Pozdrav svima!

Evo poslije duže vremena da i ja nešto postavim. Nedavno sam kupio nazovi sat, digitalni, sportski. U pitanju je u stvari senzorski uređaj koji pored mjerenja vremena ima senzor za mjerenje temperature i pritiska. Na osnovu promjene pritiska može da prognozira i vrijeme u narednih 8 h a pored toga i nadmorsku visinu. E sad za mjerenje nadmorske visine koristi model promjene pritiska sa nadmorskom visinom pa je tačnost nadmorske visine uslovljena kalibracijom uređaja na tačno poznatoj nadmorskoj visini i vrijednosti pritiska na istoj. Meni ovo ne predstavlja problem jer sam u mogućnosti da provjeravam vrijednosti zbog posla kojim se bavim. U funkciji altimetra možete mjeriti razliku u nadmorskoj visini između vrhova koje ste osvojili, ima memoriju za najviši i najniži vrh itd. Što se tiče vremenske prognoze ( na osnovu promjene pritiska ) nije precizna jer kod prognoze vremena ima veliki broj parametara koje treba pratiti tako da je ista nepouzdana.Pored ovih funkcija sat ima i pedometar tako da se može koristiti i kod ljudi koji se bave sportom a moraju recimo kod trčanja ispunjavati određene norme ( može da mu se zada tj., kalibriše brzina kojom je potrebno prelaziti određenu razdaljinu ). Naravno pored ovoga ima i standardne funkcije štoperice, tajmera, alarma drugog vremena , prolaznog vremena, upozoravanja alarmom kada niste postigli potrebnu brzinu trčanja ili ste je prekoračili, prolazno vrijeme za 99 krugova itd. Što se tiče rada senzora moram reći da su jako dobri jer sam provjeravao pritisak ( radim u zavodu za hidrometeorologiju i seizmologiju ) koji se poklapa u 0,1mbar a temperatura ( kada se sat skine sa ruke 20tak minuta) pravi grešku od 0,1 stepen C. Sve u svemu za ljude koji vole sport može da posluži jer je sat jeftin u poređenju sa satovima kao što su casio, suunto, garmin itd., a koji daju ovakve funkcije. Naravno suunto i garmin satovi posjeduju gps uređaje pa je njihova preciznost za pojedine parametre veća. Međutim s obzirom na cijenu sata od 58 evra, ( iako preferiram mehaničke satove ) a s obzirom da mnogo vremena provodim u prirodi i bavim se sportom, mislim da ga vrijedi imati. Inače sat su radili japanci ( valjda firme koje se bave proizvodnjom medicinske opreme nešto kao OMRON ) a kupljen je u Prizmi u BG-u.
Evo sad i par slika

Speed muster altimeter-img_20121029_132426.jpgSpeed muster altimeter-img_20121029_132404.jpgSpeed muster altimeter-img_20121029_132447.jpgSpeed muster altimeter-img_20121029_132528.jpg