Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 14
Like Tree68Likes

tema: StariAS - jedna kolekcija

  1. #1
    Član Avatar korisnika StariAS
    Član od
    5.6.2012.
    Lokacija
    Beograd <-> Štutgart
    Poruke
    429
    Lajkovi
    2258
    Reputacioni uticaj
    14

    Određen forumom StariAS - jedna kolekcija

    Poštovane kolege ljubitelji satova,

    Na prvom mestu moram da se izvinim za sve ove godine koje sam proveo vrebajući vas po forumu, tu i tamo komentarišući, neretko i kritikovan od strane pojedinih starijih članova upravo zbog činjenice da nikada nisam odvojio dovoljno vremena da napišem nešto malo opšitnije i pre svega predstavim svoju kolekciju te na ovaj način dam izvesnu težinu napisanom u prošlosti i objašnenje zašto najviše obraćam pažnju na satove konkretno sovjetske proizvodnje.

    S obzirom da po prvi put imam vremena u poslenjih pet godina, nameravam da s vremena na vreme postavljam slike satova koje sam tokom godina "pronašao" i koji su se do sada samo odlagali po kutijama upravo iz moje nemogućnosti da ih zbog obaveza aktivno nosim i to moje zadovoljstvo (i ako mogu da se usudim i nazovem to iskustvo i znanje) podelim sa vama koji to od nastanka ovog foruma i dalje uspevate i nesebično činite, a u procesu edukijete nove članove deleći sa nama vaše lične priče i savete.

    No, sve ovo ima i jednu drugu stranu, a to je da s obzirom na količinu satova od kojih su mnogi u vrlo nezavidnom stanju i koji čekaju bolje dane i svoje servise, postoji i deo koji je u poslednjih desetak meseci našao nove vlasnike u Rusiji, kao i još jedan kontigent kome sledi ista sudnina upravo zato što nameravam da celu kolekciju učinim kompaktnijom i malo raznovrsnijom i fokusiram se na pronalaženje ređih i interesantijih modela ukoliko to sad iz Srbije uspem. Naravno mnogi su poklonjeni, među njima i neki koje ste mozda viđali da nosim i postavljam na forumu tokom godina, tako da će se ova moja tema baviti samo onima koji su u kolekciji ostali i novim koji če doći da u njoj i ostanu.

    Ne znam kako bolje da ovjasnim kako se cela ta ospesija sovjetskim satovima kod mene kretala za ovih desetak godina koliko traje, ali nadam se da ću uspeti da budem malo jasniji u budučnosti.
    eee, VLADAN P, Neša and 11 others like this.

  2. #2
    Član Avatar korisnika StariAS
    Član od
    5.6.2012.
    Lokacija
    Beograd <-> Štutgart
    Poruke
    429
    Lajkovi
    2258
    Reputacioni uticaj
    14

    Određen forumom Re: StariAS - jedna kolekcija

    Za prvi post predstavljam tri moje najstarije, a verovatno i najdraže Amfibije.

    Naziv: IMG_20191013_130959.jpg, pregleda: 287, veličina: 311,2 KB


    Sky je napisao možda jedan od najobimnijih i najdetaljnijih članaka na temu istorije ovih satova, no ja ću samo podsećanja radi navesti da su ovi satovi proizvod nastojanja sovjetskih časovničara Čistopoljskog zavoda da stvore prve ronilačke satove za potrebe svojih kako vojnih lica, tako i običnih građana.

    Naziv: IMG_20191013_131009.jpg, pregleda: 285, veličina: 228,3 KB


    Trenutno su izuzetno popularni u Rusiji i gotovo je nemoguće naći primerak koji nije potpuno spolja izubijan ili kojima ciferi nisu od starosti ispucali ili patinirali.

    Naziv: IMG_20191013_131018.jpg, pregleda: 262, veličina: 220,0 KB


    Doboro očuvani ili novi su retki, međutim na žalost s obzirom da su ovi satovi tokom godina bili svuda dostupni i proizvođeni u zasita ogromnim serijama većina kolekcionara ih je nabavila u vreme kada im je cena bila niža i zapravo više nisu interesantni toliko kolekcionarima koliko ljudima koji ih kupuju za svakodnevno nošenje ili da bi ih modifikovali.

    Naziv: IMG_20191013_131025.jpg, pregleda: 325, veličina: 217,8 KB


    Većinu ljudi kod kojih sam na ulici, metrou ili na objektima primetio ovakav sat na ruci i postavio pitanje da li ih sakupljaju ili su ljubitelji sovjetske epohe bi mi odgovorila da im je sat ostao od oca ili dede i da zapravo nisu sasvim sigurni kakav je to sat koji nose.

    Naziv: IMG_20191013_131148.jpg, pregleda: 340, veličina: 251,0 KB


    Drugi bi oduševljeno pričali kako vole da bazaju po buvljacima i da ove satove kupuju i menjaju za neke druge jer su im zanimljivi sa aspetka njihove neobičnosti i valjda neke mode koja se tamo polako vraća za sve što je sovjetsko i što je tokom poslednjih decenija omalovažavano i uništavano.

    Naziv: IMG_20191013_131200.jpg, pregleda: 331, veličina: 241,7 KB


    Treći su bili ljudi koji su ovakav sat, odnosno Amfibiju bilo sovjetsku ili današnju rusku, kupili upravo zbog njihove niske cene, ali pre svega izdržljivosti i praktičnosti kada je svakodnevno nošenje u pitanju.

    Naziv: IMG_20191013_131240.jpg, pregleda: 312, veličina: 234,4 KB


    Inače, kolekcionara nisam nikada zatekao sa ovakvim satom na ruci zato što najveći broj onih koje sam upoznao primerke vredne čuvanja smatraju upravo one iz prvih serija, one zaista retke predviđene za dubine do 300m, takozvane "ušaste" sa ćirilicnim natpisom,"ministarku" kao i "kompresor" koji sam imao zadovoljsto da vidim uživo kod jednom čoveka koji vrlo moguće ima sve jer u kolekciji ima preko 700 primeraka sovjetskih satova i ta kolekcija stalno "diše" menja svoju strukturu i videti samo deo toga je nešto što ne verujem da ću ikada imati mogućnost da ponovim.

    Ovo je ukratko to sa prvi post, pa pišem još, a ako mogu nekome da odgovorim na neko pitanje stojim na raspolaganju.
    eee, VLADAN P, Neša and 14 others like this.

  3. #3
    Stariji član Avatar korisnika Elvedin
    Član od
    1.11.2015.
    Lokacija
    Novi Pazar
    Poruke
    1.699
    Lajkovi
    11976
    Reputacioni uticaj
    25

    Određen forumom Re: StariAS - jedna kolekcija

    Naprijed samo kolega. Predivni primerci starih Amfibia.
    StariAS likes this.
    Ne treba goreti u zelji, s'vremenom sve ce doci...

  4. #4
    Istaknuti član
    Član od
    1.8.2013.
    Lokacija
    Kragujevac
    Poruke
    2.582
    Lajkovi
    23357
    Reputacioni uticaj
    23

    Određen forumom Re: StariAS - jedna kolekcija

    Predivni primerci zaista. Ova Amfibija sa latiničnim natpisom ima veoma interesantnu boju ciferblata.
    StariAS likes this.

  5. #5
    VIP član Avatar korisnika skydrummer
    Član od
    23.6.2011.
    Poruke
    7.052
    Lajkovi
    30924
    Reputacioni uticaj
    983

    Određen forumom Re: StariAS - jedna kolekcija

    Ovo sam čekao. Naziv: th_14.gif, pregleda: 240, veličina: 2,2 KB Lepe Amfibije.

    Samo napred.
    StariAS likes this.

  6. #6
    Mlađi član
    Član od
    26.10.2012.
    Poruke
    91
    Lajkovi
    688
    Reputacioni uticaj
    12

    Određen forumom Re: StariAS - jedna kolekcija

    Bravo kolega, cekam nastavak!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    StariAS likes this.

  7. #7
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: StariAS - jedna kolekcija

    Uživanje je čitati ovakve tekstove
    StariAS likes this.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  8. #8
    Član Avatar korisnika StariAS
    Član od
    5.6.2012.
    Lokacija
    Beograd <-> Štutgart
    Poruke
    429
    Lajkovi
    2258
    Reputacioni uticaj
    14

    Određen forumom Re: StariAS - jedna kolekcija

    Citat Milos G. kaže: Pregled poruke
    Predivni primerci zaista. Ova Amfibija sa latiničnim natpisom ima veoma interesantnu boju ciferblata.
    Na žalost upravo te poput ove zelene sa takozvanim "f" skazaljkama ("ф-стрелками) je najteže naći jer je sa njih lum u 95% slučajeva otpao pošto su to upravo ti prvi modeli. Ovde sam se ja igrao pa sam probao da nanesem novi što bolje da bi bilo manje upadljivo, ali da, vidi se. Šta ćeš.
    Takođe, s obzirom da su prve krunice bile hromirani mesing, a takav je slučaj bio ovde, morao sam da je zamenim s obzirom da je zavodska bila tako upropašćena da nije imalo smisla da je čuvam, a novu takvu, nisam još našao.
    Na kraju, došla je sa buvljaka, a čovek koji je prodavao u tako ubijenom stanju našao je za shodno da je ispolira (pored još nekoliko desetina sbudženih komada), ali sam je ipak uzeo baš zbog te boje cifera.
    Tako da planiram da bar nađem originalnu krunicu u nekom trenutku kako bih je kako-tako približio originalu.
    Milos G., jure17, Misa NS and 1 others like this.

  9. #9
    Mlađi član Avatar korisnika Volk
    Član od
    8.2.2019.
    Lokacija
    Zagreb
    Poruke
    95
    Lajkovi
    870
    Reputacioni uticaj
    6

    Određen forumom Re: StariAS - jedna kolekcija

    Hvale vrijedni primjerci!!!
    Jedva čekam nastavak...
    StariAS likes this.

  10. #10
    Član Avatar korisnika StariAS
    Član od
    5.6.2012.
    Lokacija
    Beograd <-> Štutgart
    Poruke
    429
    Lajkovi
    2258
    Reputacioni uticaj
    14

    Određen forumom Re: StariAS - jedna kolekcija

    U duhu prethodnog posta nastavljam sa još nekoliko Amfibija.

    Naziv: 4.jpg, pregleda: 231, veličina: 234,8 KB



    Naziv: 1.jpg, pregleda: 209, veličina: 228,8 KB


    Naziv: 2.jpg, pregleda: 214, veličina: 231,9 KB


    Naziv: 3.jpg, pregleda: 243, veličina: 204,4 KB


    Naziv: 5.jpg, pregleda: 189, veličina: 221,2 KB


    Naziv: 6.jpg, pregleda: 189, veličina: 187,2 KB


    Ima tu još da se doda par Ruskih koje nosim svaki dan (a inače planiram da modifikujem jer sam ih dobro izubijao) kao i dve-tri koje sam negde zaturio ili mi je neko od ukućana maznuo.

    U svakom slušaju nadam se da ću uspeti nešto i da napišem sledeći vikend.
    RUS, VLADAN P, Neša and 10 others like this.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •