Prikaz rezultata 1 do 5 od ukupno 5
Like Tree8Likes
  • 8 Post By krstin

tema: Da li je potrebno navijati satove koji duže stoje - šta na to kaže kraljica Elizabeta

  1. #1
    Saradnik Avatar korisnika krstin
    Član od
    18.11.2011.
    Poruke
    1.624
    Lajkovi
    8322
    Reputacioni uticaj
    289

    Post Da li je potrebno navijati satove koji duže stoje - šta na to kaže kraljica Elizabeta

    Važno pitanje za sve ljubitelje satova koji imaju veliku kolekciju i ne stižu da nose sve satove.
    Kraljica Elizabeta takođe ima kolekciju od preko hiljadu satova, kojima je potrebna redovna pažnja.

    Da li je potrebno navijati satove koji duže stoje - šta na to kaže kraljica Elizabeta-elizabeth_ii.jpg

    Zato je otvoren konkurs za časovničara koji će se brinuti o njenim satovima. Radi se o poslu sa punim radnim vremenom (37 i po časova nedeljno), dok godišnja plata iznosi 31,200 funti. Naravno dotični ima pravo i na godišnji odmor od 25 dana. Ako neko želi da se prijavi za posao može to učiniti na: LINK

    Zaduženja su navijanje i podešavanje satova, kao i potrebne popravke. Takođe potrebno je dvaput godišnje pomerati vreme u zavisnosti da li nastupa letnje ili zimsko računanje vremena. Oni koji se plaše visina nisu pogodni za ovaj posao, pošto kraljica Elizabeta u svojoj kolekciji pored ručnih satova poseduje i satove na visokim tornjevima

    Dakle kraljica Elizabeta smatra da je potrebno redovno navijati satove koji stoje. I mene je to zanimalo, pa sam pitao časovničara Simovića za mišljenje. Njegov odgovor je da ih nije potrebno preterano često navijati. Verujem da je jednom u mesec-dva sasvim dovoljno. Šta vi radite sa satovima koje ne nosite često?

  2. #2
    Stariji član Avatar korisnika DrAgod
    Član od
    3.6.2011.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.227
    Lajkovi
    7892
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    151

    Određen forumom

    Shodno raznim savetima koje sam pokupio online, navijem ih jednom mesecno, cisto da se ulje ne stegne.

    Imao sam prilike da na podmazivanje nosim nenosen sat star 40 godina i sve je u njemu bilo tip-top. Kasnio je 8 minuta dnevno ali je posle podmazivanja proradio sa uobicajenim odstupanjem za mehanizam koji je unutra.
    Being an engineer is a state of mind and therefore cannot be learned or forgotten!


  3. #3
    Istaknuti član Avatar korisnika tolarbo
    Član od
    11.11.2008.
    Poruke
    4.529
    Lajkovi
    30323
    Reputacioni uticaj
    83

    Određen forumom Re: Da li je potrebno navijati satove koji duže stoje - šta na to kaže kraljica Elizabeta

    Lepo je biti kraljica, posebno engleska
    Sto se navijanja tice, to casovnicari najbolje znaju. Ono sto je moja logika je da sa novim satovima ne bi trebalo da bude problema ako ne rade, cak i ako je to duzi vremenski period. Mislim da savremena ulja imaju bolje performanse i ne bi trebalo da mogu da "zapeknu". Kada su u pitanju stariji satovi ja licno mislim da je bolje ako se povremeno navijaju i rade, i mislim da im je potrebno redovnije odrzavanje.

  4. #4
    Stariji član Avatar korisnika DrAgod
    Član od
    3.6.2011.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.227
    Lajkovi
    7892
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    151

    Određen forumom Re: Da li je potrebno navijati satove koji duže stoje - šta na to kaže kraljica Elizabeta

    Moebius sintetička ulja imaju rok trajanja od 2-6 godina.(tzv "shelf life") Verujem da je ovaj interval značajno kraći kada se ulje iz bočice prenese u sat - manja količina, veća oksidacija, izloženost drugim zagađenjima i sl.

    Što se tiče uticaja na rad sata - radio ili stajao treba redovno čistiti i podmazivati mehanizam. Ako je kolekcionarski primerak, može da stoji nepodmazan i 1000 godina, ništa neće da mu fali. Svakako, kada radi - haba se bio podmazan ili ne.

    Offtopic: dosta se ljudi bavilo temom podmazivanja satova i sve zavisi od dosta faktora. U toplim vremenskim uslovima se koriste "tanja" ulja dok u ekstremno hladnim podnebljima ulje može samo da škodi i preporučuje se totalno odsustvo podmazivanja. Ovo sam samo naveo kao primer.
    Being an engineer is a state of mind and therefore cannot be learned or forgotten!


  5. #5
    RUS
    RUS je offline
    Moderator Avatar korisnika RUS
    Član od
    17.4.2009.
    Lokacija
    PA
    Poruke
    12.495
    Lajkovi
    43550
    Reputacioni uticaj
    576

    Određen forumom Re: Da li je potrebno navijati satove koji duže stoje - šta na to kaže kraljica Elizabeta

    Ja obicno gledam da ako neki sat nenosm duze, navijem bar jednom mesecno, i to tako sto kad krenem, obicno onda navijem sve satove odjednom

Slične teme

  1. TAG Heuer Aquaracer - Potrebno misljenje
    By ivanbjelic in forum Tag Heuer
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 29.8.2011., 22:24
  2. Neke stvari koji lice na satove
    By Walter in forum Opšti forum
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 18.7.2011., 14:09
  3. Potrebno kućište za swatch
    By VlaK in forum Kupovina dodatne opreme za satove
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 8.7.2011., 20:21
  4. Odgovora: 27
    Poslednja poruka: 22.11.2010., 14:18
  5. Sector 450 - potrebno uputstvo za upotrebu
    By Sector in forum Pristupačni satovi
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 19.5.2010., 22:07

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •