Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 17
Like Tree59Likes

tema: Dva avijacijska ''vintage'' Longines-a

  1. #1
    Saradnik Avatar korisnika anbeast
    Član od
    31.7.2010.
    Lokacija
    Zaječar
    Poruke
    2.531
    Lajkovi
    6258
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Dva avijacijska ''vintage'' Longines-a

    Tek sada, nakon više od godinu dana naleteh na ovaj sjajni tekstić o divnim vintidž primercima Lonžin satova sa ozbiljnom pričom i istorijom iza sebe. Da ne bih previše komplikovao, odlučio sam samo da ga prevedem. Izvolite, cenjeni satofilke i satofili:


    Lonžin Lindberg darovan od samog Lindberga: Zenit avijacijske horologije



    Bilo da je to Submariner za Rolex, Speedmaster za Omegu, Flying Officer za Gallet ili Monaco za Heuer, određeni brendovi uvek imaju jedan model koji je najprepoznatljjiviji i maltene sinonim za brend.
    Za Longines taj sat je verovatno: Lindberg, sat dizajniran od strane Čarlsa Lindberga za avijacijske potrebe.

    Kako bi onda bilo imati Longines Lindberg koji je zapravo poklon samog Lindberga čoveku koji je pomogao popularizaciji interkontinentalnih letova i bio važan za formiranje italijanskog ratnog vazduhoplovstva? I šta ako taj sat ide u kompletu sa džepnim satom koji je služio navigaciji dvojice Amerikanaca u letu preko Atlantskog okeana kojim je postavljen rekord u dužini preleta preko vode? Onda biste, prijatelji moji, imali nešto spektakularno - a to je upravo ono što imamo ovde.

    16. Maja (prošle godine) na Kristijevu aukciju važnih satova stiže lot 270 koji sadrži dva Lonžin sata (jedan ručni i jedan džepni) koji su nekada pripadali Italu Balbu.

    Longines Lindberg:




    Džepni Lonžin hronograf:



    Balbo je od dvadesetih godina do svoje smrti 1940. bio međunarodna letačka senzacija. On je, uprkos fašističkim vezama sa Benitom Musolinijem, zbog svoje sposobnosti bio poštovan i uvažavan širom sveta. Putujući na izložbu svetskog sajma: "Vek napretka", 1933, maršal vazduhoplovstva je predvodio grupu od 24 aviona na letu od Rima do Čikaga i tom prilikom mu je priređen herojski doček. Balbo je tom prilikom išao i u Vašington na ručak sa predsednikom Ruzveltom. Kasnije, u Njujorku, Balbu je priređena parada sa konfetama, održao je vatreni govor u Medison Skver Gardenu a sutradan je primio blagoslov biskupa u katedrali Svetog Patrika. Detalje svog puta u Ameriku kazuje u svojoj knjizi Moja armada, izdatoj 1934.
    Po povratku Balbo je odmah imenovan za guvernera Libije. Do 1938. Balbo je bio jedini fašista koji se snažno protivio italijanskim rasnim zakonima protiv Jevreja. Godinu dana kasnije, Italo je izrazio neazdovoljstvo savezništvom Italije sa Adolfom Hitlerom, zagovarajući savezništvo sa Velikom Britanijom. 28. juna 1940, samo dan pre nego što je Balbo planirao da pošalje italijanske trupe stacionirane u Libije u invaziju na Egipat, bio je ubijen u „prijateljskoj vatri“. Događaj je ostao obavijen misterijom. Neki veruju da je sam Musolini naredio ubistvo Balba zbog njegovog protivnog stava, a i zbog straha da bi ga Balbo mogao preteći u popularnosti.

    Italo Balbo:



    Lot 270 sadrži originalni Lonžin Lindberg iz 1935. prečnika 47mm koji je, prema Kristiju, Balbu dao lično Lindberg. Lot takođe sadrži I džepni hronograf iz 1927 sa natpisom: “Njegovoj ekselenciji generalu Balbu iz poštovanja prema sjajnom prijateljstvu od Rodžera Q. Vilijamsa i Luisa A. Jensija (Yancey)” uokviren natpisom: “ Korišćen pri navigaciji od Old Orčarda do Rima” . Sat je izgleda korišćen od strane Rodžera Vilijamsa (Roger Quincy Williams) I Luisa Jensija (Lewis Alonzo Yancey) na njihovom rekorderskom letu od 3400 milja preko vodene površine, od Old Orčarda u Mejnu do Santandera u Španiji u avionu tipa Belanka Monoplan (pod nazivom “Patfajnder”). Jensi I Vilijams su većinu prvog dela puta morali leteti kroz maglu, na slepo, ali su ih Jensijevi ekstremno tačni proračuni (vrlo verovatno uz pomoć džepnog Lonžin hronografa) održali na kursu. Nakon kratkih pauza radi popravki, dvojac je nastavio put do Rima, gde su, prema Njujork Tajmsu, dočekani sa srdačnošću gotovo jednakom onoj kojom je dočekan Lindberg prilikom sletanja u Pariz.

    Ovo je zaista fenomenalan lot od dva sata sa neuporedivim avijacijskim poreklom. Očekivana cena je između 32000 I 63000 dolara.

    Tekst je prevod (manje ili više uspešan) teksta sa Hodinkee.com: A Longines Lindbergh actually gifted by Lindbergh: The Zenith of aviation horology.html
    I keep thinking of some mechanic in rural Russia, mending his Raketa in sub-zero temperatures using nothing but a hairpin, a pocket-knife and the tyre-lever from a 1956 tractor.

  2. #2
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.328
    Lajkovi
    13230
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Dva avijacijska ''vintage'' Longines-a

    Ovaj model je legenda, a kada se opiše u sjajnom istorijskom tekstu, užitak je potpun.

    Svaka čast
    anbeast and Serb like this.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  3. #3
    Istaknuti član Avatar korisnika Serb
    Član od
    14.2.2012.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    2.460
    Lajkovi
    3723
    Reputacioni uticaj
    189

    Određen forumom Re: Dva avijacijska ''vintage'' Longines-a

    Super tekst , super model, bravo Brado
    anbeast and Neša like this.

  4. #4
    Saradnik Avatar korisnika anbeast
    Član od
    31.7.2010.
    Lokacija
    Zaječar
    Poruke
    2.531
    Lajkovi
    6258
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: Dva avijacijska ''vintage'' Longines-a

    Hvala, hvala...zasluga ide Eriku Vindu sa Hodinkija. Ja sam samo preveo
    sima hrabri, Neša and Serb like this.
    I keep thinking of some mechanic in rural Russia, mending his Raketa in sub-zero temperatures using nothing but a hairpin, a pocket-knife and the tyre-lever from a 1956 tractor.

  5. #5
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.048
    Lajkovi
    30920
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Dva avijacijska ''vintage'' Longines-a

    Svaka čast !!
    anbeast and Serb like this.

  6. #6
    Istaknuti član Avatar korisnika tolarbo
    Član od
    11.11.2008.
    Poruke
    4.528
    Lajkovi
    30323
    Reputacioni uticaj
    83

    Određen forumom Re: Dva avijacijska ''vintage'' Longines-a

    Cestitke za prevod i za odabir teksta!
    anbeast likes this.

  7. #7
    Administrator Avatar korisnika Shmizla
    Član od
    25.2.2008.
    Lokacija
    Beograd, Srbija / Belgrade, Serbia
    Poruke
    7.360
    Lajkovi
    11832
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: Dva avijacijska ''vintage'' Longines-a

    Odličan tekst i nama predstavljeni podaci!
    Pridružujem se čestitkama!
    Samo napred!

  8. #8
    Počasni član Avatar korisnika milan zmaj
    Član od
    20.12.2008.
    Lokacija
    SRBIJA.Beograd
    Poruke
    9.492
    Lajkovi
    36956
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    159

    Određen forumom Re: Dva avijacijska ''vintage'' Longines-a

    Ovaj rucni sam imao prilike da vidim uzivo i pravo remek delo. A ima ga jedan nas clan koji bi mogao Napokon da slika te njegove skrevene lepe satove...ajde slikaj i postavi ovde,ajdee
    sima hrabri and anbeast like this.

    next year at this time I'll be a millionaire




  9. #9
    Istaknuti član Avatar korisnika tolarbo
    Član od
    11.11.2008.
    Poruke
    4.528
    Lajkovi
    30323
    Reputacioni uticaj
    83

    Određen forumom Re: Dva avijacijska ''vintage'' Longines-a

    Nemam fotoaparat trenutno, ali mislim da cu zamoliti Simu da ga on islika, mislim da bi to bio pun pogodak. Inace sam stvarno odusevljen satom, jednostavno prelep sat sa izvanrednom obradom do poslednjeg detalja. Plus taj istorijski aspekt a i vreme kada je Longines bio respektabilan brend u svakom pogledu.

  10. #10
    Počasni član Avatar korisnika milan zmaj
    Član od
    20.12.2008.
    Lokacija
    SRBIJA.Beograd
    Poruke
    9.492
    Lajkovi
    36956
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    159

    Određen forumom Re: Dva avijacijska ''vintage'' Longines-a

    Uzeo sam ja foto od tog istog clana pa mogu da mu pozajmim drage volje da nam docara ovaj lep Longines
    sima hrabri and anbeast like this.

    next year at this time I'll be a millionaire




Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Vintage military Doxa
    By DrAgod in forum Stari (vintage) ručni satovi
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 20.8.2012., 16:07
  2. Vintage satovi u Sarajevu?
    By zc1105 in forum Stari (vintage) ručni satovi
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 11.4.2012., 7:34
  3. Jedna vintage Doxa
    By Neša in forum Doxa
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 29.3.2012., 19:56
  4. Vintage Seiko..
    By milan zmaj in forum Seiko
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 27.11.2011., 19:01
  5. IWC Schaffhausen vintage
    By Floyd in forum Prodaja satova
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 1.5.2009., 19:17

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •