Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 10
Like Tree37Likes
  • 28 Post By Милан Милановић
  • 1 Post By tolarbo
  • 1 Post By VLADAN P
  • 3 Post By SHIBUMI
  • 1 Post By Vukas
  • 1 Post By don Alberto
  • 1 Post By RUS
  • 1 Post By Милан Милановић

tema: Stokholm- grad na kamenu

  1. #1
    Banned
    Član od
    26.1.2011.
    Lokacija
    Свилајнац, Поморавље
    Poruke
    2.322
    Lajkovi
    2316
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Stokholm- grad na kamenu

    U Stokholmu sam proveo mesec dana, poslom sam se morao vratiti u Beograd, inače je trebalo jos dve nedelje da ostanem.
    Stokholm se počeo razvijati tek pre nekih 100 godina, a ubrzano tek posle drugog svetskog rata. Po površini je znatno veći od Beograda, ali je veoma razuđen, nalazi se na velikom broju manjih ostrva.
    Ovo sam fotografisao na njihovom glavnom aerodromu, Arlandi, inace jednom od tri aerodroma koje Stokholm ima, specijalno za forum



    Šveđani su veoma kulturan i diskretan narod, šveđanke su jako lepe, uredno se svi bave sportom, bez obzira na godište. Pritom sam se ipak malo razočarao jer šveđanke izgledaju zaista prirodno, sem što većina nosi neku tetovažu na sebi, gotovo da nisam video šveđanku koja je bar našminkana, o nekom daljem ulepšavanju da ni ne govorim. Šveđanke i moda su reči suprotnog značenja. Prave su amazonke, voze brze vozove, autobuse, na jednom gradilištu sam zatekao devojke kako mešaju malter, voze kamione i kipuju pesak .

    Sunce zalazi malo posle 23h, rano se svanjava, posle 22h se šapuće u stanu, preko dana samo malo glasnije se govori, ako živite u zgradi sa šveđanima. U školi psiholozi ispituju decu kako im se roditelji slažu, da li ima kućnog nasilja, pomalo okolo, diskretno, ali deca se uvek istrtljaju i kažu mnogo više jer ne umeju da sakriju. Pa dobro, ne znaju oni za ''ropski moral'' poput nas, koji možemo i moramo sve da istrpimo, nisu nikome, nikada robovali.

    Začudilo me je koliko u Švedskoj ima korova, čak i ispred kuća ili u dvorištima. Potom sam saznao da su šveđani pomalo lenji i da vole kad im je sve prirodno. Ima opušaka po ulicama, ima čak i papirića, omota od čokolada ili čega već, gotovo svugde, naravno ne previše. Ostatak Šveske, gde ima manje imigranata i turista je zaista čist. Čak do 40% populacije Stokholma čine imigranti, delovi grada gde imigranti žive izgledaju čak i ružnije od Bajlonove pijace i ima kriminala u tim delovima grada. Sećam se da je Stokholm pre deset godina bio dosta čistiji grad. Toaleti su im takođe veoma neuredni, ubeđen sam da su toaleti u našim šoping molovima čistiji nego toaleti u njihovim molovima, nisam desničar, naprotiv, ali mi se čini da su za takvo stanje najzaslužniji imigranti, više puta sam se zgranuo njihovim habitusom.

    Jedna istinita priča, šveđani uglavnom nemaju veš mašine u stanu, već koriste zajedničku mašinu za pranje i sušenje u zgradi. U Rinkebiju, jednom od najgorih delova grada, jedna porodica iz Somalije je ubacila u veš mašinu na 90 stepeni glavu od teleta ili ovce jer im nije radio električni šporet. Šveđanka koja živi u toj zgradi je mislila da je ljudska glava i odmah je pozvala policiju.

    Kupovna moć je veoma visoka, čini mi se da kad se šveđanima ukaže potreba za novim automobilom, istog trenutka ga i kupuju, kod nas u Srbiji se pola godine planira kupovina noutbuka ili tableta. Mislim da se uopšte ne radi puno, naprotiv, radi se osam sati, efektivno daleko manje, plate su uglavnom oko 2.000 evra i ne nasedajte na priče nekih naših ljudi na ''privremenom'' radu u Švedskoj, a verujem da i u nekim drugim državama je slično stanje, da je tamo veoma teško, da im plata pokriva jedino račune i ništa više, da se radi jako puno i da nema posla. Istina je da zaostajemo za infrastrukturom, da se Švedska ubrzano gradi, ali mi se čini da tu ne zaostajemo toliko koliko zaostajemo u kvalitetu života, tu je razlika između njih i nas frapantna jer bilo šveđani, bilo imigranti, niko ne zna za štednju i odricanje.

    Zašto je to tako, moje je mišljenje da naše društvo izjeda korupcija, korupcija je najstrašnija bolest svakog društva. To što oni nisu, skoro pa nikada ratovali, ne pije više vodu, posle svakog rata sledi obnova kao i posle zemljotresa ili poplave, onda gradimo još više i bolje nego pre.









    Ovo iznad je stari deo grada, Gamla Stan, zgrade su stare i do 300 godina, ulice su uske, kao da je vreme stalo, ulice pomalo podsećaju na Italiju.

    Ovo je fotografija Stokholmskog metroa, inače ovo je jedan od najboljih metroa u svetu. Svuda po gradu, čak i u centru možete naići na ogromne komade stena koje izviru iz zemlje. Metro je prokopan u kamenu, tuneli nisu dalje obrađivani pa zato izgleda ovako, svaka stanica ima svoju temu poput ove, a ima ih 100.



    Na fotografiji ispod nalazi se autobuska stanica, a ispod nje se nalazi železnička. Zgrada je prelepo uređena i ogromna je.




    Stokholm ima možda i najbolji sistem železnica u Evropi, pored metroa, tramvaja, postoji još četiri sistema železnica, neki se odvojeno plaćaju, nekim se možete voziti običnom kartom za gradski koju sam platio okruglo 100 evra. Vozovi su brzi, idu do 200km/h, ne kasne, solidno su čisti, stakla su im često izgrebana ključevima, kao i kod nas, deca se potpisuju po staklima, švercovanja nema. Ako neko nema novca ima socijalne pomoći. U autobuse se ulazi isključivo na prednja vrata i niko se ne buni.


    Ovako izgledaju zgrade koje se nalaze u ''krugu dvojke'' i neposredno van, stanovi su ekstremno skupi, teško se nalaze i stanovi za iznajmljivanje.





    Potrebno je stajati u redu desetak, dvadeset godina, plaćati 30 evra godišnje i ako imate sreće, država ili koji već organ vam nađe stan u koji će te živeti i plaćati kiriju, neverovatno. Kad se kupuju stanovi, licitira se cena, svuda se ubrzano gradi, stanovi se masovno kupuju. Interesantno je da su naši ljudi dok je Tito bio živ, a i dosta kasnije, slali sav svoj novac u SFRJ, gradili kuće po kojekakvim selendrama, danas su i oni rezignirani stanjem, ogorčeni i redom kupuju stanove u Stokholmu, kajući se što pre to nisu uradili.


    Ovo je najviša zgrada u Stokholmu, Victoria Tower, nema drugih visokih zgrada. Ovo je hotel, nazvan po čini mi se, ćerki švedske kraljice



    Ovo je gradska kuća




    Švedski jezik je veoma siromašan i veoma je sličan nemačkom jeziku, ali je mnogo lakši za učenje, nemaju padeže, nemaju rodove.

    Još par fotografija starih stambenih zgrada i teatra













    Ja se ne osećam nimalo inferiornim pred šveđanima, istina je da je njihova omladina daleko uspešnija od naše, oni su materijalno situiraniji, ali što kaže Voren Bafet, ja sam imao sreću da se rodim u društvu koje precenjuje moje intelektualne sposobnosti, da sam se rodio u Bangladešu, najverovatnije bih bio veoma siromašan građanin. Švedska je država koja je i okorelim kriminalcima pružila drugu, treću, četvrtu šansu. Pritom, nije neki uspeh, biti uspešan u Švedskoj.

  2. #2
    Istaknuti član Avatar korisnika tolarbo
    Član od
    11.11.2008.
    Poruke
    4.529
    Lajkovi
    30323
    Reputacioni uticaj
    83

    Određen forumom Re: Stokholm- grad na kamenu

    Bravo Milane, vrlo zanimljiv putopis pracen odlicnim fotkama! Iz ovakvih se putopisa jako puno sazna iz prve.

  3. #3
    Moderator Avatar korisnika VLADAN P
    Član od
    18.10.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    8.629
    Lajkovi
    18035
    Reputacioni uticaj
    281

    Određen forumom Re: Stokholm- grad na kamenu

    Milane
    Vrlo lepo...Bravo
    ZAJEDNO SMO SKUPA!

  4. #4
    Stariji član Avatar korisnika SHIBUMI
    Član od
    2.2.2012.
    Lokacija
    Balkan-South Ontario
    Poruke
    599
    Lajkovi
    2923
    Reputacioni uticaj
    173

    Određen forumom Re: Stokholm- grad na kamenu

    Sjajno, za promenu pravo uzivanje.

    Lepo opisano slikom i recima, prosto covek da pozeli tamo da ode i dozivi stotu.




    Pa makar se vozio i u ovom "Amazonu" sa dve "prirodne Amazonke", i sklapao dozivotno "IKEA" namestaj.

    Pozz

    "The future is something which everyone reaches at the rate of 60 minutes an hour, whatever he does, whoever he is".

  5. #5
    Stariji član
    Član od
    15.3.2011.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    781
    Lajkovi
    2181
    Reputacioni uticaj
    79

    Određen forumom Re: Stokholm- grad na kamenu


  6. #6
    Počasni član Avatar korisnika don Alberto
    Član od
    14.12.2012.
    Poruke
    5.337
    Lajkovi
    27418
    Reputacioni uticaj
    54

    Određen forumom Re: Stokholm- grad na kamenu

    odličan tekst,veoma jednostavan,a samim tim i jasan i sažet tačno onoliko ,koliko je to i potrebno da bi se dobio realan utisak,bez suvišnih objašnjavanja,još jednom sve pohvale za ovaj tekst,BRAVO!!!

  7. #7
    RUS
    RUS je offline
    Moderator Avatar korisnika RUS
    Član od
    17.4.2009.
    Lokacija
    PA
    Poruke
    12.495
    Lajkovi
    43550
    Reputacioni uticaj
    577

    Određen forumom Re: Stokholm- grad na kamenu

    Milane, stvarno dobar i zanimljiv tekst.
    "I have no idols. I admire work, dedication and competence." - Ayrton Senna

  8. #8
    Banned
    Član od
    26.1.2011.
    Lokacija
    Свилајнац, Поморавље
    Poruke
    2.322
    Lajkovi
    2316
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Stokholm- grad na kamenu

    nema na cemu, lakonski i brzo napisan, nisam vodio racuna o semantici previse

    P.S. navodno su svedjanke lepe jer su davno vikinzi krali na putovanjima najlepse zene za sebe , da bi se stekla prava slika o drustvu nije dovoljna trodnevna ekskurzija

  9. #9
    Moderator Avatar korisnika Zagor
    Član od
    9.2.2012.
    Lokacija
    Markovac
    Poruke
    7.011
    Lajkovi
    58455
    Reputacioni uticaj
    218

    Određen forumom Re: Stokholm- grad na kamenu

    Bravo komsija,nesto slicno mi je pricao buraz koji zivi u Geteborgu. Zao mi je sto si morao da skratis posetu.......

  10. #10
    Banned
    Član od
    26.1.2011.
    Lokacija
    Свилајнац, Поморавље
    Poruke
    2.322
    Lajkovi
    2316
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Stokholm- grad na kamenu

    hvala Zagore
    Zagor likes this.

Tags for this Thread

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •