Strana 1 od 4 1234 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 35
Like Tree88Likes

tema: Kako regulisati mehanizam uz pomoć Android telefona

  1. #1
    Saradnik Avatar korisnika krstin
    Član od
    18.11.2011.
    Poruke
    1.624
    Lajkovi
    8322
    Reputacioni uticaj
    289

    Post Kako regulisati mehanizam uz pomoć Android telefona

    Prvo će vam trebati aplikacija koju besplatno možete skinuti sa Google Play servisa - WildSpectra

    Kada je instalirate, potrebno je da izvršite određena podešavanja. Pratite redom uputstvo za podešavanje aplikacije:


    • Fling sensitivity: irrelevant, this governs how fast you can scroll through an audio recording after you stop recording.
    • Move prefs: irrelevant (but pretty useful across the board).
    • Source: you need to pick the the best audio source your device supports AND you need to position the watch near the physical mic associated with that source.
    • Sampling Rate: as fast as possible
    • Transform size: you'll get a smoother and faster beat-counting response with smaller transform sizes. I recommend no larger than 256. I'm uncertain whether there qualitative differences between 64, 128, and 256 in terms of beat-counting accuracy, clarity, etc. I'm not sure it matters much.
    • Window Type: mostly irrelevant, leave this Hann.
    • Spectrum Type: One of the 'spectrum' options, not the 'octave-band' options. I highly recommend trying 'dB' first and if you can't get clear beat-detection, then try 'power'...but 'power' will require more manual fiddling with the 'gain' during recording, so I recommend 'dB' first. Don't bother with the third 'amplitude' option. It's functionally the same as 'power' and the proper gain setting may be even less intuitive.
    • Lowest/Highest frequency of interest: leave these minned and maxed out.
    • Subtract mean signal: probably irrelevant.
    • Min spectrogram height: 'None' so the spectrogram takes up as little screen space as possible since it doesn't play a major role in beat-counting...although it helps you visualize whether the beats are clear in the audio signal.
    • Target beat-rate: I like 'Auto .5/s'. 'Auto 1/s' is better *IF* you know in advance that your watch has a modulus 1/s beat-rate (some watches beat at 5.5 b/s for example, for which this setting won't work). You can also specify the exact beat rate you want to match against, either from the popup options or as a number you type in.
    • Show status bar: Nah, get rid of it, it takes up space.
    • Keep screen awake: yes
    • Keep screen bright: yes
    • Show occasional messages: yes
    • Show large buttons/text and thick lines: Your choice.
    • Max recording duration: long recordings are irrelevant to beat-counting and cause other minor and major problems (minor in that initiating a recording takes a little longer and major in that there is a known bug (system-level I believe)...which is clearly addressed in red-text in the preferences and for which there is a corresponding "toast" message when you start recording. I suggest keeping this small, 15s, 30s, 1min, something like that.
    • Skipped spectra: "Fill". I think "gaps" may adversely affect beat-counting.
    • Frame rate: as fast as possible so as to get smooth beat-counting visualization.
    • Show level meter: no
    • Show beats: yes
    • Show integrated spectra: yes
    • Show waveform: no
    • Show spectrum: no
    • Show spectrogram: yes
    • Spectrogram palette: irrelevant
    • Mark axes: irrelevant, but disabling it will speed up the display a tiny amount.
    • Orient UI: irrelevant on modern devices, which automatically orient anyway -- this setting is mostly obsolete.
    Spremni ste za merenje! Tišina u sobi mora biti apsolutna, kako mikrofon ne bi kupio razne smetnje. Ovo zavisi od vašeg telefona, ali skidanje donjeg poklopca ispod kog se nalazi mikrofon može obezbediti bolje rezultate. U principu ako sat otvorite, nećete imati problema sa detekcijom otkucaja. Druga je priča kada je sat zatvoren. Stariji satovi su po pravilu glasniji, pa njihove otkucaje bez problema detektuje i kada su zatvoreni. Meni je sa svim zatvorenim satovima funkcionisalo odlično, osim sa Seikom SKX007 koji je zaista najtiši.

    Ja sam podešavao Raketu, čiji poklopac nije na zavrtanje i lako se otvara. Posle prvog merenja video sam da raketa pati od izohronizma i da joj je potreban servis. Može da se dotera da u svim pozicijama u ok odstupanje, međutim u poziciji sa krunicom na dole, kašnjenje se meri u minutima. Ovaj mehanizam laik može samo ubrzati ili usporiti. Balansni točak ima ove mikro-zavrtnje, a verujem da oni služe za regulisanje "beat error-a", što bi ovom mehanizmu svakako trebalo odraditi. (Uglavnom mehanizmi pored polugice za +- regulisanje imaju i polugicu za regulisanje "beat error-a"). Ako sam negde pogrešio, neka me neko ispravi.

    Kako regulisati mehanizam uz pomoć Android telefona-img_1842.jpg


    Evo jedne fotografije iznad, mada vam preporučujem da telefon položite na sto i mikrofon približite zaprečnom sklopu. Obratite pažnju pri vrhu ekrana na dve stvari. Sa desne strane prikazuje se odstupanje. U plavoj boji se meri u intervalima od 2 sekunde, zeleno je prosečno u 20 sekundi, a crveno prosečno u prethodnom minutu. Dakle posmatrajući prethodni minut, doveo sam sat na +4 sekunde, a sa leve strane isto tako vidite broj otkucaja, koji iznosi savršenih 18001 po satu. Takođe na srednjem delu ekrana vidite da aplikacija dobro detektuje ove "vrhove", koji predstavljaju otkucaje mehanizma. Ako ih aplikacija ne detektuje tako jasno, znači da nešto nije uredu.


    Kako regulisati mehanizam uz pomoć Android telefona-img_1845.jpg

    Ovde se bavim podešavanjem. U početku sam to radio sa minijaturnim šrafcigerom, ali sam shvatio da je bolje uzeti čačkalicu. Pazite - pomerajte polugicu jako jako malo, jer su razlike velike.


    Kako regulisati mehanizam uz pomoć Android telefona-screenshot_2013-03-17-11-34-33.png

    Iznad je screenshot sa telefona. Na kraju sam ga u poziciji sa ciferom na dole ubrzao na +15 sekundi, jer u drugim pozicijama radi sporije. Sad ga testiram u praksi i videćemo kakva su odstupanja na 24h.

    Ako radite na satu koji je servisiran i mehanizam je u dobrom stanju, nećete imati problema sa podešavanjem. Ipak ovoj Raketi treba odraditi servis i teško se može podesiti da u svim pozicijama odstupanja budu dobra. Testiranjem u praksi ću ipak dovesti do dobrih rezultata.

    Naravno sve ovo radite na svoju odgovornost i ne bih vam preporučio da se igrate sa skupljim satovima. Ovo je lepa zanimacija, ali vredniji sat odnesite kod časovničara, jer podešavanje nije uopšte skupo.

    Moguće je da sam neke stvari zaboravio da napomenem, ako se setim dodaću nešto. Ako ima nekih pitanja, slobodno postavite.


    Video koji pokazuje kako aplikacija funkcioniše:

    Poslednja ispravka: krstin (17.3.2013. u 14:16)

  2. #2
    Stariji član Avatar korisnika tiha
    Član od
    17.7.2011.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.027
    Lajkovi
    2628
    Reputacioni uticaj
    132

    Određen forumom Re: Kako regulisati mehanizam uz pomoć Android telefona

    Bojim se da si sad pustio duha iz boce

  3. #3
    Istaknuti član Avatar korisnika Serb
    Član od
    14.2.2012.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    2.460
    Lajkovi
    3723
    Reputacioni uticaj
    189

    Određen forumom Re: Kako regulisati mehanizam uz pomoć Android telefona

    Citat tiha kaže: Pregled poruke
    Bojim se da si sad pustio duha iz boce
    Hehhehe isto sam pomislio
    anbeast, DrAgod, krstin and 1 others like this.

  4. #4
    Administrator Avatar korisnika Shmizla
    Član od
    25.2.2008.
    Lokacija
    Beograd, Srbija / Belgrade, Serbia
    Poruke
    7.360
    Lajkovi
    11832
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: Kako regulisati mehanizam uz pomoć Android telefona

    Zanimljiva ideja za zanimaciju sa satom.

  5. #5
    Saradnik Avatar korisnika krstin
    Član od
    18.11.2011.
    Poruke
    1.624
    Lajkovi
    8322
    Reputacioni uticaj
    289

    Određen forumom Re: Kako regulisati mehanizam uz pomoć Android telefona

    Bas tako, duh je pusten

    Casovnicari i kad podesavaju sat nemaju puno vremena da se zezaju sa time i testiraju. Ovako kad sam radis mozes da ga izmeris u svim mogucim pozicijama, da ga testiras par dana u praksi i ako je mehanizam u dobrom stanju da ga dovedes do odlicne preciznosti. Kakav COSC i gluposti, napravicu novi standard

  6. #6
    Stariji član Avatar korisnika GIvan
    Član od
    11.11.2009.
    Lokacija
    Zemun, Srbija
    Poruke
    508
    Lajkovi
    2418
    Reputacioni uticaj
    17

    Određen forumom Re: Kako regulisati mehanizam uz pomoć Android telefona

    Citat krstin kaže: Pregled poruke
    Bas tako, duh je pusten

    Casovnicari i kad podesavaju sat nemaju puno vremena da se zezaju sa time i testiraju. Ovako kad sam radis mozes da ga izmeris u svim mogucim pozicijama, da ga testiras par dana u praksi i ako je mehanizam u dobrom stanju da ga dovedes do odlicne preciznosti. Kakav COSC i gluposti, napravicu novi standard

    Standard KRSTOID
    Shmizla, RUS, anbeast and 2 others like this.
    vezba stvara majstora

  7. #7
    Saradnik Avatar korisnika krstin
    Član od
    18.11.2011.
    Poruke
    1.624
    Lajkovi
    8322
    Reputacioni uticaj
    289

    Određen forumom Re: Kako regulisati mehanizam uz pomoć Android telefona

    Haha, na 24h dozvoljeno +-1 sekund i to je to...

  8. #8
    Saradnik Avatar korisnika krstin
    Član od
    18.11.2011.
    Poruke
    1.624
    Lajkovi
    8322
    Reputacioni uticaj
    289

    Određen forumom Re: Kako regulisati mehanizam uz pomoć Android telefona

    Jedan clan me je putem pp pitao za malo objasnjenje, pa evo i ovde fotka koju sam nazvrljao u paintu. Mozda nekom nije jasno.

    Kako regulisati mehanizam uz pomoć Android telefona-screenshot_2013-03-17-11-34-33-copy.png

    P.S. - Spectrum Type, ako je sat otvoren i glasniji, izaberite db. Ako je sat zatvoren, cini mi se da je bolje Power.

    I kad merite, sacekajte malo da se smiri, minut...
    Poslednja ispravka: krstin (17.3.2013. u 16:31)
    esdy_11192 and 83stojan like this.

  9. #9
    Saradnik Avatar korisnika anbeast
    Član od
    31.7.2010.
    Lokacija
    Zaječar
    Poruke
    2.531
    Lajkovi
    6258
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: Kako regulisati mehanizam uz pomoć Android telefona

    He,he SJAJNO!! Nacuo sam ja o tim aplikacijama ali me odvec mrzelo da kliknem na market da potrazim (a i sumnjao sam da to radi), sva sreca pa ima vrednijih od mene Raketice bih mogao da podesavam iz susedne sobe koliko cakcu...naravno ta glasnoca mi se izuzetno dopada Mozda se i nakanim da skinem to. HVALA, Krle!!
    DrAgod likes this.
    I keep thinking of some mechanic in rural Russia, mending his Raketa in sub-zero temperatures using nothing but a hairpin, a pocket-knife and the tyre-lever from a 1956 tractor.

  10. #10
    Istaknuti član Avatar korisnika HADzI DALIBOR
    Član od
    26.10.2009.
    Lokacija
    Doboj,R.SRPSKA
    Poruke
    4.981
    Lajkovi
    4375
    Reputacioni uticaj
    139

    Određen forumom Re: Kako regulisati mehanizam uz pomoć Android telefona

    Damn!
    Svega se ljudi sjete!
    Opet,nešto kontam,lijepo je imati kvarc!:p
    RUS, Vukas and DrAgod like this.

Strana 1 od 4 1234 PoslednjaPoslednja

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •