljine 2892 lakse leze u sofisticiranije satove pa otud ideja o njegovom nobles poreklu, posto koliko znam 2892 bi trebalo da ima i bolju antisok zastitu. Cini mi se da je ta tabela negde skrivena i na ovom forumu gde jasno pise da u elabore grade-u 2892 ima incabloc zastitu koju 2824 dobija tek od top grade-a. I tu dolazimo do mozda najznacajnije razlike koja je u mom sistemu vrednosti postavila 2892 na visu lestvicu: nema standard grade.
    Siguran sam da ima jos tehnickih razlika, izmedju ostalog i da je 2892 uvek detaljnije i lepse ukrasena, ali to mu valjda dodje i logicno obzirom da je mecu u satove visestruko skuplje nego 2824.
    Po meni je eta 2892 vrhunac inzenjerstva u casovnicarstvu, ne po svojim karakteristikama, vec imajuci u vidu da i dalje dobijas proveren, svuda prisutan mehanizam, kojeg i Mica iz nekog casovnicarskog cumeza ume da servisira bez po muke, dok sa druge strane nosi prefinjenost koju krase mnogo skuplji mehanizmi. Mozda je na ovoj lestvici mojih vrednosti jedino tuce Omega coaxial, ponovo ne zato sto ne postoji superiorniji mehanizam, vec kako Haifisch u jednom postu pre neki dan rece, da je presedan stavljati takav mehanizam u entry satove brenda. Kako je ipak i najjeftinija Omegica daleko iznad cene koju bih bio spreman da platim za sat, ostaje mi da velicam 2892.
    Haifisch23 and Waldi like this.

  6. #6
    Stariji član
    Član od
    8.5.2017.
    Poruke
    1.910
    Lajkovi
    13194
    Reputacioni uticaj
    401

    Određen forumom Re: L592 (eta a20.l11)

    Odlično napisano Davore! Naznačio si najbitnije razlike.
    2892-A2 zaočinje od Elabore Grade, preko Top do Hronometra (COSC).
    ETA 2824 započinje od Standard Grade, preko Elabore, Top do COSC.

    Glavna opruga (Mainspring) kod ETA 2824-2 u Standard i Elabore Grade je Nivaflex NO, dok je u Top i COSC Nivaflex NM.
    Kod ETA 2892-A2 Mainspring je svuda ETA Nivaflex NM.
    Iako obe opruge imaju potpuno jednak sastav, razlika je u postpuku izrade (kaljenju), gde je verzija NM kvalitetnija.

    Hairspring (ne poznajem srprski izraz) je kod ETA 2824-2 u Standard i Elabore Grade - Nivarox 2, dok je u Top i COSC znatno bolji: Anachron
    Kod ETA 2892 on je u osnovnom Elabore Grade, Nivarox 2 dok je u Top i COSC Grade Anachron.

    Antischock sistem je kod ETA 2824-2 u Standard i Elabore Grade: Etachocs, dok je u Top i COSC: Incabloc
    Kod ETA 2892-A2 on u sva tri stepena: Incabloc

    Verujem, da se mnogima ovo ne čini bitnim ali u horologiji se đavo nalazi u detaljima i ovde leže veći deo odgovora zašto ove mehanizme možemo videti u satovima od 600 € do 4.000 €. Uz to i neke dodatne obrade. Npr: Breitling 17 je ETA 2824-2 COSC Grade ali ga Breitling dodatno obradi sa Rodijum prevlakom.

    Najveća razlika između 2824 i 2892 je kao što si napomenuo, u visini. 2892-A2 je sa 3,6 mm visine za 1,0 mm niži, što je ogromna razlika.
    Ono što ga još stavlja u superiorniji položaj je činjenica, da je izuzetno pogodan (zbog kvaliteta i visine) kao osnova, na koju se može nadgraditi (postaviti) hronografski mdoul. Jedna od najboljih takvih kombinacija je ETA 2892-A2 & Dubois Depraz hronografski moduli. Koriste ih mnogi renomirani švajcarski brendovi od Tag Heura do Audemars Pigueta (Royal Oak Chronograph).
    Poslednja ispravka: Haifisch23 (20.8.2020. u 9:06)
    Waldi and davorb like this.

  7. #7
    Član
    Član od
    25.2.2020.
    Poruke
    129
    Lajkovi
    402
    Reputacioni uticaj
    29

    Određen forumom Re: L592 (eta a20.l11)

    Citat Haifisch23 kaže: Pregled poruke
    Odlično napisano Davore! Naznačio si najbitnije razlike.
    2892-A2 zaočinje od Elabore Grade, preko Top do Hronometra (COSC).
    ETA 2824 započinje od Standard Grade, preko Elabore, Top do COSC.

    Glavna opruga (Mainspring) kod ETA 2824-2 u Standard i Elabore Grade je Nivaflex NO, dok je u Top i COSC Nivaflex NM.
    Kod ETA 2892-A2 Mainspring je svuda ETA Nivaflex NM.
    Iako obe opruge imaju potpuno jednak sastav, razlika je u postpuku izrade (kaljenju), gde je verzija NM kvalitetnija.

    Hairspring (ne poznajem srprski izraz) je kod ETA 2824-2 u Standard i Elabore Grade - Nivarox 2, dok je u Top i COSC znatno bolji: Anachron
    Kod ETA 2892 on je u osnovnom Elabore Grade, Nivarox 2 dok je u Top i COSC Grade Anachron.

    Antischock sistem je kod ETA 2824-2 u Standard i Elabore Grade: Etachocs, dok je u Top i COSC: Incabloc
    Kod ETA 2892-A2 on u sva tri stepena: Incabloc

    Verujem, da se mnogima ovo ne čini bitnim ali u horologiji se đavo nalazi u detaljima i ovde leže veći deo odgovora zašto ove mehanizme možemo videti u satovima od 600 € do 4.000 €. Uz to i neke dodatne obrade. Npr: Breitling 17 je ETA 2824-2 COSC Grade ali ga Breitling dodatno obradi sa Rodijum prevlakom.

    Najveća razlika između 2824 i 2892 je kao što si napomenuo, u visini. 2892-A2 je sa 3,6 mm visine za 1,0 mm niži, što je ogromna razlika.
    Ono što ga još stavlja u superiorniji položaj je činjenica, da je izuzetno pogodan (zbog kvaliteta i visine) kao osnova, na koju se može nadgraditi (postaviti) hronografski mdoul. Jedna od najboljih takvih kombinacija je ETA 2892-A2 & Dubois Depraz hronografski moduli. Koriste ih mnogi renomirani švajcarski brendovi od Tag Heura do Audemars Pigueta (Royal Oak Chronograph).
    Hvala Haifisch! Napomenuo bih pre nego sto nastavimo o traktorima i princezama da ovo nije jos jedna eta2824 vs ostali tema.

    Ima li neki info za L592, odnosno a20.l11, odnosno bar 2681.

    Ili da preimenujem temu?

  8. #8
    Stariji član Avatar korisnika Baron
    Član od
    19.3.2009.
    Lokacija
    Podgorica
    Poruke
    1.587
    Lajkovi
    5192
    Reputacioni uticaj
    23

    Određen forumom Re: L592 (eta a20.l11)

    Ako je incabloc takva prednost zašto je onda meni Longines princeza posle laganog udara morala da se šalje u Švajcarsku na servis, a isto Longines sa traktror mašinom posle višegodišnjeg maltretiranja (izgrebana aluminijska korona, natučeni čelični lugovi od udara, odvaljen aluminijski prsten od vibracija biciklarenja) i danas radi tačno "kao Doxa", drži navijenost makar 37h, navije se posle par pomjeranja rukom itd...

    Послато са SM-G960F помоћу Тапатока

  9. #9
    Stariji član
    Član od
    8.5.2017.
    Poruke
    1.910
    Lajkovi
    13194
    Reputacioni uticaj
    401

    Određen forumom Re: L592 (eta a20.l11)

    Davore, još uvek ne razumem, ovo u vezi sa L592.

    Već smo napisali redosled:

    ETA 2681 (predstavljen 1981 godine, u serijskoj proizvodnji od 1991 g) je prerađen iz 4,8 mm na današnjih 4,1 visine. Prečnik je ostao isti 19,4 mm. Iz varijanata kalibara sa 17,21 ili 25 rubina, sada nastaje mehanizam sa 22 rubina. To je ETA A20.L11. ETA 2681 je koristila Incabloc antishcok sistem i on je ostao i na A20.L11.

    2016 godine, ETA ekskluzivno za Longines pravi verziju kalibra, koja dobija naziv L592. Verzija L592.2 sa standardnom spiralom se ugrauđuje u damsku liniju Master Collection, dok se COSC verzija 592.4 sa spiralom iz silicijuma ugrauje u takođe liniju za dame, Record. To je osim preciznosti odnosno stepena (L 592.2 je Top Grade, L 594.4 je COSC) jedina razlika između ova dva kalibra
    Sve ostalo (mainspring, hairspring, antischock) je kao za Top ili COSC grade.

    Pošto je Longines član Swatch grupacije, kao i ETA, već na osnovnom rotoru se stavlja naziv Longines (znači od strane ETA).
    Baron and davorb like this.

  10. #10
    Stariji član
    Član od
    8.5.2017.
    Poruke
    1.910
    Lajkovi
    13194
    Reputacioni uticaj
    401

    Određen forumom Re: L592 (eta a20.l11)

    Zapravo, ne znam šta, da ti kažem. Već po zakonu velikih brojeva postoji verovatnoća za deviaciju. A kada govorimo o ova dva kalibra onda su to zaista veliki brojevi.
    Hebi ga. Incabloc sistem je jednostavno bolji od Etachocsa, jer omgućuje zašttiu sa više raznih pozicija i napravljen je od nešto boljeg materijala. To su činjenice.
    Takođe su činjenice, da nisu svi mehanizmi jednako pravljeni. ETA 2824-2 je zaista traktor a 2892-A2 je sofisticariniji. Struktura prvog je robusnija od strukture drugog. Probaj, da ubiješ komarca naglim pokretom ruke, sa Patek Philipom Moonphase Hronografom na ruci. Najmanje jedna plata odlazi za servis odnosno ponovu regulaciju. Kvaliteta mehanizma se ne meri samo po izdržljivosti bičevanja nego i po drugim faktorima. Neki su princeze a neki traktori.
    Ali svejedno uveren sam, da se u tvom slučaju radi o vrlo retkoj deviaciji. Victorinox u svoje satove vrlo često ugrađuje ETA 2892 i ETA 2893 a svi znamo, šta ti satovi mogu i moraju, da izdrže.



    Citat Baron kaže: Pregled poruke
    Ako je incabloc takva prednost zašto je onda meni Longines princeza posle laganog udara morala da se šalje u Švajcarsku na servis, a isto Longines sa traktror mašinom posle višegodišnjeg maltretiranja (izgrebana aluminijska korona, natučeni čelični lugovi od udara, odvaljen aluminijski prsten od vibracija biciklarenja) i danas radi tačno "kao Doxa", drži navijenost makar 37h, navije se posle par pomjeranja rukom itd...

    Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
    Baron and davorb like this.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •