Pregled rezultata glasanja: Koji biste sat vi izabrali i zašto?

Glasova
44. U ovom glasanju ne možete da učestvujete
  • Seiko SKX007

    24 54,55%
  • Citizen Navy 0040

    20 45,45%
Strana 1 od 5 12345 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 44
Like Tree101Likes

tema: Seiko skx007 vs. Citizen Navy 0040

  1. #1
    Istaknuti član Avatar korisnika MMario
    Član od
    19.3.2014.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    4.608
    Lajkovi
    30885
    Reputacioni uticaj
    334

    Određen forumom Seiko skx007 vs. Citizen Navy 0040

    Ponukan raznim dvobojima ova dva sata koja sam citao na stranim forumima uvijek sam mislio da i ja napisem svoje misljenja o ta dva sata.....
    Pa tako sam sasvim slucajno i zapoceo prvo beleziti pojedinacne stavke a kasnije i uoblicio ceo tekst. Na pocetku odmah moram naglasiti da cu pokusati biti sto neutralniji u opisivanju.
    E pa krenimo.....

    .....prvo cisto par tehnickih detalja ova dva sata,


    Seiko SKX007..............vs.....................Citizen Navy0040

    Celik 316L..............materijal....................Cel ik 316L
    42mm.....................kuciste.................. ....42mm
    46,50mm................lug to lug....................48mm
    13.25mm...................visina.................. ....12mm
    22mm.................izmedju lugova................20mm
    Hardlex....................staklo................. ......Mineralno
    Seiko 7S26, aut......mehanizam..................Citizen 8203,aut.
    LumiBrite................luminacija............... ....C3
    200m.........................WR................... .....200m

    Iz gore navedenog moze se videti slicnost u obliku kucista. Oba sata dolaze iz zemlje izlazeceg sunca. Oba sata su u potpunosti izradjeni u njihovim fabrikama. Oba su vec dugo u proizvodnji, tacnije Skx je prvi put predstavljen 1996., a Citizen je svog Navy-a pokazao samo godinu dana kasnije.
    Toliko slicni a opet toliko razliciti. U ovom opisu drzati cu se samo njihovih razlicitosti pod pretpostavkom da su vam obadva primerka poznata.
    Na prvi pogled Seiko deluje veci, siri, robusniji....ali brojke kaze drugacije.
    Tom vizuelnom efektu Seiko moze zahvaliti tomu sto mu se bezel nastavlja na kuciste u okomitom obliku. Tj., pogled iz pravca lugova jasno potvrdjuje ne mjenjanje geometrije sata na koje se nastavlja bezel. Dok je to kod Citizen umanjeno i u precniku bezela i u blagoj obloj gradji prema “unutra“ .
    Oba su pokriveni mineralnim staklom na koje se rubno nastavlja bezel sa aluminijumskim insertom. Oba bezela su krupno nazubljena. Nazubljenost bezela kod Seika je po celom obimu a kod Citizena nazubljenost je sa ravnim prekidima. Seiko sa 120 a Citizen sa 60 klikova. Puno je lepsi i bolje se rukuje sa Citizenovim bezelom.
    Lugovi kod Citizena su kraci i deblji. Seikovi su mrvicu elegantniji i sa 2mm sirim razmakom za prihvat iglica.
    Brojcanici ili ciferi su oba crne boje, mada je Seikova crna nesto „meksa“. Ovde bi se zadrzao malo vise, jer realno tu najvise i gledamo. Prvo pogledajmo staklo. Seikovov Hardlex mi se cini puno jasniji, cisci. I pridonosi citljivosti prilicno.
    Sami brojcanici su pomalo slicni ali.....dobro pogledajte fotku! Seikov brojcanik je mat dok je Citizenov cifer lakiran. Oblik im je slican. Obadva na rubu brojcanika imaku ukoso uzdignut rubnik na kojem se nalaze minutni markeri. Satni markeri su prilicno krupni kod oba sata. Ispod satnog markera 12 nalazi se natpis proizvodjaca te automatik. Oba imaju umesto satnog markera 3 prozor sa danom i datumom.
    S donje strane imaju upisane WR vrednosti.
    Kazaljke krupne i kod jednog i kod drugog. Slicne centralne sekundare. Seikove kazaljke umerenijenog oblika. Seikova sekundara puno lepsa.
    Luminacija Seikova je prilicno bolja. Ocekivano!
    Ali po meni je brojcanik od Citizena bolji, tehnicki doradjeniji. Svi satni markeri imaju obrub, deluju krupnije, jasnije, bogatije, ozbiljnije. I kazaljke su mi za mrvicu interesentnije Citizenove. Seikov cifer deluje „tanko“, jeftino....Takodjer je Citizen puno bolje uradio prozor za datum/dan. Manje je uocljiv tj., crne je podloge i takodjer ima okvir koji se lepo uklapa u filozofiju satnih markera.
    Seiko ima krunicu na polozaju 4, a Citizen sa leve strane kucista na polozaju markera 8. Obje si nazubljene, krupne. Seikova podatnija za rukovanje. Oba kucista imaju bocne zastite za krunice. Kod Seika je to naglasenije, krupnije.
    Seiko ugradjuje u SKX-a 7S26, solidan i izdrzljiv mehanizam, a Citizen ima cal.8203, koji ima i mogucnost rucnog navijanja. Oba mehanizma su solidna, izdrzljiva.
    Oba imaju celicne poklopce, Seikov ukrasen sa poznatim Seikovim tzunamijem a Citizen sa svojim Promaster znakom.
    Oba dolaze u osnovnom paketu sa gumenim kaisevima. Citizenov malo bolji.
    Sta napisati u zakljucku....Obadva sata su klasicni ronioci. Razlikuje se u detaljima. Odluka o kupnji bi zavisila iskljucivo o tome koji je kome vise svidja. Cenovno su izuzetni, vrlo povoljni. Za male novce dobijete siguran i dobar sat koji god da obaberete. I Seiko i Citizen lepo leze na ruci, vrlo su nosivi. Odgovaraju im i razni kaisevi..od koze, natoa...
    Za mene je Seiko u prednosti sto se tice citljivisti,luminacije, ostalo ipak ide na stranu Citizena. Medjutim, ovo je subjektivno i zbilja ovisi o kriterijima kupaca, odnosno sta je kome presudno kod sata....da li zeli vise „smirenog klasicnog“ Seika ili malo „mastovitijeg i interesantnijeg“ Citizena. Citizen takodjer malo ima i tog vintage stila, zelenkasta luminacija a i sam oblik kucista. I jos samo ovo na kraju.....oba sata su prisutna vec 20 godina. Izradjuju se i danas i prodaju sirom sveta. To dovoljno govori o kvalitetu oba sata jer prava je retkost, u vremenu velike konkurencije, kada se novi modeli plasiraju skoro svake godine, zadrzati jedan model tako dugo.

    Zahvaljujem kolegi Larosi koji mi je svesrdno pomagao pri pisanju ovog duela.

    fotke ...

    Naziv: IMG_1546.jpg, pregleda: 1659, veličina: 244,2 KB

    Naziv: IMG_1557.JPG, pregleda: 1953, veličina: 483,8 KB

    Naziv: IMG_1547.jpg, pregleda: 2112, veličina: 295,8 KB

    Naziv: IMG_1549.jpg, pregleda: 1670, veličina: 259,5 KB

    Naziv: IMG_1548.jpg, pregleda: 1744, veličina: 276,4 KB

    Naziv: IMG_1550.JPG, pregleda: 1784, veličina: 458,4 KB

    Naziv: IMG_1551.JPG, pregleda: 1714, veličina: 447,5 KB

    Naziv: IMG_1552.JPG, pregleda: 1773, veličina: 335,1 KB

    Naziv: IMG_1555.JPG, pregleda: 2288, veličina: 370,3 KB

    Naziv: IMG_1559.jpg, pregleda: 1691, veličina: 227,1 KB

    Naziv: IMG_1561.JPG, pregleda: 1783, veličina: 317,7 KB

    Naziv: 20160127_154158.jpg, pregleda: 2030, veličina: 246,2 KB

    Naziv: IMG_1560.jpg, pregleda: 1942, veličina: 214,3 KB




    Larosa & MMario
    Poslednja ispravka: MMario (29.1.2016. u 18:43)
    eee, RUS, sdbiba and 34 others like this.
    ....vreme ce pokazati ili ce on pokazati vreme....

  2. #2
    Moderator Avatar korisnika Zagor
    Član od
    9.2.2012.
    Lokacija
    Markovac
    Poruke
    7.010
    Lajkovi
    58445
    Reputacioni uticaj
    218

    Određen forumom Re: Seiko skx007 vs. Citizen Navy 0040

    +
    MMario likes this.

  3. #3
    Stariji član Avatar korisnika Petar012
    Član od
    29.11.2015.
    Poruke
    1.340
    Lajkovi
    4320
    Reputacioni uticaj
    43

    Određen forumom Re: Seiko skx007 vs. Citizen Navy 0040

    Odličan tekst, uživao sam čitajući. U ovom duelu glasam za Seiko. Više mi se dopadaju njegovi markeri, baš jer nisu oivičeni i jer su belji, sekundara i font na bezelu. Svakako je i Citizen odličan.

  4. #4
    Novi član Avatar korisnika milanb71
    Član od
    13.6.2011.
    Poruke
    18
    Lajkovi
    35
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Seiko skx007 vs. Citizen Navy 0040

    Ovo je kompletan uporedni test. Larosa & MMario su vrhunski poznavaoci i pravi ljubitelji satova sa jakom percepcijom, kojima u ovom testu ništa nije promaklo. Kao što su autori teksta međusobno dopunjivali opažanja, tako i ova dva odlična sata u kompletu predstavljaju celinu i dopunjuju se kao Jin i Jang ... jedinstvo suprotnosti.
    Larosa, MMario and Petar012 like this.

  5. #5
    Moderator Avatar korisnika VLADAN P
    Član od
    18.10.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    8.628
    Lajkovi
    18033
    Reputacioni uticaj
    281

    Određen forumom Re: Seiko skx007 vs. Citizen Navy 0040

    Mario,bravo!

    Sledi sasvim mala digresija-Zašto moja žena od svih mojih satova jedino ne voli Citizen NY?

    Kada se marker ''na 12'' posmatra sa metar i veće udaljenosti izgleda kao srce! (što je njoj malo gej )

    Pa,pazite...realno...







    sdbiba, vladas, vlajo and 5 others like this.
    ZAJEDNO SMO SKUPA!

  6. #6
    Istaknuti član Avatar korisnika taunus
    Član od
    29.7.2011.
    Lokacija
    45'42"09"sgs19"22"28ïgd
    Poruke
    3.910
    Lajkovi
    49338
    Reputacioni uticaj
    51

    Određen forumom Re: Seiko skx007 vs. Citizen Navy 0040

    Glasanje?Cemu?Citizen imam a i 007 cu imati .Izvanredni satovi,za ono koliko kostaju a sta pruzaju i vise od toga.Ulaze u legende pa se moraju imati .Momci hvala na realnom uporednom prikazu i lepim slikama.
    Larosa, Nick, bokanegra and 2 others like this.

  7. #7
    Stariji član Avatar korisnika Nick
    Član od
    9.8.2011.
    Poruke
    973
    Lajkovi
    4304
    Reputacioni uticaj
    24

    Određen forumom Re: Seiko skx007 vs. Citizen Navy 0040

    Bravo LAROSA i MMARIO,nista ja tu ne bih dodavao i vas tekst kvario,sa uzivanjem sam ga citao i sada javno vas pohvalio!vel pozz svima!
    Larosa, Petar012 and igy81 like this.

  8. #8
    Član
    Član od
    9.6.2015.
    Lokacija
    Subotica
    Poruke
    251
    Lajkovi
    438
    Reputacioni uticaj
    10

    Određen forumom Re: Seiko skx007 vs. Citizen Navy 0040

    Lajk za ovo,bravo za autore
    Larosa and MMario like this.

  9. #9
    Moderator Avatar korisnika VLADAN P
    Član od
    18.10.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    8.628
    Lajkovi
    18033
    Reputacioni uticaj
    281

    Određen forumom Re: Seiko skx007 vs. Citizen Navy 0040

    Ja tek sad vidim da sam u mom postu propustio da, uz čestitke Mariu, zahvalim se i Larosi.
    Znam da on to neće zameriti ali...
    Uz izvinjenje- Hvala Larosa!
    Larosa, MMario and igy81 like this.
    ZAJEDNO SMO SKUPA!

  10. #10
    Istaknuti član Avatar korisnika MMario
    Član od
    19.3.2014.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    4.608
    Lajkovi
    30885
    Reputacioni uticaj
    334

    Određen forumom Re: Seiko skx007 vs. Citizen Navy 0040

    Ako, VLADAN P, nema ljutnje,...znamo mi da si ti stariji covek, ne pamti se vise kao pre....
    VLADAN P likes this.
    ....vreme ce pokazati ili ce on pokazati vreme....

Strana 1 od 5 12345 PoslednjaPoslednja

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •