Strana 8 od 56 PrvaPrva ... 45678910111218 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 71 do 80 od ukupno 557
Like Tree1810Likes

tema: ZMA - moji satovi...

  1. #71
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.052
    Lajkovi
    30924
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: ZMA - moji satovi...

    A tako znači. Moja greška. Mislio sam da govorimo o vojnim oznakama.
    anbeast likes this.

  2. #72
    zma
    zma je offline
    Stariji član Avatar korisnika zma
    Član od
    21.8.2012.
    Lokacija
    Ukrajna i Srbija
    Poruke
    1.924
    Lajkovi
    18076
    Reputacioni uticaj
    114

    Određen forumom ZMA - moji satovi...

    Sky, i ti si za mene Tito!!! Stvarno sam mislio na zaptivanje kucista ali neka, sada znamo kakve su oznake i sta znace!!! Hvala!

  3. #73
    Moderator Avatar korisnika vladas
    Član od
    16.9.2009.
    Lokacija
    Beograd, Srbija
    Poruke
    2.706
    Lajkovi
    4350
    Reputacioni uticaj
    179

    Određen forumom Re: ZMA - moji satovi...

    @zma - ne mogu da verujem kakvi satovi, otvorenih usta balavim nad tastaturom i uzivam u fotkama i pratecoj prici! Svaka cast .

    Sto se tice potrage za delovima - i ja sam u slicnoj situaciji s mojim Pogue-om (s tim sto je akril kod mene OK, pa ga ne jurim). Ja sam u nedoumici sta raditi za delove - da li juriti jako retke originalne ili stavljati after market. Moja narukvica je originalna ali nije bas u sjajnom stanu a fali mi i jedan end-link. Sve u svemu - poceo sam da skupljam informacije gde se mogu naci i jedni i drugi tipovi komponenti pa cu ti dati ovde par linkova a sta nadjem jos - postavicu mozda u zasebnoj temi o reparaciji Seiko 6139 satova:
    Ovde imas jako kvalitetnu aftermarket narukvicu sa punim end-linkovima. Deluje zaista kvalitetno.
    Mozda je cak i isti prodavac (Jonathan Koch) a i ako nije - sve jedno je interesantan - nalazi se na eBay-u (prodaje kombonaciju NOS i AM delova).

    Inace - staklo za 6319-6002 bi trebalo da ima oznaku 330W18GN, pa ga mozes traziti i po toj oznaci (330 znaci 33mm precnik) i imas ovde (cini se da je aftermarket).

    Narukvica za 6139-6002 je bilo nekoliko. One sa H linkovima, gde su linkovi iste sirine kao i end-linkovi (kao na linku gore), nose oznaku Z002s - tzv. ravna Oyster. Moja, sa H linkovima i linkovima sirim od end-linkova (jos ne znam oznaku) - tzv. Oyster sa suzavanjem. Takodje se povremeno pojavljuje i Stelux President a nalazio sam i jednu neobicnu gde su vezni linkovi mali i u paru.
    Evo o cemu pricam. Na prvoj slici levo je Tappered Oyster (kao moja), desno je Streight Oyster (Z002S) a na drugoj slici je Fishbone t.j. Stelux President:
    ZMA - moji satovi...-watches094.jpgZMA - moji satovi...-watches037.jpg
    (slike su preuzete sa thewatchsite foruma, gde postoji odlican tekst na ovu temu)

    -------------------------------
    OT:
    @sky - moram samo jednu malu primedbu (najpre se odnosi na to da je i sam izvor mozda pogresio - ne verujem da su oznake za navigatore vec pre mislim da su za pilote-bombardere). Sturm je juris (i u nemackom) a Sturmanskie su jurisnici - piloti jurisnih aviona (bombardera za podrsku trupama na zemlji). Usput - prvi (i mozda najpoznatiji) jurisni bombarder je bio bas Sturmovik, IL-2.
    anbeast, skydrummer, juke and 5 others like this.
    No time to lose

  4. #74
    Saradnik Avatar korisnika anbeast
    Član od
    31.7.2010.
    Lokacija
    Zaječar
    Poruke
    2.531
    Lajkovi
    6258
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: ZMA - moji satovi...

    Sky, i ti si za mene Tito!!!
    LOL!!! Odvalio sam se od smeha! Od sada se Skaju iskljucivo obracam sa: Druze Stari

    @vladas: Odlicno sto si sve to postavio.(Boze zdravlje, zatrebace i meni ) Onaj casovnicar u Ruzveltovoj je rekao da je staklo za koje pretpostavlja da je za 6139-6002 - original Seiko. Ima i jos nekih stakala (za druge vintidz modele) koja je pravio neki lik odavde.
    Poslednja ispravka: anbeast (24.1.2013. u 20:04)
    I keep thinking of some mechanic in rural Russia, mending his Raketa in sub-zero temperatures using nothing but a hairpin, a pocket-knife and the tyre-lever from a 1956 tractor.

  5. #75
    zma
    zma je offline
    Stariji član Avatar korisnika zma
    Član od
    21.8.2012.
    Lokacija
    Ukrajna i Srbija
    Poruke
    1.924
    Lajkovi
    18076
    Reputacioni uticaj
    114

    Određen forumom ZMA - moji satovi...

    vladas, ziv bio za ovu informaciju o pepsiju!!! sky je sve pravilno napisao, штурман na ruskom znaci, covek koji navodi, navigator, kopilot u avionu, na brodu, raketi...nije bas ruska rec ali imamo i mi cime da se dicimo, mislim na strane reci kod nas..sama rec i profesija su se pojavili u vreme Petra Velikog, reformatora ondasnje Rusije..
    vladas, anbeast, VLADAN P and 1 others like this.

  6. #76
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.052
    Lajkovi
    30924
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: ZMA - moji satovi...

    zma hvala što me odbrani , samo ću reći da ne ulazim u to ko je nosio satove ( mada u principu svodi se na pilote i navigatore, uostalom i samom pilotu navigacija ne sme biti strana) nego šta konkretna oznaka znači. Oznaka sa zma-ovog sata je za vojnog navigatora ( na prikazanoj fotografiji pod brojem 21. piše vojni navigator prve klase), a oznaka za vojnog pilota-letača prve klase je prikazana pod brojem 14., takođe na fotografiji. Da li su oznaku vojnog letača prve klase nosili piloti jurišnih aviona ili bombardera ili i jedni i drugi, ne znam. E sada moja je pretpostavka da se znak vojnog navigatora odnosi na navigatore bombardera, ne samo zbog nacrtane bombe, nego i zbog činjenice da bombarderi imaju daleko veći radijus leta ,od jurišnih aviona, samim tim i navigacija im je daleko složenija tako da je potreba za navigatorom značajna, posebno u vreme kada nije bilo gps i sličnih sistema.
    Što se Tita tiče, zma je to prvo napisao Walteru i tada sam se baš dobro nasmejao.
    Poslednja ispravka: skydrummer (24.1.2013. u 23:37)
    vladas and anbeast like this.

  7. #77
    Saradnik Avatar korisnika anbeast
    Član od
    31.7.2010.
    Lokacija
    Zaječar
    Poruke
    2.531
    Lajkovi
    6258
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: ZMA - moji satovi...

    E sada moja je pretpostavka da se znak vojnog navigatora odnosi na navigatore bombardera,
    Ehrmm...bombarderi (pogotovo strateski) imaju viseclane posade za razliku od jurisnika i lovaca koji imaju jednoclane (eventualno dvoclane), samim tim u bombarderu postoji posebna pozicija navigatora, a u lovcu je pilot - ''Jack of all Trades'' Sto ce reci da imam blagi osecaj da je tvoja pretpostavka tacna

    PS.Izvini zma za ovo sirenje teme
    vladas, skydrummer and zma like this.
    I keep thinking of some mechanic in rural Russia, mending his Raketa in sub-zero temperatures using nothing but a hairpin, a pocket-knife and the tyre-lever from a 1956 tractor.

  8. #78
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.052
    Lajkovi
    30924
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: ZMA - moji satovi...

    To je i bila moja poenta.
    vladas, anbeast and zma like this.

  9. #79
    Saradnik Avatar korisnika anbeast
    Član od
    31.7.2010.
    Lokacija
    Zaječar
    Poruke
    2.531
    Lajkovi
    6258
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: ZMA - moji satovi...

    Jedno glupo pitanje: Koliko je водонепроницаемые Sturmana?! Imam ga a ne'am pojma taj podatak
    I keep thinking of some mechanic in rural Russia, mending his Raketa in sub-zero temperatures using nothing but a hairpin, a pocket-knife and the tyre-lever from a 1956 tractor.

  10. #80
    RUS
    RUS je offline
    Moderator Avatar korisnika RUS
    Član od
    17.4.2009.
    Lokacija
    PA
    Poruke
    12.495
    Lajkovi
    43550
    Reputacioni uticaj
    577

    Određen forumom Re: ZMA - moji satovi...

    ^S obzirom da je pilotski sat, nije ni vazno
    Salim se, trebalo bi da je 30m
    Poslednja ispravka: RUS (25.1.2013. u 0:04)
    anbeast likes this.
    "I have no idols. I admire work, dedication and competence." - Ayrton Senna

Tags for this Thread

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •