Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 14
Like Tree7Likes

tema: Zimsko racunanje vremena - Pomerite kazaljke jedan sat unazad

  1. #1
    Administrator Avatar korisnika Vladan Stevanovic
    Član od
    22.1.2008.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    3.713
    Lajkovi
    4057
    Reputacioni uticaj
    250

    Exclamation Zimsko racunanje vremena - Pomerite kazaljke jedan sat unazad

    Samo da vas podsetim...

    U noći između subote i nedelje završava se letnje, a počinje zimsko računanje vremena. Časovnike treba vratiti jedan sat unazad, sa tri na dva sata.

    Letnje računanje vremena u Evropi završava se u noći između subote i nedelje. Časovnike 30. oktobra u 3.00 treba vratiti za jedan sat, na 2.00 sata.

    Pomeranje kazaljki u Zapadnoj Evropi uvedeno je početkom 1970-ih godina, uz obrazloženje da se time "produžava" dan, omogućuju uštede u potrošnji električne energije, povećava produktivnost, poboljšava prilagođavanje ljudi i radni dan čini efikasnijim.


    Od 2002. godine Evropska unija, kao i ostale zemlje na Kontinentu odredile su da letnje vreme počinje poslednje nedelje marta i da se završava poslednje sedmice oktobra.


    U svetu se vreme na takav način menja u približno 70 zemalja, uglavnom severne hemisfere.


    U Srbiji je letnje računanje vremena uvedeno 27. marta 1983. godine. Od 1995. godine satovi su pomerani u poslednjoj sedmici septembra na osnovu odluka koje je donosila Vlada, a pre pet godina donet je novi zakon kojim je letnje računanje vremena usklađeno sa Evropskom unijom.


    Rusija ostaje u "letnjem vremenu"


    Pored Islanda, jedine evropske zemlje koja nije uvela zimsko i letnje računanje vremena, ovog vikenda ni Rusi, prvi put posle 30 godina neće pomerati kazaljke časovnika unazad.


    Rusija ostaje u "letnjem vremenu", po Zakonu o računanju vremena, koji je proletos donet na inicijativu predsednika Dmitrija Medvedeva.


    "Nećemo prelaziti na zimsko vreme", rekao je tada ruski predsednik, uz napomenu da je prilagođavanje pomeranju kazaljki povezano sa stresom i obolevanjem ljudi.


    Rasprave o svrsishodnosti pomeranja kazaljki vode se od uvođenja te prakse 1981, a prema podacima poslednjih anketa 63 procenata Rusa odobrava ukidanje "zimskog vremena".


    Sledeći primer Rusije, o ukidanju zimskog računanja vremena razmišljaju i Belorusija i Ukrajina, a na pozitivnu stranu takve odluke ukazuju i Danci.


    Ruski eksperti ipak upozoravaju na neke negativne posledice ukidanja tradicionalnog pomeranja kazaljki, posebno za energetske kompanije.


    Višetarifni strujomeri u Rusiji su, naime, programirani da automatski prelaze na zimsko odnosno letnje vreme. Energetičari su preuzeli obavezu da besplatno ponovo programiraju takva brojila, kakvih je samo u Moskvi više od milion.


    I poslovni ljudi bi mogli da imaju probleme, budući da će vremenska razlika sa Evropom biti za jedan sat veća, što se ne sme zaboraviti u planiranju poslovnih sastanaka.


    Pojedini analitičari strahuju da će se ukidanje "zimskog vremena" u Rusiji odraziti i na berzansku trgovinu.
    Izvor: http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/125/Društvo/980550/Zimsko+računanje+vremena.html

    Eto lepe prilike da se sutra ujutru družimo sa svojim ljubimcima...

  2. #2
    Istaknuti član Avatar korisnika tolarbo
    Član od
    11.11.2008.
    Poruke
    4.529
    Lajkovi
    30323
    Reputacioni uticaj
    83

    Određen forumom Re: Zimsko racunanje vremena - Pomerite kazaljke jedan sat unazad

    Dobro nas podseti. Ovog puta bi potpuno zaboravio. Pa to je jos malo. Ko ce sada da vraca sve satove, ali lakse mi je kad se setim, nekih ovde na forumu i njihovih kolekcija satova..

  3. #3
    Počasni član Avatar korisnika milan zmaj
    Član od
    20.12.2008.
    Lokacija
    SRBIJA.Beograd
    Poruke
    9.492
    Lajkovi
    36956
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    159

    Određen forumom Re: Zimsko racunanje vremena - Pomerite kazaljke jedan sat unazad

    Ehh sad satovi u ruci i da se krene polako.... )

    next year at this time I'll be a millionaire




  4. #4
    Stariji član Avatar korisnika banja
    Član od
    1.12.2010.
    Lokacija
    Srbija medju sljivama!!!
    Poruke
    594
    Lajkovi
    706
    Reputacioni uticaj
    17

    Određen forumom Re: Zimsko racunanje vremena - Pomerite kazaljke jedan sat unazad

    Podesio jos nocas..!
    Historia est magistra vitae!

    Ljudi su kao satovi, neki žure, neki kasne, a ima i pokvarenih.

  5. #5
    Stariji član Avatar korisnika Bigmag
    Član od
    19.2.2010.
    Lokacija
    NBGD
    Poruke
    609
    Lajkovi
    4705
    Reputacioni uticaj
    18

    Određen forumom Re: Zimsko racunanje vremena - Pomerite kazaljke jedan sat unazad

    Ja se sinoc zapio, proslavljao sam jos jednu prinovu pa nisam promenio, ali sam jutros ustao sa svim svojim ljubimcima i seiko doterao manuelno, a ova dva cu danas izvesti u setnju da se sami doteraju.

    Btw Riseman je stigo sinoc sa dalekog puta, postavim slike u toku dana kad stignem u odgovarajucoj temi.

    Pozdrav....



  6. #6
    Član Avatar korisnika BedMadaFaker
    Član od
    7.8.2011.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    150
    Lajkovi
    259
    Reputacioni uticaj
    22

    Određen forumom Re: Zimsko racunanje vremena - Pomerite kazaljke jedan sat unazad

    A meni se skyhawk sam vratio... Ali tu su drugi satovi da se podešavaju
    Napiši mudru izreku i tvoje ime će večno živeti!!!

    Pick my left pocket of its silver dime, but spare the right - it holds my golden time!
    *Oliver Wendell Holmes*


  7. #7
    Član Avatar korisnika bozicko
    Član od
    19.11.2010.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    110
    Lajkovi
    144
    Reputacioni uticaj
    15

    Određen forumom Re: Zimsko racunanje vremena - Pomerite kazaljke jedan sat unazad

    Moj AS4020-28E je jutros sam prebacio vreme, tako da sam ostao uskracen za ovo malo zadovoljstvo, ali su zato drugi ljubimci dobili malo vise paznje...
    Si fueris Romae, romano vivito mori, si fueris alibi vivito sicut ibi!

  8. #8
    Član Avatar korisnika nwolfe
    Član od
    30.9.2011.
    Lokacija
    Hannover, DE
    Poruke
    178
    Lajkovi
    375
    Reputacioni uticaj
    15

    Određen forumom Re: Zimsko racunanje vremena - Pomerite kazaljke jedan sat unazad

    Pozdrav svim forumašima! Pre nekih mesec dana sam kupio svoj prvi sat nakon jako, jako, dugo vremena. Jedna "obična", ali sasvim fina seiko 5ica je u pitanju. E, dođe i to vreme da se kazaljke vraćaju unazad i pade mi na pamet da je možda štetno bukvalno tako setovati vreme - pomeranjem unazad. Ipak, nakon dosta opsežne pretrage interneta, ja i dalje nisam uspeo da pronađem informaciju da li je pomeranje kazaljki zaista štetno, odnosno zaista bezopasno... Mišljenja su podeljena.

    Elem, odlučio sam da vratim kazaljke jedan sat unazad, umesto da se petljam sa datumom i danom na juče pa da idem unapred... Ono što mogu da kažem da sam primetio: u toku vraćanja vremena sekundara je krenula malo unazad da bi konačno stala. nakon što sam tempirao vreme, i prodrmao sat, kazaljka je ponovo krenula, i osim što je "trokirala" prvih par sekundi, sada radi normalno.

    Inače izgleda da mi je zapao sjajan primerak 7s26b mehanizma; posle mesec dana nošenja kasnio je ukupno dvadeset sekundi u odnosu na prvopodešeno vreme sa time.gov! Baš me interesuje da li će ovo pomeranje kazaljki ikako da utiče na dalje ponašanje mehanizma.

  9. #9
    Moderator Avatar korisnika VLADAN P
    Član od
    18.10.2010.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    8.629
    Lajkovi
    18039
    Reputacioni uticaj
    281

    Određen forumom Re: Zimsko racunanje vremena - Pomerite kazaljke jedan sat unazad

    Nije problem vratiti kazalke sat unazad.Problem kod tog sata je da ne bi trebao podešavati vreme između 23h i 03h jer tada menja dan i datum,pa tu može doći do problema sa prenosima u mehanizmu.
    BedMadaFaker likes this.
    ZAJEDNO SMO SKUPA!

  10. #10
    Stariji član Avatar korisnika vlajo
    Član od
    15.6.2011.
    Lokacija
    Čačak
    Poruke
    1.973
    Lajkovi
    4899
    Reputacioni uticaj
    50

    Određen forumom Re: Zimsko racunanje vremena - Pomerite kazaljke jedan sat unazad

    Da, ja moram da potvrdim da sam i ja čuo još ranije od pojedinih ljudi da je navodno štetno pomerati sat u nazad, pretpostavljam da to nije istina osim verovatno u slučaju nekog možda dugotrajnog okretanja....

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Letnje i zimsko racunanje vremena
    By Shmizla in forum Opšti forum
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 30.10.2021., 13:20
  2. Letnje i zimsko racunanje vremena
    By tolarbo in forum Opšti forum
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 28.10.2018., 5:23
  3. Vraćanje kazaljki unazad
    By Misko81 in forum Časovničarska radionica
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 27.10.2012., 22:49
  4. Rusija ukida letnje i zimsko računanje vremena
    By Shmizla in forum Vesti, objave
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 11.2.2011., 7:58
  5. Da li smo pomerili satove unazad?
    By Laslo51 in forum Opšti forum
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 25.10.2009., 20:40

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •