Strana 2 od 8 PrvaPrva 123456 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 11 do 20 od ukupno 72
Like Tree101Likes

tema: Pomoc oko identifikacije starog sata

  1. #11
    Član Avatar korisnika Mr D
    Član od
    30.12.2012.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    451
    Lajkovi
    2867
    Reputacioni uticaj
    29

    Određen forumom Re: Pomoc oko identifikacije starog sata

    Wiki kaže:

    Dunyā (دُنْيا) is a word in Arabic (also Persian, Dari, Pashto, Bengali, Punjabi, Urdu, Hindi, Turkish and loanword in Malay language and Indonesian language dunia) which means the temporal world—and its earthly concerns and possessions—as opposed to the eternal spiritual realm, or the hereafter (ākhira).[citation needed] Dunyā literally means 'closer' or 'lower'. In the Qur'an, dunyā and ākhira represent oppositions in temporal, spatial and moral dimensions: now and later, below and above, evil and good, respectively.[citation needed] Two Qur'anic ayat (verses) illustrating these points are:

    • "Ordain for us the good in this world [al-dunyā] and in the hereafter [al-ākhira]." (Surah Al A'râf 7:156)
    • "You are my friend in this world [al-dunyā] and the next [al-ākhira]." (Surah Yusuf 12:101)

    Muslims are encouraged in the Qur'an 47:24 to ponder the verses of the Qur'an itself, and to do their best to not get too attached to this temporal existence and its trappings. In Islam, dunyā is a test; success and failure lead to paradise and hell respectively Quran 57:20.
    Modern Usage

    It is colloquially and in print used to describe a particular world, such as Dunia Islam, or refer to the world (Earth) in general, e.g. Dunya in Turkish.
    ivana86 likes this.

  2. #12
    Mlađi član
    Član od
    20.1.2013.
    Poruke
    39
    Lajkovi
    34
    Reputacioni uticaj
    14

    Određen forumom Re: Pomoc oko identifikacije starog sata

    I meni isto izbaci turske sajtove, ali kada upisem Dunya chronometar izbaci dunia jam pilihan...

  3. #13
    Stariji član Avatar korisnika fotopetar
    Član od
    5.2.2012.
    Lokacija
    Brač-Bjelovar(Hrvatska)
    Poruke
    1.097
    Lajkovi
    3283
    Blogovi
    6
    Reputacioni uticaj
    302

    Određen forumom Re: Pomoc oko identifikacije starog sata

    Ma što se tiče imana na ciferu bilo ih je raznih,vjerojatno je ovo radila neka mala manufaktura,čijih satova u opticaju i nema pa ih se ne može ni naći.Bitno i najbitnije je da je mehanizam švicarski,kućište standard pilot,cifer po standardima pilot satova ali dijelom s dozom drugačijeg na sebi.Mislim da će više informacija od ovog biti teško naći jer i sam Knirim u svojoj knjizi nije naveo imena svih pilot satova koji su se proizvodili 20-30-ih.Sve što kaže jest da su mnogi proizvodili u njemačkoj pilot satove (koji su morali biti po standardima,fiksni zakrivljeni lugovi,crni cifer,iluminacija brojki i kazaljki,pokretna luneta-ova dva zadnja standarda na nekim satovima znaju nedostajat originalno,al negdje su nestali s vremenom).Među proizvođačima bilo je i renomiranih švicarskih proizvođača satova poput IWC-a,Omege,Braitlinga,Helvetije,Zenitha,Longinesa.
    vladas and ivana86 like this.

  4. #14
    Mlađi član
    Član od
    20.1.2013.
    Poruke
    39
    Lajkovi
    34
    Reputacioni uticaj
    14

    Određen forumom

    Hvala sad je mnogo jasnije ostalo mi je jos nesto da pitam, na okviru koji drzi staklo iznutra ima ugravirano tri slova ili brojke meni lici na tri slova v v v ili v u v ili y u y srednje slovo je isto kao dva sa strane ili je drugacije cinimi se da je on vise zaobljen pa zato mislim da je u mozda gresim,nesto tako ali nemogu da prepoznam tacno...

    Jos nesto, da li je sat sopra i supra isto ili nema veze jedno sa drugim?
    Poslednja ispravka: RUS (29.1.2013. u 19:09) Razlog: Spojene uzastopne poruke
    fotopetar likes this.

  5. #15
    RUS
    RUS je offline
    Moderator Avatar korisnika RUS
    Član od
    17.4.2009.
    Lokacija
    PA
    Poruke
    12.495
    Lajkovi
    43550
    Reputacioni uticaj
    576

    Određen forumom Re: Pomoc oko identifikacije starog sata

    ^ Mislim da to ne menja nista
    ivana86 likes this.
    "I have no idols. I admire work, dedication and competence." - Ayrton Senna

  6. #16
    Stariji član Avatar korisnika fotopetar
    Član od
    5.2.2012.
    Lokacija
    Brač-Bjelovar(Hrvatska)
    Poruke
    1.097
    Lajkovi
    3283
    Blogovi
    6
    Reputacioni uticaj
    302

    Određen forumom Re: Pomoc oko identifikacije starog sata

    Ugravirane oznake su služile urarima da skinute djelove sata kod popravka ne pomiješaju već da vrate na prvobitno mjesto.Nekad su urari imali po pun stol satova tako da su označavali radi lakšeg snalaženja.
    Ostale sitnice mislim da su nebitne.Ja sam se potrudio iznijet o satu maximum informacija koje znadem o ovim satovima,možda netko zna još što nek se pridruži raspravi,ja zasad novih informacija nemam.
    Sat nemoj previše navijat,samo provjeri radi li,šteta bi bilo ako radi da dođe do kvara zbog nečistoća i nepodmazanosti.
    ivana86 likes this.

  7. #17
    Mlađi član
    Član od
    20.1.2013.
    Poruke
    39
    Lajkovi
    34
    Reputacioni uticaj
    14

    Određen forumom Re: Pomoc oko identifikacije starog sata

    Hvala na pomoci, nenavijam ga samo sam proverila da li radi i radi super

  8. #18
    Mlađi član
    Član od
    20.1.2013.
    Poruke
    39
    Lajkovi
    34
    Reputacioni uticaj
    14

    Određen forumom Re: Pomoc oko identifikacije starog sata

    Posto sam nasla na internetu da je supra i sopra isto ja sam mislila da posto se ovde spominje sopra ima neke veze. Malo ce biti nejasno posto je prevod preko google translate: "Хирсцх, Ахил, Ла Цхаук де Фондс: - Историја: Компанија каже да је основана 1875 од стране Акиле Хирсцх (1847-1927), Ахил Хирсцх створио часовничар у Ла Цхаук де Фондс око 1900, са невероватно број брендова, као будни, Тоска, нормално, Уницум, Сопра, Стентор, Посао, Антоан, климакс, Омнибус, Велок, Цорона .... и инвар.Године 1902 Акиле Хирш је био један од првих компанија у Швајцарској за производњу ручне сатове.
    У 1902 компанија је постала будна Гледајте фабрика и 1904 Компанија дес МОНТРЕС инвар.


    Награде (инвар) Лил, 1902 сребрна медаља. Милан, 1906, Медалла д'Ор. Брисел 1910, Дипломе д'Хоннеур Гранде.


    Компанија је за производњу и тако производи сопствене ебауцхес (покрети). Сат је ваша "тањир 19 лигнес", што значи 19 лигнес танке.
    У 1914 компанија је водио децу Акиле Хирсцх и узети име Хацхилле Филс Хирсцх & Цо У то време компанија је специјализована за ручни сатови са брендовима као што Ултониа мало.
    Инвар је примљен у 1920 са хронографа и цхронометерс. У 1930, СА Усинес дес филс де Акиле Хирш & Цие, Ла Цхаук-де-Фондс је наведен у 'Ле Ливре д'Оре д'Хорлогерие "као произвођача будилнике и 1925, као што је приказано ватцх произвођачима 8 дана. itd...
    milan zmaj likes this.

  9. #19
    Moderator Avatar korisnika VLADAN P
    Član od
    18.10.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    8.626
    Lajkovi
    18033
    Reputacioni uticaj
    281

    Određen forumom Re: Pomoc oko identifikacije starog sata

    Ivana,morate ozbiljno da poradite na gramatici
    ZAJEDNO SMO SKUPA!

  10. #20
    Istaknuti član Avatar korisnika Serb
    Član od
    14.2.2012.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    2.460
    Lajkovi
    3723
    Reputacioni uticaj
    189

    Određen forumom Re: Pomoc oko identifikacije starog sata

    Ostavi link gde si to nasla, lakse cu razumeti na engleskom, nego preko ovog goglovog prevoda Lepo me je nasmejao ovaj prevod
    fotopetar and ivana86 like this.

Strana 2 od 8 PrvaPrva 123456 ... PoslednjaPoslednja

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •