Strana 1 od 4 1234 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 31
Like Tree61Likes

tema: Vojin Radmilović iz Hamiltona, ugledni sajdžija intervju za Vesti Online

  1. #1
    Novi član
    Član od
    4.1.2013.
    Poruke
    2
    Lajkovi
    14
    Reputacioni uticaj
    0

    Lightbulb Vojin Radmilović iz Hamiltona, ugledni sajdžija intervju za Vesti Online

    Polako je najbrže

    Što lakše i sporije radiš to brže posao bude završen, kazuje Vojin Radmilović iz Hamiltona. U svetu satnih mehanizama u kome on živi već više od četiri i po decenije, to je potpuno ispravna i tačna maksima. Njegov posao, a poznati je sajdžija u Ontariju, zahteva veliku ljubav, "živce debele kao noga" i nemerljivo strpljenje.

    Vojin Radmilović iz Hamiltona, ugledni sajdžija intervju za Vesti Online-80541_casovnicar-4_f.jpg

    - Morate da imate ogromno strpljenje, da ste izuzetno precizni i da ne žurite. Jer, kad žurite unervozite se, zaboravite nešto, ispadne vam neki delić. Najbolje je polako, pa se sve brzo stigne i završi se posao - kaže Voja, za svoje mušterije Roj.

    Satovima, ručnim i zidnim, bavi se od svoje 15 godine kada je kao dečak u Pančevu krenuo na zanat u Školu učenika u privredi. Dopao je majstoru Milisavu Todoroviću, poreklom iz okoline Pirota, koga je zavoleo kao oca. I majstor se prema njemu ponašao kao prema svome detetu, pa je puno od njega naučio.

    - Mlad sam se oženio, dobio dva sina. Puno sam radio, dvadesetak sati dnevno, sedam dana u nedelji. Imao sam svoju radnju u Pančevu, zvala se "Omega". Kupio sam "ford", jedan iz Titove pratnje, dobro sam zarađivao. Ali, razmišljao sam, moj deda je ratovao u Prvom svetskom ratu, moj otac u Drugom, a mene čeka neki treći rat. Svim generacijama Srba rušile su se kuće, i meni će ako bude rata. Tako ja dođem u Kanadu 1974. godine i završim u livnici sa lopatom i krampom, jedno dve i po godine. Otvori se u Hamiltonu, u Itonsu, čuvenoj robnoj kući (koje više nema u ovom gradu), odeljenje za popravku satova i ja se zaposlim, priča Vojin.

    Kasnije je prešao u "Siers", takođe čuvenu kompaniju, gde je bio menadžer, da bi 1981. godine otvorio svoju radnju.

    I sami smo se uverili jednog subotnjeg prepodneva koliko je zaposlen majstor Voja. Razgovor smo na kraju morali da obavimo telefonom. Dolazili su klijenti i mladi i stari, i bogati i oni manje imućni, svako sa svojom željom i potrebom: nekima je samo trebalo promeniti bateriju u jeftinom satu, drugi su donosili desetine hiljada dolara vredne zidne časovnike koje su nasledili ili kupili, pa sad žele da čuju njihovo otkucavanje.
    Pitamo ga koji su satovi najteži za popravak.

    - Nema teških, samo za neke je potrebno više vremena da se dovedu u red - kaže naš sagovornik. Kada je, međutim, kvalitet ručnih časovnika u pitanju, tu naš sagovornik nema dileme.

    - I najlošiji švajcarski sat bolji je od najboljeg japanskog. To vam je kao da upoređujete "džambo džet" i "cesnu". Kod japanskih satova su mehanizmi od plastike, i kad padne neće da se polomi, dok švajcarski ima mehanizam od parčadi mesinga i normalno je da je osetljiv. Neuki će reći za "seiko" da je dobar sat, baš zato što se ne lomi, a to je smeće, u stvari - podučava nas majstor Voja. Popravljao je naš sagovornik ručne satove čija je cena i nekoliko desetina hiljada dolara, a mušterije sa "roleksima" su česte kod njega. Naravno, tako skupoceni satovi su pitanje prestiža, a majstor kaže da su Kinezi iz Hongkonga naročito osetljivi na taj znak bogatstva i moći. Popravljao je i zidni časovnik koji pripada lokalnom masonskom sedištu, vredan 150.000 dolara. "Kutiju za taj sat majstori su četiri godine ručno gravirali", kaže.

    A kako se odmara, zanimalo nas je.

    - Ja nikad nisam umoran, moj posao je meni odmor, zapravo - to je moje uživanje. Izazov je konstantan, i toliko sladak, da čoveku nikada ne treba druga razonoda. Uostalom, ja sam navikao da radim, ne volim odmore, ne volim da putujem. Za sve vreme od kad sam u Kanadi jednom sam bio u starom kraju i jednom u Vankuveru.


    Šta ga to pokreće?

    "Kao dete uvek me je zanimala tajna satnog mehanizma, šta ga pokreće da kuca, kako to da pokazuje vreme. U ono doba u kući smo imali samo jedan budilnik, ali ga nama deci nisu ostavljali nadohvat ruke, a silno sam želeo da vidim šta ima unutra. Kad sam krenuo na zanat, posle jedno tri meseca, da meni majstor Milisav da rastavim i sastavim budilnik, ali kada ga budem sastavljao da izostavim dva najvažnija dela koja su bila lako lomljiva. Ja sastavim budilnik, ali uključim i ta dva najvrednija dela. Tada je vladalo pravilo da se na kraju treće godine zanata dobije ručni sat, a meni je majstor dao sat posle tri meseca... Ubrzo sam savladao i izradu osovina za ženske satove i krenuo da se bavim džepnim časovnicima", priča Vojin.



    A kako se odmara, zanimalo nas je.

    - Ja nikad nisam umoran, moj posao je meni odmor, zapravo - to je moje uživanje. Izazov je konstantan, i toliko sladak, da čoveku nikada ne treba druga razonoda. Uostalom, ja sam navikao da radim, ne volim odmore, ne volim da putujem. Za sve vreme od kad sam u Kanadi jednom sam bio u starom kraju i jednom u Vankuveru.

    Vojin Radmilović iz Hamiltona, ugledni sajdžija intervju za Vesti Online-80540_casovnicar-3_iff.jpg


    Jedini put kada ne voli svoj posao jeste kada ga dopadne mušterija koja traži da pred njim otvara sat.

    - Naravno da pojma nemaju o satu i mehanizmu. Bilo je nekoliko takvih slučajeva otkad radim u Kanadi, i to me toliko naljuti, da odmah raskrstim sa takvima.

    Razmišlja li o penziji, pitamo.

    - U mom poslu čovek radi sve dok može i dok ga zdravlje služi, pa tako i ja mislim da radim dok god mogu, jer to je moj život - odgovara Vojin Radmilović.

    Neka druga vremena

    Uveo je majstor Voja pre 17 godina starijeg sina u posao jer bila su druga vremena, rad oko satova više se isplatio. Ne planira unuka da uvodi u porodični biznis. "Velika su odricanja, sati rada dugi, a ni zarade nisu više nekadašnje", veli. Osim popravkom svih vrsta satova, Radmilovići se bave i popravkom i dizajniranjem nakita i zato i odolevaju plastifikaciji i obezvređivanju svakog proizvoda. Za majstor Voju sat je čudesan mehanizam i ako se redovno popravlja i održava traje desetinama, pa i stotinu godina.

    izvor : Vesti online / Dijaspora / Kanada / Moj život / Polako je najbrže

  2. #2
    Istaknuti član Avatar korisnika HADzI DALIBOR
    Član od
    26.10.2009.
    Lokacija
    Doboj,R.SRPSKA
    Poruke
    4.981
    Lajkovi
    4375
    Reputacioni uticaj
    139

    Određen forumom

    Mogao bi majstor Voja da se malo informiše o Seiku i ostalim Japancima- ne bi mu škodilo(mada ima i ona:"star se konj ne uči jahanju")!
    Ili da pogleda Eta fashionline kvarc mehanizme- čisto da vidi da i tu ima plastike!
    anbeast, krstin, stanis and 1 others like this.

  3. #3
    Član Avatar korisnika sofronije
    Član od
    22.12.2011.
    Poruke
    174
    Lajkovi
    625
    Reputacioni uticaj
    62

    Određen forumom Re: Vojin Radmilović iz Hamiltona, ugledni sajdžija intervju za Vesti Online

    Nije, izgleda, majstor Milisav na prakticnoj nastavi dovoljno pricao kako se uci celog zivota pa majstor Voja malo ostao zakljucan u nekakvom svom vremenu. Izgleda da mu i ambijent u kome zivi odgovara da napravi malo vise poze i mistifikacije oko svog zanata, sve ignorisuci i elementarna saznanja koliko je tehnologija vremenom napredovala u svim oblastima pa i ovoj.

  4. #4
    Stariji član Avatar korisnika vlajo
    Član od
    15.6.2011.
    Lokacija
    Čačak
    Poruke
    1.973
    Lajkovi
    4899
    Reputacioni uticaj
    50

    Određen forumom Re: Vojin Radmilović iz Hamiltona, ugledni sajdžija intervju za Vesti Online

    Pa jeste zastareo ali mi nekako uliva poverenje, ne bih se libio da mu dam sat na servis.
    "Well, it's nothing very special. Uh, try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations...."- Monty Python's The Meaning of Life


  5. #5
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Vojin Radmilović iz Hamiltona, ugledni sajdžija intervju za Vesti Online

    Nije mi jasno kako majstor sa tolikim stažom i ugledom može sebi da dozvoli da lupeta toliko generalizovano, mada mislim da su Hadžija i Sofronije već dali odgovor.

    Gotovo identičnu tvrdnju sam čuo od nekog matorog jarca priglupog izgleda na sajmu kolekcionara prošle godine. 'Ajde da razumem za starkelju koji živi u prošlosti, a ne zna ni šta je internet, ali kada to kaže kanadski časovničar koji je i danas aktivan u poslu...
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  6. #6
    Stariji član Avatar korisnika vlajo
    Član od
    15.6.2011.
    Lokacija
    Čačak
    Poruke
    1.973
    Lajkovi
    4899
    Reputacioni uticaj
    50

    Određen forumom Re: Vojin Radmilović iz Hamiltona, ugledni sajdžija intervju za Vesti Online

    Ma mislim da su u pitanju jako uska interesovanja, bez potreba da se širi....veći je problem što komentariše ono što ne zna, to već govori o karakternim crtama.
    sima hrabri and DrAgod like this.
    "Well, it's nothing very special. Uh, try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations...."- Monty Python's The Meaning of Life


  7. #7
    Istaknuti član Avatar korisnika HADzI DALIBOR
    Član od
    26.10.2009.
    Lokacija
    Doboj,R.SRPSKA
    Poruke
    4.981
    Lajkovi
    4375
    Reputacioni uticaj
    139

    Određen forumom

    Vlajo,
    Imam ja u Doboju 2 časovničara(u stvari 3). Dva brata(mislim) rade zajedno i jednog starijeg majstora.
    Mnogo više vjerujem braći, sa starim časovničarom se ne može pričati- misli da mu nema ravnog(nije baš Metuzalem,oko 55- 60god.). Po godinama braća mogu biti unuci ovom majstor Voji ali znaju svoj posao i imaju ga prilično!

  8. #8
    Moderator Avatar korisnika VLADAN P
    Član od
    18.10.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    8.628
    Lajkovi
    18033
    Reputacioni uticaj
    281

    Određen forumom Re: Vojin Radmilović iz Hamiltona, ugledni sajdžija intervju za Vesti Online

    Nažalost,često je to tako sa starijim ljudima.
    Ovaj je sigurno dobar majstor u uskim okvirima onoga što je naučio pre 100 godina.
    Problem je u tome što je ubeđen da je vreme posle toga stalo i da nema šta novo da se nauči.
    A i od koga da uči?
    Od mlađih?
    NIKADA.
    ZAJEDNO SMO SKUPA!

  9. #9
    Stariji član Avatar korisnika vlajo
    Član od
    15.6.2011.
    Lokacija
    Čačak
    Poruke
    1.973
    Lajkovi
    4899
    Reputacioni uticaj
    50

    Određen forumom Re: Vojin Radmilović iz Hamiltona, ugledni sajdžija intervju za Vesti Online

    Kod nas je najjači časovničar otplovio u čari dobre kapljice o ostalim starim kajlama da ne pričam....budućnost tog zanata je jako neizvesna.
    "Well, it's nothing very special. Uh, try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations...."- Monty Python's The Meaning of Life


  10. #10
    RUS
    RUS je offline
    Moderator Avatar korisnika RUS
    Član od
    17.4.2009.
    Lokacija
    PA
    Poruke
    12.495
    Lajkovi
    43550
    Reputacioni uticaj
    577

    Određen forumom Re: Vojin Radmilović iz Hamiltona, ugledni sajdžija intervju za Vesti Online

    ^Nazalost u pravu si, sve je manje dobrih casovnicara
    "I have no idols. I admire work, dedication and competence." - Ayrton Senna

Strana 1 od 4 1234 PoslednjaPoslednja

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •