Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 11 do 20 od ukupno 24
Like Tree55Likes

tema: Kako se prave satovi

  1. #11
    CMW
    CMW je offline
    Mlađi član Avatar korisnika CMW
    Član od
    7.5.2012.
    Lokacija
    Rose Bay, NSW, AU / Beograd, RS
    Poruke
    85
    Lajkovi
    306
    Reputacioni uticaj
    33

    Određen forumom Re: Kako se prave satovi

    Citat Stefan Sosic kaže: Pregled poruke
    Imam jedno pitanje. Da li neko zna koliko kostaju ove masine? Znam da je malo teze pitanje,ali svaka pomoc je dobrodosla
    Dobro veče!

    Pitanje nije potpuno jasno. Je li se Vaše pitanje odnosi na mašine koje proizvode časovnike ili na konačni proizvod mašina, tj sam časovnik?

    CMW

  2. #12
    Moderator Avatar korisnika VLADAN P
    Član od
    18.10.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    8.626
    Lajkovi
    18026
    Reputacioni uticaj
    281

    Određen forumom Re: Kako se prave satovi

    Citat CMW kaže: Pregled poruke
    Dobro veče!


    Pita mene Rus, na ruskom forumu, za mišljenje: "Da li bi bilo u redu da kupi Vacheron Constantin Overseas Dual Time Watch u čeliku za nositi svaki dan?"

    Vrednost časovnika od $18000 do $30000, zavisno od modela, prava sitnica.

    Šta mu kazati ...

    CMW
    Pitati ga kolika su mu mesečna primanja.
    Ako je njegov odgovor ''između 18000 i 30000$,.onda neka slobodno kupi.
    ZAJEDNO SMO SKUPA!

  3. #13
    Novi član
    Član od
    5.7.2012.
    Lokacija
    Minneapolis, Minnesota, United States
    Poruke
    4
    Lajkovi
    0
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Kako se prave satovi

    Na masine koje proizvode casovnike

  4. #14
    CMW
    CMW je offline
    Mlađi član Avatar korisnika CMW
    Član od
    7.5.2012.
    Lokacija
    Rose Bay, NSW, AU / Beograd, RS
    Poruke
    85
    Lajkovi
    306
    Reputacioni uticaj
    33

    Određen forumom Re: Kako se prave satovi

    Citat Stefan Sosic kaže: Pregled poruke
    Na masine koje proizvode casovnike
    Dobro veče!

    Mašine koje se koriste za proizvodnju časovnika su izuzetno skupe, ne samo automatske nego i ručno kontrolirane, prvo iz razloga njihove visoke preciznosti i ponovljivosti operacija sa visokom tačnošću a pre svega cena je diktirana ograničenom proizvodnjom pošto je većina mašina deo namenske proizvodnje i uglavnom se isporučuju po narudžbini.

    Naprimer Levin 10 mm CNC strug, američke proizvodnje, bez dodatne opreme košta oko $70,000 a za dodatnu opremu se može lako desiti da se potroši dvaput toliko ili više. Sledeća stvar je da jedan strug apsolutno nije dovoljan za proizvodnju, potreban ih je veći broj plus niz alatnih mašina, pored strugova različitih veličina, glodala, brusilica, wire EDM itd.

    Imajte na umu da ni jedan od švajcarskih proizvođača časovnika nema "in house" zaokružen proces, već dobar deo procesa rade drugi. U svetu danas postoje samo dva, SEIKO i Восток.

    Ukoliko ste zainteresovani knjiga izdata 1956. godine "Технология часового производства" od С.В. Тарасов-a prevedeno na Engleski jezik za Smithsonian Institution 1964. godine pod naslovom "Technology of Watch Production" je u svetu jedinstven pregled tehnološkog procesa proizvodnje časovnika i istovremeno je udžbenik za tehnologe proizvodnje časovnika.

    Posedujem oba izdanja, rusko drugo dopunjeno izdanje iz 1964. i prvo izdanje prevoda na Engleski iz 1964. godine.

    Nisam video bolji udžbenik, ni bolji opis organizacije proizvodnje sa podacima vezanim za proračun proizvodnje.

    Toliko za sada, da ne zamaram ostale učesnike foruma, a ako Vam treba više materijala, pitajte.

    CMW

  5. #15
    Banned
    Član od
    5.8.2008.
    Poruke
    1.294
    Lajkovi
    2006
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Kako se prave satovi

    Pa gde nas smaras? U svojih dosadasnjih 55 poruka dao si pregrst neprocenjivih informacija.
    Svaka ti cast!
    Vladan Stevanovic and Serb like this.

  6. #16
    CMW
    CMW je offline
    Mlađi član Avatar korisnika CMW
    Član od
    7.5.2012.
    Lokacija
    Rose Bay, NSW, AU / Beograd, RS
    Poruke
    85
    Lajkovi
    306
    Reputacioni uticaj
    33

    Određen forumom Re: Kako se prave satovi

    Citat Djordje kaže: Pregled poruke
    Pa gde nas smaras?
    Dobro veče!

    Vidite kako to izgleda sa moje tačke gledišta.

    Većina članova ovog foruma je zainteresovana za nove modele časovnika koje izbacuje švajcarska industrija. Gro tih modernih časovnika koristi jevtine, industrijski proizvedene mehanizme. Stvarnih iznenađenja, u smislu čega tehnički novog, praktično nema, ili veoma retko.

    Časovnici su se pretvorili u komade nakita, vrednost im je nerealno velika, tako da predstavljaju statusni simbol a nisu čuvari vremena koji nam kazuju tačno vreme, hoćemo li tačno vreme obično se mašimo za celularni telefon. Ne pada nam na pamet da pogledamo naše časovnike koji koštaju po više hiljada dolar-a ili eur-a, a unutar kućišta svi imaju neki od ETA mehanizama (sa ili bez dodatnog modula) vrednosti od maksimalno nekoliko stotina dolara.

    Ja sa druge strane, sam zainteresovan u časovnike koji pokazuju tačno vreme bez obzira kada ih je ko i kako napravio, bez obzira sa koliko zlata, dijamanata i sa koliko drugog dragog kamenja su optočeni. Mene interesuje kako su napravljeni, kojim alatima, kojim metodama, od kojih materijala tako da kada konačno stignu do mene (obično ubijeni) mogu da ih vratim nazad u život na isti način na koji su potekli.

    Primera radi, koga zapravo interesuje kako su časovničari obrađivali rubin da bi od njega napravili ležajeve. Danas svi u školama (počev od osnovne) učimo da je drago kamenje nastalo prirodnim putem, kristalzacijom pojedinih elemenata ili jedinjenja, takođe znamo da koristimo razne sofistikovane optičke instrumente da odredimo orijentaciju kristalne strukture. Međutim nemamo predstavu kako su to radili jeveliri i časovničari dvesta ili trista godina ranije (a da ne pričamo o juvelirima od više milenijuma ranije), a znali su isto što i mi sada, od njih smo to i naučili.

    Prostije nego što mi možemo to i da zamislimo. Turmalin, prirodni poludragi kamen, je prirodni polarizacioni filter, znajući to stari časovničari su koristili turmalin da odrede orijentaciju kristalne strukture da bi znali kako da cepaju rubin ili safir da se ne bi krunio pri sečenju, brušenju, bušenju i poliranju.

    Zbog upravo opisanih razlika ja ne želim da izazivam strpljenje ostalih članova foruma, prosto zato što iz većine postojećih postova ne vidim da delimo zajednička interesovanja. Osim toga, ja ovde vidim prisustvo svega par časovničara.

    Hvala na pažnji.

    CMW
    Poslednja ispravka: CMW (10.7.2012. u 22:50)

  7. #17
    Moderator Avatar korisnika VLADAN P
    Član od
    18.10.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    8.626
    Lajkovi
    18026
    Reputacioni uticaj
    281

    Određen forumom Re: Kako se prave satovi

    CMW
    Nesumljivo si u pravu kad kažeš da je velika većina registrovanih članova ovog foruma zainteresovana sa satove novije produkcije,ali mi imamo preko 5000 članova.
    Sigurno je,takođe,da određeni procenat članstva deli deli tvoje stavove i da su bliži tvom načinu razmišljanja.
    Rezime-Ako ima i samo 50 ljudi koji prate tvoje tekstove,trebalo bi da to bude dovoljno da nastaviš da nas ''daviš''
    Kroz vreme će ih (nas) biti sve više.
    Dakle-Samo napred.
    ZAJEDNO SMO SKUPA!

  8. #18
    Član Avatar korisnika sofronije
    Član od
    22.12.2011.
    Poruke
    174
    Lajkovi
    625
    Reputacioni uticaj
    62

    Određen forumom Re: Kako se prave satovi

    cmw, cek malo...
    daj da se razumemo par stvari. ovde bi trebalo da se pise prevashodno o satovima a pod "ostalo" nemam nista protiv da bude edukacija kako se snimaju svadbe.
    dakle, traba da shvatis da ovde ima ljudi kojima je uzivanje i cene mehanizam ali podrazumevaju da i ostatak treba da lici na nesto sto ispunjava njihove kriterijume ukusa pa da ga, eventualno, stave na ruku. ili bar zamisle kako bi to izgledalo na njihovoj ruci.
    ta grupacija ljudi sem uzivanja u razgledanju mehanizama, pazmisljanju kako se sve to radilo, osluskivanju kuckanja, nikako nije spremna da polemise sa tobom o tome kako se to radi jer nema dovoljno saznanja, pogotovu prakticnih. svakako da mozes ocekivati pitanja u smislu da jos nesto pojasnis ali ne i strucnu raspravu.
    ne izazivas ti nicije strpljenje jer koga interesuje sat kao nakit, nece ni citati pa samo predje preko teme.
    nego, da se vratimo turmalinu

    da, pa nece biti da su swiss produkcija prioritet. zar nisi primetio koliko ima "rusofila"
    Poslednja ispravka: sofronije (11.7.2012. u 9:47)
    backarelli likes this.

  9. #19
    Novi član
    Član od
    5.7.2012.
    Lokacija
    Minneapolis, Minnesota, United States
    Poruke
    4
    Lajkovi
    0
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Kako se prave satovi

    Hvala puno !!!!

  10. #20
    Administrator Avatar korisnika Vladan Stevanovic
    Član od
    22.1.2008.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    3.713
    Lajkovi
    4057
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: Kako se prave satovi

    Kako pravi majstor izradjuje tourbillon:

    RUS, anbeast, banja and 1 others like this.

Slične teme

  1. Kako funkcionišu mehanički satovi - VIDEO
    By Vladan Stevanovic in forum Svet Satova za neupućene
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 28.9.2013., 19:55
  2. Fossil satovi - kako prepoznati repliku ?
    By Laslo51 in forum Pristupačni satovi
    Odgovora: 28
    Poslednja poruka: 14.6.2012., 11:09
  3. Kako funkcionišu mehanički satovi - VIDEO
    By Vladan Stevanovic in forum Satni Mehanizmi
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 30.5.2012., 16:16
  4. kako da...
    By gorro in forum Opšti forum
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 16.12.2009., 0:59

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •