Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 11
Like Tree42Likes

tema: Montblanc nemačka pahuljica u švajcarskim Alpima

  1. #1
    Istaknuti član Avatar korisnika piksi
    Član od
    9.7.2014.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    2.287
    Lajkovi
    29467
    Reputacioni uticaj
    691

    Određen forumom Montblanc nemačka pahuljica u švajcarskim Alpima

    Do satova, istorijskih podataka, kolekcija i kalibara svakako ćemo doći u nastavku teksta, za početak želeo bih da se pohvalim jednim dragim poklonom koji sam dobio pre više godina od kolega sa posla u jednoj drugoj zemlji, jednostavan a efektan, luksuzan, trajan, elegantan. Hvala im, nosim ga, stalno, ne planiram još da ga zamenim.

    Naziv: 20160321_094203.jpg, pregleda: 1237, veličina: 162,2 KB


    Imam i jedan kaiš za odelo, baš volim da ga nosim, jedan od dva omiljena crna... Penkala ne koristim, pišem levom rukom sve bi se to umusavilo tako da pisaljku ovog cenjenog proizvođača nikad nisam imao.

    Naziv: 20160321_094544.jpg, pregleda: 1216, veličina: 152,5 KB


    Nemam više ni tako malo godina, ponešto se prošlo u životu, malo se i putovalo po svetu, a sve do pre neki dan bio sam uveren da je Mont Blanc originalno švajcarska firma. A ona to nije. Čudno, kao kad bi na primer Kopaonik imao sedište podno Rile, ili Olimpa. U redu mi je da se neki restoran na Čukarici zove Kordiljeri ili slično, ali da Mont Blanc nije švajcarski ne bih pomislio nikada dok nisam počeo da se pripremam za ovaj tekst.
    Kao rodonačelnici pisanja sa stilom Mont Blanc proizvodi luksuzne proizvode već duže od jednog veka. Godina osnivanja kompanije je 1906. a osnivači su hamburški bankar Alfred Nehemias i inženjer iz Berlina August Eberstein, koji započinju sa proizvodnom jednostavnih naliv pera. Od 1908. godiine kompanija nosi nazv Simplo Filler Pen Co.

    Naziv: 1-1906.jpg, pregleda: 1119, veličina: 59,2 KB


    Godine 1909. Kompanija je izbacila naliv pero Rouge et Noir, a naredne godine registrovan je trgovački nazvi Mont Blanc pod kojim se proizvode i prodaju svi proizvodi firme.

    Naziv: 2-1910.jpg, pregleda: 1144, veličina: 57,5 KB


    1913. godine je promovisan zaštitni znak Mont Blanc zvezde koja simbolizuje snegom pokriveni vrh najveće evropske rplanine, kao i posvećenost firme da proizvodi najkvalitetnije proizvode.

    Naziv: 3-1913.jpg, pregleda: 1167, veličina: 35,5 KB


    Čuveno naliv pero Meisterstück proizvedeno je 1924 godine, i ono će kasnije postati jedno od najpoznatijih i najkvalitetnijih proizvoda za pisanje svih vremena. Krajem dvadesetih godina prošlog veka Mont Blanc ubrzano širi poslovanje u preko 60 zemalja sveta, a u malom gradiću blizu Ofenbaha otvara radionicu za proizvodnju malih luksuznih predmeta od kože. Godine 1934. Firma zvanično menja ime pod kojim je već nadaleko poznata u Montblanc Simplo GmbH. Od 1935. godine za svoje naliv pero Meisterstück Monblanc daje doživotnu garanciju.

    Naziv: 4-1924.jpg, pregleda: 1212, veličina: 24,8 KB


    Za vreme rata pogoni Montblanca su uništeni, a već 1946. su podignuti novi. U međuvremenu proizvodnja je bila izmeštena u Dansku.

    Naziv: 5-1946.jpg, pregleda: 1136, veličina: 68,5 KB


    1952. godine promovisan je model Meisterstück 149 najčuvenije naliv pero u istoriji. Uskoro ono postaje poznati simbol u kulturi pisanja i ikona stila savršenog van vremenskog dizajna.

    Naziv: 6-1952.jpg, pregleda: 1122, veličina: 28,5 KB


    Čuvena je scena koja se dogodila 1963. Godine kada američki predsednik J.F. Kennedy daje nemačkom presedniku Konradu Adenaueru Meistmerstück 149 pero pri potpisivanju međudržavnog sporazuma.

    Naziv: 7-1963.jpg, pregleda: 1123, veličina: 60,0 KB


    1986. godine predstavljena je je Meistmerstück Solitaire Collection, linija pera izrađenih od plemenitih metala. Kompanija počinje da sponzoriše brojne događaje iz oblasti literature, muzike I baleta, što potvrđuje vezanost Montblanca sa kulturom I umetnošću.
    1989. kompanija seli sedište u novu upravnu zgradu u Hamburgu, u kojoj se otvara I kompanijski muzej. 1990. otvara se butik u Hong Kongu, kao i prodavnice u Londonu i Parizu, što označava početak ekspanzije u maloprodaji širom sveta, Danas firma ima više od 350 prodajnih objekata u preko 70 zemalja sveta.

    Naziv: 8-1989!.jpg, pregleda: 1159, veličina: 43,2 KB


    Devedesetih je kompanija veoma aktivna u lansiranju novih proizvoda; za pisanje, asesoara za pisaće stolove, kao i malih luksuznih predmeta od kože. 1993. Vendôme Luxury Group S.A. kupuje većinu akcija Dunhill Holding Company, koja je od osamdesetih većinski vlasnik Montblanca. Ona će nešto kasnije postati Richmont Group, jedna od najvećih grupacija u oblasti luksuznih proizvoda, koja u svom vlasništvu ima i Cartier, Van Cleef & Arpels, Vacheron Constantin, Jaeger-LeCoultre kao i IWC i još neke druge firme.

    Naziv: 9-1997.jpg, pregleda: 1158, veličina: 67,6 KB


    1997. godine Montblanc ulazi u svet horologije. U Le Loclu osniva se Montblanc Montre S.A. Na sajmu u Ženevi SIHH predstavljen je prvi Montblancov je Meistmerstück sat. Na prvom pojavljivanju u javnosti kolekcija ostavlja impresivan utisak na široki auditorijum prisutan na ovom prestižnom mestu.

    Naziv: 10.jpg, pregleda: 1278, veličina: 35,9 KB


    Unapređena verzija ovog kalibra MB R200 ugrađuje u aktuelnu Nicolas Rieussec kolekciju. Satovi iz ove serije imaju prečnik 42 mm dan i noć indikatore, hronograf, rezervu snage od 72 sata, a pokreće ih u potpunosti proizveden sopstveni mehanizam.
    2007. godine izvršena je akvizicija Institut Minerva de Recherche en Haute Horlogerie u Villeretu, Švajcarska , manufakture sa sto pedeset godišnjom tradicijom u horologiji. Najviše zahvaljujući ovoj akviziciji naredne godine predstavljen je prvi sopstveni mehanizam MB R100 Monopusher Chronograph, koji je ugrađen u Nicolas Rieussec Monopusher Chronograph , koji je predstavljao homage izumitelju hronografa. Nicolas Rieussec je bio časovničar na dvoru Luja XVIII, pasioniranog ljubitelja konjskih trka, stoga je ovaj izum omogućavao tačno merenje u sportu u kome je monarh uživao.

    Naziv: 11 nicolas.jpg, pregleda: 1148, veličina: 123,0 KB


    Posvećenost tradicionalnom švajcarskom časovničarstvu a istovremeno i nove horološke tendencije najbolje mogu biti prikazane u Timewalker kolekciji. Hronograf, kućištaizrađenog od titanijuma, prečnika 43 mm pokreće sopstveni mehanizam MB L100 automatic.

    Naziv: 12.jpg, pregleda: 1154, veličina: 24,6 KB


    Kolekcija Star je sa druge strane znatno klasičnijeg dizajna.

    Naziv: 13.png, pregleda: 1097, veličina: 158,8 KB


    Hronograf Atar 4810 nazvan je po visini Monblana koja iznosi 4,810 metara. Pokreće ga automatski 4810/501 hronografski mehanizam.



    Naziv: 14.jpg, pregleda: 1150, veličina: 79,5 KB


    Star World Timer omogućava prikaz vremena u 24 svetska grada a 25 rubinski automatski mehanizam može se videti kroz providan poklopac.

    Naziv: 15.jpg, pregleda: 1149, veličina: 21,4 KB


    Od kolekcija u ponudi su još Boheme i Heritage.

    Naziv: 16.jpg, pregleda: 1141, veličina: 177,8 KB


    Naziv: 17.jpg, pregleda: 1101, veličina: 28,6 KB


    Naziv: 18.jpg, pregleda: 1095, veličina: 52,5 KB


    2010. godine predstavljen je jedinstveni Metamophosis sat. Ovaj časovnik karakterističan je po osobini da ima dva lica na istom displeju. Pritiskom na dugme sa strane na kućištu, funkcija klasičnog pokazivača vremena menja se u funkiju hronografa. Zvuči neverovatno da je ovo postignuto na mehaničkom časovniku, koji je jedan od perjanica kompanije.

    Naziv: 19.jpg, pregleda: 1111, veličina: 66,9 KB


    2014. godine predstavljen je novi metarmophosis II sat koji ima takođe dualnu funkciju a kućište mu je izrađeno od 18 karatnog crvenog zlata.

    Naziv: 19a.jpg, pregleda: 1158, veličina: 184,0 KB


    Naziv: 19 b -7.jpg, pregleda: 1162, veličina: 41,2 KB


    2011 promovisan je Bi Cilindrique Tourbillon, koji pokreće sopstveni mehanizam MB 65. Potpuno transparentan sat krije u sebi kalibar opremljen dvostrukom cilindričnom balansnom oprugom u Torbillonu. Ovo iz razloga postizanja veće preciznosti u merenju vremena.

    Naziv: 20.jpg, pregleda: 1121, veličina: 20,8 KB


    Montblanc je prizveo i satove za dame u svojim Boheme i Star kolekcijama.

    Naziv: 20.png, pregleda: 1102, veličina: 101,0 KB


    Naziv: 21.png, pregleda: 1138, veličina: 160,6 KB


    Gledajuću kompletnu istoriju komanije Montblanc nema sumnje da je ona svetski lider u proizvodnji pribora za pisanje, verovatno je u ovoj oblasti i prva asocijacija na kvalitet i luksuz. Horološki gledano, istorija Montblanca može se smestiti negde između Hublota i Steinharta, što u poređenju sa firmama koje izrađuju časovnike a starije su od SAD predstavlja tek jedan mali trenutak. S druge strane činjenica je da je i u relativno kratkom vremenskom intervalu urađeno mnogo toga interesantnog i značajnog u oblasti časovničarstva, tako da se može reći da Montblanc teži vrhunskim visinama i u ovim pravcima.
    Na kraju mogu reći da mi je drago da sam neke od svojih zabluda vezanih za ovu firmu ispravio i saznao mnogo interesantnih i vrednih informacija o horologiji Montblanca, o kojoj koliko do danas nisam znao skoro ništa.
    Poslednja ispravka: piksi (21.3.2016. u 10:45)
    ivourar1, bolton, RUS and 19 others like this.

  2. #2
    Stariji član Avatar korisnika Dukin
    Član od
    28.3.2014.
    Lokacija
    Bijeljina-Beograd
    Poruke
    730
    Lajkovi
    6859
    Reputacioni uticaj
    14

    Određen forumom Re: Monblanc nemačka pahuljica u švajcarskim Alpima

    Jako interesantan i koristan tekst. I ja sam naučio dosta toga o ovom proizvođaču. Hvala kolega Piksi...
    Bluesky and piksi like this.

  3. #3
    Moderator Avatar korisnika VLADAN P
    Član od
    18.10.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    8.626
    Lajkovi
    18026
    Reputacioni uticaj
    281

    Određen forumom Re: Monblanc nemačka pahuljica u švajcarskim Alpima

    Citat Dukin kaže: Pregled poruke
    Jako interesantan i koristan tekst. I ja sam naučio dosta toga o ovom proizvođaču. Hvala kolega Piksi...

    -------------------------------II------------------------------------
    Bluesky and piksi like this.
    ZAJEDNO SMO SKUPA!

  4. #4
    Stariji član Avatar korisnika srdjanr
    Član od
    19.2.2014.
    Lokacija
    Deutschland- Beograd
    Poruke
    1.976
    Lajkovi
    17739
    Reputacioni uticaj
    163

    Određen forumom Re: Monblanc nemačka pahuljica u švajcarskim Alpima

    Interesantano i zanimljivo predstavljanje brenda koji mi je do sada bio totalna nepoznanica.

    Hvala na na lepom hronološkom opisu i dobro odabranim fotografijama.
    Bluesky and piksi like this.

  5. #5
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.048
    Lajkovi
    30920
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Monblanc nemačka pahuljica u švajcarskim Alpima

    Informativan i zanimljiv tekst, upravo ono što forumu daje edukativni karakter.

    Hvala za trud i izdvojeno vreme.
    Bluesky and piksi like this.

  6. #6
    Član Avatar korisnika tihomirov
    Član od
    30.10.2014.
    Poruke
    385
    Lajkovi
    2818
    Reputacioni uticaj
    188

    Određen forumom Re: Monblanc nemačka pahuljica u švajcarskim Alpima

    Lijep i sadržajan tekst. Sve pet!
    piksi likes this.

  7. #7
    Član Avatar korisnika BANDIDO
    Član od
    9.1.2014.
    Lokacija
    sarajevo
    Poruke
    385
    Lajkovi
    2563
    Reputacioni uticaj
    12

    Određen forumom Re: Monblanc nemačka pahuljica u švajcarskim Alpima

    Moram da pohvalim osim teksta i autora.Divno sročeno,hvala na trudu i predstavljanju pozz.
    piksi likes this.

  8. #8
    Član Avatar korisnika Bluesky
    Član od
    14.1.2013.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    327
    Lajkovi
    971
    Reputacioni uticaj
    18

    Određen forumom Re: Monblanc nemačka pahuljica u švajcarskim Alpima

    Jako lepa prezentacija, priznajem i ja sam zatecen ovim informacijama. Kao neko ko voli penkala dosao sam u posed jednog nadasve obicnijeg njihovog penkala Carera iz 70 ih, e sada marka lepota sve je to palo u vodu kada sam ga napunio mastilom i uzeo da pisem, bilo je uzasno neudobno, tako da sam ih podveo pod "brend" koji je kvalitet ali i za pozeraj, ono jedan potpis na dokumentu i to je sve, videvsi njihove satove ovlas samo sam preskocio misleci da je u njima neka Eta kao sto je postalo moderno u trci za sto vecim profitom. Procitavsi ovde sve sto si napisao sada znam da sam pogresio i hvala ti sto si nama ( a i meni) omogucio da saznamo nesto novo. Sa druge strane Carera penkalo je manje udobno za pisanje od Pelikanovog iz 60 ih za druga nemam informacije
    piksi likes this.

  9. #9
    Istaknuti član Avatar korisnika piksi
    Član od
    9.7.2014.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    2.287
    Lajkovi
    29467
    Reputacioni uticaj
    691

    Određen forumom Re: Monblanc nemačka pahuljica u švajcarskim Alpima

    Hvala svima pa pažnji i posvećenom vremenu.
    Još jednom da dodam da stvarno nisam znao da je Montblanc nemačka firma, i da ne pravi satove tek dvadesetak godina. Ja sam nekako počeo da putujem baš u to vreme kad su počeli sa proizvodnjom satova i viđao sam ih dosta po Evropi i baš su mi bili uvek interesantni.
    A kad sam video ovo oduševio sam se

    https://www.youtube.com/watch?v=gnUKy0Y_bXw

  10. #10
    RUS
    RUS je offline
    Moderator Avatar korisnika RUS
    Član od
    17.4.2009.
    Lokacija
    PA
    Poruke
    12.495
    Lajkovi
    43550
    Reputacioni uticaj
    577

    Određen forumom Re: Monblanc nemačka pahuljica u švajcarskim Alpima

    Svaka cast, zaista zanimljiv tekst.
    piksi likes this.
    "I have no idols. I admire work, dedication and competence." - Ayrton Senna

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •