Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 25
Like Tree108Likes

tema: Pozdrav iz Sidneja: projekt rebelde, nakon 3 godine

  1. #1
    Časovničar Avatar korisnika NickH
    Član od
    10.11.2011.
    Lokacija
    Sydney, Australia
    Poruke
    112
    Lajkovi
    1055
    Reputacioni uticaj
    128

    Određen forumom Pozdrav iz Sidneja: projekt rebelde, nakon 3 godine

    Cini mi se da je proslo vise od godinu dana od mog poslednjeg javljanja, pa stoga mislim da nie lose da cenjene forumase informisem od zbivanjima u nasoj maloj radionici i projektu 'rebelde'.

    2016 nas je dovla do prekretnice: pitanje je - kako dalje, u kom smeru i kojom zestinom?
    Naime, nakon vise od 400 sklopljenih satova dosli som do zanimljivog saznanja: rebelde satvoi se jednostavno nisu vracali u radionicu! Naravno, untas 6497 radi kao traktor - bez puno odrzavanja, ali na moje iznenadjenje, nisam imao ni jedan slucaj da je u sat usla voda, da je otpala krunica za navije, da je ispao kristal/staklo. Cak i slucajvi havarije su bili retki- svega 2 ili 3 sta su ozbiljnije ostecena (sto je sve lako i brzo bilo popravljeno). Polomljenih opruga za navijanje je bilo ne vise od 5-6 sto je skoro zanemarljivo. Dakle, nakon 3 godine ispostavilo se da je rebelde dobar i pouzdan sat.

    Zeleci da ponudim nesto novo i neuobicajeno, odluci sam da 2017. godine otpocnem izradu modela koji se zove "FIFTY" dakle sat ce biti garantovan da radi 50 godina, sto znaci da svo servisiranje - ukljucujuci i delove - ce biti 'na moj racun'. Znaci, musterija kupi sat i sledecih 50 godina kad god ima bilo kakav problem, donese sat u nasu radionicu, sat se servisira, a musterija ne placa nista. Vlasnik cak ima pravo da svake 2 godine zameni kozni kais, i to besplatno.
    Ovakva ponuda je unikatna ne samo u svetu satova, vec uopste u potrosackom drustvu. Takodje, bazni mehanizam za ovaj projekt je unapredjen sa novim oscilatorm (balance wheel) od 18k zlata sa tegovima i swan neck regulator-om, uz ciruklarnu dekoraciju. Ovo je urajdeno po mojoj narudzbini u Svajcarskoj uz pomoc firme koja je specijalizirana za mikronizinjering. Prvi rebelde fifty je isporucen pocetkom januara ove godine i reakcije su vrlo pozitivne.

    No potrebno je da se vratim u 2016, na raskrsnicu i pitanje kuda dalje? Postojale su 3 opcije: da nastavim ono sto sam zapoceo: dakle, dizajn kucista i sat baziran na 6497/98 koji su dostupni, drugo; da prosirim asortiman: zenski satovi, stoperice itd bazirano na dostupnim svajcarskim mehanizmima ili nesto mnogo radikalnije, ali i daleko rizicnije: izrada delova za mehanizam u vlastitoj radionici. Ovde je btino napomenuti da pravljenje mehanizma u sustini pordazumeva dve opcije: rucna izrada delova znaci u principu unikatni satovi ili masinska serijska proizvodnja delova dakle koristenje CNC masina i industrijalizacija.

    Nakon nekoliko meseci 'mozganja' odlucio sam da zagrizem i preuzmem rizik: i otpocnem sa porjektom rebelde 2.0 - pravimo nase vlastite delove, u nasoj vlastitoj radionici, po prvi put u istoriji Australije i australijskog casovnicarstva.

    Nije potrebno posebno naglasavati da ovako velik zalogaj prevazilazi moje sposobnosti. Iz tog razloga projekt je podeljen u nekoliko etapa cime su shanse da se postigne rezultat doveden u okvir moguceg.

    Prvi korak : tim

    Formiranje time je bilo relativno jednostavan posao: moj sin Josh student mashinstva, Tyler mladi inzenjer koji je odlucio da postane casovnicar (shegrt!), Laura ciji je zadatak admistracija. Ja sam cetvrti i najstariji clan - ostali su klinci, 19-25 godina. Plan: da za 5 godina budemo u satnju da dizajniramo i proizvedemo 60% komponenti satnog mehanizma u nasoj radionici.

    Drugi korak: CAD software
    Nabavka softwera za mehanicki dizajn je relatinvo jednostavna: kupili smo isti software koji koristi Patek Philippe. Ako je dobar za Pate - radicei za nas! S obzirom da su oba klinca vec verzirana u CADu, prvi crtezi su bili gotovi vec za koju nedelju.

    Treci korak: mrena tehnika
    Kad je u pitanju mikroinzenjering, sposobnost merenja na nivou mikrona je absolutno krucijalna. Postoji niz razlicitih mashina i alata koji se koriste za merenje u casovnicarstvu. Odlucili smo da poverenje posvetimo Mitutoyo-u, Japanskoj firmi koja je specijalista u ovom podrucju. Prvi opticki komparator je stigao u Junu 2016.



    Ukratko: komparator je opticki mikroskop i kompjuter pomocu kojega je moguce izmeriti radijus, rastojanje i ugao pri rezoluciji od 0.1 mikrona. Sto je daleko preciznije od ljudske greske u ocitavanju i pozicioniranju. Debljina ljudske kose je oko 40 mikrona a sprale (nemirnica) oko 20mikrona. Tolernaicja lokacije lezaja je ispod 4 mikrona. Ocigledno bez ovakvog mernog uredjaja nema ni govora o dizajnu delova ili merenju gotove komponente.




    Ocigledno, ovo je bio veliki pomak u nasem projektu jer smo po prvi put mogli da izmerimo bas sve sto smo zeleli! Nakon toga sledila je nabavka ostalih manje kriticnih mernih instrumenata, uglavnom nemacke proizvodnje.

    Cetvrti korak: radionica

    Kako je oprema pocela da pristize, postalo je ocigledno da nasa sadasnja radionica za montazu i servis jednostavno nije dovoljno velika za masine koje cemo koristiti u proizvodnji. U Avgustu 2016 otpoceli smo sa trazenjem nove lokacije za radionicu. Ovo se pokazalo veoma problematicnim jer Sidnej je grad od 5 miliona stanovnika i sve sto se gradi je stambenog karaktera; moderne radionice dovoljno male za nase potrebe se veoma tesko nalaze. Voda, kancelarija, trofazna struja, obezbedjenje, blizina jasnom pevozu - plus nebrojeni drugi kriterijumi predstavljali su pravi izazov. Cena je naravno igrala veliku ulogu - Sidnej je drug najskuplji grad na svetu. Ipak, krajem septembra uselili smo se u novu radionicu (180 m kv) - tacnije- poceli sa renovacijom. U vreme pisanja ovog clanka (Mart 2017) renovacija je skoro kompletirana :-)

    Peti korak: sta nam sve treba?

    Ono sto je postalo ocigledno jos u samom startu je da nismo ni svesni sta nam sve treba od masinerije za proizvodnju delova. Koji masine, alati, materijali? S obzirom da niko od nas nije imao nikvog iskustva u proizvodnji, dani i nosi su provedeni trazeci informacije. Casovnicarstvo je veoma 'tajanstvena' delatnost. Firme koje proizvode delove van svajcarske su malobrojne; ono sto smo mi zeleli da postignemo rade svega nekoliko timova van Evrope. Do znanja se tesko dolazi i shanse da cete naleteti na nekoga ko ce vam detaljno objasniti u sta da investirate su skoro nepostojece. Nas prvi korak ka resavanju misterija je poseta sajmu CNC mashina u Nemackoj. Josh i ja pakujemo kofere i letimo u septembru 2016 sa jednim ciljem: da vidimo i nacuimo sto vise, sto brze.

    Sajam je feshta za sebe, o tome bi mogao pisati stranice teksta, ali samo ukratko:
    - casovnicarstvo je defintivno najteza grana mikroinzenjeringa i masine koje se koriste u proizvodnji su neverovatno skupe. Takodje, postoje samo nekoliko kompanija u Svajcarskojo, Nemackoj i Japanu koje proizvode masine precizne za casovnicarstvo. Videti te masine bio je dozivljaj - ali isto toliko tesko je bilo razocaranje kad smo shvatili da nas citav budzet nije dovoljan ni za pola mashine!
    Ono sto se iskristalisalo je sledece: shvatili smo koje tolerancije / reciznost moramo da postignemo da bi se upustili u proizvodnju delova kao sto su npr main plate (osnovna ploca koji nosi sve druge komponente mehanizma). 98% najsavremenijih masina jednostavno nisu dovoljno precizne za nase potrebe. Drugo, konacno smo definisali koje masine su nam potrebne da bi napravili 60% mehanizma: strug (precnik materijala ispod 4mm), glodalica preciznost pozicije 1 mikron ili bolje i masina za pravljenje zupcanika. Plan je bio da rastegnemo nas bidzet do maksimuma i nabavimo jednu masinu godisnje.

    Prva masina: strug

    Prva CNC masina za koji smo se odlucili je bio strug. Na njemu je moguce napraviti oko 15% delova za mehanizam, precnik materijala / sirovine 3,17mm. Izbor je bio tezak i na kraju smo se morali odluciti izmedju Japanske ili Svajcarske masine. Na kraju, pobedili su Japanci koji su nam uz masinu obezbedili i trening kao i pomoc oko proizvdnje prvih delova. Alati i materijali su i dalje nas problem.

    (nastavak sledi)
    Priložene slike Priložene slike Pozdrav iz Sidneja: projekt rebelde, nakon 3 godine-comp5.jpg  

  2. #2
    Časovničar Avatar korisnika NickH
    Član od
    10.11.2011.
    Lokacija
    Sydney, Australia
    Poruke
    112
    Lajkovi
    1055
    Reputacioni uticaj
    128

    Određen forumom Re: Pozdrav iz Sidneja: projekt rebelde, nakon 3 godine

    Strug

    Nakon sto smo potpisali ugovor o saranji, vracamo se u Australiju. Nas strug ce bit isporucen u Maju 2017. U medjuvremenu Tyler i Josh ce nastaviti sa dizajnom komponenti, a zatim u Januaru 2017 krenuti na dvonedeljni kurs / obuku za koristenje struga.



    Uz strug, potrebno je bilo nabaviti i odgovarajuci "bar feeder" ili magacin za materijal (matrijal su celicne spagete duzine 4 m koje se ubacuju automatski u strug) Nakon programiranja i setovanja alata, sama prozivodnja je automatska; strug radi neprekidno 8 ili vise sati praveci delove.

    Evo kako strug izgleda:



    Klinci su bez vecih problema ukapirali kako strug radi i napravili u Nemackoj prve komponente prema nasem dizajnu. Radi se o jednostavnim delovima kao sto su srafovi ali i kompleksnim poput kljuca. Po povratku kuci, ti prvi delovi su bili ugradjeni u nas sat - i radili bez greske!



    Sledeci korak: transport masine do Australije, zatim dolazak japanskog inzenjera u nasu radionicu koji ce odraditi zavrsnu instalaciju i test-proizvodnju, te konacno predaja 'kljuca u ruke'. Pustanje u pogon: Jun 2017.

    Nabavka struga je prvi ozbiljan korak ka savladjivanju tehnike proizvodnje. Ocigledno, ucenje i praksa tek slede i prma nasoj proceni trbace nam oko 2 godine da u potpunosti savladamo osnovne tehnike rada na ovako kompleksnoj masini. Mali kurozitet je da bas isti ovakav strug koriste vecina top-firmi u Svajcarskoj tako da unapred znamo da nas strug ce u potpunosti zadovoljiti nase potrebe.

    Evo i kratkog filma gde se vidi izrada vijka na nasem strugu:

    http://clockmaker.com.au/w/screw_manufacture.mp4

    (nastavak sledi)
    eee, VLADAN P, Neša and 19 others like this.

  3. #3
    Časovničar Avatar korisnika NickH
    Član od
    10.11.2011.
    Lokacija
    Sydney, Australia
    Poruke
    112
    Lajkovi
    1055
    Reputacioni uticaj
    128

    Određen forumom Re: Pozdrav iz Sidneja: projekt rebelde, nakon 3 godine

    inace, precnik vijka na gornjem videu je 0.8 mm sa navojem M0.25

    eee, nele, taunus and 10 others like this.

  4. #4
    Časovničar Avatar korisnika NickH
    Član od
    10.11.2011.
    Lokacija
    Sydney, Australia
    Poruke
    112
    Lajkovi
    1055
    Reputacioni uticaj
    128

    Određen forumom Re: Pozdrav iz Sidneja: projekt rebelde, nakon 3 godine

    Druga masina: glodalica (mill)

    Kao sto sam vec spomenuo, problem sa masinama za casovnicarstvo je u tome sto je cena takva da su nedostupne za vecinu mikro-firmi poput nase. No kompromisa nema: u pitanju je preciznost koja se mora postici. Nasa sledca masina je glodalica. Na njos se izradjuju delovi koji nisu cilindircni - dakle glavne ploce i mostovi. Plan je da glodalicu nabavimo do kraja 2017 godine. Izbor je poveren Joshu koji u poslednjih 6 meseci danonocno kontaktira proizvodjace, radi research i uci sto je moguce vise. No kad se pregledaju svi youtube videi onda ne preostaje nista drugo nego da se sedne na avion i odleti u Svajcarsku... Da skratim pricu: pre nekoliko dana konacno smo postali vlasnici Kern CNC 5 axis mashine. Ova masina je koristena i pre nego sto bude ukrcana na brod, uradicmeo kompletan remont. Inace, masina je kupljena od R-leksa gde je radila samo povremeno, dakle vrlo malo koristena. Model je Piramid Nano i koga zanima vise moze da pogleda online.




    Kern Piramid Nano je jedna od najpreciznijih CNC glodalica na trzistu. Mogucnosti masine prevazilaze cak i mastu: piramidnano moze da probusi 'rupu' precnika 10 mikrona u vlasi kose precnika 40 mikrona. Josh je imao prilike da ovo vidi uzivo. Naravno, za postizanje ovakve preciznosti potrebni su idealni uslovi - od temperature u radionici, pritiska, temerature lubrikanta pa do kvaliteta materijala. Da ne pominjemo ljudiski faktor i znanje. Nas cilj je da u roku or 3 godine "savladamo znanje". Instalacija: Oktobar 2017. Nije potrebo posebno naglasavati da smo kupovinom druge masine u tako kratkom vremenu preuzeli ogroman rizik, ali zelja za znanjem i nas gura do te mere da je sada nemoguce stati...

    (nastavak sledi)

  5. #5
    Banned
    Član od
    26.1.2011.
    Lokacija
    Свилајнац, Поморавље
    Poruke
    2.322
    Lajkovi
    2316
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Pozdrav iz Sidneja: projekt rebelde, nakon 3 godine

    drago mi je da si tu Nick, nisam pročitao tekst, samo prešao lagano, u toku dana ću, pratio sam preko društvenih mreža kako je tekao projekat i ovo mi je poznato

    sve čestitike

  6. #6
    Stariji član Avatar korisnika Petar012
    Član od
    29.11.2015.
    Poruke
    1.340
    Lajkovi
    4320
    Reputacioni uticaj
    43

    Određen forumom Re: Pozdrav iz Sidneja: projekt rebelde, nakon 3 godine

    Ovo je nešto najbolje što sam ovde pročitao.
    tzuta likes this.

  7. #7
    Novi član
    Član od
    30.1.2017.
    Poruke
    5
    Lajkovi
    15
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Pozdrav iz Sidneja: projekt rebelde, nakon 3 godine

    Pozdrav Nick,

    drago mi je da projekat napreduje.

    73 Voja/YU7C

  8. #8
    Istaknuti član Avatar korisnika MMario
    Član od
    19.3.2014.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    4.608
    Lajkovi
    30885
    Reputacioni uticaj
    334

    Određen forumom Re: Pozdrav iz Sidneja: projekt rebelde, nakon 3 godine

    Pozdrav Nick i samo napred
    ....vreme ce pokazati ili ce on pokazati vreme....

  9. #9
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Pozdrav iz Sidneja: projekt rebelde, nakon 3 godine

    Hvala na ovom lepom i informativnom tekstu

    Zadovoljstvo je čitati o ovakvim projektima.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  10. #10
    Član
    Član od
    22.5.2015.
    Lokacija
    Zemun
    Poruke
    210
    Lajkovi
    1426
    Reputacioni uticaj
    10

    Određen forumom Re: Pozdrav iz Sidneja: projekt rebelde, nakon 3 godine

    Jako lepa prica.
    Samo napred

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •