Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 11
Like Tree9Likes

tema: Pravilno ciscenje i podmazivanje satova

  1. #1
    Časovničar Avatar korisnika Simke206
    Član od
    23.5.2013.
    Poruke
    354
    Lajkovi
    1312
    Reputacioni uticaj
    126

    Određen forumom Pravilno ciscenje i podmazivanje satova

    posto sam ovde u forumu procitao neke stvarai oko iskustva o casovnicarima i podmazivanja sata sa WD sprejom hteo bih da otvorim novu temu , e pa drustvo ovako satovi se ne podmazuju sa Wd sprejom kojekakvi uljima i bog te pitaj boga sta jos , satovi se ne peru u acetono spiritusu ili kojekakvim razredjivacima . Sat se rastavlja u delove i svi delovi se mogu ocistiti benzinom za upaljace ili takozvanim benzinom za ciscenje u prvoj ruci , posle toga dolazi fino pranje koje se izvrsava sa benzinom za rane zvuci cudno ali je to nesto najcistije i osim toga ne ostecuje rubinsko kamenje u koje sedaju zupcanici , jako vazno je da se delovi po mogucnosti stave na ugrejanu platnu od sporeta ili neku slicnu toplu povrsinu gde ce se benzin osusiti i prilikom toga nece ostati fleke .Jako osetljivo podrucje je plateau koje je premazano sa lakom koje moze usred jake kiseline biti ostecen , upravo kod ciscenja sa takvim sredstvima tipa aceton ili spiritus moze doci do ljepljena spirale pa sat nemoze pravilno da radi jer je spirala ljepljiva. vratimo se na ulje mnogo ljudi koristi fino ulje za mehaniku i to je pogresno postoje specijalna ulja koja su gusta i ostaju u rubinima dugo vremena i pri tome daju optimalno podmazivanje.
    Poslednja ispravka: RUS (23.5.2013. u 22:51) Razlog: Na zahtev

  2. #2
    Časovničar Avatar korisnika Simke206
    Član od
    23.5.2013.
    Poruke
    354
    Lajkovi
    1312
    Reputacioni uticaj
    126

    Određen forumom Re: Pravilno ciscenje i podmazivanje satova

    Ako ima pitanja u vezi teme rado cu odgovoriti .

  3. #3
    Stariji član Avatar korisnika Misic M.
    Član od
    23.12.2011.
    Lokacija
    Niš
    Poruke
    1.016
    Lajkovi
    5050
    Reputacioni uticaj
    150

    Određen forumom Re: Pravilno ciscenje i podmazivanje satova

    Tom, koji čisti mehanički sat razređivačem, i podmazuje ga WD-om, samo još i čelična četka hvali...
    Mišić M.

  4. #4
    Istaknuti član Avatar korisnika jagos
    Član od
    4.11.2009.
    Poruke
    2.683
    Lajkovi
    5664
    Reputacioni uticaj
    53

    Određen forumom Re: Pravilno ciscenje i podmazivanje satova

    posto nisam bas spretan izbegavam da otvaram satove a kamoli da cackam nesto.zato uvek volim da cujem neka iskustva u vezi popravke.e sad jedno pitanje.provereno znam da gomila satova koji se prodaju kao ocisceni i podmazani ustvari su radjeni po kratkom postupku.izvadi se masina.stapicem za usi kapnu medicinski benzin na mesta gde su rubini.to se brzo susi i ti posle kapnu malo ulja.kaze covek pa sta mislis ko ce bre ceo sat da rasklapa.sta mislis o tome i da li si cuo za to.

  5. #5
    Časovničar Avatar korisnika Simke206
    Član od
    23.5.2013.
    Poruke
    354
    Lajkovi
    1312
    Reputacioni uticaj
    126

    Određen forumom

    Nisam siguran ko je u pitanju u svako slucaju vidjao sam svast , ali procitao sam ovde da neko sa Wd podmazuje , nezelim nikog da kritikujem nego samo bi zelio da skrenem paznju da usled takvog ophdjenja prema mehanizmu moze doci do stajanja sata i nepotrebne stete .

    Hm ljudi rade svasta , tako nesto nisam cuo , servis se radi tako sto se svaki deo rastavlja i pere temljito , prilikom rastavljanja sata vodi se racuna o delovi to znaci ocenjuje se izgled delova koliko i kako su osteceni dali treba nesto zameniti ili ne . Ja licno kontrolisem delove i pre i posle .
    Poslednja ispravka: RUS (24.5.2013. u 0:26)

  6. #6
    Istaknuti član Avatar korisnika jagos
    Član od
    4.11.2009.
    Poruke
    2.683
    Lajkovi
    5664
    Reputacioni uticaj
    53

    Određen forumom Re: Pravilno ciscenje i podmazivanje satova

    znam ja kako to ide ali vidis sta se sve radi.

  7. #7
    Časovničar Avatar korisnika Simke206
    Član od
    23.5.2013.
    Poruke
    354
    Lajkovi
    1312
    Reputacioni uticaj
    126

    Određen forumom Re: Pravilno ciscenje i podmazivanje satova

    Da nazalost .

  8. #8
    Istaknuti član Avatar korisnika HADzI DALIBOR
    Član od
    26.10.2009.
    Lokacija
    Doboj,R.SRPSKA
    Poruke
    4.981
    Lajkovi
    4375
    Reputacioni uticaj
    139

    Određen forumom Re: Pravilno ciscenje i podmazivanje satova

    Gdje baš wd-om da se podmazuje!
    Pa nije u pitanju brava od 50 godina!

  9. #9
    Časovničar Avatar korisnika watchmag01
    Član od
    7.8.2008.
    Lokacija
    karlovac
    Poruke
    708
    Lajkovi
    750
    Reputacioni uticaj
    47

    Određen forumom Re: Pravilno ciscenje i podmazivanje satova

    svrha čišćenjaje da površina koja se čisti ostane suha čista te da ne dođe do dodatnog oštećenja čišćenih povrsina te da ostane lužnato odnosno kiselo neutralna. Postoje isprobani načini čišćenja , svaka nova ideja je dobro došla ali wd 40 nije jedna od njih.barem ne po principu kinder jaja slatkiš, iznenađenje, igračka-čisti ,podmazuje štiti.Kako za različite djelove auta se koriste različite vrste ulja motor , mjenjač itd a neke stvari se ne podmazuju diskovi a nije ni dobro da je cjeli motor mastan tak je isto i sa satovima.
    U urarstvu treba prvo zdrava logika pa onda sve dalje
    Zato evo jedno pitanje za razmišljanje, kaj se desi kad na neočišćenje ležajeve kapnemo malo benzina pa posle podmažemo te kako reagira sat obzirom na pravilan rad i točnost?
    kaj se dešava sa satom ako se previše podmaže?
    sima hrabri, VLADAN P and Neša like this.
    CUBUS ORIENT CASIO ROMANSON SEIKO PULSAR LORUS
    MEEX KENNETH COLE MAREA POLICE

  10. #10
    Časovničar Avatar korisnika Simke206
    Član od
    23.5.2013.
    Poruke
    354
    Lajkovi
    1312
    Reputacioni uticaj
    126

    Određen forumom Re: Pravilno ciscenje i podmazivanje satova

    ciao watchmag 01 tacno je to sto si napisao u casovnicarstvu postoje vise vrsti ulja kao i drugih maziva i ako si covek pogleda samo jednu etinu listu podmazivanja nacice se vise vrsta Moebius ulja i maziva koja dolaze do upotrebe .Na pitanje sta se desi kad se prljavi lezaj namaze sa uljem ili sta se desava kod previse podmazivanja mislim da nemoram da ti odgovorim to svako moze sam da zakljuci . U danasnje vreme postoje ulja kao naprimer DR Tillwich koje ja koristim nije reklama u 2 sorte Sorte 1 -3 i sorte 3-5 , sorte 1-3 koristi se za podmazivanje puno stvari evo jedno obavestenjehttp://www.info-uhren.de/technik/Oel/Tillwich.pdf . ajmo reci ovako sorte 1-3 za rucne satove , a sorte 3-5 za zidne satove .

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •