Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 14
Like Tree4Likes

tema: Implikacije ''ETAgedona''?

  1. #1
    Saradnik Avatar korisnika anbeast
    Član od
    31.7.2010.
    Lokacija
    Zaječar
    Poruke
    2.531
    Lajkovi
    6258
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Implikacije ''ETAgedona''?

    Prosle godine se dosta pricalo o prestanku isporuke ETA mehanizama konkurentima izvan SWATCH grupe. Nesto su utihnule price o tome. Dokle se stiglo a tim? Ja sam pronasao jedan clanak koji obradjuje ovu temu: http://www.nytimes.com/2011/12/10/bu...pagewanted=all .

    Sta mislite na sta ce sve to izaci? Moje misljenje, potpuno inspirisano linkovanim clankom, je da bi to cak moglo biti veoma dobro za industriju, uopsteno uzevsi. Verovatno ce proizvodjaci sa manjim obimom produkcije imati velike probleme, ali mozda ce ovaj potez malo vratiti ''iskrenost'' i sustinu u industriju. Indikativna je izjava Olivijea Milera, nezavisnog konsultanta (i bivseg Swatch rukovodioca): ''Swatch, he added, established “a quasi-monopoly not because of any ambition to control the market,” but because “everybody else was perfectly happy to spend everything on marketing rather than building up their own production.”
    Po mom skromnom misljenju, to je prilicno tacno. Pogledajmo samo raspon cena satova sa omniprisutnom etom 2824. Potrebni su mi zaista cvrsti i ubedjivi dokazi da bih progutao da zavrsna obrada ili sta god iziskuje da sat sa tom etom kosta npr. 1000e, a da istovremeno Steinhart (koji nema veliki obim) prodaje satove sa recenim mehanizmom za oko 350 - 400...

    Malo sam nabacao ovaj post ali nadam se da razumete sta zelim da kazem. Raspravljajte....

    PS. Po prirodi ova tema je mozda za Kafic, stoga molim modelatore da je po potrebi prebace gde spada.
    I keep thinking of some mechanic in rural Russia, mending his Raketa in sub-zero temperatures using nothing but a hairpin, a pocket-knife and the tyre-lever from a 1956 tractor.

  2. #2
    Stariji član Avatar korisnika nele
    Član od
    23.2.2011.
    Lokacija
    Lazarevac
    Poruke
    534
    Lajkovi
    2222
    Reputacioni uticaj
    16

    Određen forumom Re: Implikacije ''ETAgedona''?

    za krajne korisnike tj.nas bolje je kad je konkurencija veća,već je pričano na forumu da su zbog te najave neki proizvođači već počeli sa razvojem svojih mehanizama

  3. #3
    d1d
    d1d je offline
    Stariji član Avatar korisnika d1d
    Član od
    19.1.2011.
    Lokacija
    Vojvodina - Novi Sad
    Poruke
    1.296
    Lajkovi
    1128
    Reputacioni uticaj
    23

    Određen forumom Re: Implikacije ''ETAgedona''?

    Pravo mesto za temu o mehanizmima je upravo ovde
    Sve je moguce, vreme ce pokazati da li ce razvoj mehanizama povecati cene satova (za sada je tako) i da li ce se taj trend promeniti tokom vremena kad vec razvijenoi modeli budu dobijali svoje nove generacije (nadamo se).
    Treba imati na umu da nece svi odmah zapoceti sa projektovanjem svojih mehanizama. Brojni satni brendovi imaju obicaj skladistenja mehanizama koje najcesce koriste pa tako i danas imamo jednog proizvodjaca koji u serijskoj proizvodnji i dalje ugradjuje Lemaniu 5100 koja je prestala da se proizvodi 89-90. god. proslog veka. Efekat "hrcka" nije prisutan kod svih proizvodjaca ali mozemo ocekivati da ce bar kod nekih eta mehanizmi jos dugo kuckati.
    "I'm very proud of my gold pocket watch. My grandfather, on his deathbed, sold me this watch." - Woody Allen.

  4. #4
    Član
    Član od
    21.1.2009.
    Poruke
    202
    Lajkovi
    85
    Reputacioni uticaj
    17

    Određen forumom Re: Implikacije ''ETAgedona''?

    NAravno da doprinosi exluzivnosti razvoj sopstvenih mehanizama, ali sa druge strane doprinosi i unistavanju malih proizvodjaca. NE samo da im sopstveni mehanizam podize cenu razvoja vec i odvraca potencijalne kupce, jer ako ne budu uspeli, kupac rizikuje da mu ostane sat sa mehanizmom koji niko nece znati da popravi niti ce moci da nadje delove. Takodje, ceo postupak doprinosi da jaki postanu jos jaci, satovi skuplji, servis skuplji, a i izzmislja se topla voda. 2892 (sa svojim derivatima 2893 i 2894) kao i 7750 (sa celom podgrupom derivata - od najjednostavnijeg 7753 pa do sada hamiltonovih h21 i h31) su najsigurniji mehanizmi i kad uzimam sat gledam da bas neki od ta da bude zastupljen jer zna da ce servis biti povoljan (izuzimajuci 2894) i da ce delova biti i za 1000 godina kao i da ce lokalni casovnicar znati da se snadje. Da li to iko moze da kaze za neke redje i opskurnije mehanizme?
    milan zmaj and eee like this.

  5. #5
    eee
    eee je offline
    Moderator Avatar korisnika eee
    Član od
    27.1.2009.
    Lokacija
    privremeno u Beogradu :)
    Poruke
    3.637
    Lajkovi
    7449
    Reputacioni uticaj
    162

    Određen forumom Re: Implikacije ''ETAgedona''?

    Ja sam od onih koje mehanizam skoro i da ne zanima. Jedino sto mi je, trenutno, bitno za mehanizam je da je mehanicki i da je u praksi dokazano da je pouzdan i dugovecan. Sto se mene tice, svaki sat moze da ima isti mehanizam

    Vise me zanima, da tako kazem, modni aspekt cele ove industrije - izgled sata. I cena naravno.

    Tako da cela ova prica oko toga da ce ETA prekinuti sa isporukama mehanizama, sto ce neminovno dovesti do poskupljenja satova a i do gasenja velikog broja malih proizvodjaca koji se baziraju na dizajnu sata, mi se ne svidja.
    milan zmaj and backarelli like this.

  6. #6
    Saradnik Avatar korisnika anbeast
    Član od
    31.7.2010.
    Lokacija
    Zaječar
    Poruke
    2.531
    Lajkovi
    6258
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: Implikacije ''ETAgedona''?

    Ja licno ipak ne verujem da cemo prisustvovati volsebnom radjanju desetina razlicitih, ''inhouse'' mehanizama. Veci proizvodjaci ce mozda i stvoriti kapacitete za proizvodnju mehanizama i to iskoristiti da se gurnu koju stepenicu vise u rangu (i naravno u ceni). Verujem da ce na trziste ''utrcati'' neka nova ETA, odnosno neko ko ce praviti mehanizme za ostale. Taj neko ce gotovo sigurno morati da ima ''Swiss made'' da bi valjano mogao postati ETA umesto ETE :-D (dakle Miyota ne ulazi u pricu) Mozda neka varijanta kao Claro - Semag?
    I keep thinking of some mechanic in rural Russia, mending his Raketa in sub-zero temperatures using nothing but a hairpin, a pocket-knife and the tyre-lever from a 1956 tractor.

  7. #7
    Stariji član Avatar korisnika vlajo
    Član od
    15.6.2011.
    Lokacija
    Čačak
    Poruke
    1.973
    Lajkovi
    4899
    Reputacioni uticaj
    50

    Određen forumom Re: Implikacije ''ETAgedona''?

    Mislim da bi u toj priči sa Eta možda najveći pritisak biti na nemačke proizvođače, a onda će na scenu verovatno stupiti Miyota a i Seagull, što da ne....
    "Well, it's nothing very special. Uh, try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations...."- Monty Python's The Meaning of Life


  8. #8
    d1d
    d1d je offline
    Stariji član Avatar korisnika d1d
    Član od
    19.1.2011.
    Lokacija
    Vojvodina - Novi Sad
    Poruke
    1.296
    Lajkovi
    1128
    Reputacioni uticaj
    23

    Određen forumom Re: Implikacije ''ETAgedona''?

    Citat anbeast kaže: Pregled poruke
    Ja licno ipak ne verujem da cemo prisustvovati volsebnom radjanju desetina razlicitih, ''inhouse'' mehanizama. Veci proizvodjaci ce mozda i stvoriti kapacitete za proizvodnju mehanizama i to iskoristiti da se gurnu koju stepenicu vise u rangu (i naravno u ceni). Verujem da ce na trziste ''utrcati'' neka nova ETA, odnosno neko ko ce praviti mehanizme za ostale. Taj neko ce gotovo sigurno morati da ima ''Swiss made'' da bi valjano mogao postati ETA umesto ETE :-D (dakle Miyota ne ulazi u pricu) Mozda neka varijanta kao Claro - Semag?
    ^
    Stvaranje nove globalne "ETA"-e je sasvim moguce. Mozda je trenutno Selita najbliza tom cilju.
    "I'm very proud of my gold pocket watch. My grandfather, on his deathbed, sold me this watch." - Woody Allen.

  9. #9
    eee
    eee je offline
    Moderator Avatar korisnika eee
    Član od
    27.1.2009.
    Lokacija
    privremeno u Beogradu :)
    Poruke
    3.637
    Lajkovi
    7449
    Reputacioni uticaj
    162

    Određen forumom Re: Implikacije ''ETAgedona''?

    Pa da, i ja mislim da je Sellita tu negde. Ako sam dobro razumeo, em su pravili mehanizme za ETA-u, em imaju znanje, masine i strucnjake. A mislim da cak i 2824 sad ima pravo svako da pravi (ispravite me ako gresim)

  10. #10
    Saradnik Avatar korisnika anbeast
    Član od
    31.7.2010.
    Lokacija
    Zaječar
    Poruke
    2.531
    Lajkovi
    6258
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: Implikacije ''ETAgedona''?

    Da, Sellita zvuci kao logican izbor, jedino me zbunjuje podatak iz clanka da oni od ETE kupuju 50% delova. (ako sam nesto pogresno razumeo - ispravite me.)
    I keep thinking of some mechanic in rural Russia, mending his Raketa in sub-zero temperatures using nothing but a hairpin, a pocket-knife and the tyre-lever from a 1956 tractor.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •