Strana 3 od 14 PrvaPrva 123456713 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 21 do 30 od ukupno 140
Like Tree418Likes

tema: Dobar novinski članak koji sam pročitao/la

  1. #21
    Istaknuti član Avatar korisnika piksi
    Član od
    9.7.2014.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    2.287
    Lajkovi
    29467
    Reputacioni uticaj
    691

    Određen forumom Re: Dobar novinski članak koji sam pročitao/la

    Pre četiri decenije zaigrao je Najveći

    Pre etiri decenije zaigrao je Najvei - B92.net

    Naziv: 21405705885808c6f6e8795440847070_w640.jpg, pregleda: 332, veličina: 55,1 KB
    RUS, VLADAN P, Zagor and 1 others like this.

  2. #22
    Moderator Avatar korisnika VLADAN P
    Član od
    18.10.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    8.628
    Lajkovi
    18033
    Reputacioni uticaj
    281
    Vladimir NS, skydrummer and Zagor like this.
    ZAJEDNO SMO SKUPA!

  3. #23
    Stariji član Avatar korisnika Elvedin
    Član od
    1.11.2015.
    Lokacija
    Novi Pazar
    Poruke
    1.699
    Lajkovi
    11976
    Reputacioni uticaj
    25

    Određen forumom Re: Dobar novinski članak koji sam pročitao/la

    Procitao sam ovo. Kakav splet okolnosti.
    Ne treba goreti u zelji, s'vremenom sve ce doci...

  4. #24
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.052
    Lajkovi
    30924
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Dobar novinski članak koji sam pročitao/la

    milan zmaj and Zagor like this.

  5. #25
    Stariji član Avatar korisnika Dukin
    Član od
    28.3.2014.
    Lokacija
    Bijeljina-Beograd
    Poruke
    730
    Lajkovi
    6859
    Reputacioni uticaj
    14

    Određen forumom Re: Dobar novinski članak koji sam pročitao/la

    Zagor, srdjanr and piksi like this.

  6. #26
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.052
    Lajkovi
    30924
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Dobar novinski članak koji sam pročitao/la

    S obzirom da se obeležava kraj Prvog svetskog rata želim da preporučim nekoliko novinskih članaka na tu temu.

    Danas je verovatno svako čuo za Milunku Savić. Žena ratnik, nosioc najvećih srpskih i savezničkih odlikovanja. Međutim njeno ime i delo skrivano je, zanemarivano i zataškavano decenijama. Režimi su se menjali (Karađorđevići, komunisti, ovi posle komunista) ali je malo ko od naroda znao za Milunku Savić. Njeni saborci, generali i admirali koji su je odlikovali znali su ko je i šta je sve prošla. Oni su joj se divili, ostali su je zaboravili. Posleratna Srbija "odužila" joj se tako što joj je dodelila posao čistačice u banci. Živeći krajnje skromno Milunka je odgojila i odškolovala preko dvadesetoro dece.
    Devedesetih, u Milunkinom rodnom kraju podignut joj je spomenik (po mom mišljenju niti dovoljno lep niti dovoljno velik) ali bar se neko setio.
    Prvi novinski članak koji sam pročitao o Milunki Savić bio je u Večernjim novostima (2011. godine). Nakon tog članka neko se dozvao pameti i počelo se pričati o premeštanju Milunkinih posmrtnih ostataka u Aleju velikana. Takođe, ubrzo je snimljen i dokumentarac o Milunki Savić.
    Ovo je taj članak i hvala Večernjim novostima što su razbili sramotnu ćutnju o Milunki Savić, najodlikovanijoj ženi ratniku na svetu.
    http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D...a-pa-cistacica

    Nešto kasnije Večernje novosti,a ko bi drugi, objavile su feljton o Milunki Savić. Hvala im i za to.
    Milunka Savić Orleanka u Šinjelu Feljton Večernjih Novosti - Documents


    Momčilo Gavrić,najmlađi vojnik Prvog svetskog rata, je još jedno zaboravljeno ime Prvog svetskog rata. Sličnost sa Milunkom svodi se na to da je njegovo ime, kao i njegovo delo, bilo namerno skrivano, zataškavano i zanemarivano. Koliko je kraljevina cenila svoje solunce govori i podatak da je Momčilo nakon što je prošao golgotu sa srpskom vojskom, i nakon što je učestvovao u mnogim bitkama, posle rata dobio poziv za redovno služenje vojnog roka. Višestruko odlikovanog ratnika zvati na redovno služenje vojnog roka, pa to ne može biti ideja normalnog čoveka. Tokom redovnog služenja vojnog roka uspeli su čak i da Momčila osude na tri meseca zatvora. Sramota. Više o tome pogledajte u videu.
    Naravno Večernje novosti su i o Momčilu Gavriću objavile članak (ne bi me iznenadilo da su to prve uradile). Hvala im i na tome.

    http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D...-svetskog-rata

    Hvala i RTS-u na ovom dokumentarcu.


    Milunka Savić nije bila jedina žena ratnik u srpskoj vojsci (mada je bila daleko najodlikovanija). Bilo je tu još ratnica a među njima bila je i jedna Engleskinja. U pitanju je Flora Sends. U vreme kada žene u svetu nisu imale osnovna prava pa ni recimo pravo glasa u Srbiji im je bilo dozvoljeno da ratuju rame uz rame sa muškarcima. Naravno nije to bila masovna pojava ali na zapadu nije bilo ni jedne žene ratnika. Samo dve države imale su žene ratnike u Prvom svetskom ratu. To su Srbija i Rusija. Rusija je čak imala čitavu jedinicu sastavljenu isključivo od žena.
    Naravno, kako to već biva u miru, režim nije bio blagonaklon ni prema Flori (za detalje pročitajte članak).
    Večernje novosti su objavile članak i o Flori Sends, jedinoj ženi ratniku iz zapadne Evrope, članu Gvozdenog puka, kome je i Milunka pripadala i nosiocu Karađorđeve zvezde.
    http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D...pskoj-uniformi

    Iako ćete često čuti razne dušebrižnike koji kažu kako se ne treba obazirati na prošlost nego gledati u budućnost, kultura jednog naroda ogleda se i u kulturi pamćenja. Po tom pitanju stvari se u Srbiji pomalo popravljaju. Da bismo bili dostojni predaka prvo što treba da uradimo jeste da ih ne zaboravimo.
    Ne zaboravite svoje heroje.
    Poslednja ispravka: skydrummer (12.11.2016. u 1:04)
    milan zmaj, vladas, zare and 6 others like this.

  7. #27
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.052
    Lajkovi
    30924
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Dobar novinski članak koji sam pročitao/la

    У складу са датумом који обележавамо ових дана а као наставак на претходну поруку.

    Још један леп новински чланак. Овај пут посвећен славном Другом пешадијском пуку "Књаз Михаило" првог позива Моравске дивизије познатом као Гвоздени пук. За Гвоздени пук рат је почео 1912. Првим балканским ратом а након многих битака и страдања по завршетку Првог светског рата 1918.год. припадници пука задржани су у Београду све до 1920.године да чувају краља и парламент до стварања гарде. Тек након осам година од мобилизације припадници пука послани су кућама.

    Треба рећи да је пук добио назив Гвоздени након Другог балканског рата када је у борбама са Бугарима у Кумановској, Прилепској и Битољској битци погинуо командант пука, 50% војника, сви команданти батаљона и сви командири чета. Знало се да пук не одступа са бојног поља по цену потпуног уништења, отуда је спонтано добио назив Гвоздени.

    Приликом повлачења српске војске преко Албаније, Гвоздени пук је последњи напустио Србију.

    Овај пук је у биткама изгубио три ратна команданта. Ратна застава Другог пешадијског пука "Књаз Михаило" је најодликованија ратна застава у српској војсци.
    Чувена композиција Марш на Дрину коју је компоновао Станислав Бинички, посвећена је управо Гвозденом пуку и његовом другом ратном команданту Миливоју Стојановићу-Брки.
    Чланак:
    Какав пук? Страшан пук! | Politikin Zabavnik

    Интересантно за прочитати:
    https://sr.wikipedia.org/sr/%D0%9C%D...B2%D0%B8%D1%9B
    Војска Србије | Копнена војска | Витезови Карађорђеве звезде из чувеног „Гвозденог пука“

    Час историје.
    Хвала РТС-у на овом и многим другим емисијама из области историје.
    Poslednja ispravka: skydrummer (14.11.2016. u 18:45)
    RUS, vladas, zare and 3 others like this.

  8. #28
    Počasni član Avatar korisnika milan zmaj
    Član od
    20.12.2008.
    Lokacija
    SRBIJA.Beograd
    Poruke
    9.492
    Lajkovi
    36955
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    159

    Određen forumom Re: Dobar novinski članak koji sam pročitao/la

    Hvala tebi. Za Milunku sam citao...a sad i o ovim istinskim herojima. Nazalost sada smo srozani u svim sverama, a gde smo bili itekako ponosni i casni.

    Послато са SM-G935F уз помоћ Тапатока

    next year at this time I'll be a millionaire




  9. #29
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.052
    Lajkovi
    30924
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Dobar novinski članak koji sam pročitao/la

    Владимир Манић, учитељ, истраживач, фотограф, сниматељ, љубитељ природе, аутор неколико документарних филмова, човек коме Србија дугује једно велико хвала. Надлежни му дугују вероватно много више.

    Хвала Вечерњим новостима и РТС-у што пишу чланке и снимају емисије о овако великим људима.
    http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D...etke-zivotinje


    .
    Zagor likes this.

  10. #30
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.052
    Lajkovi
    30924
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Dobar novinski članak koji sam pročitao/la

    Ne znam da li ovo spada u dobar novinski članak u smislu da je opuštajući, informativan, veseo i sl.

    Polazim od toga da Večernje novosti nisu bilo kakva novina, ne bave se senzacionalizmom itd, te da je ovo što piše u članku tačno.
    Suština je u tome da stručnjaci koju su zaključili da treba da raste porez, na kako su novinari rekli, udžerice a pada na vile, su verovatno isti stručnjaci koji bi kada bi im neko rekao, bez problema pomoću neke kvazi ekonomske logike i dve-tri formule "dokazali" da je Zemlja ravna ploča. Ostatak članka bolje i da ne komentarišem.

    Izvinjavam se što zamaram dnevno ekonomskom temom ali ovo je valjda primer vrhunca ekonomske nauke.
    Raste porez na udžerice, a za vile pada | Ekonomija | Novosti.rs

    Odmah mi pade na pamet fotka koja je skoro postavljena na forum u jednoj od tema ( Ajde ko zna neki dobar vic ...) :
    Naziv: 127775d1480498260-ajde-ko-zna-neki-dobar-vic-kuca-iz-raznih-uglova.jpg, pregleda: 198, veličina: 22,3 KB
    Poslednja ispravka: skydrummer (4.12.2016. u 17:03)
    83stojan, Zagor and srdjanr like this.

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •