Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 11 do 20 od ukupno 24
Like Tree12Likes

tema: Poljot 3133 - problem, molim pomoć

  1. #11
    Stariji član Avatar korisnika veberz
    Član od
    5.10.2013.
    Lokacija
    H-Kečkemet
    Poruke
    1.020
    Lajkovi
    2564
    Reputacioni uticaj
    107

    Određen forumom Re: Poljot 3133 - problem, molim pomoć

    Ne Jure, nisam mislio na deo koji si oznacio strelicom. Pogresno sam se odrazio verovatno.
    Mislio sam na "Cannon Pinion" What is a Cannon Pinion? - The Watch Doctor
    pogledaj takodje i https://www.youtube.com/watch?v=DWTAF0sqqi4 od 20:00

    Izmedju zupcanika minutne kazaljke i piniona nije direktan spoj, vec se moment prenosi putem trenja, dakle ako to povremeno proklizne onda se minutna kazaljka ne krece - satna kazaljka dobija pogon od tog "cannon pinion"-a putem dva spregnuta zupcanika, pa se dakle ni ona ne krece. Za to vreme sekundara radi bez problema posto ona ima direktan pogon od zaprecnog sklopa.

    Kada bi nas drug iz Star Warsa bacio pogled na temu on bi verovatno to razumljivije objasnio. Naravno ima jos kolega koji dobro poznaju terminologiju mehanizama. Dakle pomozimo coveku ...
    Poslednja ispravka: veberz (3.6.2019. u 10:04)
    VLADAN P, skydrummer and jure17 like this.

  2. #12
    Član
    Član od
    10.9.2015.
    Lokacija
    Zagreb
    Poruke
    152
    Lajkovi
    568
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Poljot 3133 - problem, molim pomoć

    Puno hvala veberz! Nisi se ti pogrešno izrazio nego je moje (ne) znanje o urarstvu u pitanju.

    Radi se o ovome, nadam se da sam napokon dobro shvatio...

    Poljot 3133 - problem, molim pomoć-s-l1600.jpg

    Na moje iskreno zgražanje... zagrebački urari ne gledaju sa oduševljenjem na ruske satove, a posebno ne na kronografe.
    Ali... sada kad znam o čemu se radi i mogu naći taj dio na Ebay... valjda ću naći nekoga.

  3. #13
    Stariji član Avatar korisnika veberz
    Član od
    5.10.2013.
    Lokacija
    H-Kečkemet
    Poruke
    1.020
    Lajkovi
    2564
    Reputacioni uticaj
    107

    Određen forumom Re: Poljot 3133 - problem, molim pomoć

    Da, radi se o tome i o osovini zupcanika sa druge strane ploce. Dakle oni rade u paru! Ta osovina je veoma blago konusna. Mozda to urar nije nabio kako treba, mozda je jedan od tih delova zamenio iz drugog mehanizma (ko zna zasto i sada to ne radi savrseno), mozda ... ne znam - ja sam samo iznad svega znatizeljan (bio) laik (i stetocina).

    Nemoj misliti da su madjarski urari bolji (ima doduse jedna iznimka tu u Keckemetu, no on je dozlaboga spor). Ja bih prvo to dao drugom uraru da vidi moze li se to srediti. Tek nakon toga bih eventualno krenuo u nabavku delova.
    Poslednja ispravka: veberz (3.6.2019. u 10:51)
    jure17 likes this.

  4. #14
    Član
    Član od
    10.9.2015.
    Lokacija
    Zagreb
    Poruke
    152
    Lajkovi
    568
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Poljot 3133 - problem, molim pomoć

    Upravo tako ću i uraditi jer ne bi htio sam po tome čačkati. Što se tiče čačkanja po mehanizmima (i naravno pravljenja štete) strogo sam se ograničio na vostok 2415... to me manje košta .

    Zanimljivo... ovih dana sam tužan jer moja dva omiljena poljota 3133 otkazuju poslušnost. Jedan je ovaj o kojem sam pisao, a drugi je Poljot Aviator I koji zakasni za oko pola minute do minutu kod svake promjene datuma.

    I čitam tako ovaj članak na koji si poslao link... i u njegovom nastavku vidim da kašnjenje kod promjene datuma ima isti uzrok kao i kašnjenje kod ovog prvog sata o kojem smo govorili.

    Kad naletiš na pravog čovjeka u pravo vrijeme... hvala!
    veberz likes this.

  5. #15
    Član Avatar korisnika somy
    Član od
    11.7.2012.
    Lokacija
    nis
    Poruke
    441
    Lajkovi
    409
    Reputacioni uticaj
    14

    Određen forumom Re: Poljot 3133 - problem, molim pomoć

    treba pogledati prenosni zupcanik ispod cifera koji daje pogon minutnoj cevi jer je jako cest slucaj da kod poljota se ostete zupci i kad naidje na te ostecene onda zaostane. desavalo mi se to u praksi,mada ima jos drugih mogucih uzroka....
    jure17 likes this.

  6. #16
    Član
    Član od
    10.9.2015.
    Lokacija
    Zagreb
    Poruke
    152
    Lajkovi
    568
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Poljot 3133 - problem, molim pomoć

    Hvala somy! Sad mi je lakše kad znam da u pitanju nije neki veći kvar...

    Eto ispade da oba ova moja poljota 3133 imaju probleme koji se tiču minutne cijevi i njenog pogona. Ovaj koji zastane na 3-4 minute i drugi koji zakasni pola minute ili minutu kod prebacivanja datuma.

  7. #17
    Član Avatar korisnika somy
    Član od
    11.7.2012.
    Lokacija
    nis
    Poruke
    441
    Lajkovi
    409
    Reputacioni uticaj
    14

    Određen forumom Re: Poljot 3133 - problem, molim pomoć

    Taj sto zakasni kod prebacivanje datume je samo oslabela opruga(feder) i malo ga uspori. Jesi li ih skoro nosio na servis?

  8. #18
    Član
    Član od
    10.9.2015.
    Lokacija
    Zagreb
    Poruke
    152
    Lajkovi
    568
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Poljot 3133 - problem, molim pomoć

    Ma ja sam malo bolje upućeni laik. U stvari odmah mi je na početku u vezi ovog drugog poljota 3133 koji zakasni kod prebacivanja datuma,palo na pamet da ga opruga ne "tjera" dovoljno jako. Onda sam čitajući članak na koji me uputio veberz vidio da to može imati veze i s pogonom minutne cijevi.

    Ne znam dovoljno o tome da mogu išta tvrditi. Jedino mogu reći da ovaj poljot 3133 koji zakasni oko minutu kod izmjene datuma, kad je potpuno navijen uredno odradi 48 sati bez navijanja.

    A što se tiče tvoj pitanja somy da li je bio na servisu, to je posebna i ružna tema. Oba sata su bila na servisu prije par mjeseci... ali neću ići ovo reklamirati tom uraru. Iskreno... ne želim ga više vidjeti.

  9. #19
    Član Avatar korisnika somy
    Član od
    11.7.2012.
    Lokacija
    nis
    Poruke
    441
    Lajkovi
    409
    Reputacioni uticaj
    14

    Određen forumom Re: Poljot 3133 - problem, molim pomoć

    Pa danas je jako tesko naci dobrog casovnicara ( urara) koji ce sa voljom i paznjom da ti to pogleda. Kod prebacivanja datuma je moguce i da mu kliza minutna cev jer je to jako cest problemcic kod gotovo svih satova ,ali smatram da nije taj problem kod tog sata,ali opet treba pogledati. Ima vise uzroka . Da smo blize pa da ti to pogledam....
    jure17 likes this.

  10. #20
    Član
    Član od
    10.9.2015.
    Lokacija
    Zagreb
    Poruke
    152
    Lajkovi
    568
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Poljot 3133 - problem, molim pomoć

    U svakom slučaju puno hvala na trudu i savjetima somy!

    Ovdje u Zagrebu je stvarno teško naći urara koji će se posvetiti kompliciranijem popravku ili servisu sata. Ako imaš sreće otvoreno će ti reći da im se to ne radi... ako nemaš, prođeš kao ja sa ovim koji mi je "servisirao" ova dva sata. Tako da mi je stvarno žao što nismo bliže.

    U trenutcima očaja pomislim da to sam pokušam uraditi, ali mislim da neću. Moje znanje urarstva se svodi na zamjenu kućišta, brojčanika, kazaljki i sl. i ne puno više od toga.

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •