Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 17
  1. #1
    Stariji član Avatar korisnika Don_Krstic
    Član od
    17.7.2009.
    Poruke
    587
    Lajkovi
    522
    Reputacioni uticaj
    18

    Određen forumom Fortis - omaž IWC-u

    Šta vi mislite o ovoj sličnosti? Mene bi to odbilo od kupovine ovog Fortis modela, i ako se radi o dosta dobrom satu.
    Priložene slike Priložene slike Fortis - omaž IWC-u-1661684gross.jpg   Fortis - omaž IWC-u-iw325501.jpg  

  2. #2
    Moderator Avatar korisnika vladas
    Član od
    16.9.2009.
    Lokacija
    Beograd, Srbija
    Poruke
    2.706
    Lajkovi
    4350
    Reputacioni uticaj
    179

    Određen forumom re: Fortis - omaž IWC-u

    Mislim da se radi o, uslovno rečeno, univerzalnom - pilotskom dizajnu koji nije izmislio samo IWC.

    Doduše, IWC je bio u velikoj petorci:
    A. Lange & Söhne
    Laco (Lacher & Co)
    Stowa (Walter Storz)
    Wempe (Chronometerwerke Hamburg)
    IWC

    Ovih 5 proizvođača su pravili WW II B-Uhr (Beobachtungsuhr) Flieger satove. Fortis, kao i mnogi drugi (Steinhart, Archimede, Aristo) samo pravi "homage" prvobitnim pilotskim satovima.
    Poslednja ispravka: vladas (9.3.2011. u 10:04) Razlog: slovne greske
    No time to lose

  3. #3
    Stariji član Avatar korisnika ANGEL II
    Član od
    7.11.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.353
    Lajkovi
    387
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Fortis - omaž IWC-u

    To su pilotski satovi iz drugog svetskog rata, Nemci su ih nazivali skraćeno B-UHR ili puni naziv B-UHREN.

    Pogledaj sličnosti satova iz tih godina link

  4. #4
    d1d
    d1d je offline
    Stariji član Avatar korisnika d1d
    Član od
    19.1.2011.
    Lokacija
    Vojvodina - Novi Sad
    Poruke
    1.296
    Lajkovi
    1128
    Reputacioni uticaj
    23

    Određen forumom Re: Fortis - omaž IWC-u

    Kada uporedim ova dva sata sve je jasno, IWC daleko bolji. To se i ocekuje s' obzirom na cenu,
    Zanimljivo, kad smo kod dizajna, kazaljke na Fortisu su mi lepse nego na IWC-u.

  5. #5
    Stariji član Avatar korisnika ANGEL II
    Član od
    7.11.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.353
    Lajkovi
    387
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Fortis - omaž IWC-u

    IWC-jeva Mark serija počinje još iz I s.rata ako se ne varam i ako me pamćenje služi, to je kopija izgleda baš iz tog vremena, kod Fortisa je modernizovano, današnjica!


    Slika pozajmljena sa googla

    br.1. Mark XI 1948.
    br.2. Fliegeruhr W.W.W. der Royal Air Force "Mark X" 1944.
    br.3. Spezialuhr für Flieger "Mark IX" 1936-40.
    br.4. Big Pilot Watch cal.52 SC. 1940.
    Poslednja ispravka: ANGEL II (8.3.2011. u 21:53)

  6. #6
    Stariji član Avatar korisnika Don_Krstic
    Član od
    17.7.2009.
    Poruke
    587
    Lajkovi
    522
    Reputacioni uticaj
    18

    Određen forumom Re: Fortis - omaž IWC-u

    Fortisov 595.10.46. je identičan onom LANGE & SOHNE sa linka koji si postavio...

    Moje neko zapažanje se odnosi samo na preterano sličan dizajan Fortisa IWC-u, što bi meni predstavljalo veliki minus za sat od 800 evra... Inače mnogo mi se sviđa taj WW II izgled satova...

    Preteče me Angel...

    To je prava kolekcija...

  7. #7
    Stariji član Avatar korisnika ANGEL II
    Član od
    7.11.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.353
    Lajkovi
    387
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Fortis - omaž IWC-u

    To su samo replike izgleda satova tih vremena, B-UHR. Ima ih dosta proizvoćača, čak i Rusi, taj izgled sata je svima dozvoljen.

    Laco je proizvodio tada za Nemačku aviaciju, pogledaj reklamu današnjice, koliko vidim Ameri su na slikama!

  8. #8
    Moderator Avatar korisnika vladas
    Član od
    16.9.2009.
    Lokacija
    Beograd, Srbija
    Poruke
    2.706
    Lajkovi
    4350
    Reputacioni uticaj
    179

    Određen forumom Re: Fortis - omaž IWC-u

    Malo sam prepravljao svoj prethodni post, pa ne znam da li ste videli detalje.
    Generalno - Luftwafe je trazila proizvodjace za osmatracki sat - Beobachtungsuhr - skraceno B-Uhr i satove je proizvodilo pet gore pomenutih prizvodjaca.
    U originalu - satovi su bili velikog precnika - 55mm kako bi bili uocljivi. Takodje su se nosili preko rukava jakne, pa su i zato bili veci. Bilo je zahtevano da kazaljke i oznake na ciferu imaju iluminaciju kako bi se lako uocavali tokom nocnih letova. Ovde kao i ovde se moze naci nesto vise interesantnih informacija.

    Evo i nesto vise o specifikacijama (na nemackom i engleskom, zahvaljujuci Crusader-u sa WUS-a):
    Grundsätzlich ist es so, dass das Muster der mit Leuchtmasse belegten Indices differenziert sein sollte, damit im Dunkeln eine Orientierung, welcher der Indexe die 12 repäsentiert, möglich ist. Man kann sich da in der Eile und im Dunkeln mal rasch um eine Stunde vertun - ist mir auch schon passiert. Da man früher manchmal nur die Indices, nicht aber die Zahlen auf dem Zifferblatt selbst, luminiert hat, bot sich an, den Index auf 12 durch eine andere Form gegenüber den anderen Indices hervorzuheben - eben zwei seitliche Punkte, oder alternativ ein Dreieck, das nach oben zeigt.

    Bei der B-Uhr hat es dann aber einen klaren Fall von "Overengineering" gegeben, weil alle bekannten und eigentlich redundanten Möglichkeiten zur Orientierung des leuchtenden Zifferblattes zur Anwendung kamen: Die Zahlen sind luminiert, dazu noch ein Dreieck und die Punkte (normalerwiese eine Alternative zum Dreieck). Aber dieses Muster war vom Reichsluftfahrtministerium so vorgegeben.

    Nicht alle Militär- und Fliegeruhren haben das Dreieck - in Deutschland die B-Uhr, aber nicht z.B. die gleichzeitigen Fliegerchronographen von Hanhart und Tutima. In Großbritannien wurde das Dreieck in den 50er Jahren, bei der 2. Zifferblattvariante der Mark 11 eingeführt - bis dahin hatte man dort doppelte Punkte zur Hervorhebung des 12er-Index verwendet, und das Dreieck wird noch heute verwendet. In den USA wird für den Index bei 12 heute eine andersfarbige Leuchtmasse verwendet.
    So here is a rough translation:

    Ideally, the pattern of lumed indices should not be uniform so as to permit orientation of the dial in the dark and to determine which index represents 12. In darkness, or hurry, one can easily be off by an hour unless the indices are differentiated. As in earlier times only the indices, not the numbers, were lumed, it was advisable to distinguish the index at 12 by a different shape - either two dots left and right of the index, or, alternatively, an upwards-pointing triangle.

    The B-Uhren represent a serious case of over-engineering as all available and redundant types of differentiation were rolled into it: the numbers are lumed, there is the triangle plus the dots which are usually alternative to the triangle. This pattern was required by the German Air Ministry (Reichsluftfahrtministerium) in WWII.

    Not all military and aviation watches have the triangle - in Germany the B-Uhren do, but not the contemporary aviation chronographs by Hanhart and Tutima. In the UK the triangle replaced the double dots in the the 2nd dial variant of the Mark 11 in the 1950s, and the triangle is still a feature today. In the US the index by 12 is marked by lume of a different color today.
    Poslednja ispravka: vladas (8.3.2011. u 22:30)
    No time to lose

  9. #9
    Stariji član Avatar korisnika ANGEL II
    Član od
    7.11.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.353
    Lajkovi
    387
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Fortis - omaž IWC-u

    Ma šta će ti WUS link

  10. #10
    Moderator Avatar korisnika vladas
    Član od
    16.9.2009.
    Lokacija
    Beograd, Srbija
    Poruke
    2.706
    Lajkovi
    4350
    Reputacioni uticaj
    179

    Određen forumom Re: Fortis - omaž IWC-u

    Nijew lose, ali sam ja mislio da to malo uredimo

    Evo kako je to uradio Mike Stuffler na WUS-u!
    No time to lose

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Moj Fortis sat...
    By Amikica in forum Fortis
    Odgovora: 19
    Poslednja poruka: 12.2.2011., 16:59
  2. Fortis B-42
    By milan zmaj in forum Koji sat kupiti?
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 4.11.2010., 6:55
  3. Kupujem Fortis sat
    By iwc in forum Kupovina satova
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 4.9.2010., 6:17
  4. [PRODATO] - Fortis 595.10.46
    By zlaks77 in forum Prodaja satova
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 8.8.2010., 16:46
  5. Fortis ili Hamilton
    By diamond in forum Koji sat kupiti?
    Odgovora: 22
    Poslednja poruka: 12.2.2010., 0:53

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •