• IWC pilotski satovi - istorijat


    Tokom pionirskih dana avijacije, piloti su navigaciju vršili uglavnom uz pomoć džepnih satova. Ručni satovi napravljeni specijalno za pilote bili su retkost. Jedan od prvih koji je doprineo značaju ručnih pilotskih satova bio je IWC Schaffhausen. Prvi sat ovog tipa IWC je predstavio 1936. godine. Imao je sve važne karakteristike za jednog pilota. Odlikovali su ga čvrsto i otporno staklo, i rotirajući bezel sa indeksom, čija je namena merenje kraćih perioda vremena. Zaprečni sklop bio je otporan na magnetna polja, a kazaljke i markeri premazani su sa jakim luminescentnim premazom.


    Prvi IWC pilotski sat iz 1936. godine.

    1940. godine započeta je proizvodnja "Big Pilot's" sata, sa "in-house" IWC mehanizmom i velikom sekudnom kazaljkom, u skladu sa vojnim specifikacijama. Prečnik kućišta iznosio je ogromnih 55 mm, a težina čak 183 gr. Radi se o najvećem satu ikada napravljenom od strane IWC-a. Pored hronometarske preciznosti, ovaj sat je ispunjavao sve tehničke zahteve za pilotske satove. Centralna sekundara se mogla hakovati, kako bi piloti mogli međusobno uskladiti satove sa velikom preciznošću. Sat je bio postavljen na veoma dugačak kožni kaiš, kako bi se mogao staviti preko pilotskog odela. Brojčanik je bio veoma pregledan, jednostavan i organizovan. Njegov dizajn oslanjao se na kokpit legendarnog aviona JU 52.


    IWC Big Pilot (52 T. S. C.) iz 1940. godine.


    Kokpit aviona JU 52

    Možda i najpoznatiji istorijski model IWC pilotskih satova jeste Mark XI. U njemu se nalazio ručno navijani kalibar 89. Proizvođen je od 1948. godine. Originalno je napravljen za britanski RAF (Royal Air Force) i u službi je korišćen više od 30 godina. Mehanizam je bio postavljen u unutrašnje kućište od mekog gvožđa, koje je služilo kao zaštita od magnetnih polja.



    IWC Mark XI


    Najpoznatiji pilotski modeli na okupu.

    Sada prelazimo na nešto novije vreme. 1988. godine predstavljen je model vredan pažnje - "Pilot's Watch Chronograph". Ovaj model nastavio je tradiciju. 1992. godine usledio je "split second" hronograf model. Još vredniji pomena je Mark XII iz 1994. godine, koji predstavlja punokrvnog naslednika legendardnog Mark XI modela. Iste te godine predstavljen je i model sa kućištem izrađenim od keramike.



    IWC Mark XII

    2002. godine IWC sa novim modelom oživljava tradiciju "Big Pilot's" modela iz 1940. godine. Po uzoru na stari model zadržane su velike dimenzije, a rezerva snage automatskog mehanizma sa "Pellaton" sistemom navijanja iznosila je 7 dana. 2003. godine IWC otpočinje sa proizvodnjom Spitfire modela, koji je posvećen britanskoj avijaciji. Od tada IWC nastavlja sa razvojem i predstavljanjem većeg broja pilotskih modela, koji jedan za drugim ostvaruju veliki uspeh. Tako je danas IWC između ostalog najprepoznatljiviji po svojim pilotskim modelima.


    Trenutna kolekcija IWC pilotskih modela.





    IZVOR: IWC Schaffhausen
    DrAgod, PedjaSD and zma like this.
    This article was originally published in forum thread: IWC pilotski satovi - istorijat started by krstin View original post