Prikaz rezultata 1 do 7 od ukupno 7
Like Tree14Likes
  • 3 Post By gnidza
  • 1 Post By RUS
  • 3 Post By fotopetar
  • 1 Post By gnidza
  • 2 Post By gnidza
  • 4 Post By fotopetar

tema: Stara džepna Omega

  1. #1
    Novi član Avatar korisnika gnidza
    Član od
    14.10.2012.
    Lokacija
    Zrenjanin
    Poruke
    4
    Lajkovi
    10
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Stara džepna Omega

    Stara džepna Omega-sam_6861.jpgStara džepna Omega-sam_6867.jpgStara džepna Omega-sam_6870.jpg

    Pozdrav!
    Kao i većina nas ja sam ovaj sat isto nasledio od dede koji je jedno vreme radio na železnici.
    O satovima ne znam baš puno, medjutim već neko vreme istražujem na netu.
    Za mene je ovaj sat jako vredan i ne zanima me njegova cena pošto nemam nameru da ga prodajem. Sat nije dugo vremena navijan, ali je ispravan. Sada kada sam ga ponovo navio primetio sam da malo žuri (oko šest minuta dnevno).
    Treba mi savet dali ga nositi na servis, na čišćenje i podmazivanje i štelovanje tačnosti ako je moguće, inače planiram samo povremeno da ga nosim? I gde je najbolje odneti, pošto mi treba pouzdan majstor. Ja sam iz Zrenjanina, ali nije mi problem da ga nosim do Beograda ili Novog Sada.
    Takodje nisam uspeo da ga otvorim, pošto jednostavno nejde :-) a nebi na silu, pa da nešto ne polomim. Ne znam, dali ima neka caka kako se otvara? Inače samo sam hteo da vidim mehanizam i serijski broj sata, pa da mogu da proverim godinu proizvodnje ;-)

    Nikola
    DrAgod, Varga and fotopetar like this.

  2. #2
    RUS
    RUS je offline
    Moderator Avatar korisnika RUS
    Član od
    17.4.2009.
    Lokacija
    PA
    Poruke
    12.495
    Lajkovi
    43550
    Reputacioni uticaj
    576

    Određen forumom Re: Stara džepna Omega

    Naravno da treba da ga odneses na ciscenje, pogotovo sto je sat nasledstvo i sto kazes da ne zelis da ga prodajes.
    Takav sat treba srediti, i ostaviti ga u porodici.
    Nemoj da pokusavas na silu da ga otvoris, a brojeve bolje pogledaj kad ga budes odneo kod casovnicara, bolje tako nego da pokvaris nesto.
    Za servis pogledaj sledece casaovnicare:
    Servisi satova - Svet Satova
    fotopetar likes this.
    "I have no idols. I admire work, dedication and competence." - Ayrton Senna

  3. #3
    Stariji član Avatar korisnika fotopetar
    Član od
    5.2.2012.
    Lokacija
    Brač-Bjelovar(Hrvatska)
    Poruke
    1.097
    Lajkovi
    3283
    Blogovi
    6
    Reputacioni uticaj
    302

    Određen forumom Re: Stara džepna Omega

    Veliki pozdrav i pohvala prekrasnoj željezničarskoj Omegi!
    Doista divna odluka da sat sačuvaš,servisiraš,nosiš i paziš da ostane u nasljeđu.Nažalost cifer je loš al koga to briga,samo mi luđaci kolekcionari tražimo mint stanje jer takvi jedino vrijede nešto.Ovaj tvoj najveću vrijednost i priču ima u tvojoj obitelji u tvojoj ruci zato brzo s njim na servis,nemoj ga previše navijat i nosit jer ipak je to jedan starac u godinama.
    Moj savjet je da mu u kući-stanu nađeš počasno mjesto,negdje ga objesi gdje se vidi,nabavi mu lančić,tako da ga svi vide kad navrate a ti tad možeš pričat o svom djedu i satu koji je on nosio.
    Inače te Omege veličinom su jednake Zenithu i ostalim željezničarskim satovima toga doba.Bili su to cijenjeni satovi,vrlo točni i pouzdani.Hvala ti to si podjelio slike sata s nama,još više hvala za to što sat neće u prodaju,čuvaj ga i pazi.
    RUS, Varga and stanis like this.

  4. #4
    Novi član Avatar korisnika gnidza
    Član od
    14.10.2012.
    Lokacija
    Zrenjanin
    Poruke
    4
    Lajkovi
    10
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Stara džepna Omega

    Rus_Pa i Fotopetar hvala na odgovorima! Odneću ga kod časovničara da mu dotera tačnost, ako je moguće, i da ga očisti i podmaže, pa onda ide u izložbeni deo moje sobe ;-)
    Ionako sam planirao da ga samo navijam i nosim u nekim specijalnim prilikama :-) Nešto čak razmišljam da nabavim sličan sat, (Omega, Zenith,...) koji će imati ipak za mene manju vrednost, pa onda džepni sat mogu nositi i češće!

    Niste mi rekli, jel za otvaranje poklopca sa zadnje strane sata ima neka caka, ili samo sa nekim čvrstim i tankim alatom treba zapeti na predvidjenom mestu, koje se vidi na trećoj slici? Samo sam radoznao, svejedno ću to prepustiti časovničaru! :-)
    fotopetar likes this.

  5. #5
    Stariji član Avatar korisnika fotopetar
    Član od
    5.2.2012.
    Lokacija
    Brač-Bjelovar(Hrvatska)
    Poruke
    1.097
    Lajkovi
    3283
    Blogovi
    6
    Reputacioni uticaj
    302

    Određen forumom Re: Stara džepna Omega

    Ma sasvim jednostavno je otvorit ga,malim nožićem ako imaš sviss nožić il nešto slično s njim odeš na pukotinu i polako pokušaš otvorit,nikakvom silom on će polako uć u utor i sam otvorit poklopac.
    Ta ideja o kupovini sata džepnog za nošenje je super.Šteta ovog starca mučit šetnjama nek on bude na sigurnom.

  6. #6
    Novi član Avatar korisnika gnidza
    Član od
    14.10.2012.
    Lokacija
    Zrenjanin
    Poruke
    4
    Lajkovi
    10
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Stara džepna Omega

    Uspeo sam da ga otvorim

    Stara džepna Omega-sam_6876.jpgStara džepna Omega-sam_6881.jpg

    Po serijskom broju na mehanizmu sata ispadne da je proizveden 1938. ili 1939. godine!
    Varga and fotopetar like this.

  7. #7
    Stariji član Avatar korisnika fotopetar
    Član od
    5.2.2012.
    Lokacija
    Brač-Bjelovar(Hrvatska)
    Poruke
    1.097
    Lajkovi
    3283
    Blogovi
    6
    Reputacioni uticaj
    302

    Određen forumom Re: Stara džepna Omega

    Mehanizam je prekrasan,inače taj mehanizam vrlo je kvalitetan i izdržljiv,dovoljan podatak je da se isti takvi koriste u svim vojnim Omegama drugog rata.U prilogu ti pokazuje i fotografije vojne Omege da usporediš i vidiš da su to isti mehanizmi.Doista još jednom šteta cifera al šta se može.
    Ima još jedna zanimljivost koju moram da napomenem.Ovakvo kućište kod džepnih Omega željezničarskih koristilo se pri početku stoljeća,tako da je moja sumnja da su željeznice vjerojatno (il netko drugi)zamijenili stari mehanizam novijim,al to je obavljeno vrlo stručno (vidiš po tome da ima razlika u veličini mehanizma i kućišta koje je premošteno dodatnim ovojem da mehanizam bude strogo fiksan) i to vjerujem današnji urari koji ne poznaju povijest džepnih satova ne bi ni primjetili.U to doba kućište željezničarskih satova bile su posve drukčije,budem i to priložio na fotografijama.Pokazat ću Zenitha jer Omegu takvu trenutno ne mogu pronać u arhivi!
    Sve u svemu prekrasan sat za čuvanje.Nek te još dugo dobro služi (i da ti nije palo na pamet prodati ga)
    Stara džepna Omega-617620609_o.jpgStara džepna Omega-617620779_o.jpgStara džepna Omega-617620860_o.jpg
    Stara džepna Omega-eljezni-arski-zenith.jpgStara džepna Omega-eljezni-arski-zenith-1.jpgStara džepna Omega-eljezni-arski-zenith.jpg
    RUS, vladas, VLADAN P and 1 others like this.

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •