Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 18
Like Tree6Likes

tema: Pomoć oko diplomskog - dizajn ručnog sata

  1. #1
    Novi član
    Član od
    8.9.2011.
    Poruke
    4
    Lajkovi
    5
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Pomoć oko diplomskog - dizajn ručnog sata

    Zdravo svima! Zovem se Đorđe Radojčić i ovo je moj prvi post na forumu. Studiram dizajn industrijskih proizvoda na Beogradskoj Politehnici i trenutno radim diplomski oko kojeg će mi biti potrebna pomoć ljudi sa foruma.

    Priča ide ovako: prijavio sam temu pod nazivom "dizajn proizvoda za Zepter", jer postoji velika mogućnost da se radovi nas nekoliko kolega nađu na izložbi Zeptera u Varšavi u novembru. E sad, ja sam kao i većina prvo počeo da razmišljam u pravcu posuđa (čak i počeo da radim neke skice), ali sam onda ipak odlučio da pređem na nešto što me mnogo više zanima - ručni sat. Ako do sad niste znali, Zepter radi i satove! Čak šta više, Filip Zepter (Milan Janković - to mu je srpsko ime) je kolekcionar satova. Cene su im 1000-2000 evra (koliko ja znam ). Evo par linkova sa više informacija.

    Zepter - Philip Zepter Timepieces
    Philip Zepter

    Problem je u tome što o satovima ne znam mnogo, tako da nemam pojma na šta bi trebalo da obratim pažnju, ali imam ideju šta hoću da uradim. Hteo bih da dizajniram sat inspirisan trkačkim automobilima iz '30-ih (auto union, mercedes, maserati, bugatti, aston martin, bentley...), ali to bi značilo da i sat treba da ima neke elemente satova iz '30-ih, što baš i nisam uspeo da pronađem na netu Prvo da napomenem da mehanizam koji bi pokretao sat nije toliko bitan, jer bi ga ionako radio neko ko se u to razume a ne industrijski dizajner. Evo o čemu sam razmišljao:

    - kućište prečnika 44mm
    - kruna - inspiracija je poklopac hladnjaka sa Bugatti-ja
    - kožna narukvica - inspiracija su mi kaiševi koji su držali haubu zatvorenu na starim automobilima (ne bih radio metalnu)
    - cifer
    E ovde je već potrebno opširnije objašnjenje Mislio sam da jedina kazaljka bude sekundara, da sati budu u aperture (ne znam kako se zove na srpskom, možda otvor?) na 9h, a minuti na 3h. Ono što bi još hteo da ubacim na 6 i 12 su datum (1-31) i pokazivač rezerve snage. Sem toga od komplikacija hoću da ubacim i tahometar. Što se tiče dizajna razmišljao sam o ovome (auto union type D)
    - kutija - razmišljam o metalnoj koja bi po materijalu i boji podsećala na automobile ili drvenoj koja bi podsećala na stare kutije za alat

    Koristila bi mi svaka vrsta pomoći, čak bi bilo dovoljno i samo objašnjenje kako se koji deo na satu zove na našem jeziku (malo mi je nezgodno da stručne izraze prevodim sa engleskog). Inače ovo bi bila i neka vrsta istraživanja tržišta, tako da sam otvoren za sve predloge potencijalnih "klijenata" Za par dana ću postaviti i prve skice.
    vladas and BedMadaFaker like this.

  2. #2
    Novi član
    Član od
    14.8.2011.
    Poruke
    6
    Lajkovi
    0
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Pomoć oko diplomskog - dizajn ručnog sata

    Pozdrav! Zainteresovala me je ova tema pa da ti postavim par pitanja koja bi ti možda pomogla u daljem definisanju ideje:
    1. Koja bi bila ciljna grupa ovog sata?
    2. Od kog materijala bi bilo izrađeno kućište?
    3. Kakv bi bio izgled stakla (kupola ili ravno)?
    4. Kako bi izgledao poklopac i kako bi se zatvarao?
    Sviđa mi se ideja za krunicu i mislim da bi na čelu krunice trebao da bude znak ili logo.
    Mislim da bi cifer sa samo jednom kazaljkom bio siromašan a info u tim rupicama - nepregledne. Mislim da su kazaljke i njihov izgled prava duša sata. Sem toga, ako već ideš na vintage izgled sata onda bi trebao da težiš kazaljkama. Naravno, ovo je moje mišljenje a projekat je tvoj, zato ne zameri.
    Čekam skice sata a radujem se komentarima ostalih članova foruma- mislim da si ovom temom otvorio Pandorinu kutiju

  3. #3
    Istaknuti član Avatar korisnika jagos
    Član od
    4.11.2009.
    Poruke
    2.683
    Lajkovi
    5664
    Reputacioni uticaj
    53

    Određen forumom Re: Pomoć oko diplomskog - dizajn ručnog sata

    zelim ti puno srece i uspeha.voleo bi da jednog dana cujem da si uspesan dizajner u nekoj ozbiljnoj firmi.podji do nekog sajdzije i zamoli ga nek ti objasni neke osnovne stvari.ipak moras nesto znati o satovima.

  4. #4
    Moderator Avatar korisnika vladas
    Član od
    16.9.2009.
    Lokacija
    Beograd, Srbija
    Poruke
    2.706
    Lajkovi
    4350
    Reputacioni uticaj
    179

    Određen forumom Re: Pomoć oko diplomskog - dizajn ručnog sata

    Zdravo Djordje i dobrodosao na forum!

    Moram da pozdravim ovakvu ideju i nadam se da ce tvoj dizajn doziveti veliki uspeh !

    Ja mogu da ti predlozim da razmislis o Regulateur tipu sata. Radi se o satu koji obicno ima samo jednu centralnu - minutnu kazaljku, i dva pod-brojcanika ili na engleskom - sub-dial-a. Na primeru koji sam postavio ispod - gornja kazaljka na pod-brojcaniku prikazuje sate dok donja prikazuje sekunde:

    Pomoć oko diplomskog - dizajn ručnog sata-iwc-regulateur.jpg

    Siguran sam da ces dobiti jos mnogo dobrih ideja i saveta od drugih clanova!

    Pozdrav,
    Vlada
    Blue Max likes this.
    No time to lose

  5. #5
    Istaknuti član Avatar korisnika tolarbo
    Član od
    11.11.2008.
    Poruke
    4.529
    Lajkovi
    30323
    Reputacioni uticaj
    83

    Određen forumom Re: Pomoć oko diplomskog - dizajn ručnog sata

    Pozdrav za mladog dizajnera, nadam se da ces ovde dobiti puno korisnih saveta. Meni se ideja od koje si posao dopada, pa i elementi koji si pomenuo mi se cine kao dobra osnova. Voleo bi da vidim prve skice, verujem da cu tada imati konkretnije predloge. Pozdrav i puno uspeha.

  6. #6
    pel
    pel je offline
    Novi član Avatar korisnika pel
    Član od
    12.8.2011.
    Poruke
    28
    Lajkovi
    4
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Pomoć oko diplomskog - dizajn ručnog sata

    pozz djordje
    mogu ti pomoci ako trebas 3d software...
    CAD & 3D Modeling Software for Mac and Windows | Ashlar-Vellum Argon
    naravno free of charge..

  7. #7
    Počasni član Avatar korisnika milan zmaj
    Član od
    20.12.2008.
    Lokacija
    SRBIJA.Beograd
    Poruke
    9.487
    Lajkovi
    36921
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    159

    Određen forumom Re: Pomoć oko diplomskog - dizajn ručnog sata

    Moram da proverim sa jednim prijateljem iz Svjcarske koi je radio u Rolexu da ti dam njegov br, telefona pa da ako je moguce pojasnis mu tvoju preokupaciju i veoma zanimljivu ideju ....da ti da neke smernice sta i kako. Industrijski dizajner moze da bude samo osnov mehanizma koji bi bio u njemu a sad ti mozes da smisljas neke zamene i ulepsavanja kod samog mehanizma...
    Bitna stavka ako sve bude kako treba da taj sat i radi i rad i radi...razumes da je pouzdan...ne vredi ti maketa koja nicemu ne sluzi..
    zato ako zelis ja mogu da ti posaljem na pp tel tog coveka i slobodno na engleskom da mu se prestavis i kazes mu o cemu se radi i dobices pomoc ako bas bas nije zauzet...
    i da ti pohlavilim ideju...ja sam cak i mislio da rasklopim sat i da probam da ga sklopim toliko sam postao ocisan i bolestan sto kaze moja zena...uh koja zena....veverice ja nemam zenu ))

    next year at this time I'll be a millionaire




  8. #8
    Moderator Avatar korisnika sima hrabri
    Član od
    16.12.2009.
    Lokacija
    Zemun
    Poruke
    2.556
    Lajkovi
    3874
    Blogovi
    2
    Reputacioni uticaj
    140

    Određen forumom Re: Pomoć oko diplomskog - dizajn ručnog sata

    pozdrav, djordje! svaka cast na odvaznosti, nisi lak zadatak sebi postavio!

    meni se svidja ideja za cifer, i ako sam dobro razumeo, slicna resenja ima a. lange & sohne, npr.:





    kad okacis skice, siguran sam da ces dobiti puno dobrih predloga i ideja od forumasa!
    poz!
    Citat jole777 kaže:
    Ne pali me marketing, placeni oglasi ni sportasi/glumci. Daj mi kakvu vintage Omegu, in house Seiko ili Sinn-a i meni je to sasvim dosta.

  9. #9
    Član Avatar korisnika igor bg
    Član od
    13.6.2011.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    106
    Lajkovi
    273
    Reputacioni uticaj
    16

    Određen forumom Re: Pomoć oko diplomskog - dizajn ručnog sata

    Pozdrav Djordje, pogledaj satove Chopard mille miglia, imaju gumenu narukvicu kao automobilska guma, a nek modeli imaju pokazivac rezerve snage kao sto je skala na starim benzinskim pumpama. Ideja za kutiju: neki old-timer u fazonu Bburago automobilcica,a sat u gepeku ili haubi, ovo samo ja naglas lupam, al mozda ti posluzi.

  10. #10
    Novi član
    Član od
    8.9.2011.
    Poruke
    4
    Lajkovi
    5
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Pomoć oko diplomskog - dizajn ručnog sata

    Hvala svima na komentarima!

    @ Blue Max
    1. Ciljna grupa bi bili muškarci 25+, zaljubljenici u automobile i trke, poznavaoci istorije automobilizma. Potencijalna ciljna grupa su i kolekcionari automobila, mada ne verujem da bi neko ko da 5-10 miliona za automobil kupio Zepter sat Uže definisanje ciljna grupe bi bilo jako teško.
    2. Sigurno bi tu išao sa više varijanti. Zepter je u suštini došao do ovoga što ima nekom vrstom standardizacije, koristeći mali izbor kvalitetnih materijala, ali sa raznovrsnim dizajnom. Recimo, Zepter posuđe se radi isključivo od materijala hrom-nikl 18/10. Sigurno bi koristio materijale koji se već koriste za izradu Zepter satova (super tough 316L steel i zlato), ali bi dodao i belo zlato i platinu za limited edition verzije.
    3. Ravno, ipak su mi inspiracija cajgeri sa starih gp automobila. Mada, ni kupola nije u potpunosti odbačena kao opcija.
    4. To je stvar o kojoj nisam razmišljao. Predlozi?
    Na krunici će sigurno biti logo. Za cifer i kazaljke ću napraviti nekoliko različitih skica sa više različitih varijanti pa ću videti šta je od toga najbolje i onda krenuti sa daljom razradom ideje.

    @ jagos
    Hvala! I ja se nadam Ako sve bude išlo kako treba i prođem prijemni, onda ću se sledeće godine u ovo doba spremati za odlazak u nemačku na master za dizajn automobila

    @ vladas
    Hvala. Uradiću i par skica sa takvim rešenjem. Već imam ideju kako bi to izgledalo.

    @ tolarbo
    Biće skice vrlo brzo

    @ pel
    Hvala, ali neće biti potrebe. 3D-om se bavim već 7 godina pa imam sve od softvera što mi treba. Evo sajt sa nekim mojim radovima www.3dradojcic.com

    @ milan zmaj
    Za sada mislim da će mi pomoć članova foruma biti sasvim dovoljna, ali ako rešim da krenem sa detaljnijim radom, onda će mi definitivno trebati pomoć nekog stručnijeg, recimo nekog ko je radio u Rolex-u. Trenutno razmišljam samo o tome kako će taj sat da izgleda. Voleo bih da jednog dana mogu da napravim prototip, ali to kada budem imao para. Maketa? U radionici na faksu nemamo baš uslove za izradu tako malih modela, ali nekako uvek uspemo da prevaziđemo svoje mogućnosti

    @ sima hrabri
    Da, upravo o nečemu sličnom sam i mislio! Hvala.

    @ igor bg
    Izgledaju jako zanimljivo, ali mislim da ću ići sa malo "čistijim" dizajnom. Odlična ideja za kutiju, samo ja treba za sve ovo da uradim i preciznu tehničku dokumentaciju, znači za svaki delić koji budem dizajnirao, a takva kutija bi bila malo komplikovana

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Pomoć u odabiru sata
    By ANGEL II in forum Koji sat kupiti?
    Odgovora: 61
    Poslednja poruka: 7.4.2011., 13:13
  2. Pomoć oko odabira sata
    By ANGEL in forum Koji sat kupiti?
    Odgovora: 23
    Poslednja poruka: 7.6.2010., 21:39
  3. Pomoć pri izboru sata
    By ANGEL in forum Koji sat kupiti?
    Odgovora: 73
    Poslednja poruka: 22.4.2010., 1:15
  4. Orijentacija u prirodi pomoću sata
    By Shmizla in forum Opšti forum
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 10.3.2009., 22:21

Tags for this Thread

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •