Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 25
Like Tree4Likes

tema: Luminacija kazaljki - pitanja i iskustva

  1. #1
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Luminacija kazaljki - pitanja i iskustva

    Hteo sam da postavim nekoliko pitanja o luminaciji kazaljki i razmenim iskustva sa iskusnim forumašima.

    U svojoj i dalje maloj kolekciji imam nekoliko satova kojima kazaljke svetle većim ili manjim intenzitetom. Pročitao sam ovde da obično izlaganje svetlosti može da pomegne i malo sam eksperimentisao.

    Stavio sam na sunce nekoliko ruskih satova, jedan darwil koji sam kupio od starog vuka sa ovog foruma, svoj matori seiko 5 automatic i jedan tuđi sat, takođe seiko 5 automatic. Posle samo petnaestak minuta izlaganja suncu dobio sam sledeće rezultate:

    Darwil je počeo da lepo svetluca u kupatilu, poljot (stavio sam sliku ovde Slike ruskih satova) svetli kao Las Vegas, komandirskie ne daje neke naročite rezultate osim na sekundari, dok se kod jedne matore ali očuvane slave skoro ništa ne vidi. Što se tiče ona dva seika, jedan svetli samo tako, dok se drugi ponaša tunjavo, kao slava. Moj seiko je star dvadesetak godina, dok za drugi ne znam, pošto je vlasnik upravo otišao kući. Inače, mislim da sam od njega napravio još jednog svežeg "satofila", kome sam pokazao i ovaj forum ;-)

    Znam da nisam otkrio toplu vodu ovim iskustvom, ali bih pošao od njega da bih postavio nekoliko pitanja:

    1. Da li se luminacija na starijim satovima može povratiti običnim izlaganjem svetlosti i da li izlaganje svetlosti može negativno uticati na cifer?
    2. Koliko mi je poznato, kod časovničara se može odraditi novi premaz, ali me zanima da li se to isplati ukoliko su u pitanju jeftiniji satovi. Pošto nisam u mogućnosti da napravim pazar firmama kao što su Breitling, Rolex ili Panerai, držaću se onoga što mogu da nabavim.

  2. #2
    Moderator Avatar korisnika VLADAN P
    Član od
    18.10.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    8.629
    Lajkovi
    18040
    Reputacioni uticaj
    281

    Određen forumom Re: Luminacija kazaljki - pitanja i iskustva

    Odgovori
    1.Izlaganjem svetlosti se iluminacija ne može povratiti.Ona zavisi od vrste i debljine premaza.Izlaganje svetlosti ne oštećuje cifer(bar ne na period od 10-ak godina)Inače,ako hoćeš da se igraš,osvetli sat jakim izvorom veštačkog svetla na dva minuta(recimo blicem sa mobilnog) i dobićeš maksimalni efekat.
    2.Da li se isplati zavisi od tvoje potrebe za tim efektom.U svakom slučaju to nije skupa stvar,pa ako te raduje...Samo prvo potraži savet na forumu koji majstor to dobro radi.
    ZAJEDNO SMO SKUPA!

  3. #3
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Luminacija kazaljki - pitanja i iskustva

    Hvala, Vladane.

    Odo' da se igram sijalicama ;-)

  4. #4
    Mlađi član
    Član od
    22.10.2010.
    Poruke
    77
    Lajkovi
    116
    Reputacioni uticaj
    17

    Određen forumom Re: Luminacija kazaljki - pitanja i iskustva

    Da izvadim ovu temu iz naftalina. Tesko mi ide pretraga po forumu pa mi je lakse ovako da priupitam. Koji majstor u Beogradu moze da odradi dobro novi premaz..i koja je okvirna cena te operacije. Cisto da znam sta da ocekujem. I kakve su one kupovne dvokomponentne paste koje uopste ne znam ima li ih kupiti ovde.
    Inace nikakav specijalni premaz ne ocekujem, u pitanju je stariji sat koji bi da osvezim i koji bi bilo pozeljno da izgleda autenticno "starinski", bez drecavih boja.
    "Raduj se, mladiću, za mladosti svoje, i neka se veseli srce tvoje dok si mlad, i hodi kuda te srce tvoje vodi i kuda oči tvoje gledaju; ali znaj da će te za sve to Bog izvesti na sud"

  5. #5
    Član Avatar korisnika Saint01
    Član od
    12.4.2015.
    Poruke
    301
    Lajkovi
    3618
    Reputacioni uticaj
    18

    Određen forumom Re: Luminacija kazaljki - pitanja i iskustva

    Evo i ja da pitam isto pitanje a da ne otvaram novu temu. Stiže mi jedan vintage Seiko koji bih da sredim, dakle kompletan relume i cifer i kazaljke. Imaju li kolege kakva iskustva?

    Sent from my SM-N910C using Tapatalk

  6. #6
    Član Avatar korisnika zarekg
    Član od
    19.6.2014.
    Lokacija
    KG
    Poruke
    383
    Lajkovi
    717
    Reputacioni uticaj
    11

    Određen forumom Re: Luminacija kazaljki - pitanja i iskustva

    Mnogi su pitali (kao i ja), neki su rekli da ce da urade ali se niko nije javio sa rezultatima i utiscima. Pre godinu-dve sam zvao jednog casovnicara u BG (cini mi se Kostic-Dojcinovic) i cena je bila 1000 din samo za kazaljke, cifer ne rade. E sad, trebao je da dobije neki nov jos bolji premaz u vise boja ali posle toga ni ja nista nisam uradio po tom pitanju.

  7. #7
    Član Avatar korisnika Saint01
    Član od
    12.4.2015.
    Poruke
    301
    Lajkovi
    3618
    Reputacioni uticaj
    18

    Određen forumom Re: Luminacija kazaljki - pitanja i iskustva

    Hvala Zarekg,

    Evo ovako ja sam kod casovnicara kojeg si pomenuo ostavio jedan Seiko DX President na sređivanje. Rekao je da će da pogleda šta moze da uradi sa iluminacijom. Javiću sigurno utiske. Dolazi mi i jedan Bellmatic koji bih bas da sredim. Vidim po stranim forumima da ljudi baš imaju uspeha sa sređivanjem iluminacija pa sam se zapitao šta može kod nas da se uradi.

    Sent from my SM-N910C using Tapatalk
    VLADAN P likes this.

  8. #8
    Član Avatar korisnika Saint01
    Član od
    12.4.2015.
    Poruke
    301
    Lajkovi
    3618
    Reputacioni uticaj
    18

    Određen forumom Re: Luminacija kazaljki - pitanja i iskustva

    Evo da dam odgovor... sat koji sam ostavio je extra sređen i postovao sam slike u koji sat nosite danas. Stvarno je casovnicar u Kostić Dojcinovic vrh odradio posao. Ali što se iluminacije tiče kaže mi da ga je očistio i da je fabrički lume uvek mnogo bolji od njegovih smesa. E sad... sto izbegavaju (pitao sam na još jednom mestu) ne znam... a po netu vidim da u inostranstvu rade ozbiljan relume...

    Nisam pametan, ako neko ima neko drugačije iskustvo neka javi...

    Sent from my SM-N910C using Tapatalk
    Poslednja ispravka: Saint01 (18.5.2016. u 16:11)

  9. #9
    Član Avatar korisnika stomp
    Član od
    21.10.2017.
    Poruke
    179
    Lajkovi
    552
    Reputacioni uticaj
    7

    Određen forumom Re: Luminacija kazaljki - pitanja i iskustva

    Iskoristit ću staru Nešinu temu za jedan upit.Nadam se da se neće ljutiti.
    Tiče se luminacije.Primjetio sam da različiti izvori svjetlost različito stimuliraju lume.
    Konkretno,kod mene sunceva svjetlost i primjerice bljeskalica mobitela prilicno jako napuni markere ali kazaljke slabo.S druge pak strane kad približim izvoru svjetla štedne(halogena mislim) žarulje tada su kazaljke jače napunjene a markeri slabije što me navodi na zakljucak da nije isti materijal nanesen na kazaljke kao i na markere.
    Postoji li neki izvor svjetla koji daleko najbolje napuni lume i da li se moze na kazaljke nanijeti dodatni sloj tog luminacijskog materijala ili staviti neke AM kazaljke i koliko je to isplativo.
    Nedavno sam gledal na netu kak je jedan lik modao svoj mdv 106 i između ostalog je stavio kazaljke sa nekim ako sam dobro shvatio C nešto premazom i rezultat je bio izvrstan

  10. #10
    RUS
    RUS je offline
    Moderator Avatar korisnika RUS
    Član od
    17.4.2009.
    Lokacija
    PA
    Poruke
    12.495
    Lajkovi
    43550
    Reputacioni uticaj
    577

    Određen forumom Re: Luminacija kazaljki - pitanja i iskustva

    UV lampa ubedljivo najbolje i najbrze "napuni" lume.

    Verovatno je rec o premazu Superluminova C1, mada ima i drugih slicnih. Moguce je dodatno naneti taj i slicne premaze na kazaljke, a pitanje isplativosti je do tebe. U principu sve moze da se uradi, samo je pitanje $$$
    stomp likes this.
    "I have no idols. I admire work, dedication and competence." - Ayrton Senna

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Vraćanje kazaljki unazad
    By Misko81 in forum Časovničarska radionica
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 27.10.2012., 22:49
  2. Aquastar Seatime, par pitanja
    By DANKO in forum Ronilački satovi
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 17.4.2011., 7:49
  3. Zamena kazaljki na Tag Heuer satu
    By Martin in forum Časovničarska radionica
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 18.11.2010., 0:01
  4. Sat bez kazaljki...
    By ritjzo in forum Kafić
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 21.7.2009., 7:14

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •