Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 12
Like Tree28Likes

tema: Roger Smith - The Great Britain Watch

  1. #1
    RUS
    RUS je offline
    Moderator Avatar korisnika RUS
    Član od
    17.4.2009.
    Lokacija
    PA
    Poruke
    12.495
    Lajkovi
    43550
    Reputacioni uticaj
    576

    Određen forumom Roger Smith - The Great Britain Watch

    Jedan od najboljih časovničara današnjice, koji je ujedno i Britanac, napravio je ovaj unikatni sat, kojim se pored vrhunskog časovničarstva promoviše i njegova zemlja, Velika Britanija.
    Naziv: Roger-Smith-GREAT-Watch-1.jpg, pregleda: 442, veličina: 185,1 KB

    Kompletan sat je naravno ručne izrade, a za njegovu izradu je utrošeno 10 meseci rada, a cena ovog unikatnog primerka iznosi 180.000£.
    Naziv: Roger-Smith-GREAT-Watch-2.jpg, pregleda: 328, veličina: 139,0 KB

    Kada se sat pogleda od napred, na brojčaniku bele boje može se primetiti Britanska zastava, koja je kao i ceo brojčanik trodimenza. Brojčanik je rađen posebnom tehnikom i sastoji se od 34 dela i kompletno je ručno rađen.
    Naziv: Roger-Smith-GREAT-Watch-3.jpg, pregleda: 433, veličina: 164,3 KB

    Mehanizam koji pokreće sat je takođe pravljen ručno. Ploča je 3/4, ukrašen je naravno i ima 23 rubina. Poseduje Danielsov Co-axial zaprečni sklop, razvijen od strane Roger Smith-a.
    Naziv: Roger-Smith-GREAT-Watch-5.jpg, pregleda: 388, veličina: 134,2 KB

    Naziv: Roger-Smith-GREAT-Watch-7.jpg, pregleda: 406, veličina: 217,6 KB

    Kućište je trodelno i kompletno je ručno izrađeno od platine. Pakovanje je naravno u skladu sa tematikom kompletnog sata.
    Naziv: Untitled.jpg, pregleda: 333, veličina: 120,6 KB

    Izvor
    "I have no idols. I admire work, dedication and competence." - Ayrton Senna

  2. #2
    Administrator Avatar korisnika Shmizla
    Član od
    25.2.2008.
    Lokacija
    Beograd, Srbija / Belgrade, Serbia
    Poruke
    7.360
    Lajkovi
    11832
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: Roger Smith - The Great Britain Watch

    Baš lep sat, ali mnogo je skup. Svakako vredi ručna izrada, ali UK patriotizam... Mene to ne privlači. Ja sam za univerzalnost. Možda će neko iz kraljevstva kupiti ovaj sat.

  3. #3
    Istaknuti član Avatar korisnika HADzI DALIBOR
    Član od
    26.10.2009.
    Lokacija
    Doboj,R.SRPSKA
    Poruke
    4.981
    Lajkovi
    4375
    Reputacioni uticaj
    139

    Određen forumom Re: Roger Smith - The Great Britain Watch

    Na stranu ručna izrada(mogao je i ivice ove 3/4 ploče zaobliti i polirati) ali sat nije ništa posebno.
    Cijena je takođe priča za sebe.

  4. #4
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.052
    Lajkovi
    30924
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Roger Smith - The Great Britain Watch

    Da jedan čovek popravi sat potrebno je znanje i veština. Da jedan čovek napravi sat potrebna je količina znanja i veštine koja se teško da izmeriti. Količina znanja i veštine koja izaziva nevericu. Sa moje strane svako poštovanje. Što se cene tiče, ne bih da je komentarišem, znam samo da mnoge masovno-kompjuterski proizvođene stvari koje imaju neverovatno brz period tehnološkog zastarevanja takođe koštaju značajno više nego što bi trebalo. Ova bar nije masovno - kompjuterski proizvođena ( e sad da li su ili nisu mehanički satovi tehnološki zastareli je već druga priča ). Roger Smith pravi remek dela na način koji je danas nezamisliv, po ceni koja je takva kakva je, pritom poštujući tradiciju zemlje iz koje dolazi.
    Inače ovaj konkretan primerak vizuelno mi se ne dopada ali to ne umanjuje moje divljenje za ovakvu vrstu proizvoda.

    Takođe, skoro sam gledao kako isti gospodin pravi brojčanik ( čini mi se da većina ako ne i sve mašine koje koristi ne rade na struju) .
    Ovo je jedan od pet videa:


    Još jedan interesantan video a tiče se izrade i završne obrade kazaljki:


    Ovde možete videti mehanizam ( čini mi se da je to u osnovi isti mehanizam kao u tekstu koji je Rus postavio ) , čuti koliko satova godišnje njegova radionica napravi kao i koliko se procenata jednog sata napravi u njegovoj radionici. Takođe objašnjeno je koji su elementi dizajna britanskih satova tj. mehanizama utkani u ovaj mehanizam. Da bi se videla posvećenost detaljima kao i sve već nabrojano, preporučujem da pogledate sva tri videa.

  5. #5
    Moderator Avatar korisnika Zagor
    Član od
    9.2.2012.
    Lokacija
    Markovac
    Poruke
    6.988
    Lajkovi
    58283
    Reputacioni uticaj
    217

    Određen forumom Re: Roger Smith - The Great Britain Watch

    Slozio bih se sa profom.Smitov rad je vredan svake vrste divljenja

  6. #6
    Član Avatar korisnika zare
    Član od
    18.5.2011.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    490
    Lajkovi
    885
    Reputacioni uticaj
    52

    Određen forumom Re: Roger Smith - The Great Britain Watch

    Delim Skay-evo misljenje u potpunosti

  7. #7
    Istaknuti član Avatar korisnika HADzI DALIBOR
    Član od
    26.10.2009.
    Lokacija
    Doboj,R.SRPSKA
    Poruke
    4.981
    Lajkovi
    4375
    Reputacioni uticaj
    139

    Određen forumom Re: Roger Smith - The Great Britain Watch

    Jeste li svjesni kakvi se satovi(množina) mogu kupiti za te pare!?
    Pravio ga ručno ili mašinski(kompjuterski) meni ništa ne znači- nikakvu prednost nema ručna izrada nad mašinskom. Nemojte mi reći da je ovaj sat vredniji,bolji,kvalitetniji od úber komplikovanih PP, VC, A.L&S, GO... samo zato što je ručno pravljen?!
    Poslednja ispravka: HADzI DALIBOR (2.2.2014. u 10:51)

  8. #8
    RUS
    RUS je offline
    Moderator Avatar korisnika RUS
    Član od
    17.4.2009.
    Lokacija
    PA
    Poruke
    12.495
    Lajkovi
    43550
    Reputacioni uticaj
    576

    Određen forumom Re: Roger Smith - The Great Britain Watch

    Ne mogu da prihvatim to da je veca umetnost napraviti sat masinski, kompjuterski nego rucno. Ne patim ni ja od toga da mora sat da mi bude rucno pravljen, ali skidam kapu za znanje, vestinu i umece.

    Cena je takva kakva je, to je suvisno komentarisati, kao i to sta se moze uzeti za te pare. Pricam samo o umecu i vremenu da se nesto rucno napravi.
    Poslednja ispravka: RUS (2.2.2014. u 11:13)
    skydrummer likes this.
    "I have no idols. I admire work, dedication and competence." - Ayrton Senna

  9. #9
    Istaknuti član Avatar korisnika Dragojlovic Darko
    Član od
    4.12.2012.
    Lokacija
    Kotor, Crna Gora
    Poruke
    3.190
    Lajkovi
    9742
    Reputacioni uticaj
    247

    Određen forumom Re: Roger Smith - The Great Britain Watch

    Naravno umjetnost je napraviti ovakav sat kompletno rucno, pa sam cifer ima 30 i kusur djelova (kao mehanizam nekog sata)
    i 10 mjeseci rada je ulozeno u ovaj sat, tako da cijena takva kakva je ne iznenadjuje, jer su u pitanju plemeniti metali + rucni rad+ malo na ime, sta se sve danas prodaje za pojedini novac, ovo me uposte ne iznenadjuje.
    Ali svakako ne moze biti isto niti isto kostati nesto rucno i masinski napravljeno
    Ac Milan, il club piu titolato al mondo

  10. #10
    Stariji član Avatar korisnika SHIBUMI
    Član od
    2.2.2012.
    Lokacija
    Balkan-South Ontario
    Poruke
    599
    Lajkovi
    2923
    Reputacioni uticaj
    173

    Određen forumom Re: Roger Smith - The Great Britain Watch

    Treba napomenuti da je Roger W. Smith bio segrt jednom mnogo cuvenom cika majstoru, koji je takodje zaduzio svet casovnicarstva za jednu "sitnicu": Co-Axial escapement -zaprečni sklop. Cenjeni Dr. George Daniels-a (1926 – 2011). Pisano je o njemu: "Casovnicarski segrt".




    Omega Speedmaster koju je Dr.Daniels licno opremio ugradivsi svoju ranu verziju Co-Axial escapement. Daniels je sam izabrao ovaj sat, bez uticaja odgovornih ljudi iz same “Omege”. Iskoristivsi potom taj sat da ubedi industriju satova o prednosti svoje inovacije.



    OMEGA De Ville Co-Axial 1999, no. “0”, od OMEGE “nasem prijatelju George Daniels-u”. Taj sat predstavlja svojevrsno priznanje industrilalizacije Co-Axial escapement-a, vazan deo “Omegine price”.

    Dr.George je voleo klasicne Omege; za njega je dan kada je omega prestala da koristi svoje ‘in house' mehanizme, i pocela sa prilagodjenim ETA, bio crni dan.

    Dr. George Daniels je direktno odgovoran za ozivljavanje i znacajan doprinos, jednu nadmocnost u pravljenju mehanickih satova u modernom svetu.

    Svaki sat koji je napravio, bio je eksperiment, sadrzajnost tacnosti i inovacije.

    Dr.George Daniels je napustio svet casovnicarstva, ali njegovo nasledje, elegancija, jednostavnost i vrhunska izrada jos uvek zivi.

    Dakle nista nije slucajno mali (R. W. Smith) je imao talenat, strpljenje i posvecenost. A poznato je da kada je ucenik spreman, ucitelj ce se pokazati. To se i u njegovom slucaju desilo.




    Dokumentaran film reditelja Dave Armstrong-a, “The Watchmaker’s Apprentice” je ubedljiv i dirljiv film o dvojici mozda najvecih svetskih casovnicara, ali svakako o Master Horologist George Daniels-u (1926 – 2011), i njegovom jedinom segrtu Roger W. Smith-tu. Dokumentarni prikaz njihovog izuzetnog zanatskog umeca, dirljiv odnos i obostrano postovanje , prijateljstvo i na kraju jedinstvenost njihovih licnosti.

    Ovaj film je i prica o zivotu, prolaznosti vremena, o svakom trenutku u zivotu koji se racuna, na kraju o okoncanju istog nam tog podarenog zivota. O tome da je zivot prolazna pojava i mogucnosti koje nama se pruzaju tokom njega, ne bi li ostavili neki trag za sobom kao svedocanstvo naseg postojanja. Naravno svako prema svojim mogucnostima, talentom, spretnoscu, trudom i vremenom ulozenim u procesu stvaranja jedinstvenosti.

    Niko ne porice uticaj George Daniels-a, on je jedan od retkih ljudi u svetu koji su uspeli da naprave citav sat svojom rukom, od pocetne faze -praznog lista papira, pa do same finalizacije - sata koji otkucava.

    Da bi se tako nesto postiglo treba biti savrseni majstor u poznavanju 35 razlicitih zanata-znanja.

    A to je ono isto sto danas radi i njegov segrt, sada vec i sam veliki majstor Roger W. Smith.

    Za njegove satove je lista cekanja, najmanje dve godine. R.W.S. uspeva da napravi samo10 do mozda 12 godisnje.
    Do sada je napravio oko 50 tih jedinstvenih vrhunskih primeraka svoje vrste.

    R.W.Smith je sada jedan od veoma malo ljudi u svetu koji na taj nacin pravi satove. Posvetio je svoj zivot (kao sto je to uradio i njegov mentor) pravljenju satova, a koje pravi na takav nacin, da prosecna Swiss manufaktura satova naspram njegovoj izgleda kao tajvanska fabrika igracaka.

    Ako se ova konstatacija nekome ne svidja, sazaljevam slucaj.

    Sorry, kid. Dreams die hard.





    “Details make perfection, and perfection is not a detail.”

    ― Leonardo Da Vinci



    Pozz
    Poslednja ispravka: SHIBUMI (2.2.2014. u 12:05)
    "The future is something which everyone reaches at the rate of 60 minutes an hour, whatever he does, whoever he is".

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Tags for this Thread

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •