Strana 1 od 4 1234 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 33
Like Tree80Likes

tema: O satovima iz stilskog i etičkog ugla

  1. #1
    Član
    Član od
    3.10.2012.
    Lokacija
    Belgrade, Serbia, Serbia
    Poruke
    383
    Lajkovi
    716
    Reputacioni uticaj
    20

    Određen forumom O satovima iz stilskog i etičkog ugla

    Ovo je tekst koji sam danas objavio na blogu koji pokriva životni stil. Zbog toga se nisam previše zadržavao na tehničkim aspektima, koje ću ostaviti za nekad kasnije, nego sam pisao o onima koji se tiču ličnog izgleda i estetskih funkcija sata. Nadam se da nisam promašio podforum i da je tekst okej

    Sat je jedan od detalja koji nedvosmisleno govore o ličnosti onoga koji ih nosi. Na satu muškarca se, osim vremena, očitavaju i njegovo zanimanje, interesovanja, odnos prema životu, pogled na svet, navike i karakter. Ukus o satovima potpuno je individualan, tako i sloboda izbora. Neko voli crne, neko bele, a neko krem cifere. Nekome su draže arapske brojke, nekom rimske, dok neko opet ne voli nijedne. Jednima prija metal, drugima koža i tako dalje, u nedogled. Bez obzira na to, postoje određena pravila kojih se pri kupovini bez izuzetaka treba pridržavati. Zato, prolazimo kroz nekoliko stavki koje su bitne prilikom biranja vaših svakodnevnih saputnika.

    Sat je ogledalo stila.

    Pre dvadesetak godina, mobilne telefone imao je približno isti procenat ljudi koji ih danas nemaju. Bez obzira na to što vreme možete pogledati na svom iPhoneu, Androidu, Blackberryju ili bilo kom drugom telefonu, sat je obavezan dodatak muškoj garderobi, jer poput cipela, farmerki ili naočara za sunce bez greške govori o istančanosti vašeg ukusa. Iz tog razloga, poželjno je da vaš ručni zglob nikada ne bude prazan.

    Koliko satova je dovoljno?


    U najkraćim crtama, jedan ako je pažljivo izabran. Naravno, sat treba prilagoditi potrebama i prilikama, zato odmah idemo dalje.

    Sat za svaku priliku.


    Ako već nisu deo posla, satovi su ogledalo hobija i interesovanja. Tako će zaljubljenici u letelice nositi pilotske satove, oni u more ronilačke ili nautičke, a ljudi kojima u krvi nisu ni kerozin ni slana voda, već isključivo benzin, imaju zaista zavidan izbor satova za automobiliste. Sa druge strane, ljubitelji sportova sigurno neće nositi na ruci tanak i mali sat, već G-Shock ili neki drugi predviđen za aktivno bavljenje sportom. Ali, isti taj sat koji koristite dok trčite, vozite bicikl ili se penjete uz planine ili spuštate niz rečne brzake neće biti prikladan ako se upari sa sakoom i farmerkama, ili još gore sa odelom. Sa druge strane, ni jedan džinovski pilotski sat sa ciferom nakljukanim podacima takođe može da odskače od celokupnog utiska. Važnu ulogu u izboru satova prilagođenim prilikama u kojima se nalazite igra i obim zgloba. Što je zglob širi, to će vam bolje stajati veći satovi, a manji će izgledati poput ženskih. Isto tako, sat u suštini ne bi trebalo da bude toliko debeo da ne može da se smesti ispod košulje. I za kraj ove teme, u najformalnijim prilikama najbolji su tanki satovi na uskoj kožnoj narukvici.

    Levi ili desni zglob?


    Zavisi od toga da li ste levoruki ili ne. U vremenima kad su se satovi selili iz džepa na ručne zglobove, levorukost je i dalje smatrana đavolskom rabotom, tako da se odomaćilo mišljenje da satove treba nositi na levoj ruci. Međutim, sat je ispravno nositi i na levom i na desnom ručnom zglobu, dokle god je kućište sata okrenuto na gore. Ne postoji razlog da se sat nosi okrenut ka dlanu. Osim što izgleda smešno, takav način nošenja sata ugrožava kućište i staklo.
    Novi ili polovni i antikvarni?

    Slično automobilima, svako vreme donosilo je svoje trendove i dizajnerske karakteristike. Takođe, poput automobila, svaki stari sat sa sobom nosi neke karakteristike koje su se izgubile u današnje vreme, ali i svoje mane i potencijalnu sklonost prema kvarovima. Polovni satovi isto mogu imati svoje gremline, zato je dobro uvek ih kupovati (opet, poput automobila) sa svim papirima koje bi mogli da poseduju i uz obavezne konsultacije i proveru autentičnosti i funkcionalnosti sata od strane časovničara kom verujete. Uprkos potencijalnim problemima, antikvarni i polovni satovi predstavljaju odlične prilike da za razuman, ili manje nerazuman novac dobijete kvalitetne satove kojima je neko prethodno uneo duh, karakter i istoriju. A ako imate sat koji je nosio vaš otac, deda ili čak pradeda, najbolje što sa njim možete da uradite je da ga izvadite iz fioke i ponosno stavite na svoju ruku.

    Kvarcni ili mehanički?


    Kvarcni mehanizmi su precizniji i zahvalniji za svakodnevnu upotrebu, ali mehanički imaju dušu. Dok je kod kvarcnih satova gotovo jedina briga menjanje baterija, mehanički, bilo na navijanje ili sa automatskim mehanizmom zahtevaju nešto veću brigu. Ali, smatraju se ozbiljnijim, odraslim satovima, mada i kvalitetni kvarcni mehanizmi nalaze put u kućišta najprestižnijih proizvođača satova.

    Digitalni ili analogni?
    Prednost digitalnih satova je u tome što mogu imati bezbroj funkcija u prilično pristupačnom pakovanju, a mana što su osamdesete prošle, te satove sa LCD displejima treba ostaviti za kolekciju, sportove, ili krajnju nužnost ukoliko je posao u pitanju. Koliko god oni bili interesantni, teško da izgledaju dobro uz odelo, osim ako u pitanju nije maskenbal na Wall Street temu, kada je četvrtasti metalni digitalac jedini zaista adekvatan izbor. Sa druge strane, satovi sa analognim ciframa, a digitalnim prikazom mogu biti jako zanimljive naprave.
    Jesu li platnene narukvice u redu?


    Apsolutno! Postoji veoma velika verovatnoća da vam kožne narukvice smetaju leti, te je zbog toga platnena odlična alternativa. Pritom, može se naći u raznim bojama i uzorcima i tako kombinovati i dopunjavati sa ostatkom garderobe. A kada dođe zima, možete se vratiti na metalne, kožne ili narukvice od kaučuka.
    A replike?



    Apsolutno ne! Sasvim je normalna situacija u kojoj je jedan Panerai, Breitling ili Vacheron Constantin finansijski nedostupan. I toga se ne treba stideti, niti pribegavati kupovini sata koji se lažno predstavlja. Za isti taj bačeni novac, može se kupiti sat koji liči na nedostupni željeni, ali je istog ili boljeg kvaliteta kao replika, a čak ima i garanciju i svoj identitet. Isto važi i za poklone — bolje iskreni Fossil nego lažni Cartier, koliko god bio lep. Replike prosto nisu u redu, budite iskreni prema sebi i shvatite da je bolje imati lep sat sa lošim imenom nego obrnuto. I da, replike se često jako lako primete, posebno kod onih koji se često susreću sa originalima, ili ih čak poseduju. Kao na primer potencijalni novi poslodavac.
    Da li su džepni satovi prevaziđeni?


    Nikako, ali je umeće nositi ih u 21. veku. Tradicionalno su rezervisani za trodelna odela, ali ako ipak preferirate dvodelna, možete se i tada izvući noseći ga u džepu od pantalona. U bilo kom drugom slučaju, usklađivanje odevne kombinacije sa ovakvim ekstravagantnim satom predstavlja ogroman izazov.

    Ovo su neke osnovne stavke kada su u pitanju stilske i etičke dileme vezane za najvažniji (ako ne i jedini) muški nakit. Detalje o terminologiji, principima rada, Turbillon, ETA, Miyota mehanizmima, i mnoge druge stručnije stvari ostavljamo za kasnije. Još jednom, ukratko, recite ne replikama, satove za sport ostavite za teretanu ili trčanje, pazite da vam sat ne bude preveliki ili premali i uživajte u njemu.

    Poslednja ispravka: VLADAN P (10.12.2012. u 12:13) Razlog: Obrisan ling ga blogu
    Shmizla, RUS, Vladimir NS and 10 others like this.

  2. #2
    Saradnik Avatar korisnika anbeast
    Član od
    31.7.2010.
    Lokacija
    Zaječar
    Poruke
    2.531
    Lajkovi
    6258
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom re: O satovima iz stilskog i etičkog ugla

    NE! Nikada nije dovoljan samo jedan sat! Banujte ovog jeretika Salim se, naravno....

    Salu na stranu, ipak mislim da jedan sat bas tesko moze da zadovolji sve potrebe. Dva i nekako...
    Vazno je uskladjivanje stila, boje i vrste metala kao i boje (ako smo bas sitnicavi i vrste) koze sa ostalim delovima garderobe. Sat boje roze zlata ili zlata ne bi trebalo da se nosi sa srebrnom kopcom kaisa ili braon kais na satu sa crnim kaisem pantalona i crnim cipelama

    Uz svecano odelo bi zaista valjalo (e sad je ovo pomalo old school i moj licni stav) nositi tanji sat i manjeg precnika sa sto jednostavnijim ciferom, dok za poslovnu eleganciju moze i neki veci hrono.

    (eh, nepazljivo sam citao, pomenuo si ovo )
    Poslednja ispravka: anbeast (10.12.2012. u 12:16)
    I keep thinking of some mechanic in rural Russia, mending his Raketa in sub-zero temperatures using nothing but a hairpin, a pocket-knife and the tyre-lever from a 1956 tractor.

  3. #3
    Član
    Član od
    3.10.2012.
    Lokacija
    Belgrade, Serbia, Serbia
    Poruke
    383
    Lajkovi
    716
    Reputacioni uticaj
    20

    Određen forumom re: O satovima iz stilskog i etičkog ugla

    Znam da meni nije dovoljan jedan, ali ako neko uspe, svaka mu čast. Ima ljudi koji se drže crnog odela, bele košulje i bordo kravate, ili crna majica, farmerke, crne patike/cipele, šta već nose, al za sve druge, 2+... Usklađivanje boja i potreba je najveći razlog (ili najbolje opravdanje? ) za posedovanje 3-4-5-20 satova

    Nego, potkrale su mi se dve-tri greščice koje pokušavam da izmenim, ali ne vidim gde je dugme za to :/ Dobar deo teksta je pisan u 2 ujutru pa je LED displej postao LCD

    I da, izvinjavam se za link, njega sam isto ostavio, pa hteo da obrišem, hvala Vladane ste mi skratili muke

  4. #4
    Saradnik Avatar korisnika anbeast
    Član od
    31.7.2010.
    Lokacija
    Zaječar
    Poruke
    2.531
    Lajkovi
    6258
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom re: O satovima iz stilskog i etičkog ugla

    Mislim da nisi pogresio. LCD je ovo:


    a LED, ovo:



    Doduse, vidim da sada ima milijardu kineskih LED satova u 8 miliona boja, ali oni su ionako neprikladni za ono o cemu si ti gore pisao

    Post mozes izmeniti samo 10 minuta nakon objavljivanja. Posle isteka tog vremena, kontaktiras administratora, ako je bas vazno.
    zoran funduk likes this.
    I keep thinking of some mechanic in rural Russia, mending his Raketa in sub-zero temperatures using nothing but a hairpin, a pocket-knife and the tyre-lever from a 1956 tractor.

  5. #5
    Član
    Član od
    3.10.2012.
    Lokacija
    Belgrade, Serbia, Serbia
    Poruke
    383
    Lajkovi
    716
    Reputacioni uticaj
    20

    Određen forumom re: O satovima iz stilskog i etičkog ugla

    Zar LED nisu oduvek mogle da budu u milion boja?

  6. #6
    Istaknuti član Avatar korisnika HADzI DALIBOR
    Član od
    26.10.2009.
    Lokacija
    Doboj,R.SRPSKA
    Poruke
    4.981
    Lajkovi
    4375
    Reputacioni uticaj
    139

    Određen forumom

    1 sat teško može pokriti sve potrebe ali dalo bi se probrati! Ja recimo nemam košulje dugih rukava niti sam kravatu ikad nosio pa nemam neku potrebu za tankim elegantnim satom. Ni kada sam se ženio nisam bio zakopčan do grla! Kod mene na košulju kratkih rukava ide sako mada znam da to stilski nije ok al šta da radim kada mi je vruće,a i ne volim biti utegnut! Tako, 1 diver na čeliku može pokriti sve kod mene što se tiče oblačenja,i još 1 kada mi je žao arčiti perjanicu satnu!

  7. #7
    Saradnik Avatar korisnika anbeast
    Član od
    31.7.2010.
    Lokacija
    Zaječar
    Poruke
    2.531
    Lajkovi
    6258
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom re: O satovima iz stilskog i etičkog ugla

    Citat Djordje Sugaris kaže: Pregled poruke
    Zar LED nisu oduvek mogle da budu u milion boja?
    Ehrmmm...verovatno jesu, ali su ovi ozbiljni LED satovi iz 70ih uvek bili sa crvenim LEDicama, pa sam bio vodjen time.

    @Hadzi:
    I keep thinking of some mechanic in rural Russia, mending his Raketa in sub-zero temperatures using nothing but a hairpin, a pocket-knife and the tyre-lever from a 1956 tractor.

  8. #8
    Član Avatar korisnika PedjaSD
    Član od
    10.11.2011.
    Lokacija
    Oko sveta
    Poruke
    432
    Lajkovi
    1260
    Reputacioni uticaj
    26

    Određen forumom re: O satovima iz stilskog i etičkog ugla

    Sjajan tekst, mada se i ja moram složiti sa većinom da jedan sat nikako ne može biti dovoljan. Ja sam sad svestan da su mi potrebna minimum dva sata: i to jedan za posao koji već posedujem i drugi koji bih nosio svaki dan i koristio ga u (skoro) svim prilikama.

  9. #9
    Član
    Član od
    3.10.2012.
    Lokacija
    Belgrade, Serbia, Serbia
    Poruke
    383
    Lajkovi
    716
    Reputacioni uticaj
    20

    Određen forumom re: O satovima iz stilskog i etičkog ugla

    Šta znam, gotivni su LED/LCD, ali im je vreme baš prošlo...

    Hvala Peđa! Kapiram i ja da je jedan premalo, ali je u teoriji moguće
    Poslednja ispravka: Djordje Sugaris (10.12.2012. u 13:25)
    anbeast and PedjaSD like this.

  10. #10
    Istaknuti član Avatar korisnika HADzI DALIBOR
    Član od
    26.10.2009.
    Lokacija
    Doboj,R.SRPSKA
    Poruke
    4.981
    Lajkovi
    4375
    Reputacioni uticaj
    139

    Određen forumom

    ...ali je u teoriji moguće
    Jakako da je moguće!
    Da mi nije žao Tune,ili SMP dok je bio kod mene,ništa mi drugo ne bi trebalo! Ovako, Mako XL se koristi u slanoj vodici ili kada je prilično moguće oštećenje sata,a to je porijetko,na sreću. Znam ja da su i Tuna i SMP izdržljiviji od Orienta ali im je i popravak skuplji.
    Poslednja ispravka: HADzI DALIBOR (10.12.2012. u 13:48)
    vladas likes this.

Strana 1 od 4 1234 PoslednjaPoslednja

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •