Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 24
Like Tree47Likes

tema: (Ne)popularnost digitalnih satova

  1. #1
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom (Ne)popularnost digitalnih satova

    Na forumu je dosta pisano o istorijatu digitalnih satova, počevši od njihovih preteča iz XIX veka, onim prvim LED satovima iz sedamdesetih, o njihovim LCD rođacima i najnovijim dostignućima na ovom polju. Skoro svi (po godinama) stariji članovi foruma imali su bar jedan LCD digitalac tokom osamdesetih, a mnogi i danas imaju neki takav, obično G-Shock, Suunto i slično.

    Elem, kao neko ko je inficiran satitisom i zagleda ljudima pod rukave ili tokom leta u zglobove, primećujem da su vlasnici digitalnih satova veoma retki. Ukoliko bismo digitalne satove uporedili sa mnogim drugim proizvodima, kao recimo automobilima, televizorima ili telefonima, primetili bismo da postoji opšta tendencija prihvatanja tehnološki naprednijih modela, tako da danas mnogi voze automobile sa dosta dodatne opreme zasnovane na elektronici, svako želi da kupi LCD/LED televizor, a telefoni sa androidom su maltene postali standard.

    S druge strane, primećujem da običan potrošač i dalje više voli analogne satove, najčešće kvarcne, ali uprkos mnogim praktičnim preimućstvima, digitalni satovi i dalje gube trku sa analognim 'kolegama'.

    Predlažem da u ovoj temi prodiskutujemo o razlozima za to. Jedan od potencijalnih razloga može biti i izgled, jer npr. bankar, advokat, dirigent ili diplomata svakako elegantnije izgledaju ukoliko nose analogni sat, a ne npr. neki G-Shock. Ipak, mnogi ljudi ne rade ove poslove i ne moraju da se oblače formalno, a u njih spadaju đaci, studenti, frizeri, pekari, hirurzi, taksisti, vojska i policija (u radnoj uniformi), dok advokat ili dirigent koji odu da voze bicikl, na pecanje ili u šetnju ne moraju izgledati formalno.

    Ima li neko ideju zbog čega su digitalni satovi doživeli ovakvu sudbinu? Iako nisu ugroženi, svakako da nisu uspeli da isprate tendencije koje važe kod mnogih drugih proizvoda. Svaka ideja je dobrodošla i nadam se da će se ovde naći još neki odgovor i da će diskusija biti zanimljiva.
    vladas, DrAgod, vlajo and 3 others like this.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  2. #2
    RUS
    RUS je offline
    Moderator Avatar korisnika RUS
    Član od
    17.4.2009.
    Lokacija
    PA
    Poruke
    12.495
    Lajkovi
    43550
    Reputacioni uticaj
    576

    Određen forumom Re: (Ne)polularnost digitalnih satova

    Mislim da je jedan od problema(svakako ne jedini) to sto mnogi ljudi koji nisu upuceni u sve ovo poistovecuju digitalne satove sa onim buvljacarskim jeftinim kopijama q&q, i ostalim no name digitalnim satovima nikakvog kvaliteta.
    zoran funduk likes this.
    "I have no idols. I admire work, dedication and competence." - Ayrton Senna

  3. #3
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: (Ne)polularnost digitalnih satova

    Slažem se, to sigurno važi za jedan segment tržišta, ali onda se postavlja pitanje šta je sa onima koji zaista nose Q&Q ili satove od nekoliko evra.
    zoran funduk likes this.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  4. #4
    Član Avatar korisnika somy
    Član od
    11.7.2012.
    Lokacija
    nis
    Poruke
    441
    Lajkovi
    409
    Reputacioni uticaj
    14

    Određen forumom Re: (Ne)polularnost digitalnih satova

    Mislim da svako vremem nosi svoje breme.... Nekada su i digitalci bili jako popularni,pa se eto,i potrosaci(nosioci satova) zadovoljili sa ovim modelima.Digitalci po meni imaju neku drugu namenu,kao pomenuti g-shock ili neki slicni digitalac koji ne ide na odelo,vec se uklapa na garderobu sportske varijante.... Imam dosta prijatelja koji nose kvarcne satove. Kazu,mehanicki satovi su im nekako staromodni i nisu im interesantni, i jos kazu da nemogu stalno da ramisljaju da li sat zuri ili kasni pa su im zato bolji kvarcni satovi. Definitivno je to samo proizvod neupucenosti u svet satova i nedovoljno poznavanje materije.
    bokanegra likes this.

  5. #5
    Moderator Avatar korisnika VLADAN P
    Član od
    18.10.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    8.626
    Lajkovi
    18033
    Reputacioni uticaj
    281

    Određen forumom Re: (Ne)polularnost digitalnih satova

    Mogu da pričam samo o svom stavu.
    Ne volim digitalni prikaz vremena.
    I G-Shock sam kupio sa analogno-digitalnim prikazom vremena (s'tim što na digitalnom delu držim postavljen dan i datum).
    Jednostavno-volim kazaljke

    Naravno,ne odričem neke realne prednosti čistih digitalaca.
    vladas, DrAgod, skydrummer and 2 others like this.
    ZAJEDNO SMO SKUPA!

  6. #6
    Istaknuti član Avatar korisnika Serb
    Član od
    14.2.2012.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    2.460
    Lajkovi
    3723
    Reputacioni uticaj
    189

    Određen forumom Re: (Ne)polularnost digitalnih satova

    Ja ne volim digitalce Nekako su mi staromodni ( displej) ali nedovoljno staromodni , ako razumete sta hocu da kazem Mada i da im je moderniji diplej , verovatno bi rekao da je najobicniji gedzet , kao sto uvek kazem za sve novotarije tog tipa Eto u principu ni ja sam ne znam zasto ih ne volim
    zoran funduk likes this.

  7. #7
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.052
    Lajkovi
    30924
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: (Ne)polularnost digitalnih satova

    Ja nisam veliki ljubitelj digitalnog prikaza vremena , mada nemam ništa protiv digitalnih satova ( koji diplomatski odgovor ).
    Lično mnogo lakše steknem uvid o proteklom i preostalom vremenu kada gledam kazaljke nego kada u glavi preračunavam. Nije neka matematika nego jednostavno je lakše i preglednije, bar meni ( to ne znači da kad tada neću pazariti neki digitalac ).
    Drugo digitalni mehanički satovi ( jump hour ) od kojih je sve i počelo imaju uglavnom male prozore za prikaz vremena pa je preglednost slabija nego kod satova sa kazaljkama.

    Što se tiče dileme zašto je više kazaljkaša nego digitalaca. Nisam nikada o tome razmišljao. Ali eto Nešo kada si me već naterao... , mislim da su za to najviše krivi proizvođači. Poznatiji proizvođači čiji su satovi skuplji, neki su i stvar prestiža itd. ne forsiraju digitalne satove zato što su to uglavnom kvarcni satovi a zarada leži u mehanici i njenom održavanju, delovima ... Ako bi se pravio mehanički sat sa digitalnim prikazom vremena onda je nemoguće staviti u njega sve ono što ima kvarcni sat sa digitalnim prikazom vremena . Drugim rečima nemoguće je u njega ubaciti prikaz sati, minuta, sekundi, dan , datum, štopericu, alarm i da još sve to bude pregledno i ponuđeno po razumnoj ceni. Tako bar ja razmišljam, s obzirom da o tome razmišljam tek 5 minuta, možda negde i grešim .
    vladas, Neša, 83stojan and 2 others like this.

  8. #8
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: (Ne)polularnost digitalnih satova

    I ja sam u analognoj ekipi, premda svakako cenim G-Shock, Suunto i još neke. Ne mogu da se pohvalim velikom kolekcijom digitalaca, ali sam, srećom, uspeo da pronađem jedan koji sam nosio tokom osamdesetih u osnovnoj školi. Satić je bio jeftin, ali i dalje radi. Ne znam gde mi je trenutno fotografija, ali znam da sam je postavio na nekoj temi.

    Ako se osvrnemo na prošlost, možemo reći da su digitalni satovi doživeli vrhunac tokom osamdesetih. Tadašnji modeli mi deluju pomalo egzotično, ili da upotrebim otrcani izraz - retro. Verujem da bi mi se ljudi smejali ako bih na ruku stavio dotični satić, koji me je pratio kroz osnovnu školu. Ovo je povezano sa još jednim razlogom za njihovu današnju nepopularnost, a koji sam video u vašim odgovorima - moguće je da satovi sa analognim prikazom danas deluju ozbiljnije.
    skydrummer and Misic M. like this.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  9. #9
    Istaknuti član Avatar korisnika tolarbo
    Član od
    11.11.2008.
    Poruke
    4.529
    Lajkovi
    30323
    Reputacioni uticaj
    83

    Određen forumom Re: (Ne)polularnost digitalnih satova

    S obzirom da je vreme analogna velicina, onda su mi kazaljke mnogo logičnije kao pokazatelj, nego neki digiralni displej.
    Mada meni digitalni satovi imaju neki smek, tako da ih imam nekoliko u kolekciji, i dobro dodju da razbiju malo monotiju

  10. #10
    Stariji član Avatar korisnika Misic M.
    Član od
    23.12.2011.
    Lokacija
    Niš
    Poruke
    1.016
    Lajkovi
    5050
    Reputacioni uticaj
    150

    Određen forumom Re: (Ne)polularnost digitalnih satova

    I ja mogu govoriti samo u svoje ime. Možda sam nekako staromodan, ali ja ne samo da više volim analogne od digitalnih satova, već i kad su neka druga interesovanja u pitanju, uvek sam više za analognu tehnologiju, možda i zbog toga što se bavim telekomunikacijama (vezom) pa su mi analogne "veze" lakše za rad...
    Naravno da nije digitalizacije mi sada o ovome ne bi mogli da razgovaramo, ali eto uprkos svim prednostima, uopšteno govoreći, digitalizacije, ja sam više analogni, pa tako i za satove... Nekako ne vidim sebe sa digitalnim satom, mada bih verovatno i sam posedovao recimo jedan Pro Trek, da se malo više bavim planinarstvom, ovako za jedan, dva odlaska godišnje, ne ide...
    Možda sam malo otišao od teme, ne zamerite, ali tako mi je bilo lakše da objasnim svoj stav!!!
    PS: Ne zaboravite da Rusi i dan danas u svoj vojnoj avionskoj industriji prave duple komande, tj. savremenu tehnogiju (poluprovodnici) i staru proverenu cevnu (analognu) tehnologiju.
    vladas and HADzI DALIBOR like this.
    Mišić M.

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Tags for this Thread

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •