Strana 1 od 4 1234 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 34
Like Tree93Likes

tema: Početak - lookic

  1. #1
    Član Avatar korisnika lookic
    Član od
    1.3.2015.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    461
    Lajkovi
    1466
    Reputacioni uticaj
    97

    Određen forumom Početak - lookic

    Evo da vam predstavim prvi sat (ne računam kvaecni koji sam kao klinac imao) koji je od danas u mom posedu, i tu će ostati do kraja (mog ili njegovog ). U pitanju je Molnija (sdelano v SSSR).
    O samom satu za sada ne mogu puno da kažem pošto još nisam stigao da ga odnesem nekom pouzdanom sajdžiji da ga pregleda, mada što se tiče mehanizma, verovatno većina vas već zna o čemu se radi.

    Početak - lookic-p9298803.jpg
    Početak - lookic-p9298804.jpg

    Baćuška verovatno nema neku materijalnu vrednost, ali je emotivna zato neprocenjiva. Ovaj sat sam gledao i držao u rukama prvi put pre nekih 30godina. Sat je nosio moj deda, i kao svi vlasnici navijača, imao je ritual navijanja . Prvi, i koliko ja znam jedini put da je sat stao je 27. januar 1996. godine, dan nakon što je deda preminuo. Od tada do danas, kazaljke se nisu pomerale. Iskreno se nadam da nisam napravio grešku što sam ga posle toliko godina pokrenuo bez prethodnog servisa, ali sam morao. Kad mi je brat javio da je našao sat, prvo čega sam se setio je kako sam baš na tom satu naučio da "gledam na sat" i dedinog malog rituala navijanja.

    Sat sam danas uzeo i odmah ga okačio o gajku na pantalonama i stavio u džep i ne mogu da opišem osećaj, ali me je vuklo da svaki čas gledam koliko je sati .

    Na satu se vide tragovi vremena, sitne crne tačkice po obodu i blago požuteo cifer ( za ovo drugo nisam siguran da li je možda tako napravljen). Ono što mi se posebno sviđa su kazalje, a posebno njihova sjajna plava boja kad se gleda pod uglom. Kad budem imao mogućnosti, pokušaću da ih uslikam tako da se vidi boja. Ono što planiram je da ga odnesem na servis i čišćenje i da mu stavim neki lepši lanac.

    Za sada toliko. U planu je kupovina jednog bivšeg Rusa ( u stvari, naručen je i čekam da mi jave da je uvežen) pa da baćuška dobije društvo.
    RUS, vladas, jagos and 23 others like this.

  2. #2
    Moderator Avatar korisnika VLADAN P
    Član od
    18.10.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    8.629
    Lajkovi
    18037
    Reputacioni uticaj
    281

    Određen forumom Re: Početak - lookic

    To znači imati vredan sat!

    Nemoj predugo odlagati servis mehanizma.
    ZAJEDNO SMO SKUPA!

  3. #3
    Član
    Član od
    3.10.2012.
    Lokacija
    Belgrade, Serbia, Serbia
    Poruke
    383
    Lajkovi
    716
    Reputacioni uticaj
    20

    Određen forumom Re: Početak - lookic

    Lep sat, lepa priča!
    DrAgod likes this.

  4. #4
    Stariji član Avatar korisnika arch_m
    Član od
    6.9.2014.
    Lokacija
    Sarajevo BOSNA
    Poruke
    738
    Lajkovi
    1985
    Reputacioni uticaj
    123

    Određen forumom Re: Početak - lookic

    Svaka čast, Lukiću! Samo naprijed, neka se gomilaju!

    Volim kad se neko ovako javi, a ne ono - kolika je cijena i kako da ga utopim?

    Da, svima je dobro poznato u kojoj su mjeri su danas podcijenjeni dzepni satovi, i generalno gledajuci, a pogotovo kad su u pitanju sovjetski modeli, koji se po internetu prodaju budzasto, pa iako mi, kao potencijalnom kupcu vintage satova ovo ide u korist - ne mogu, a da na cijelu stvar ne gledam kao na jednu vwliku nepravdu.

    Znam, nismo svi isti i ne pita se svako - kakva se to prica krije ispod patinom nagrizenih cifera, kakvu to bogatu istoriju ozivimo svaki put kad navijemo sat... Ali opet, jedan ovakav ljepotan ce se na netu vjerovatno naci za, sta ja znam, dvije, tri, eventualno cetiri banke, a neko nabudzeno "fashion" - da kolege izvinu - sranje, sa kineskim bezimenim mehanizmom, kojem s prvim malo jacim suncem pootpadaju brojke i slova, bez problema prebaci 100 Eura...

    A da ne govorim o tome da, cak i da je situacija potpuno drugacija, sat ovakve sentimentalne vrijednosti nema cijenu! Cuvaj ga, i da te sluzi jos mnogo, mnogo godina!
    I, koliko sutra, odnesi ga na generalku!

    Inace, ovo je jedan od najcescih i najpopularnijih Molnijinih modela, pa, posto sam cesto nailazio na njega, a ukoliko se vec nisi sam malo raspitao, i bez da ga otvaras - mogu ti pomoci s mehanizmom, jer se sigurno radi o popularnom kalibru 3602, pouzdanom navijacu sa 18 rubina, koji je decenijama kucao po dzepovima zadovoljnih vlasnika.

    I evo, opet dodjosmo do onog dijela kada ja ponovo pocinjem da lamentiram nad nepravedno podcijenjenim sovjetskim dzepnim satovima, koji mozda nisu liveni u srebru i zlatu, poput svicarskih i njemackih, ali evo vec decenijama kucaju i prkose vremenu, noseci sobom i te kako interesantnu pricu, obojenu i stradanjem i inatom, idealima, lavovskom borbom sovjetskih naroda, zilavost koja je zracila iz svega - i iz sovjetskog casovnicarstva.

    Inace, bas sam nedavno pisao nesto o jednom vintage Cortebert-u, i vezi izmedju ovog starog, poznatog, vremenom nazalost izcezlog svicarskog imena i ljepotice iz Cheljabinska - Molnije, ciji su mehanizmi direktni potomci jednog Cortebertovog starog ébauche-a, koji je, svojevremeno - a to oni malo potkovaniji prodavci vintage Molnija vole da istaknu - koristio i sam Rolex.

    ... pa, onda dolazimo do price o pocecima i razvoju mehanizma, o Cistopolju i tadasnjoj "Petoj fabrici", nastaloj iz cuvene Druge moskovske, izmjestene u Tatarstan, pa pocevsi od prvobitne verzije, kalibra ЧК-6, sve do Celjabinska i tranzicije mehanizma ka 3602 verziji, uz one pratece poput 3603, sa shock protekcijom itd...

    Elem, malo istorije, malo mojih opaski, i ono najbitnije - nije to neki bezvezni sat bez glave i repa, nego jedna prava sovjetska ljepotica, vrijedna paznje i cuvanja!

    Sretna ti bila!
    taunus, bajker01, Zagor and 6 others like this.
    Он сказал: "Поехали!"

  5. #5
    Član Avatar korisnika lookic
    Član od
    1.3.2015.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    461
    Lajkovi
    1466
    Reputacioni uticaj
    97

    Određen forumom Re: Početak - lookic

    Hvala svima
    Arch-m , za mehanizam sam pretpostavljao da je taj.
    Ono što me interesuje, a koliko sam naučio videće se kad se sat otvori, je kada je sat napravljen. Kao kroz maglu se sećam da je deda spominjao da je on taj sat dobio na poklon od nekog Baćuške (zato mu i dadoh taj nadimak) sa kojim je razmenjivao markice.

  6. #6
    Stariji član Avatar korisnika Dukin
    Član od
    28.3.2014.
    Lokacija
    Bijeljina-Beograd
    Poruke
    730
    Lajkovi
    6859
    Reputacioni uticaj
    14

    Određen forumom Re: Početak - lookic

    Jako lijep sat i još ljepša priča. Uživao sam dok sam čitao i prisjećao se sličnih rituala koje su moj djed i otac radili samo na ručnim satovima. Baš mi je žao što su se u ovom vrtlogu vremena negdje zagubili i nestali.

  7. #7
    Član Avatar korisnika StariAS
    Član od
    5.6.2012.
    Lokacija
    Beograd <-> Štutgart
    Poruke
    429
    Lajkovi
    2258
    Reputacioni uticaj
    14

    Određen forumom Re: Početak - lookic

    Nema lepseg nacina da se pocne kolekcija. Svaka cast.

  8. #8
    RUS
    RUS je offline
    Moderator Avatar korisnika RUS
    Član od
    17.4.2009.
    Lokacija
    PA
    Poruke
    12.495
    Lajkovi
    43550
    Reputacioni uticaj
    577

    Određen forumom Re: Početak - lookic

    Lepo kolega, zaista lepo
    "I have no idols. I admire work, dedication and competence." - Ayrton Senna

  9. #9
    Član Avatar korisnika lookic
    Član od
    1.3.2015.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    461
    Lajkovi
    1466
    Reputacioni uticaj
    97

    Određen forumom Re: Početak - lookic

    Hvala svima, još jednom.
    Sat je u servisu kod Simovića, trebalo bi da bude gotov do ponedeljka.
    Danas sam pričao sa bratom i reče mi da se njemu čini da je deda imao i ručni sat, čega se ja ne sećam, tj. nisam ga video nikad na ruci. U konsultaciji sa ocem sam saznao da jeste imao sat ali da ga nije nosio jer je imao samo jednu narukvicu i da ga je koristio samo kad je merio nivo šećera. Na pitanje da li se seća koji je sat, otac je pomalo začuđeno odgovorio "kako koji, pa ruski, koji drugi".
    Eto, sad izgleda da će Baćuška da dobije davno izgubljenog brata, još samo da ga nađemo.
    DrAgod and arch_m like this.

  10. #10
    Član Avatar korisnika lookic
    Član od
    1.3.2015.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    461
    Lajkovi
    1466
    Reputacioni uticaj
    97

    Određen forumom Re: Početak - lookic

    Sat stigao sa servisa, radi kao navijen

    Sad u potragu za odgovarajućim lancem. Neki predlozi?

Strana 1 od 4 1234 PoslednjaPoslednja

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •