Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 13
Like Tree15Likes

tema: Rimski IIII umesto IV na ciferblatu !

  1. #1
    Član
    Član od
    3.9.2012.
    Poruke
    273
    Lajkovi
    150
    Reputacioni uticaj
    13

    Određen forumom Rimski IIII umesto IV na ciferblatu !

    Pozdrav svima ...
    Pratim vas forum bogami vec duze vreme ,i ovom prilikom Vas sve pozdravljam!
    Imam jedno pitanje na koje nisam nikada imao odgovor,pa kao sto se i u naslovu vidi ...zasto je broj 4 rimski napisan nepravilno kao IIII umesto IV ?

    Verujem da je u pitanju interesantna prica...
    Poslednja ispravka: sima hrabri (28.9.2012. u 19:44) Razlog: spojene uzastopne poruke istog autora

  2. #2
    Moderator Avatar korisnika sima hrabri
    Član od
    16.12.2009.
    Lokacija
    Zemun
    Poruke
    2.556
    Lajkovi
    3874
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    140

    Određen forumom Re: Rimski IIII umesto IV na ciferblatu !

    vec je bilo reci o tome ranije na forumu, evo nekih linkova sa objasnjenjima:

    link 1

    link 2

    ukratko, s drugog linka:

    "IIII" on clocks

    Clock faces that are labeled using Roman numerals conventionally show IIII for four o'clock and IX for nine o'clock, using the subtractive principle in one case and not the other. There are many suggested explanations for this:


    • Many clocks use IIII because that was the tradition established by the earliest surviving clock, the Wells Cathedral clock built between 1386 and 1392. It used IIII because that was the typical method used to denote 4 in contemporary manuscripts (as iiij or iiii). That clock had an asymmetrical 24-hour dial and used Arabic numerals for a minute dial and a moon dial, so theories depending on a symmetrical 12-hour clock face do not apply.[22]
    • Perhaps IV was avoided because IV represented the Roman god Jupiter, whose Latin name, IVPPITER, begins with IV. This suggestion has been attributed to Isaac Asimov.[23]
    • Louis XIV, king of France, who preferred IIII over IV, ordered his clockmakers to produce clocks with IIII and not IV, and thus it has remained.[24]
    • Using standard numerals, two sets of figures would be similar and therefore confusable by children and others unused to reading clockfaces: IV and VI are similar, as are IX and XI. As the first pair are upside down on the face, an additional level of confusion would be introduced—a confusion avoided by using IIII to provide a clear distinction from VI.
    • The four-character form IIII creates a visual symmetry with the VIII on the other side, which the two-character IV would not.
    • With IIII, the number of symbols on the clock totals twenty Is, four Vs, and four Xs,[25] so clock makers need only a single mould with a V, five Is, and an X in order to make the correct number of numerals for their clocks: VIIIIIX. This is cast four times for each clock and the twelve required numerals are separated:
      • V IIII IX
      • VI II IIX
      • VII III X
      • VIII I IX


    The IIX and one of the IXs are rotated 180° to form XI and XII. The alternative with IV uses seventeen Is, five Vs, and four Xs, requiring the clock maker to have several different patterns.
    • Only the I symbol would be seen in the first four hours of the clock, the V symbol would only appear in the next four hours, and the X symbol only in the last four hours. This would add to the clock's radial symmetry.
    backarelli, Zenith, Serb and 1 others like this.
    Citat jole777 kaže:
    Ne pali me marketing, placeni oglasi ni sportasi/glumci. Daj mi kakvu vintage Omegu, in house Seiko ili Sinn-a i meni je to sasvim dosta.

  3. #3
    Član
    Član od
    3.9.2012.
    Poruke
    273
    Lajkovi
    150
    Reputacioni uticaj
    13

    Određen forumom Re: Rimski IIII umesto IV na ciferblatu !

    Znaci postoji vise teorija ...vrlo interesantno.
    Ovo sa jupiterom mi je najlogicnije (1,2,3,bog,6,7...)
    Hvala na linku !

  4. #4
    RUS
    RUS je offline
    Moderator Avatar korisnika RUS
    Član od
    17.4.2009.
    Lokacija
    PA
    Poruke
    12.495
    Lajkovi
    43550
    Reputacioni uticaj
    576

    Određen forumom Re: Rimski IIII umesto IV na ciferblatu !

    Po meni je ovo najlogicnije:
    Only the I symbol would be seen in the first four hours of the clock, the V symbol would only appear in the next four hours, and the X symbol only in the last four hours. This would add to the clock's radial symmetry.

  5. #5
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Rimski IIII umesto IV na ciferblatu !

    Osim estetskih objašnjenja, postoji još jedno koje se sa njima uklapa. Naime, rimska četvorka se mogla pisati i kao IIII, premda je to ređi slučaj. Inače, postoji i teorija po kojoj su brojevi nastali od uprošćenih crteža koji predstavljaju prste na ruci. Petica (V) se može tumačiti i kao ispružena šaka sa pet prstiju, ali svedena na minimalan broj linija, dok desetka (X) predstavlja dve takve šake.
    Shmizla, backarelli and Serb like this.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  6. #6
    Član
    Član od
    3.9.2012.
    Poruke
    273
    Lajkovi
    150
    Reputacioni uticaj
    13

    Određen forumom Re: Rimski IIII umesto IV na ciferblatu !

    Po meni je ovo najlogicnije:
    "Only the I symbol would be seen in the first four hours of the clock, the V symbol would only appear in the next four hours, and the X symbol only in the last four hours. This would add to the clock's radial symmetry."

    Ovo nisam ni video ! Tacno, logicno je 3 puta po 4 niza analognih brojeva.
    I ovo sa prstima na ruci...logicno.

  7. #7
    Saradnik Avatar korisnika anbeast
    Član od
    31.7.2010.
    Lokacija
    Zaječar
    Poruke
    2.531
    Lajkovi
    6258
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: Rimski IIII umesto IV na ciferblatu !

    Pozdrav, satomanke i satomani! Long time no see... Vaš omiljeni bradonja se vratio! Ok, ok, razumem Vas, i meni je drago. J Obrišite te suze radosnice, imamo ovde ozbiljna pitanja da razmotrimo. Nemamo vremena za gubljenje. Odmah prelazimo na stvar. Vidim da su i neki od vas primetili da je na pojedinim satovima sa markerima ispisanim rimskim ciframa, broj "4" umesto "IV" “pogrešno” ispisan kao: "IIII". Lično sam takvo označavanje broja "4" prvi put video na nekom satu dalekoistočne provenijencije, pa sam nakon 8 sekundi dubokog razmišljanja, odbacio viđeno kao još jedno nevešto kinesko kopiranje. Međutim, na forumu se pojavila ova tema te sam, ažuran i ljubopitljiv kakvog me je tvorac dao, prionuo na težak zadatak da cenjenim satoljupkama i satoljubima donesem konačan odgovor na ovo teško pitanje. Zavirio sam u mnogobrojne zakutke mreže nad mrežama i sa tog avanturističkog putovanja doneo istinu. Istinu koju ću sada ekskluzivno podastrti pred Vas, narode satofilski. Istinu koja glasi: NIKO BLAGE VEZE NEMA ZAŠTO SE NA NEKIM SATOVIMA BROJ 4 PIŠE KAO "IIII", A NE KAO "IV"!!! Raznih verzija odgovora na pomenuto pitanje ima desetine i nijedna se ne da, makar sa približnom pouzdanošću, dokazati.
    Eto, The Truth is out There, narode satofilski… Hodite prostranstvima internetskim, izaberite svoju istinu! Niko neće moći da dokaže da niste u pravu.

    Bradonja je govorio! Hvala na pažnji i doviđenja!



    OK, ajd’ sad ozbiljno… Iako, bez sumnje, mnogi članovi foruma vladaju engleskim jezikom u dovoljnoj meri da razumeju tekstove sa linkova koje je postavio uvaženi član Sima Hrabri, rešio sam da te tekstove prevedem, malo dodatno istražim i prezentujem cenjenom publikumu u formi OVOG članka.
    I keep thinking of some mechanic in rural Russia, mending his Raketa in sub-zero temperatures using nothing but a hairpin, a pocket-knife and the tyre-lever from a 1956 tractor.

  8. #8
    Istaknuti član Avatar korisnika HADzI DALIBOR
    Član od
    26.10.2009.
    Lokacija
    Doboj,R.SRPSKA
    Poruke
    4.981
    Lajkovi
    4375
    Reputacioni uticaj
    139

    Određen forumom Re: Rimski IIII umesto IV na ciferblatu !

    Đe si bradati,sunce te ogrijalo!
    Nema te,nema.....
    Drago mi je što si opet tu(nije baš da lijem suze radosnice- star sam za to).
    Ali,lijepo je opet vidjeti pozelenjelog Crnobradog!

    On topic
    Rimski brojevi nisu bitni.
    anbeast likes this.

  9. #9
    Administrator Avatar korisnika Shmizla
    Član od
    25.2.2008.
    Lokacija
    Beograd, Srbija / Belgrade, Serbia
    Poruke
    7.360
    Lajkovi
    11832
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: Rimski IIII umesto IV na ciferblatu !

    Pod uticajem pojedinih bilborda koji se mogu videti po gradu...
    Brada is back / Brada iz black

  10. #10
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.052
    Lajkovi
    30924
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: Rimski IIII umesto IV na ciferblatu !

    Evo i ja da pozdravim bradu , bivšu silu nečistu. Dobro nam se vratio i mudru prozborio.

    Naziv: starwars.gif, pregleda: 3286, veličina: 18,1 KB
    anbeast likes this.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Kožni kaiš umesto metalne narukvice.
    By radar in forum Oprema za satove - narukvice, kaiševi, delovi...
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 10.9.2011., 15:49
  2. Seiko 6106 umesto 7s26B???
    By Don_Krstic in forum Časovničarska radionica
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 27.4.2011., 0:43

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •