Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 17
Like Tree6Likes

tema: Navijaći za satove (winderi)

  1. #1
    Novi član
    Član od
    24.1.2021.
    Poruke
    20
    Lajkovi
    1
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Navijaći za satove (winderi)

    Pozdrav forumašima!
    Uskoro postajem vlasnik još jednog automatika, sada ih nosim 2. Razmišljam o navijaču.
    Neki tvrde da su štetni (pogotovo za satove s masivnim rotorom, tipa 7750 i sl.) a drugi da baš i nisu. Na netu ima u ponudi svega i svačega.
    Upada mi u oko "Klarstein" (ali na ima toga još). Nudi 4 varijable namještanja:
    a) Rotacijski program A: rotacija 33 sekunde, 12 minuta pauza
    b) Rotacijski program B: rotacija 10 minuta, 90 minuta pauza
    c) Rotacijski program C: rotacija 30 minuta u smjeru kazaljke na satu, 3 sata pauza
    d) Rotacijski program D: rotacija 1 sat u smjeru kazaljke na satu, 3 sata pause.
    Predviđen je za 2 sata .
    Može li malo rasprave na tu temu.

  2. #2
    Stariji član
    Član od
    2.10.2019.
    Lokacija
    Nis
    Poruke
    661
    Lajkovi
    2502
    Reputacioni uticaj
    18

    Određen forumom Re: Navijaći za satove (winderi)

    Ja se neko vreme razmisljam da napravim svoj winder baziran na nekim mikrokontrolerom, pa da moze da se programira broj i smer rotacija...ali nikako da dodje na red

  3. #3
    Mlađi član
    Član od
    26.6.2016.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    90
    Lajkovi
    257
    Reputacioni uticaj
    8

    Određen forumom Re: Navijaći za satove (winderi)

    Buduci da sam se susreo sa istim "problemom", malo sam se bio posvetio istrazivanju po internetu na tu temu.
    Inicijalno sam hteo takodje da prepravljam postojeci jeftini navijac, tako sto bih ubacio kontrolu broja rotacija mikrokontrolerom.
    Onda sam naisao na par clanaka koji se bave uticajem ugla pod kojim se nalazi sat u navijacu- sto je mnogo bitnije od broja rotacija.
    Da skratim pricu (a mozes naci te tekstove na netu, mislim da su sa WUS-a), ako je sat u navijacu postavljen na cca 30-40° u odnosu na horizontalnu osu, opruga nikad nece biti maksimalno navijena (tj. bice negde oko 50%-60% rezerve, ugrubo ), ma koliko dugo navijac bude napravio rotacija, jer se u jednom momentu izjednace sila opruge i sila kojom deluje teg rotora (zbog ugla je ta sila upola manja nego kad je sat u vertikalnom polozaju, gde se te dve sile ne mogu nikad izjednaciti, tj. sila kojom deluje opruga ce uvek biti manja)
    Sa druge strane, navijaci koji drze sat u vertikalnoj poziciji mogu vrlo lako da sat "prenaviju" ako se ne nadje idealan broj rotacija.
    Licno sam testirao na dva automatika (sa 6R15 i SW300 mehanizmima) i posle 24h na navijacu, pod uglom od 30°, sa navijacem koji ima 2000tpd, preostala rezerva je na satu sa 6R15 bila nekih 27-28h, a na SW300 nekih 23-24h, sto znaci da su daleko od prenavijanja, iako je broj rotacija 2.5x veci od potrebnog , po specifikaciji proizvodjaca (800tpd).

  4. #4
    Stariji član
    Član od
    2.10.2019.
    Lokacija
    Nis
    Poruke
    661
    Lajkovi
    2502
    Reputacioni uticaj
    18

    Određen forumom Re: Navijaći za satove (winderi)

    A sta mislis o onim ziroskopskim, kao ovo?

    https://www.youtube.com/watch?v=xQeNzUX5xlk

  5. #5
    Novi član
    Član od
    24.1.2021.
    Poruke
    20
    Lajkovi
    1
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Navijaći za satove (winderi)

    Znači načelno, što češće zauzme okomitiji položaj, to treba staviti na veće pauze ili spprije navikanje .. Ali da li dolazi do pojačanog habanja u odnosu na sat koji se ne nosi. Nošenjem se djelovi ipak troše ali se i bolje podmazuju.Da li vlasnik sata koji koristi navijač treba ranije na servis u odnosu na svog brata blizanca koji ima isti sat i iste navike ali ne koriati navijać i sat mu stoji po npr.10 dana. Recimo da oba imaju 3 automatika??

  6. #6
    Mlađi član
    Član od
    26.6.2016.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    90
    Lajkovi
    257
    Reputacioni uticaj
    8

    Određen forumom Re: Navijaći za satove (winderi)

    Izgleda lepo, ali je sad pitanje funkcionalnosti i kako navija sat. Slozices se, pokreti su mnogo komplikovaniji i nepredvidiviji nego kod obicnog navijaca.
    Inace, nasao sam linkove ka tim tekstovima sto sam spominjao (nadam se da je ok da okacim linkove):

    Watches and Winders: It's Not Only About Turns per Day

    Watches and Winders: It's Not Only About Turns per Day

  7. #7
    Mlađi član
    Član od
    26.6.2016.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    90
    Lajkovi
    257
    Reputacioni uticaj
    8

    Određen forumom Re: Navijaći za satove (winderi)

    QUOTE=yation;268934]Znači načelno, što češće zauzme okomitiji položaj, to treba staviti na veće pauze ili spprije navikanje .. Ali da li dolazi do pojačanog habanja u odnosu na sat koji se ne nosi. Nošenjem se djelovi ipak troše ali se i bolje podmazuju.Da li vlasnik sata koji koristi navijač treba ranije na servis u odnosu na svog brata blizanca koji ima isti sat i iste navike ali ne koriati navijać i sat mu stoji po npr.10 dana. Recimo da oba imaju 3 automatika??[/QUOTE]

    Naravno da ce taj sat sto ne radi biti u boljem stanju, lubrikacija nikad ne moze biti idealna i mora postojati neko trenje. To je neko poredio sa npr. NOS satom i satom koji je npr. 10 godina bio nosen, sasvim je logicno da ce NOS sat biti bez ostecenja
    Ne vidim licno potrebu za navijacem na kome ce se drzati satovi konstantno po par nedelja i slicno, dok sat ne dodje na red za nosenje.
    Ja ga licno koristim npr. tokom vikenda i odlazaka u prirodu, kada ne nosim svoje automatike, vec predjem na G-Shock, pa ne zelim da ih opet podesavam u ponedeljak, jer su stali za ta 2 dana.
    U tim situacijama mi je jedino bitno da navijac ne "trosi" sat vise od regularnog nosenja, sto je moguce ako navijac prenavija oprugu, pa ona stalno proklizava.
    Poslednja ispravka: voosaai89 (16.5.2021. u 10:50)

  8. #8
    Stariji član
    Član od
    2.10.2019.
    Lokacija
    Nis
    Poruke
    661
    Lajkovi
    2502
    Reputacioni uticaj
    18

    Određen forumom Re: Navijaći za satove (winderi)

    Citat voosaai89 kaže: Pregled poruke
    Slozices se, pokreti su mnogo komplikovaniji i nepredvidiviji nego kod obicnog navijaca.
    y
    bas zato bih rekao da je dobra fora, jer je onda vise realisticno, kao da se sat nosi stvarno na ruci

  9. #9
    Mlađi član
    Član od
    26.6.2016.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    90
    Lajkovi
    257
    Reputacioni uticaj
    8

    Određen forumom Re: Navijaći za satove (winderi)

    Citat bancika kaže: Pregled poruke
    bas zato bih rekao da je dobra fora, jer je onda vise realisticno, kao da se sat nosi stvarno na ruci
    Pa jeste mozda realisticnije, ali mi lici da postoji i opasnost od prenavijanja. Ne znam da li si imao vremena da procitas one tekstove, tu bas opisuju razliku u navijanju sata kod nosenja na ruci i na navijacu (npr. na ruci se vise navija pod uticajem inercije, a na navijacu samo pod uticajem gravitacije)

  10. #10
    Stariji član
    Član od
    8.5.2017.
    Poruke
    1.898
    Lajkovi
    13148
    Reputacioni uticaj
    401

    Određen forumom Re: Navijaći za satove (winderi)

    Oko koristi navijača se ne mogu složiti ni najveća imena delatnosti. Pre nekoliko godina je bila pravljena neka anketa na tu temu, koja je obuhvatila većinu nezavisnih proizvođača najvišeg kvalitetnog razreda i zanimljivo je bilo, kako se mišljenja međusobno razlikuju. Još više nego o svrhi komplikacije Tourbillona ili ukrašavanja mehanizama metodom Chamferinga (angliranja) u modernoj horologiji.
    Lično, jedinu prednost navijača vidim u očuvanju nekih drugih delova sata a ne samog mehanizma. Ako neko rotira dva, tri ili četiri sata, dan za danom onda je bolje, da mu ostanu na navijaču, da ne bi svaki četvrti dan odvijao ili zavijao krunicu, ako je ona na navoj. Time će manje opterećivati navoj i znatno mu produžiti period upotrebe. Druga prednost u istom načinu rotiranja je izbegavanje ručnog navijanja svaki četvrti ili peti dan, da bi mehanizam počeo ponovo da radi. Velika većina automatskih kalibara nije oduševljenja ručnim navijanjem, posebno ako se radi o ETA kalibrima. Iako je skoro nebitno, ipak ručno navijanje predstavlja jedan manji stres za mehanizam.
    Sve ostalo nema preteranog smisla. Ako neko ima puno satova i ako su mu rotacije retke (svaki deseti, petnaesti dan...) nema nikakvog smisla, da mehanizam radi bez ikakve potrebe za vreme nenošenja, gde dolazi do trenja i time bespotrebnog habanja delova. Današnja ulja za podmazivanje su vrlo kvalitetna i ta priča sa pravilnijim podmazivanjem delova ako je mehanizam u non-stop funkciji je davna prošlost.
    Čak i ako neko rotira samo dva, tri ili četiri sata, onda je to bolje raditi, da se svaki od njih nosi duži period (nedelju ili deset dana), pa onda promeniti narednim satom a prošli pustiti u stanju mirovanja.
    Ovde mislim na automatske mehanizme entry, srednjeg i visokog cenovnog razreda. Upotreba navijača kod mehanizama iz najvišeg razreda ipak ima neki veći smisao. Ti mehanizmi su anglirani (izrađeni odnosno finiširani metodom okošavanja i gotovo po pravilu visoko polirani (black, mirror polishing) i to je sasvim druga priča. Walt Odets je vlasnik odlične izjave na ovu temu: Ako su komponente mehanizma složene tako, da rade u savršenoj harmoniji, ne smemo zaboraviti, da one istovremeno ipak rade jedna protiv druge (trenje, habanje). To je i glavna svrha angliranja i visokoog poliranja. Što kosije i potpuno nehrapave površine stvaraju manje međusobnog trenja i na sebe ne navlače mikro prašinu. Ali takvi mehanizmi pokreću satove, čija cena počinje sa 2 i nastavlje se sa minimalno 4 nule. Imati takav mehanizam na kvalitetnom navijaču je nešto sasvim drugo od onoga što poseduje većina korisnika.
    Poslednja ispravka: Haifisch23 (16.5.2021. u 14:37)
    mizzy, piksi, voosaai89 and 1 others like this.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •