Prikaz rezultata 1 do 9 od ukupno 9
Like Tree13Likes
  • 2 Post By skydrummer
  • 1 Post By tihomirov
  • 1 Post By tihomirov
  • 7 Post By StariAS
  • 1 Post By Nenad Arandjelovic
  • 1 Post By tihomirov

tema: Savet za kupovinu vintage sata

  1. #1
    Stariji član Avatar korisnika Nenad Arandjelovic
    Član od
    19.11.2012.
    Poruke
    1.925
    Lajkovi
    11522
    Reputacioni uticaj
    28

    Određen forumom Savet za kupovinu vintage sata

    Odavno nisam pisao,a ni otvarao neku temu.Nesto me uhvatila manija oko licne kolekcije i kupovine (za mene) novih satova.

    Sada je na redu vrsta satova o kojoj malo znam,pa ne bih da zabrljam.

    Naime,hteo bih da kupim nov ili polovan,u sto boljem stanju VINTAGE sat.

    Ne znam,da li je pametno uzimati sat za pozlacenim,zlatnim ili kakvim vec kucistem.

    Smernice oko kupovine:Okruglo kuciste,materijal kucista cemo razmotriti,velicina-sto veci,jer znam da su manjeg precnika,moze automatik ili navijac,moze kupovina kod nas ili preko,narukvica je uglavnom kozna,cifer svetlije boje i bez rimskih brojeva.Sto se cene tice,ne bih nesto mnogo ludovao,do nekih 100 evra(ako se nadje nesto bas dobro i vredno kupovine i cuvanja).Vidjao sam svasta na netu,ali ne poznajem materiju,zato trazim pomoc od vas,kolega forumasa.

    Slobodno postavite linkove,slike,sta god u vezi modela koji mislite da ce mi biti zanimljiv

    Hteo bih da napomenem,da ne zelim trositi vase vreme,vec me zaista interesuje kupovina vintage sata.

    Hvala

  2. #2
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.052
    Lajkovi
    30924
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Savet za kupovinu vintage sata

    Mislim da te budžet upućuje uglavnom na japanske satove, Seiko, Citizen, Orient.
    Ima tu ogroman broj modela. Starovremenski Seiko satovi sa recimo mehanizmima 7005,7006, 7019, 7025, 7009, 7002, automatici iz serije 6xxx, ručni navijači iz serije 66 itd. Baš ima mnogo modela. Citizen ima lepih modela npr. imam dva sa mehanizmom 8210 itd. Starovremenske Oriente malo slabije poznajem. Sve su to satovi koji se mogu naći u okviru tvog budžeta.
    Problem je što su cene starovremenskih satova skočile i to poprilično u zadnjih nekoliko godina. Ranije se lep i očuvan Seiko mogao naći za 30 evra a sada za duplo više. Npr. Omege Geneve su ranije na KP bile recimo 200-300 evra sada idu preko 500 evra itd.
    Napolju su cene isto često nerealne.

    Može se naći zanimljiv i lep sat koji je solidno očuvan ali treba u njega uložiti. Treba znati prepoznati ružno pače koje uz ne tako velika ulaganja može postati ponos kolekcije. Brdo takvih satova možeš naći u Walterovoj kolekciji ali su nažalost fotke nestale.
    Ako ne želiš ulagati u sređivanje sata nego želiš 100% očuvan sat, računaj da prodavci često precene takve satove.

    Par saveta.
    -Uvek traži kvalitetne fotografije sata.
    -Ne veruj u priče da je sat servisiran osim ukoliko dobro ne poznaješ prodavca ili ukoliko ne postoji pisana grancija od časovničara da je sat servisiran.
    -Kada vidiš neki sat u oglasima koji ti je interesantan obavezno nađi takav sat na internetu i upoređuj sve detalje. Naročito obrati pažnju da li je sat poliran, uništenih ivica i sl. Nemam ništa protiv poliranja-matiranja ali to ne zna svako raditi. Brojčanik i kazaljke moraju biti perfektno očuvani. Krunica orginalna. Staovremenski Seiko modeli ako ne uvek onda vrlo često imaju pleksi sa metalnim prstenom, tj rajfom (nije ga baš lako naći ali nije nemoguće). Ima takvih pleksija i kod Citizena, obrati pažnju na taj detalj.
    -Možda bi trebao izbeći neke vrlo retke modele sa starim i retkim mehanizmima za koje nema delova (npr neki automatici čekićari i sl.) Nisu to loši satovi samo ako ti nekada zatreba deo računaj da ćeš se pomučiti.
    -Ja bih izbegavao pozlaćena kućišta. Samo čelik, eventualno zlato ako ti se to sviđa.
    - Ako vidiš da sat ima neka manja oštećenja kao npr napukao pleksi ili nema garancije da je sat servisiran pokušaj spustiti cenu, jer i to je trošak koji moraš ugraditi u nabavnu cenu.

    Neki od modela koji su meni zanimljivi (ovo je samo delić):
    Seiko 7006
    Seiko+7006+-+8070+-+wrist+shoot.jpg
    JAM - VINTAGE: SEIKO 7006 - 8070 AUTOMATIC " SANGAT TERAWAT" (SOLD)

    Seiko 7005
    bqDEO7m.jpg
    Vintage Seiko 7005-2000 Automatic [EU seller]

    Ovakav model ima Sdbiba, Seiko 7005. Inače, dosta Seiko starovremenskih modela ima oko 39-40 mm. Znam za neke modele sa 7005,7006, 6119 itd mehanizmom koji su i za današnje standarde "prihvatljivih" dimenzija.
    1afttqkkgisz.jpg

    Seiko danas malo proizvodi ručnih navijača tako da je interesantno imati neki starovremenski navijač.
    Seiko 66 (ima raznih modela). Uglavnom su oko 36 mm ali lepo stoje na ruci. Ukoliko nije u pitanju ogroman zglob neće biti problema.
    4090262355_f203816254.jpg
    http://www.thewatchsite.com/21-japan...ck-skagen.html

    Primer lepog Ctizena za male pare.
    916923d1409384138t-vintage-citizen-automatik-kal-8210-aus-den-70ern-citizen02.jpg
    https://uhrforum.de/vintage-citizen-...-70ern-t185545

    Naravno uvek se može naleteti i na nešto drugo. Kada razmišljam o tome uvek mi padne na pamet Nivada Ultramatic 36000 koju ima Sima hrabri,nažalost nestadoše fotke (Nivada Ultramatic 36000 )
    To je ovaj model:https://www.gumtree.com/p/mens-watch...new/1282935588
    $_86.JPG
    Nje potpisana sa Nivada ali to je Nivada

    Može se naći i lepih Doxi, Marvina i sl. Naravno tražio bih samo čelične.

    Sve u svemu ima mnogo modela, mnogo mehanizama i mnogo je smeliji i raznovrsniji dizajn kod starovremenskih satova u odnosu na današnje satove.

    PS- Do skoro si bio nezainteresovan za starovremenske satove. Šta ti bi?
    Poslednja ispravka: skydrummer (23.1.2018. u 17:30)
    Nenad Arandjelovic and doyle like this.

  3. #3
    Član Avatar korisnika tihomirov
    Član od
    30.10.2014.
    Poruke
    385
    Lajkovi
    2818
    Reputacioni uticaj
    188

    Određen forumom Re: Savet za kupovinu vintage sata

    Koji proizvođač? Europski, Ruski ili nešto treće. Dress sat ili možda vintage diver. Ja bih ti ih na ebayu preporučio svu silu. Ali ne bi bilo loše malo suziti izbor.
    Nenad Arandjelovic likes this.

  4. #4
    Stariji član Avatar korisnika Nenad Arandjelovic
    Član od
    19.11.2012.
    Poruke
    1.925
    Lajkovi
    11522
    Reputacioni uticaj
    28

    Određen forumom Re: Savet za kupovinu vintage sata

    Sky druze,znam da si recit,ali svaka cast na odgovoru.Ovi Seiko modeli mi se bas svidjaju,volim ja taj vintage period.Pazi ovako,imam onog dedinog Komandirca i ocev Seiko,ali bih voleo da imam vintage sat koji cu nositi bez pritiska.Da se nesto desi na nekom od ta dva sata,ja bih se bas skucao,jer ipak je to nesto sto se cuva kao uspomena,dok ovo sto ja kupim,nije toliko opterecenje i da mu se nesto desi.
    Takodje zelim da malo i na tom polju osvezim kolekciju,a sve u cilju da napravim ono sto sam zacrtao.

    Kolega Tihomirov,nije mi bitan tip ili vrsta sata,da li je dress,diver,pilot,bitno mi je da se uklapa u one smernice sto sam napisao.Cuo sam da su i kinezi imali lepe vintage satove,sto nisam toliko znao.

    Znaci,bilo koji sat,koji se uklapa u smernice koje sam naveo,dolazi u obzir.Moze kod nas,moze preko,moze "buy it now" ili aukcija,nije mi vazno.

    Slobodno dajte predloge ili link oglasa,pa ce svi koji zele,na kraju reci svoje misljenje u cilju da mi se pomogne oko izbora.

    Hvala jos jednom.

    Sent from my FRD-AL10 using Tapatalk

  5. #5
    Član Avatar korisnika tihomirov
    Član od
    30.10.2014.
    Poruke
    385
    Lajkovi
    2818
    Reputacioni uticaj
    188

    Određen forumom Re: Savet za kupovinu vintage sata

    Ovaj prodavač ima europske proizvođače i sve vintage roba pa pogledaj malo:

    https://www.ebay.com/usr/harz-uhr

    Ako želiš recimo ruski sat onda pogledaj ovdje:

    https://www.ebay.com/usr/morozov_1917
    Nenad Arandjelovic likes this.

  6. #6
    Član Avatar korisnika StariAS
    Član od
    5.6.2012.
    Lokacija
    Beograd <-> Štutgart
    Poruke
    429
    Lajkovi
    2258
    Reputacioni uticaj
    14

    Određen forumom Re: Savet za kupovinu vintage sata

    Ne znam kakav zglob imaš Nenade, ali evo jedne moje sovjetske preporuke čisto da vidiš kako izgleda iz svih uglova.



    Izrađivana je u više kombinacija i sa pozlaćenim kućištem (takvu verziju sam imao), a lično je i bio moj najlepši sat u kolekciji i trebalo bi da se bez problema uklopi u tvoj budžet.
    A ako se pitaš zašto bio, odgovor je da se sat skida uvek kad se nešto radi, pa makar ga i stavio u džep pantalona dok obilaziš gradilište, jer u suprotnom može da se desi da ti sleti s ruke. Ili nosiš Amfibiju.
    A ako se pitaš gde je sat sada. Ostavio sam ga zarivenog u pod mašinske sale na drugom spratu zdanja Renova. Skolkovo. Moskva.
    nele, 83stojan, Zagor and 4 others like this.

  7. #7
    Stariji član Avatar korisnika Nenad Arandjelovic
    Član od
    19.11.2012.
    Poruke
    1.925
    Lajkovi
    11522
    Reputacioni uticaj
    28

    Određen forumom Re: Savet za kupovinu vintage sata

    Tihomirov,da li je ovaj prodavac pouzdan?U smislu,jesu li satovi originalni i bez sminkanja ili je klasican trgovac i samo misli na pare.

    StariAs,kakva prica i kakav sat,bas mi se svidja.Meni se i ruski satovi mnogo svidjaju,samo da nadjem nesto u dobrom stanju i za pristojan novac(ne mislim dzabe).Zglob mi je oko 16,50cm,za vintage satove i vise nego dovoljno.Bambino vol. 1 je meni super izgledao na zglobu,njemu je precnik 40.50mm.

    Hvala ljudi,bas cu da pogledam potrazim ove satice.

    Sent from my FRD-AL10 using Tapatalk
    StariAS likes this.

  8. #8
    Član Avatar korisnika tihomirov
    Član od
    30.10.2014.
    Poruke
    385
    Lajkovi
    2818
    Reputacioni uticaj
    188

    Određen forumom Re: Savet za kupovinu vintage sata

    Pouzdani su i u 99.9 % slučajeva sve što je opisano riječima i slikom zaista je i u stvarnosti tako.
    Nenad Arandjelovic likes this.

  9. #9
    Stariji član Avatar korisnika Nenad Arandjelovic
    Član od
    19.11.2012.
    Poruke
    1.925
    Lajkovi
    11522
    Reputacioni uticaj
    28

    Određen forumom Re: Savet za kupovinu vintage sata

    Ubacio lik jos neke satove,znaci ima svasta.Mnogo mu traju aukcije,idu cak i po 10 dana.

    Sent from my FRD-AL10 using Tapatalk

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •