Strana 1 od 7 12345 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 67
Like Tree27Likes

tema: Kupovina kod nas ili u inostranstvu?

  1. #1
    Istaknuti član Avatar korisnika piksi
    Član od
    9.7.2014.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    2.286
    Lajkovi
    29465
    Reputacioni uticaj
    691

    Određen forumom Kupovina kod nas ili u inostranstvu?

    Često razmišljamo o kupovni nekog skupljeg sata od čije cene se na prvi pogled obično zavrti u glavi. Obično zaključimo kako je to previše novca i najčešće se od kupovine odustane. Dosadašnja iskustva sa kupovinom novih satava u radnji u inostranstvu ili preko neta govore da cena po kojoj sat može da se kupi neretko bude 30% do 50% niža od preporučene maloprodajne.
    Zašto nije tako i kod nas?

    Nedavno sam u jednoj našoj prodavnici satova video model sata koji mi se dopao.
    Naravno da sam proverio preporučenu cenu proizvođača.
    Naravno da sam proverio cenu na netu.

    Cena kod našeg prodavca je bila čak i niža nego preporučena maloprodajna.
    Međutim, uvek su te preporučene maloprodajne cene znatno veće nego što u stvarnosti sat može da se kupi u radnji ili preko neta. Pronašao sam na netu (pouzdan prodavac) baš taj model koji sa popustom košta 40% od preporučene cene ( Božićna sniženja). Na taj iznos, naravno treba platiti troškove transporta, carine i PDV.

    Nikakav problem ne bi bio naručiti taj sat da stigne kod nas kada bi čovek bio siguran kako će mu biti naplaćeni carina i porez. Postavlja se pitanje koju će osnovicu primeniti na carini. Katalošku ili fakturnu?

    Pitao sam stanovnika EU koliko bi njega koštala ovakva kupovina.
    Evo ukratko kalkulacija:
    Preporučena maloprodajna cena: 1,032 evra
    Kupovina sata kod nas 1,000 evra
    Narudžbina preko neta sa popustom (regularno, sa transportom, carinom i PDV)
    Uvoz kod nas (fakturna cena): 660 evra
    Uvoz kod nas (kataloška cena): 750 evra
    Uvoz u zemlju EU: 560 evra
    Mislim da je posle ove računice lako doneti odluku gde i kako kupiti.

    Kupovina sata u radnji u inostranstvu je takođe opcija na kojoj se može uštedeti, naročito ako se ostvari povrat poreza (12% do 20%) i sat u zemlju unese na ruci, pa se tako izbegnu troškovi na granici.
    Takođe se često može dobiti popust u radnji, naroćito za plaćanje u gotovini. Ukoliko se kupovina obavlja bez prethodnog dogovora sa prodavcem u ovom slučaju ne možemo znati konačnu cenu pre samog čina trgovine. Zbog toga je možda bolja varijanta da se pre puta u inostranstvo sa trgovcem dogovori cena po kojoj će se sat kupiti. Pojedini prodavci nisu voljni da pregovaraju o ceni putem maila, verovatno jer i sami na određeni način izbegavaju fiskalne obaveze, već se o popustu najbolje dogovoriti telefonom, pre odlaska u kupovinu.

    Popusti koji su mi nuđeni u našim radnjama obično se kreću u rasponu od 10% do 20%, za plaćanje u gotovini ponuđeno mi je dodatnih 2% za jedan švajcarski sat.

    Nisam imao iskustava sa kupovinom satova u bescarinskim zonama.

    Iz prethodnog je evidentno da se uglavnom bolja cena postiže ako se sat naruči preko neta u inostranstvu ili sat kupi i donese iz inostranstva na ruci. U ovom slučaju neće se platiti porez i carina u Srbiji i samim tim budžet će biti oštećen.

    Mislim da bi značajan broj kupaca, i sam sam među njima voleo da ima mogućnost kupovine sata u našim radnjama ukoliko bi cene bile niže, odnosno popusti veći, ili ih naručivao iz inostranstva direktno na adresu u Srbiji ukoliko bi bio siguran koliko će mu biti naplaćeni porez i carina. O cenama u radnjama ne bih mnogo diskutovao jer su one diskreciono pravo trgovaca, ali mi smeta što nikad nisam siguran koliko bih platio troškove uvoza ukoliko naručim sat da stigne u Srbiju.

    Kakva je vaše mišljenje i iskustvo?
    Misic M. and KureNS like this.

  2. #2
    Član Avatar korisnika BANDIDO
    Član od
    9.1.2014.
    Lokacija
    sarajevo
    Poruke
    385
    Lajkovi
    2563
    Reputacioni uticaj
    12

    Određen forumom Re: Kupovina kod nas ili u inostranstvu?

    Piksi druže trenutno sam u Njemačkoj cijene satova su sa se naježiš.Satove koji su u trendu kao Submariner ili Planet Ocean,nema teorije naći po normalnoj cijeni,a kamo li pregovarati.Sub no date je 6400€,PO 5000€ ma ludilo.Izgleda da nas ubijaju Rusi i Azijci oni ne progovaraju samo im je bitno da potroše pare.
    piksi likes this.

  3. #3
    eee
    eee je offline
    Moderator Avatar korisnika eee
    Član od
    27.1.2009.
    Lokacija
    privremeno u Beogradu :)
    Poruke
    3.637
    Lajkovi
    7449
    Reputacioni uticaj
    162

    Određen forumom Re: Kupovina kod nas ili u inostranstvu?

    Moje iskustvo sa carinom je da su mi oba puta obracunali PDV i carinu na cenu koju sam ja platio. Ta cena je uredno bila navedena na paketu, bila je oko 50% niza od maloprodajne.
    piksi likes this.

  4. #4
    Banned
    Član od
    26.1.2011.
    Lokacija
    Свилајнац, Поморавље
    Poruke
    2.322
    Lajkovi
    2316
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Kupovina kod nas ili u inostranstvu?

    slažem se sa Bandidom, bio video i rastužio se, cene su na ''zapadu'' previsoke, te smo mi koliko kad je kupovina novih stvari jedna od najpovoljnijih destinacija

    no ne rekoh ništa novo, piksi ti si svetski čovek i to znaš već

    moje iskustvo je da su mi svaki put zaračunavali kako je pisalo na paketu, nikad preko toga, kad nemacc, holanđanin ili švajcaracc napiše cenu, naši mu na carini veruju, kad kinez napiše cenu, naravno da onda mogu da vas zacepe, predrasude o narodima su veoma snažne i sasvim opravdane
    piksi likes this.

  5. #5
    Istaknuti član Avatar korisnika piksi
    Član od
    9.7.2014.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    2.286
    Lajkovi
    29465
    Reputacioni uticaj
    691

    Određen forumom Re: Kupovina kod nas ili u inostranstvu?

    Vidim da su prva iskustva sa našom carinom pozitivna, to mi je drago, jer sam čuo i za iskustva da ljudima nisu priznavali cenu koju su stvarno platili (nije prodavac stavljao nerealno nisku), nego katalošku, pa su mnogo više platili.

    A za cene u inostranstvu stvarno mi čudno zvuči da baš ni malo ne popuštaju. Mislim da ih uvek treba kontaktirati ranije i tražiti popust pa obaviti kupovinu po dogovorenoj ceni. U Beču, npr. ima petnaestak AD za Longines. Poslao sam svima upit za cenu. Skoro svi su mi odgovorili. Neki su dali popust već preko maila, drugi su predložili da se o popustu dogovorimo u radnji (u svakom slučaju nisu odbili da daju popost) Obzirom da volim da kupujem po dogovorenoj ceni prihvatio sam popust od 15% ponuđen preko maila (prvo su nudili 5%, ja tražio 20%, pa se našli između).
    Bandido, probaj za Suba da kontaktiraš Petrovića ili Mamića. Za Petrovića sam čuo da može da se razgovara za popust, isto je i kod Mamića. Ova cena kod Nemaca ako popuste bar malo mi se čini korektna. Za Omegu ne znam, ali svi hvale tvog zemljaka, sigurno ga znaš, pa se dogovori sa nekim ko može da povrati porez.
    BANDIDO likes this.

  6. #6
    RUS
    RUS je offline
    Moderator Avatar korisnika RUS
    Član od
    17.4.2009.
    Lokacija
    PA
    Poruke
    12.495
    Lajkovi
    43550
    Reputacioni uticaj
    576

    Određen forumom Re: Kupovina kod nas ili u inostranstvu?

    @Bandido, ti barem mozes bez ikakvih problema da uradis povracaj poreza kod Petrovica, posto nisi nas drzavljanin, a isto ti je i kod Mamica.
    BANDIDO likes this.
    "I have no idols. I admire work, dedication and competence." - Ayrton Senna

  7. #7
    Član Avatar korisnika BANDIDO
    Član od
    9.1.2014.
    Lokacija
    sarajevo
    Poruke
    385
    Lajkovi
    2563
    Reputacioni uticaj
    12

    Određen forumom Re: Kupovina kod nas ili u inostranstvu?

    Snaći ćemo se,postao sam na temu da se malo porazgovara o iskustvima,sat ne mislim kupovati za sada.Kod nas je puno lakše napraviti pazar,ali...Svi mi volimo na upit kao nevažno reći ma ovaj sat sam kupio u Beču,Londonu,Moskvi...I baš tu nas i čeka zamka pa nas čekaju nerealne cijene satova,majica navigacija svega da ne nabrajam.Pravog zaljubljeenika je lako oderati samo ga treba pronaći.
    piksi likes this.

  8. #8
    Stariji član Avatar korisnika kiss kiss bang bang
    Član od
    10.9.2011.
    Lokacija
    Cacak
    Poruke
    706
    Lajkovi
    1931
    Reputacioni uticaj
    16

    Određen forumom Re: Kupovina kod nas ili u inostranstvu?

    Moje sveže iskustvo sa carinom od pre 10 dana, je da su mi obračunali 10% carinu i 20% pdv na dva sata sa računima na kojima je pisala regularna cena sa popustom. Naručio sam preko jomashop kod drugara na USA adresu, a on mi je doneo za SRB kada je dolazio... Takođe poneo je i drugaru neku Invictu koja je bila preko 500$ a na popustu je platio oko 100$ i obračunali su mu isto po toj ceni sa popustom... Naravno ovde se radi o pristupačnim satovima, za razliku od skupljih (luksuznih) koji bi ti kupio...
    piksi likes this.
    "The difference between who you are and who you want to be is what you do."

  9. #9
    Član Avatar korisnika lookic
    Član od
    1.3.2015.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    461
    Lajkovi
    1466
    Reputacioni uticaj
    97

    Određen forumom Re: Kupovina kod nas ili u inostranstvu?

    Pa tu Invictu nije morao ni da prijavljuje na carini.
    Ako se ne varam, do 150e se ne prijavljuje i ne plaća carina.
    Lekar mi je prepisao da jedem malo ali često. Ono malo mi polazi za rukom, ono često mnogo teže (Magnus&Bunker)

  10. #10
    Istaknuti član Avatar korisnika piksi
    Član od
    9.7.2014.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    2.286
    Lajkovi
    29465
    Reputacioni uticaj
    691

    Određen forumom Re: Kupovina kod nas ili u inostranstvu?

    Sad sam proveravao, ipak se na manji iznos ne plaćaju obaveze.

    Poštanske pošiljke
    Da li je i ko oslobođen plaćanja uvoznih dažbina?
    Predviđeno je oslobođenje od plaćanja
    uvoznih dažbina na:


    •pošiljke male vrednosti poslate od strane fizičkog lica drugom fizičkom
    licu, koje nisu komercijalne prirode i za koje nema obaveze plaćanja, u ukupnoj
    vrednosti do 70 evra (ove pošiljke su oslobođene plaćanja carinskih dažbina i
    PDV);


    •pošiljke male vrednosti, nekomercijalne prirode, u ukupnoj vrednosti do
    50 evra (ovakve pošiljke su oslobođene plaćanja carinskih dažbina, a PDV se
    plaća).

    Dosta građana to ne zna, pa se često dešava
    da reaguju zbog iznosa uvoznih dažbina koje treba da plate prilikom carinjenja.
    Treba imati na umu da kada se kaže uvozne dažbine, misli se na carinu i PDV.
    Ponekad se građani bune zbog iznosa naplaćene ''carine'', a da im carinske
    dažbine uopšte nisu naplaćene, već su platili PDV.

Strana 1 od 7 12345 ... PoslednjaPoslednja

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •