Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 11
Like Tree32Likes

tema: Elektronika

  1. #1
    Stariji član
    Član od
    2.10.2011.
    Poruke
    659
    Lajkovi
    2390
    Reputacioni uticaj
    69

    Određen forumom Elektronika

    Sredinom sedamdesetih godina prošlog veka, u doba hladnog rata i blokovske podeljenosti sveta, SSSR je nastojao da u proizvodnji satova parira tehnički razvijenijem zapadu. Njihov odgovor na rastuću industriju digitalnih LCD satova na zapadu bila je "Elektronika" koju ću vam ovom prilikom predstaviti a koju sam nedavno nabavio.

    Elektronika-isdsc07583.jpgElektronika-isdsc07266.jpgElektronika-isdsc07256.jpgElektronika-isdsc07254.jpg

    Kućište sata je masivno dimenzija 37*42*16 mm izliveno od mesinga pa zatim hromirano. Dominiraju oštre ivice koje su precizno izrađene. Pleks staklo je kružnog oblika, debelo, ispupčeno sa hromiranim unutrašnjim prstenom tako da ne izgleda jeftino. Preko LCD displeja nalazi se limeni "cifer" ofarban u maslinasto- zelenu boju koji menja ton u zavisnosti od osvetljenja sa precizno ispisanim nazivim "Elektronika" i "sdelano b CCCR", naravno ćiriličnim pismom.
    Displej je četvorocifren kao kod prvih Seiko "digitalaca" sa karakteristično zaobljenim brojevima što ga čini jedinstvenim. Ima dvadeset četvoročasovni prikaz vremana a u ponoć ispiše 24:00 a već sledeće sekunde 00:00.
    Narukvica je čelična sa stilizovanim slovom "E" na kopči. Nema mogućnost skraćivanja i izbacivanja linkova ali ima čirok raspon podešavanja na samoj kopči što i nije loše rešenje. Urađena je prilično kvalitetno za tadašnje uslove i ne čupa dlake na ruci. Širine je 22 mm kod lugova a čak 23 mm kod kopčanja pa deluje dosta robusno.
    Sve u svemu ceo sat je prilično masivan i težak i stiče se utisak da je proizvođač nastojao da sat ne deluje jeftino.









    Što se tiče funkcija, pokazuje sate i minute i ništa više! Nema osvetljenje, alarm, hronograf, datum i druge mogućnosti na koje smo navikli, ali zato koristi dve baterije AG 10 za koje sam čuo da ih "pojede" za mesec dana, pa sam odmah kupio čitavu tablu! To je "rus pravio" pa je nekako i red da puno troši, a performanse...
    Sa današnjeg aspekta mehanizam, tj. elektronika deluje praistorijski sa elementima ispisanim ćirilicom i nekom "čudnom plastikom".



    Među kolekcionarima retro "digitalaca" na zapadu ovaj model je dosta cenjen zato što je jako redak. Kasniji primerci iz 80-tih i 90-tih godina sa mnoštvom funkcija, melodija itd. su "pravljeni na kilo" pa su i jeftiniji i manje traženi.
    Ne znam zašto ali rado nosim ovaj sat i sigurno ću ga ostaviti u svojoj kolekciji da svedoči o nekim davno prošlim vremenima.
    bajker71
    Poslednja ispravka: bajker71 (13.8.2012. u 15:41)
    Djordje, RUS, vladas and 20 others like this.

  2. #2
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Elektronika

    Odličan tekst, odlične fotografije, odličan Bajker71.

    Mislim da je odlično što si našao sat iz te epohe, jer je redak, predstavlja svedočanstvo o drugom vremenu i o njima nema mnogo na forumu.

    Ako smem da dodam u ovoj temi, ovi satovi se i danas proizvode u Belorusiji. Evo linka: наручные электронные часы Электроника | ОАО "Завод Электроника"
    bajker71 likes this.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  3. #3
    Član Avatar korisnika iggy tee
    Član od
    31.1.2012.
    Lokacija
    Zemun
    Poruke
    338
    Lajkovi
    2813
    Reputacioni uticaj
    92

    Određen forumom Re: Elektronika

    prelepa vintage elektronika ,

    ova DWF - The Digital Watch Forum • View topic - Elektronika LCD

    tj elektronika b6-02 , je prvi model i jos je redja iako je isti modul unutra samo je kuciste drugacije...ako nju iskopate imate jedan od svetih gralova LCD satova.

  4. #4
    Stariji član Avatar korisnika fotopetar
    Član od
    5.2.2012.
    Lokacija
    Brač-Bjelovar(Hrvatska)
    Poruke
    1.097
    Lajkovi
    3283
    Blogovi
    6
    Reputacioni uticaj
    302

    Određen forumom Re: Elektronika

    Vrlo zanimljiv sat,tko bi rekao da nešto i vrijedi.

  5. #5
    Saradnik Avatar korisnika anbeast
    Član od
    31.7.2010.
    Lokacija
    Zaječar
    Poruke
    2.531
    Lajkovi
    6258
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: Elektronika

    Ehhh, secam se da je elektronika bilo po buvljacima ko pleve. Pitanje da li je bilo i ovih starijih ... Ko je tad znao da ih treba nabavljati?! Meni su tih ranih devedesetih sveti gralovi bili Pop swatch i Casio

    Elektronika-pop1.jpg
    Poslednja ispravka: anbeast (13.8.2012. u 19:18)
    I keep thinking of some mechanic in rural Russia, mending his Raketa in sub-zero temperatures using nothing but a hairpin, a pocket-knife and the tyre-lever from a 1956 tractor.

  6. #6
    Istaknuti član Avatar korisnika backarelli
    Član od
    27.11.2011.
    Lokacija
    Bg-Lipovačka Šuma
    Poruke
    3.045
    Lajkovi
    10895
    Blogovi
    1
    Reputacioni uticaj
    137

    Određen forumom Re: Elektronika

    Odlične slike i tekst... da budem iskren, ja prvi put vidim ovaj brend i nikada nisam čuo za Elektroniku. Nego, modeli me uopšte ne podsećaju na ruske. Kućište je krajnje zanimljivo, a što se tiče stanja sata kao i fotografija, vrhunski kako smo i navikli od Bajkera !!!

    Meni, vrlo zanimljiv sat.
    bajker71 likes this.

  7. #7
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Elektronika

    Mislim da nije ni čudno što ovaj sat izgleda kao i oni proizvedeni u drugim zemljama. Kako sam našao na netgrafik, ugledali su se na već postojeće modele i pretpostavlja se da su od početka hteli da budu rame uz rame sa ostalim proizvođačima. Naravno, ovo je samo pretpostavka, a evo i formulacije sa pomenutog sajta:

    The first electronic digital watch seen in the USSR was probably one of the original Hamilton-Pulsars pre-ordered by Leonid Brezhnev. The effect of this watch on Soviet development policy relating to quartz watches can only be speculated upon, but it is clear that in the early digital era the Soviets were keen to stay as close to the technological bleeding-edge as was possible.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  8. #8
    Administrator Avatar korisnika Shmizla
    Član od
    25.2.2008.
    Lokacija
    Beograd, Srbija / Belgrade, Serbia
    Poruke
    7.360
    Lajkovi
    11832
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: Elektronika

    Jako lep sat! Baš mi se dopada, izgleda masivno i očuvano...
    LIKE!

  9. #9
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.052
    Lajkovi
    30924
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Elektronika

    Čestitke Bajkeru. Lep tekst i zaista veoma interesantan sat.
    bajker71 likes this.

  10. #10
    Član Avatar korisnika iggy tee
    Član od
    31.1.2012.
    Lokacija
    Zemun
    Poruke
    338
    Lajkovi
    2813
    Reputacioni uticaj
    92

    Određen forumom Re: Elektronika

    Bilo ih na buvljacima... sad tu i tamo po neki kvartalno , ali u ovakvom stanju kakav je bajker predstavio jako ih je tesko naci, jer to su hromirana mesingana kucista koja su i pored kvalitetno odradjenog hroma podlozna grebanju a kada se hromiran sat izgrebe proces da se vrati u predjasnje stanje nije bas jednostavan (vidi restauraciju Sicure Automatic Iggy Tee Space Age Kolekcija )
    ... najveci problem kod ovih satova je displej, odnosno"FADE OUT DISPLAY", desava se kod dosta jedinki da displej vremenom iscuri, tj tecni kristal koji je izmedju dve staklene plocice ispari jer nije dobro zadihtovan.I sat nepokazuje nista ili delimicno neki segmenti rade.
    Dakle ako ubodete dobru jedinku ona ima da traje uz malo vecu potrosnju baterija , a vidim da je Bajker uboo super jedinku koja je pravi kolekcionarski komad , pogotovo sto ima i originalan kais.
    Nema sta pravi Ruja LAMPAS koji ne stedi gorivo.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •