Prikaz rezultata 1 do 5 od ukupno 5
Like Tree39Likes
  • 18 Post By Misic M.
  • 16 Post By PedjaSD
  • 3 Post By VLADAN P
  • 1 Post By Misic M.
  • 1 Post By HADzI DALIBOR

tema: Satovi sa dodatkom mesečevih mena. (Moon phase)

  1. #1
    Stariji član Avatar korisnika Misic M.
    Član od
    23.12.2011.
    Lokacija
    Niš
    Poruke
    1.016
    Lajkovi
    5050
    Reputacioni uticaj
    150

    Određen forumom Satovi sa dodatkom mesečevih mena. (Moon phase)

    Svi vrlo dobro znamo da u današnje vreme proizvođači ručnih satova ugrađuju u časovnike razne dodatke tipa:
    Dan, datum, godina, svetsko vreme, hronograf, večiti kalendar itd. Oni to rade da bi im proizvodi bili što efikasniji kunkurentniji i samim tim više se prodavali. A mi se tu pronalazimo šta kome od nas odgovara. Tako dolazimo i do "mesečevih mena"! Ako živite kraj mora ili ste turista ovaj dodatak vam može fino koristiti.
    Ali evo jednog zanimljivog teksta koji, iskreno priznajem nema veze sa satovima, ali ima sa mesecom i njegovim menama, položajem i uticajem na planetu i nas same!

    "Mesec se okreće oko Zemlje po elipsi, što znači da je nekad bliži Zemlji a nekad dalji. U perigeju, najbližem prolasku, udaljen je oko 356.000 km, a u apogeju, najdaljem prolasku, oko 406.000 km, što znači da Mesečev gravitacioni uticaj na Zemlju menja za oko 23% u svakom krugu! Slučajno, Mesecu treba mesec dana za jedan krug oko Zemlje, što znači da kroz perigej i apogej prolazi svake dve nedelje. Znači da svakih 14 dana možemo da osetimo promenu Mesečeve gravitacije, koja je (ta promena) 10 puta veća od združenog uticaja svih planeta! Da bi stvari bile još jasnije, snaga Meseca na nas je samo oko 0,000003 snage Zemlje. Za mene to znači da sam za oko 0,3 grama teži kada je Mesec ispod mojih nogu mego kada je na horizontu (i tada ne utiče na privlačnost Zemlje.)"

    Eto malo razonode. Pozdrav svima.

    Satovi sa dodatkom mesečevih mena. (Moon phase)-seiko-ananta-spring-drive-moon-phase-watch.jpgSatovi sa dodatkom mesečevih mena. (Moon phase)-moon-.jpg
    Poslednja ispravka: Misic M. (4.12.2012. u 23:53)
    Mišić M.

  2. #2
    Član Avatar korisnika PedjaSD
    Član od
    10.11.2011.
    Lokacija
    Oko sveta
    Poruke
    432
    Lajkovi
    1260
    Reputacioni uticaj
    26

    Određen forumom Re: Satovi sa dodatkom mesečevih mena. (Moon phase)

    Misic M. odličan tekst!!! Satovi sa indikatorom mesečevih mena su mi uvek izgledali estetski lepše od drugih satova, pa sam ovde rešio da sa vama podelima par interesantnih informacija: kao dodatna komplikacija se ugrađuju u džepne satove od 19.veka a kasnije, sve do danas, se ugrađuju u ručne satove. Jedan od svakako najčuvenijih mehanizama je nadaleko poznata ETA 7751, sa moon phase-om. Sećam se, pri jednoj potencijalnoj kupovini, dobio sam na uvid i knjižicu sa mesečevim menama koja je dolazila uz prelepi Longines Master Collection L2.773.4.78.3. Knjižica je pokazivala mesečeve mene u narednih 125 godina za svaki dan(veče) uzastopno. Što se tiče samog mehanizma, moguće je da dođe i do "zamrzavanja" komplikacije, a samo isključivanje komplikacije se dešava jednom dnevno na svake dve godine i sedam i po meseci, zbog broja zubaca kojih ima 59 (ceo moon phase točkić je na zupčaniku) i okreta koji se vrši na 24 časa-to odgovara jednoj punoj lunarnoj rotaciji od 30 dana. Međutim, upravo se komplikacija i zakoči jer je tačan okret 29 dana 12 sati i 44 minuta, ili 29.53 dana... što nam kaže da smo 0.3 dana mesečno u minusu, zato i zastane ali samo na jedan dan u tom vremenskom opsegu. Ako moon phase ne radi duže vreme, onda nešto nije u redu sa zupčanicima i vreme mu je za servis. Postoji i savremenija varijanta u kojoj imamo zupčanik sa 135 zubaca, i tu se "zamrzavanje" diska sa mesečevim menama dešava jednom dnevno u 122 godine.
    Poslednja ispravka: PedjaSD (5.12.2012. u 1:05)
    Shmizla, milan zmaj, RUS and 13 others like this.

  3. #3
    Moderator Avatar korisnika VLADAN P
    Član od
    18.10.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    8.626
    Lajkovi
    18033
    Reputacioni uticaj
    281

    Određen forumom Re: Satovi sa dodatkom mesečevih mena. (Moon phase)

    Citat Misic M. kaže: Pregled poruke
    (i tada ne utiče na privlačnost Zemlje.)"
    Ma,Zemlja bi bila znatno manje privlačna da nema njega
    anbeast, Neša and PedjaSD like this.
    ZAJEDNO SMO SKUPA!

  4. #4
    Stariji član Avatar korisnika Misic M.
    Član od
    23.12.2011.
    Lokacija
    Niš
    Poruke
    1.016
    Lajkovi
    5050
    Reputacioni uticaj
    150

    Određen forumom Re: Satovi sa dodatkom mesečevih mena. (Moon phase)

    Hvala Pedji što je dopunio ovu temu sa konstruktorske strane, i pojasnio nam kako ovi mehanizmi rade!
    PedjaSD likes this.
    Mišić M.

  5. #5
    Istaknuti član Avatar korisnika HADzI DALIBOR
    Član od
    26.10.2009.
    Lokacija
    Doboj,R.SRPSKA
    Poruke
    4.981
    Lajkovi
    4375
    Reputacioni uticaj
    139

    Određen forumom Re: Satovi sa dodatkom mesečevih mena. (Moon phase)

    Za mene je ovo ubjedljivo najljepša komplikacija.
    Dankhe Mišić!
    Misic M. likes this.

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •