Prikaz rezultata 1 do 5 od ukupno 5
Like Tree3Likes
  • 1 Post By djolemag
  • 1 Post By LukaV
  • 1 Post By djolemag

tema: Dve (skoro cele) Molnije

  1. #1
    Novi član
    Član od
    10.7.2020.
    Lokacija
    Jagodina
    Poruke
    6
    Lajkovi
    3
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Dve (skoro cele) Molnije

    Nedavno mi je baka ponudila dedine džepne satove koje je dobio nekad davno (izgleda je poklanjanje Molnija bilo moderno u JNA, imam i jednu ćaletovu). Naravno da sam se oduševio, ali mi je entuzijazam opao kad sam video u kom su stanju. Osim što su prljavi i imaju nešto zeleno po sebi, jednom je ispala krunica (može da se stavi i da se podesi vreme, ali ne i da se navije) a drugom je polomljena i vidi se deo koji je ostao.
    Zanima me više stvari, pa ću lepo da pobrojim pitanja:
    1. Da li je izvodljivo popraviti takve falinke, tj. nabaviti rezervne delove?
    2. Koliko bi to koštalo, ako je samo to problem?
    3. Znate li nekog časovničara koga biste mi preporučili u Jagodini, Ćupriji, Paraćinu, eventualno Nišu?
    4. Čime i kako mogu da sam da očistim kućište? Pretpostavljam da je u pitanju čelik, ali opet - nikad nisam tako nešto čistio.
    5. Mogu li na osnovu brojeva na mehanizmu da otkrijem kada su satovi pravljeni (pretpostavljam da su između 1960. i 1990. jer deda tad bio zaposlen).

    Hvala unapred na svakom odgovoru =)

    Prvi


    Na ovom piše 775790 i 3502


    Drugi


    Ovde 563953 i 3602

    Poslednja ispravka: LukaV (19.7.2020. u 14:15)

  2. #2
    Novi član
    Član od
    10.7.2020.
    Lokacija
    Jagodina
    Poruke
    6
    Lajkovi
    3
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Dve (skoro cele) Molnije

    P.S. Zajedno sa dva falična sata idu i četiri falična lanca =)


  3. #3
    Član
    Član od
    7.11.2016.
    Poruke
    197
    Lajkovi
    468
    Reputacioni uticaj
    8

    Određen forumom Re: Dve (skoro cele) Molnije

    Obe molnije su 3602.
    Serijski broj nijr mnogo relevantan jer su rusi resetovali brojeve cesto, tako da ne moze da se utvrdi tacan datum proizvodnje. Lice da su iz 70-ih...
    Ima ih mnogo, cena u Srb za ispravnu ide od 20 do 40 eur, neki traze i više ali nisam primetio da ih baš i prodaju.
    Ovima je potreban servis i dobro čišćenje, to zeleno je oksidacija, najčešće od stajanja, mada može biti i od puscanog ulja kojim su mnogi voleli da "konzerviraju" satove itd.
    Kuciste je mesing, niklovan najčešće.
    Sama ekonomska logika ne postoji, jer za pristojan servis, lično mislim da ce ti traziti bar 20 eur po komadu, i to zato sto je relativno jednostavan dzepni mehanizam, vrlo cest na nasim prostorima...
    Delova ima, to nije problem... Licno imam bar 10 u delovima


    Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
    LukaV likes this.

  4. #4
    Novi član
    Član od
    10.7.2020.
    Lokacija
    Jagodina
    Poruke
    6
    Lajkovi
    3
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Dve (skoro cele) Molnije

    Ako sam dobro shvatio, 3602 je broj mehanizma?
    Mogu li sam da očistim poklopac, ako će to da mi smanji cenu servisa? =D
    Dobro, nadao sam se da je manja cena (kad sam pre desetak godina odneo malo mlađi sat na servis jer je kasnio par sati dnevno, bila je cena 500-600... ah, inflacija)
    Da, znam da ih ima mnogo - noseći ovu mlađu Molniju, više puta sam čuo "e, imao i moj deda takav, sa vozom pozadi", tako da sam očekivao da će da bude delova... Javiću ti se ako mi zatreba neki =)
    Hvala puno na informacijama!
    djolemag likes this.
    I reject your reality and substitute my own!

  5. #5
    Član
    Član od
    7.11.2016.
    Poruke
    197
    Lajkovi
    468
    Reputacioni uticaj
    8

    Određen forumom Re: Dve (skoro cele) Molnije

    Pazi, ima raznih servisa i raznih cena...
    Realno, ako je sve u redu, za jednu molniju, uz neko doterivanje kucista, treba oko 3-4 sata...
    Otprilike, pricam praksu koju znam:
    Rasturanje 15 min
    Inspekcija, pregled jos 15
    Ciscenje (ultrazvuk + agitaciona masina) oko 1h
    Susenje jos 15min
    Sklapanje i podmazivanje od 30 do 60 min
    Doterivanje tačnosti, treba bar 1h, jer se na timegrapher stavlja sat koji je navijen do kraja, ali se pusti da radi bar 30 - 60 minuta
    Za kuciste jos jedno 30 minuta

    Tako da je cena rada, u koju ulazi i ulje i hemija, više nego povoljna... Jer je ovo Srbija.
    Naravno sa komplikovanijim i skupljim satovima cena ide gore... Konacno, nekoliko ulja i masti, uglavnom Moebius, u zbiru kostaju oko 150-200 eura.. Traju dugo ali imaju shelf time 2 god od otvaranja... E sad, mnogi ne bace nego koriste i nakon tog roka...

    Opet, kolega u Engleskoj naplacuje "watch inspection" 30 funti... Ciscenje 150 pa naviše ... Gde inspection ne znaci da ce da prihvati posao, samo ce detaljno da predoči i predvidi šta sve treba da se radi.
    Ako te interesuje, posalji na "inspection", free samo pokrijes postarinu....


    Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
    Dzigilibonglica likes this.

Tags for this Thread

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •