Strana 3 od 3 PrvaPrva 123
Prikaz rezultata 21 do 28 od ukupno 28
Like Tree43Likes

tema: Željezničarski satovi Kraljevine Jugoslavije

  1. #21
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.052
    Lajkovi
    30924
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Željezničarski satovi Kraljevine Jugoslavije

    U pitanju je Molnija. To je sat Čeljabinskog časovničarskog zavoda. Mehanizam je oznake 3602, zasniva se na mehanizmu Cortebert 624. Kažeš radi...naravno pa to je Rus napravio ipak odnesi sat kod časovničara neka uradi servis (čišćenje i podmazivanje). Ako možeš da fotografišeš mehanizam možda je moguće bliže odrediti starost sata.
    Inače, sat nema veze sa železničkim satovima Kraljevine Jugoslavije.
    Poslednja ispravka: skydrummer (6.6.2015. u 22:01)

  2. #22
    Novi član
    Član od
    10.3.2014.
    Poruke
    13
    Lajkovi
    10
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Željezničarski satovi Kraljevine Jugoslavije

    Skontao sam posle da sam omasio temu
    Koja je vrednost ovog sata?
    Ne mislim ga nikad prodavati nego me cisto interesuje...

  3. #23
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.052
    Lajkovi
    30924
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Željezničarski satovi Kraljevine Jugoslavije

    Otprilike 15-tak evra.

  4. #24
    Tod
    Tod je offline
    Novi član
    Član od
    18.9.2017.
    Poruke
    5
    Lajkovi
    0
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Željezničarski satovi Kraljevine Jugoslavije

    Evo i ja da prilozim sliku jednog zeleznickog sata. Samo se slabo razumem u njih,a zanimala bi me godina proizvodnje, vrednost itd.
    Malo sam istrazivao i nisam nigde video slicne kazaljke za satove zeleznice, evo pa prosudite sami, ipak se vi daleko vise razumete u njih. Hvala

    Željezničarski satovi Kraljevine Jugoslavije-1.jpgŽeljezničarski satovi Kraljevine Jugoslavije-2.jpgŽeljezničarski satovi Kraljevine Jugoslavije-3.jpgŽeljezničarski satovi Kraljevine Jugoslavije-4.jpg

  5. #25
    Član Avatar korisnika Pimpi
    Član od
    5.9.2017.
    Poruke
    133
    Lajkovi
    1127
    Reputacioni uticaj
    7

    Određen forumom Re: Željezničarski satovi Kraljevine Jugoslavije

    Mozda su samo stavljene druge. Ove mi nikako nejdu uz taj sat.


    Sent from my mobitel koji imam koristeći Tlapatlaka

  6. #26
    Novi član
    Član od
    10.11.2009.
    Poruke
    3
    Lajkovi
    0
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Željezničarski satovi Kraljevine Jugoslavije

    Citat fotopetar kaže: Pregled poruke
    Već smo se dotaknuli tema o satovima s potpisom Jugoslavenskih urara kao i satova vojne akademije.Najzastupljeniji satovi na našim područjima su željezničarski satovi (koji većinom imaju specifične oznake na poklopcu sata i bili su službeni satovi željeznica) zato ću malo predstaviti koje brendove satova je kupovala tadašnja željeznica.
    Što se tiče kvalitete,svi satovi koje je željeznica naručivala morali su imat slične standarde i kvalitetu,ipak su to morali biti izdržljivi satovi koji će godinama služiti radnicima kako treba.
    Još moram reći da su svi željezničarski satovi tadašnji imali slična kućišta (standardizirana) kao i cifere,jedina razlika kod satova bila su mehanizmi i natpisi na kućištu i ciferu.
    Zanimljivo je i to da je svaki od brendova imao različita dobavljača (znači da je željeznica satove nabavljala preko lokalnih distributera koji su na nekim modelima stavljali svoja imena na kućištu il ciferu sata).
    Sve u svemu i ovi satovi spadaju u povijesne satove (jedan od kolega na putu je da sakupi sve željezničarske satove kao i satove vojne akademije,jako ga podupirem u naumu,kolekcija mu neće biti velika al zato bude jako zanimljiva) za sada u kolekciji imam samo Longines željezničarski (pošto sam se opredijelio na vojne satove) al se nadam da on neće bit i jedini (želja mi je Zenith s natpisom Petković na ciferu te Omega,Eterna i Tissot,ma volio bih ih imat sve)

    BILLODES je prvi brend čiji je distributer bio urar Petković iz Beograda

    Prilog 92872

    ELLY WATCH nešto više o ovom satu nisam našao

    Prilog 92873

    Prilog 92874

    Prilog 92884

    ETERNA nisam ni za nju uspio naći zastupnika

    Prilog 92875

    LONGINES je sljedeći brend.Tu sam našao jedan prekrasan hunter željezničarski sat s potpisom na ciferu Božidara Mišića iz Pirota.Ostali Longinesi vjerujem da su nabavljani preko Milana T. Stefanovića iz Beograda


    Prilog 92877

    Prilog 92878

    Prilog 92883

    OMEGA je sljedeća i na njoj još nisam našao oznake dobavljača

    Prilog 92881

    Prilog 92882

    Prilog 92894

    TAVANNES WATCH CO. je sljedeći brand

    Prilog 92885

    Prilog 92886

    Prilog 92895

    TISSOT satovi dolazili su preko urara Koste I. Zarića iz Beograda

    Prilog 92887

    Prilog 92888

    Prilog 92896

    ZENITH je dolazio preko urara Petkovića iz Beograda

    Prilog 92889

    Prilog 92890

    Što se tiče poklopaca satova i gravura na njima Zenith ima ovu gravuru

    Prilog 92891

    Dok kod Longinesa postoje dvije varijante i prema njima može se odrediti starost sata,prvo ću pokazat stariji model pa mlađi.

    Prilog 92892

    Prilog 92893

    Nadam se da vam se svidjelo ovo izlaganje. Malo sam istražio i dosad ista tema nije bila (šteta bi bilo ponavljati temu) a nisam želio nastavljati na neku već započetu temu jer po mom željezničarski satovi Kraljevine Jugoslavije zaslužuju svoju temu.
    Ako netko ima još kakvih podataka neka se javi ili slobodno napiše koje slovo tu i postavi koju sliku ako ima.
    Već me u zadnje vrijeme bilo sram koliko malo sam pisao na forumu pa sam vam se eto htio odužiti s ovih nekoliko tema za koje slobodno mogu reći da su fantastične, dio su naše povijesti i šteta bi bilo da takve stvari otiđu u zaborav. Zato postoje luđaci poput mene koji istražuju ovakve stvari i dok nas ima nema straha da će ovi satovi otići u zaborav.
    Imam ga već jedno izvesno vreme ali nikako da nađem neku informaciju više... U muzeju su mi rekli da je možda ogranak ZENITH-a i to je to. Ništa mnogo pomogli nisu! Šta Vi mislite?
    Priložene slike Priložene slike Željezničarski satovi Kraljevine Jugoslavije-1.jpg   Željezničarski satovi Kraljevine Jugoslavije-2.jpg   Željezničarski satovi Kraljevine Jugoslavije-3.jpg   Željezničarski satovi Kraljevine Jugoslavije-4.jpg   Željezničarski satovi Kraljevine Jugoslavije-5.jpg   Željezničarski satovi Kraljevine Jugoslavije-6.jpg  

  7. #27
    Stariji član Avatar korisnika fotopetar
    Član od
    5.2.2012.
    Lokacija
    Brač-Bjelovar(Hrvatska)
    Poruke
    1.097
    Lajkovi
    3283
    Blogovi
    6
    Reputacioni uticaj
    302

    Određen forumom Re: Željezničarski satovi Kraljevine Jugoslavije

    Vlabox vaš Elly sat u muzejskom stanju kao sad iz dućana, nije nikakav Zenithov podmodel. Željeznice su naručivale od više proizvođača satove i svi su morali biti jako precizni, istih ili sličnih kućišta i cifera. Najviše je bilo naručenih Longinesa i Zenitha zato ih je najviše i očuvanih dok je ovih drugih brendova puno manje. Ovo je švicarski brend i spada u rjeđe željezničarske satove kraljevine u bok Tissotu, Tavannesu, pa i Omegi i ona je rijetka.
    Zagor and Haifisch23 like this.

  8. #28
    Novi član
    Član od
    30.12.2021.
    Poruke
    2
    Lajkovi
    1
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Željezničarski satovi Kraljevine Jugoslavije

    "Stojisiljević i sin" su zastupali Omega satove za SDŽ.
    perseo66 likes this.

Strana 3 od 3 PrvaPrva 123

Tags for this Thread

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •