Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 12
Like Tree11Likes

tema: Koliko vaš sat vredi?

  1. #1
    Istaknuti član Avatar korisnika piksi
    Član od
    9.7.2014.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    2.286
    Lajkovi
    29465
    Reputacioni uticaj
    691

    Određen forumom Koliko vaš sat vredi?



    Često sam se pitao koliko je dobar neki od satova koje imam. Cenu koju sam platio znam, mogao bih da predpostavim kolika bi mu trenutno bila cena na tržištu, znam i koliko mi je bitan, a i kako me služi.

    Kako bih probao da realno sagledam koliko je pojedini sat dobar/vredan/kvalitetan, pokušao sam da napravim matricu koja bi mi dala objektivnu valorizaciju sat.



    ocena_Page_1.jpg

    Rezultat koji sam dobio mi je vrlo interesantan. Seiko SNZG 13 mi se visoko kotira, Longines Hydroconquest, ne stoji baš tako sjajno. Većinu satova sam i subjektivno slično procenio.

    Dodao bih kao pojašnjenje da u kategoriji Utisak koji ostavlja, sam mislio o utisku koji sat ostavlja na osobe koje se bar malo razumeju u satove a u kategoriji Dostupnost na tržištu, najviše sam vrednovao one satove koji su traženi, a do njih se dolazi teško.

    Kakvo je vaše mišljenje o ovakvom vrednovanju sata?
    Poslednja ispravka: VLADAN P (25.11.2016. u 22:11)
    tolarbo, sdbiba, VLADAN P and 3 others like this.

  2. #2
    Banned
    Član od
    26.1.2011.
    Lokacija
    Свилајнац, Поморавље
    Poruke
    2.322
    Lajkovi
    2316
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Koliko vaš sat vredi?

    na koji su način ponderisani kriterijumi iz prve kolone, odnosno koliko im je učešće u ukupnoj oceni, podjednako ili neki imaju veći uticaj

    ja bih tu ubacio imidž manufakture, neko će reći i natpis na ciferu jer sam ubeđen da kod većine kupaca, ovaj faktor ima značajno učešće prilikom kupovine

    neću reći koliko bih mu učešće dao , bojim se da bih time obesmislio sve druge faktore

  3. #3
    Istaknuti član Avatar korisnika piksi
    Član od
    9.7.2014.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    2.286
    Lajkovi
    29465
    Reputacioni uticaj
    691

    Određen forumom Re: Koliko vaš sat vredi?

    U pravu si, nisam napisao, vukao sam podatke iz eksela, pa se ne vidi sa slike. Najbolje je prebaciti tabelu u eksel pa probati na konkretnom primeru.
    Suština je da se za svaku kategoriju dodeli ocena, one se saberu kao u školskoj knjižici i aritmetička sredina daje prosečnu ocenu.
    Odabran je veći broj kriterijuma, pa smatram da se može dosta realno proceniti "uspeh" sata, iako verovatno sve kategorije nemaju istu jačinu.
    Nisam navodio ime na ciferu kao kategoriju, jer bih stavio jeftinije satove u neravnopravan položaj u odnosu na skupe, a meni su Seiko i Amfibija sasvim dobro ocenjeni po predloženim kriterijumima.
    Poslednja ispravka: piksi (25.11.2016. u 21:52)

  4. #4
    Moderator Avatar korisnika VLADAN P
    Član od
    18.10.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    8.626
    Lajkovi
    18033
    Reputacioni uticaj
    281

    Određen forumom Re: Koliko vaš sat vredi?

    Dosta ti je dobro ovo
    piksi likes this.
    ZAJEDNO SMO SKUPA!

  5. #5
    Banned
    Član od
    26.1.2011.
    Lokacija
    Свилајнац, Поморавље
    Poruke
    2.322
    Lajkovi
    2316
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Koliko vaš sat vredi?

    u pravu si onda što nisi uzeo u obzir faktor imena, bili bi onda nelojalna konkurencija


    dobra analiza, nemački precizna, kao iz nemačkih auto magazina

  6. #6
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.052
    Lajkovi
    30924
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Koliko vaš sat vredi?

    Moje mišljenje o ovakvom načinu vrednovanja sata.

    Paaa, teško to ide tako. Nemaju sve kategorije jednaku težinu, a i pitanje je šta je kome prioritet kod sata. Bilo je slučajeva da su ljudi tražili savete za kupovinu sata naglašavajući da im je bitno da sat bude primećen što je opet mnogima nebitno.

    Zatim ima nekoliko potpuno subjektvinih kategorija, kao što je emotivna vrednost, estetski izgled, pomenuta katagorija "utisak koji ostavlja". Rubrika preciznost kod kvarcnih satova je, rekao bih nebitna. Kome znači par sekundi mesečno ima veći problem od tačnosti sata.

    Pet satova bi pet ljudi ocenilo na različite načine tako da je pitanje koliko je to onda sve objektivno. U ostalom znamo da Seiko SNZG 13 nije bolji od Longines Hydroconquest ali opet tabela kaže drugačije.

    Ovaj naš hobi u velikoj meri nije egzaktan pa je i izrada ovakvih formulara ili matrica više nego teška.

    PS-Što se preciznosti tiče, ponuđeni odgovor "šteluje se u nulu", postoji samo kod MMaria. (klik)

    Piksi, hvala za trud.
    Poslednja ispravka: skydrummer (26.11.2016. u 21:57)

  7. #7
    Istaknuti član Avatar korisnika piksi
    Član od
    9.7.2014.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    2.286
    Lajkovi
    29465
    Reputacioni uticaj
    691

    Određen forumom Re: Koliko vaš sat vredi?

    Sky, hvala na komentaru.

    Slažem se da nemaju sve kategorije istu težinu, zato sam se i trudio da ih bude više, kako bi se u zbiru prikazala realna ocena sata. Odlikaš će na kraju godine biti odličan i sa trojkom iz muzičkog, tako je prošla Daytona jer ne može da se servisira u svakom servisu.

    Ukoliko je nekom, neka kategorija nebitna, slobodno može da je isključi i primeni one koje su mu značajne, opet bi trebalo da se dobije realna ocena. Ono što je važno kod ovakvog procenjivanja je da procena bude što objektivnija inače sve ne bi imalo nikakvog smisla.

    Složio bih se sa tobom oko merenja preciznosti, to je kategorija koja ni meni nije bitna, pa sam svim svojim satovima dao istu ocenu, tako da im to ne utiče na konačan uspeh.

    Takođe ovde ne procenjujemo tuđe, nepoznate satove, nego svoje ili one koje želimo da kupimo. Ono što smo već kupili, verovatno ima prelaznu ocenu, jer toliko bar poznajemo materiju da ne kupujemo kojekakve loše satove. Isto tako i pri kupovini novog sata, procena može da pomogne.

    Primer za Seiko i HC sam naveo baš iz razloga jer je rezultat pokazao da sat od 120 evra, koliko je plaćen, verovatno vredi više od toga, i da predstavlja odličnu kupovinu, dok se HCu, koji je mnogo skuplji od toga, mogu staviti zamerke koje sat tog renomea i cenovne kategorije ne bi trebalo da ima.

    Poenta cele priče je da se vrednuje koliko je neki sat, sam za sebe dobar, svako od nas zna koliko ga je, ili koliko bi ga platio, ne da se porede među sobom.

    Na kraju, ocene koje su dobili moji satovi po primenjenim kriterijumima

    Navitimer 4,2
    Daytona 4,6
    TAG 4,1
    Seiko SNZG 4,0
    Amfibija 3,6
    Longines 3,5
    Fortis Colors 2,6
    G Shock 3,8
    Alpina 4,1
    Roamer Saturn 3,6
    FC 303 3,8
    Dukin likes this.

  8. #8
    Istaknuti član Avatar korisnika tolarbo
    Član od
    11.11.2008.
    Poruke
    4.529
    Lajkovi
    30323
    Reputacioni uticaj
    83

    Određen forumom Re: Koliko vaš sat vredi?

    Piski vrlo interesantno, a posebno mi je zanimljiv rezultat. Prilicno je dobar rezultat, s tim sto u Seiko i Ambija ne zasluzuju ta mesta. Medjutim, ostatak je vrlo realan, s tim sto Tag i Alpina imaju za nijansu vise cene. Naravno ovo je moja procena. Uz neku malu doradu, mogla bi ova matrica da se usavrsi i bude jos preciznija.
    piksi likes this.

  9. #9
    Član Avatar korisnika lookic
    Član od
    1.3.2015.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    461
    Lajkovi
    1466
    Reputacioni uticaj
    97

    Određen forumom Re: Koliko vaš sat vredi?

    možda bi bilo interesantno da se na osnovu Piksijevog spiska pitanja (možda i proširenog) unesu odgovori većeg broja članova za satove koje poseduju (npr. da se napravi baza od 100-ak ocenjenih satova) i da se pomoću neuronskih mreža napravi automatizacija konačne ocene sata na osnovu samo par parametara (npr. proizvođač, cena, tip sata, mehanizam...). Sa svakim unošenjem nove ocene sata od strane članova, neuronska mreža bi se dodatno obučavala i imali bi precizniju ocenu.

    Onda ne bi ni morali da razmišljamo koji sat da kupimo, već na osnovu ovog benchmarka kupimo onaj sa najvišom ocenom
    piksi likes this.
    Lekar mi je prepisao da jedem malo ali često. Ono malo mi polazi za rukom, ono često mnogo teže (Magnus&Bunker)

  10. #10
    Istaknuti član Avatar korisnika MMario
    Član od
    19.3.2014.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    4.608
    Lajkovi
    30885
    Reputacioni uticaj
    334

    Određen forumom Re: Koliko vaš sat vredi?

    ..prvo hvala kolegi piksiju na interesantnoj temi.....ali moje misljenje je da je to prilicno bezveze...da obrazlozim....sta ce mi procena vrednosti moga sata ako ga ne prodajem, a ako ga prodajem njegovu cenu ce odrediti trziste!! I tu cela prica staje.

    ..my2c
    martinv likes this.
    ....vreme ce pokazati ili ce on pokazati vreme....

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •