• Squale - satovi kojima je voda u krvi

    Istorija ronilačkih satova ne bi bila potpuna ako ne bismo napravili poseban osvrt na satove Squale. Uprkos svojoj zanimljivoj istoriji, ovaj mali švajcarski proizvođač satova je uglavnom nepoznat svima sem okorelim ljubiteljima ronilačih satova i njihove istorije. I to je velika šteta, pošto je ovaj proizvođač napravio nekoliko legendarnih satova, ne samo pod svojim imenom, već i praveći kućišta za neke mnogo poznatije i luksuznije proizvođače.



    Iako se ime Squale prvi put pominje 1959. godine, istorija ove kompanije zapravo počinje 1948. godine, kada je Charles Von Buren počeo proizvodnju satova pod svojim imenom u švajcarskom gradu Neuchatel. Krajem pedesetih godina prošlog veka sportsko ronjenje je postajalo sve popularnije, a samim tim i satovi koje su ronioci koristili kako bi merili vreme provedeno pod vodom. Satovi poput Blancpainovog Fifty Fathomsa, Rolexovog Submarinera i Omege Seamaster 300 postali su popularni zajedno sa ovim sportom. Von Buren se zainteresovao za ronjenje oprobavši se u tome u obližnjem jezeru Neuchatel, a nedugo zatim otpočeo je i proizvodnju kućišta za ronilačke satove. Von Buren je počeo proizvodnju svojih satova uzevši ime "Squale" (izgovor skvale), koje dolazi od Italijanske reči za ajkulu i dodao je sada već čuveni logo na brojčanike, zakrivljenu ajkulu.



    Postoji tradicija prema kojoj se satovi sklapaju u Švajcarskoj, s tim da je mehanizam od jednog proizvođača, kazaljke od drugog, kućište od trećeg itd. Kako je ovakva praksa i danas prisutna u časovničarskoj industriji, proizvođači satova ne ističu to u prvi plan, stvarajući iluziju da su svi satovi 100% proizvedeni in-house. U svemu tome postoji jedna prednost, a to je kada se profesionalcima prepusti da urade taj posao, kompanije ponsno stavljaju logo druge firme na svoj sat, želećii da istaknu da je sat urađen u saradnji sa takvom kompanijom. Možda najbolji primer za to je logo sa ronilačkom kacigom Erwin Piquerez SA (EPSA) na poklopcu svog sata sa dve krunice, Super Compressor koji su pravili Longines, Wittnauer i mnogi drugi proizvođači.



    Kompanija Squale je tako postala veliki proizvođač ronilačkih kućišta i tokom 60-ih i 70-ih mnoge kompanije poput Blancpain, Auricoste, Doxa i Heuer, koristili su njihovo kućište 50 Atmos koje ima krunicu na poziciji "4h". Sredinom 70-ih Nemačka vojska je zatražila od kompanije Blancpain verziju modela Fifty Fathoms, koju bi koristile njihove elitne ronilačke jedinice. Blancpain se tada obratio kompaniji Squale i tako je nastao čuveni model "Bund" Fifty Fathoms. Isto kućište 50 Atmos je jedno vreme koristila i Doxa na svom modelu SUB 600T, a kasnije sredinom 80-ih, kada je kompanija TAG kupila Heuer, koristila je to isto kućište na svom modelu 1000 meter Professional Diver.



    Naravno, kompanija se nije zadržala samo na proizvodnji kućišta za druge proizvođače, već je proizvodila i satove pod svojim imenom. Ovi satovi su bili poznati i korišćeni među roniocima, naročito kasnih 60-ih, kada su se često davali kao nagrade na ronilačkim takmičenjima. Najbliže što je ova kompanija ikada bila imanju brend ambasadora je bila njihova veza za Jacquesom Mayolom, francuskim pionirom u freedivingu, koji je predstavljen u filmu Luca Bessona "The Big Blue". Mayol je nosio Squaleov sat prilikom postavljanja dubinskog rekorda 1970. godine i bio je blizak prijatelj sa porodicom Von Buren.



    Pored kućišta 50 Atmos, kompanija je poznata i po kućištu 101 ATM klasičnog dizajna iz 70-ih, koje je zaobljeno i bez lugova, a jedan je od prvih ronilačkih satova sa deklarisanom vodootpornošću od 1000m. Jedna od karakteristika ovog modela je bio i bakelitni bezel, sa karakterističnim zaključavanjem, koji je morao da se pritisne na dole da bi se pomerio.



    U poslednjih nekoliko godina, ime Squale se ponovo pojavilo na tržištu. Kompanija nije više u vlasništvu porodice Von Buren, ali je ipak zadržala karakter malog porodičnog biznisa, sa sedištem u Italiji, dok se proizvodnja i sklapanje i dalje obavljaju u Švajcarskoj. Novi vlasnik je porodica Maggi, dugogodišnji distributer ovoh satova u Italiji. Kompanija i dalje proizvodi neke od legendarnih modela, poput 50 Atmos i 101 ATM, koji se i danas proizvodi sa bakelitnim bezelom i sa praktično istim sistemom rotiranja. Mehanizmi koji se koriste u satovima su automatski švajcarske proizvodnje i izrađuje ih ETA, a celokupna proivodnja i sklapanje se obavljaju u Švajcarskoj. Iako nisu široko rasprostranjeni, ovi satovi nalaze put do entuzijasta i ljubitelja ronjenja, koji vole istoriju i vintage dizajn, spakovano u moderan i funkcionalan sat. Možemo reći da brend sa logom ajkule još uvek ima vodu u krvi.

    Squale
    This article was originally published in forum thread: Squale, satovi kojima je voda u krvi started by RUS View original post