Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 18
Like Tree34Likes

tema: Zenith ElPrimero Cal 410 : vremeplov

  1. #1
    Časovničar Avatar korisnika NickH
    Član od
    10.11.2011.
    Lokacija
    Sydney, Australia
    Poruke
    112
    Lajkovi
    1055
    Reputacioni uticaj
    128

    Određen forumom Zenith ElPrimero Cal 410 : vremeplov

    Jedan od mojih omiljenih mehanizama: Zenith cal 410.

    Na zalost od kada je 1999. Zenith postao deo LVMH nezavisni (mali!) casovnicari vise nemaju pristup rezervnim delovima sto znaci da je ovo jedna od poslednjih fotografija Cal 410 na kom sam radio. Ostace za uspomenu, na neka sad vec davna vremena kad su casovnicari bili cenjeni.

    Odluka Svajcaraca da iz servisne mrezze izbace male nezavisne casovnicare je nesto sto ce tek za desetak godina pokazati svoje ruzzno lice. Kad nezavisni casovnicari izumru, ko ce popravljate sve te stare satove koji nisu Omega ili Rolex, brandove koji su takodje izumrli?
    Omega sigurno nece trenirati casovnicare da popravljaju vintage satove, vec ce otvarati servise u zemljama gde je radna snaga jeftina. Ti casovnicari ce biti "specijalisti" za zamenu kompletnog mehanizma, bez skills da isti cak i rastave, a kamoli sklope.

    Sa druge strane, usled elminacije konkurencije, cene popravaka ce dostici astronomske cifre. Vec sada, servis na malo kvalitentnijem rucnom satu kosta preko $1,500. Cenu kao i uvek placa kupac. Kada bi Svajcarske firme imale apslutan monopol, sat bi ponovo bio nesto sto bi mogli da priuste samo bogatasi, kao sto je to bilo pre 200 godina.

    Stoga nije losa ideja da u svojoj kolekciji imate makaer jedan sat koji nije svajcarski ili koji nije skup - kao npr neki japanac ili sat nezavisnog micro-makera. Big Brother je ipak bio Swiss.

    Cal 410 ima preko 260 individualnih komponenti, u 4 layera.





  2. #2
    Stariji član Avatar korisnika bezbi
    Član od
    19.9.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.189
    Lajkovi
    1897
    Reputacioni uticaj
    40

    Određen forumom Re: Zenith ElPrimero Cal 410 : vremeplov

    Nisam bio na forumu 2 meseca i drago mi je da sam se vratio u trenutku kada se na forumu otvaraju vrlo poucne i dobre teme! ZENITH KO ZENITH

  3. #3
    Stariji član Avatar korisnika DrAgod
    Član od
    3.6.2011.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.227
    Lajkovi
    7892
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    151

    Određen forumom Re: Zenith ElPrimero Cal 410 : vremeplov

    Zaista prelep mehanizam! Moonphase mi je jedna od omiljenih komplikacija, kao i istovremeni prikaz datuma, dana i meseca
    Being an engineer is a state of mind and therefore cannot be learned or forgotten!


  4. #4
    Istaknuti član Avatar korisnika tolarbo
    Član od
    11.11.2008.
    Poruke
    4.529
    Lajkovi
    30323
    Reputacioni uticaj
    83

    Određen forumom Re: Zenith ElPrimero Cal 410 : vremeplov

    Predivan mehanizam, takodje i mehanizam koji dozvoljava toliko lepih modeifikacija. Ovo sto se tice prestanka podrske nezavisnim casovnicarima je stvarno nepopularna odluka! Na zalost tu ce biti najvise pogodjen krajnji kupac. Ali po meni imace i kontra efektat, bas me interesuje ko ce im raditi servis kroz koju godinu!

  5. #5
    Član Avatar korisnika aviator
    Član od
    1.12.2009.
    Lokacija
    Zrenjanin
    Poruke
    342
    Lajkovi
    1241
    Reputacioni uticaj
    16

    Određen forumom Re: Zenith ElPrimero Cal 410 : vremeplov

    Postupak švajcarskih proizvodjača miriše na samoubistvo u najavi.
    U startu će ispaštati ljubiteliji mehanike, ne upućeni u politiku servisiranja, ali će na kraju, deblji kraj, kao bumerang, izvući švajcarski proizvodjači.
    Prosečni kupci će se okrenuti najavljenim smart satovima, a mi ljubitelji mehanike, japancima(kinezima). Rusi su nejaki i neatraktivni ostatku sveta.
    Slično je bilo i sa pojavom kvarc satova, al ih je tad Swatch spasao.

  6. #6
    Istaknuti član Avatar korisnika HADzI DALIBOR
    Član od
    26.10.2009.
    Lokacija
    Doboj,R.SRPSKA
    Poruke
    4.981
    Lajkovi
    4375
    Reputacioni uticaj
    139

    Određen forumom Re: Zenith ElPrimero Cal 410 : vremeplov

    Hm,što se tiče Japanaca, zaboravlja se njihova JDM politika. Od skora su pustili GS u svijet ali nema ni teoretske šanse da dijelove za te modele dobiju neovlašteni časovničari. U stvari, dobijaju ih samo GS majstori- npr Vitanov i slični distributeri mogu samo sanjati o tom nivou.
    Znači,može japanac ali do određenog nivoa,tj ono što prave na tone. Mislim da je 8r28 najviše što se može dobiti(postoji Invicta sa ovim mehanizmom). Pravi ih Time Module, Hong Kong.

  7. #7
    Stariji član Avatar korisnika Baron
    Član od
    19.3.2009.
    Lokacija
    Podgorica
    Poruke
    1.586
    Lajkovi
    5189
    Reputacioni uticaj
    23

    Određen forumom Re: Zenith ElPrimero Cal 410 : vremeplov

    znači li to da je Tunu nemoguće servisirati?

  8. #8
    Stariji član Avatar korisnika DrAgod
    Član od
    3.6.2011.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.227
    Lajkovi
    7892
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    151

    Određen forumom Re: Zenith ElPrimero Cal 410 : vremeplov

    Kada se pojavi prazan prostor na tržištu obavezno se pojavi neko ko popuni tu prazninu. Ne može postojati velika tražnja bez ikakve ponude.

    Verujem da se sprema čitava gama proizvođača rezervnih delova, verovatno iz Kine. Uz sve bolje i pristupačnije CNC obradne centre ovaj zadatak, iako veoma izazovan, neće biti ni približno težak kao pre 30, 50 ili 100 godina.
    Being an engineer is a state of mind and therefore cannot be learned or forgotten!


  9. #9
    Član
    Član od
    21.1.2009.
    Poruke
    202
    Lajkovi
    85
    Reputacioni uticaj
    17

    Određen forumom Re: Zenith ElPrimero Cal 410 : vremeplov

    Citat aviator kaže: Pregled poruke
    Postupak švajcarskih proizvodjača miriše na samoubistvo u najavi.
    U startu će ispaštati ljubiteliji mehanike, ne upućeni u politiku servisiranja, ali će na kraju, deblji kraj, kao bumerang, izvući švajcarski proizvodjači.
    Prosečni kupci će se okrenuti najavljenim smart satovima, a mi ljubitelji mehanike, japancima(kinezima). Rusi su nejaki i neatraktivni ostatku sveta.
    Slično je bilo i sa pojavom kvarc satova, al ih je tad Swatch spasao.
    Taj pristup je prvi pokrenuo rolex a ironija je sto je sad on jedan od retkih koji pusta malo delova serviserima dok npr kartije ne dozvoljava ni delic van ovlascenih servisa.

    Inace, daleko je od samoubistva, ch ima stabilni rast prodaje satova a skoro svi satovi dolaze u ch na servis tako da proizvodjaci vise ne prave projekcije profita samo na osnovu prodaje vec i ocekivanog servisa prodatih modela. Ovo je los potez za kupce ali sjajan za swatc i richemont grupu koje imaju izuzetno stabilan rast i stalni porast prihoda, delom bas zbog monopolizovanja servisa.

    A i nije da kupci nisu krivi- sa svojim insistiranjem na inhouse mehanizmima donekle i jeste logicno da razvoj novih mehanizama mora da se pokrije kroz redovno odrzavanje. Zanimljivo je da mnogi kupci ne znaju ovo a nije ni cudo- proizvodjaci satova placaju rekla,ni prostor u medijima pa niko ne zeli da pokrece pricu. Ovo je jedan od retkih izuzetaka:
    http://www.bloomberg.com/apps/news?p...d=aY73d5h8j7XY

  10. #10
    Istaknuti član Avatar korisnika HADzI DALIBOR
    Član od
    26.10.2009.
    Lokacija
    Doboj,R.SRPSKA
    Poruke
    4.981
    Lajkovi
    4375
    Reputacioni uticaj
    139

    Određen forumom Re: Zenith ElPrimero Cal 410 : vremeplov

    Citat Baron kaže: Pregled poruke
    znači li to da je Tunu nemoguće servisirati?
    Moja Tuna je kvarc i ne servisira se dok radi kako treba.
    Ako nekad nešto zaškripi, ima baja rezervni mehanizam(zlu ne trebalo).
    jagos, VLADAN P and backarelli like this.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •