Strana 5 od 6 PrvaPrva 123456 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 41 do 50 od ukupno 52
Like Tree158Likes

tema: Sat za Robinsona Krusoa

  1. #41
    Saradnik Avatar korisnika anbeast
    Član od
    31.7.2010.
    Lokacija
    Zaječar
    Poruke
    2.531
    Lajkovi
    6258
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: Sat za Robinsona Krusoa

    Bravo Neso! Izmedju ostalog zato volim ovaj forum. Svasta cujes i o (skoro) svacemu mozes da diskutujes iako su osnovna tema satovi Nisam do sada znao da je to delo prvo prevedeno. A o Selkirku sam cit'o jos u ''Decijem sveznanju, u knjizi ''Reci ko je'' Mnogo sam ''pametan'' bio kad sam pricao drugarima da je Robinzon zaista postojao

    Uvek mi bude smesno kad natrcim na jedan od ovih starinskih, kilometarskih, opisnih naslova knjiga

    SHIBUMI, svaka cast za iskopavanje onog hokejaskog paka od sata Time u nuzdi moze i da se lovi
    vladas, sima hrabri and Neša like this.
    I keep thinking of some mechanic in rural Russia, mending his Raketa in sub-zero temperatures using nothing but a hairpin, a pocket-knife and the tyre-lever from a 1956 tractor.

  2. #42
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Sat za Robinsona Krusoa

    Hvala

    I meni je ovo što si naveo jedna od najomiljenijih odlika foruma, a ovde je zaista zadovoljstvo učestvovati.
    Poslednja ispravka: Neša (25.12.2012. u 16:55)
    RUS, sima hrabri, anbeast and 2 others like this.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  3. #43
    Stariji član Avatar korisnika SHIBUMI
    Član od
    2.2.2012.
    Lokacija
    Balkan-South Ontario
    Poruke
    599
    Lajkovi
    2923
    Reputacioni uticaj
    173

    Određen forumom Re: Sat za Robinsona Krusoa

    Hvala Anbeast ima jos takvih primeraka, a moze i za odbranu da posluzi (protiv ajkula i ostalih morskih karakondzula).

    Mada i protiv ridzveja i onih koji kijaju i kaslju u vozilima gradskog saobracaja.




    Kad smo vec kod Roman Danijela Defoa i Nesinog zanimljivog podatka(na slavenosrpski), jedna digresija, zanimljiva crtica. Izvesni Aleksandar Selkirk (Alexander Selkirk), inače gusar....

    Brod na kome je Aleksander Selkirk plovio je bio "gusarski brod" imena "Cinque Ports", ali sa zvanicnom dozvolom-odobrenjem od strane Engleske vlade das se bavi gusarenjem i za sebe zadrzava odredjen procenat od gusarenja. Napadali su se brodovi koji plove pod zastavama zemalja sa kojima je Engleska nije bila u ljubavi. Spanija i Portugalija....
    Nesto kao ovo sto se sada dogadja sa Somalijskim gusarima, mada se ovi trude da "prste" po svima (koji im se ne odupru raketama "voda-voda").

    Pozz
    vladas, VLADAN P and Neša like this.
    "The future is something which everyone reaches at the rate of 60 minutes an hour, whatever he does, whoever he is".

  4. #44
    Saradnik Avatar korisnika anbeast
    Član od
    31.7.2010.
    Lokacija
    Zaječar
    Poruke
    2.531
    Lajkovi
    6258
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom

    Jedna mala terminoloska razlika: gusari su bili ovlasceni da napadaju neprijateljske brodove a da za uzvrat dobiju deo plena, dok je pirat termin za one koji to rade za svoj racun
    I keep thinking of some mechanic in rural Russia, mending his Raketa in sub-zero temperatures using nothing but a hairpin, a pocket-knife and the tyre-lever from a 1956 tractor.

  5. #45
    Stariji član Avatar korisnika SHIBUMI
    Član od
    2.2.2012.
    Lokacija
    Balkan-South Ontario
    Poruke
    599
    Lajkovi
    2923
    Reputacioni uticaj
    173

    Određen forumom Re: Sat za Robinsona Krusoa

    Ajd' sad malo ja Jopet.
    English privateers were actually pirates sanctioned by their government to prey upon an enemy country's merchant ships. So, Alexander Selkirk became a pirate for the English government and along with the crew of the "Cinque Ports" headed for the Pacific Ocean to prey on Spanish and Portuguese shipsoff the coast of South America.

    Alexander Selkirk: The Real Robinson Crusoe


    Ne znam za hrvatski, ali u srpskom pirat i gusar su isto, s tim sto je pirat verovatno stranog porekla, s obzirom da u mnogim jezicima gusar je pirat (pirate, pirata, itd...)... Od kad je sveta i veka, u Srbiji se preferirao izraz gusar.

    Mogli o tom ra razglabamo jos nasiroko i nadugacko, ali daj da se drzimo satova nama bliskim i neodoljivim dozivotno.


    Pozz
    anbeast and skydrummer like this.
    "The future is something which everyone reaches at the rate of 60 minutes an hour, whatever he does, whoever he is".

  6. #46
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Sat za Robinsona Krusoa

    Mislim da je krajnje poreklo reči pirat grčko, ali se reč najverovatnije proširila preko zapadnoevropskih jezika.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  7. #47
    Moderator Avatar korisnika sima hrabri
    Član od
    16.12.2009.
    Lokacija
    Zemun
    Poruke
    2.556
    Lajkovi
    3874
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    140

    Određen forumom Re: Sat za Robinsona Krusoa

    OT

    Jos malo o gusarima i piratima.
    Da se pozovemo na dosadne reference - Recnik Matice srpske kaze da su gusar i pirat u srpskom, prakticno, sinonimi.
    Nijedna od ovih reci nije slovenskog porekla, gusar potice od latinskog cursarius, tj. cursus, sto znaci voznja, a pirat od grckog peirates, tj. peria - napad.

    Etioloski i etimoloski gledano, ima razlike izmedju gusara i pirata, ali mislim da to danas vise nikoga ne interesuje, pa cu ovde zavrsiti.
    Citat jole777 kaže:
    Ne pali me marketing, placeni oglasi ni sportasi/glumci. Daj mi kakvu vintage Omegu, in house Seiko ili Sinn-a i meni je to sasvim dosta.

  8. #48
    Moderator Avatar korisnika VLADAN P
    Član od
    18.10.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    8.629
    Lajkovi
    18034
    Reputacioni uticaj
    281

    Određen forumom Re: Sat za Robinsona Krusoa

    Što,bre,Simo?
    Baš je zanimljivo





    sima hrabri likes this.
    ZAJEDNO SMO SKUPA!

  9. #49
    Stariji član Avatar korisnika SHIBUMI
    Član od
    2.2.2012.
    Lokacija
    Balkan-South Ontario
    Poruke
    599
    Lajkovi
    2923
    Reputacioni uticaj
    173

    Određen forumom Re: Sat za Robinsona Krusoa

    Ipak se slazemo u necemu, nobjasnjivoj ljubavi ili ti potrebi za satovima, lepim.

    The English "pirate" is derived from the Latin term pirata and that from Greek "πειρατής" (peiratēs), "brigand", in turn from "πειράομαι" (peiráomai), "I attempt", from "πεῖρα" (peîra), "attempt, experience.

    Za one koji budu zeleli da pisu na istu temu, ovde ima dosta toga.
    Piracy - Wikipedia, the free encyclopedia

    Aod svih pirata do sada, ovaj mi je najdrazi.








    Korto Malteze - čovek koji sanja otvorenih očiju








    Pozz
    "The future is something which everyone reaches at the rate of 60 minutes an hour, whatever he does, whoever he is".

  10. #50
    Stariji član Avatar korisnika SHIBUMI
    Član od
    2.2.2012.
    Lokacija
    Balkan-South Ontario
    Poruke
    599
    Lajkovi
    2923
    Reputacioni uticaj
    173

    Određen forumom Re: Sat za Robinsona Krusoa

    Ajd' pa zagrabite nesto od ovog gusarskog blaga, ima tu i neki vodomer za prezivljavanje.









    Pozz
    "The future is something which everyone reaches at the rate of 60 minutes an hour, whatever he does, whoever he is".

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •