Prikaz rezultata 1 do 4 od ukupno 4
Like Tree4Likes
  • 4 Post By Dzoni

tema: Kako slikate satove?

  1. #1
    RUS
    RUS je offline
    Moderator Avatar korisnika RUS
    Član od
    17.4.2009.
    Lokacija
    PA
    Poruke
    12.495
    Lajkovi
    43550
    Reputacioni uticaj
    577

    Određen forumom Kako slikate satove?

    Kako slikate vase satove?
    Kako vam uspeva da slike budu dobre,da se ne vidi odsjaj od blica,itd..
    Kako god da pokusam nikako ne ispadne lepo

  2. #2
    Administrator Avatar korisnika Vladan Stevanovic
    Član od
    22.1.2008.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    3.713
    Lajkovi
    4057
    Reputacioni uticaj
    250

    Određen forumom Re: Kako slikate satove?

    Kao prvo, trudim se da ne koristim blic stavljajući sat na neko mesto sa dobrim dnevnim osvetljenjem (uglavnom pored prozora). Inače odsjaj blica je skoro nemoguće izbeći u slučaju da sat nema antirefleksni sloj na staklu. Što se tiče oštrine slike, potrebno je da uključiš "Macro" opciju koja služi za fotografisanje predmeta na jako maloj udaljenosti.

    To je otprilike sve od saveta koje možeš da dobiješ od potpunog amatera kao što sam ja.

    Pozdrav,
    V.S.

  3. #3
    Istaknuti član Avatar korisnika dragon
    Član od
    27.8.2008.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    4.195
    Lajkovi
    1419
    Reputacioni uticaj
    53

    Određen forumom Re: Kako slikate satove?

    Citat Rus_PA kaže: Pregled poruke
    Kako slikate vase satove?
    Kako vam uspeva da slike budu dobre,da se ne vidi odsjaj od blica,itd..
    Kako god da pokusam nikako ne ispadne lepo
    Macro mode pomaže za fotke na udaljenosti od svega par cm, mirna ruka ili još bolje stalak na kojem će biti fotoaparat postavljen, a da bi otklonio odsjaj blica stavi preko njega beli papir ili paus koji će izigravati difusor, tj. absorber svetlosti. Ovo sa blicom je isprobano i zaista zna da pomogne poprilično.
    Mada se ja patim još uvek sa svojim starim zenith fotoaparatom iz bog će ga znati koje godine i sa filmovima, pa nemam sve te silne opcije i pomagala, samo "oštro" oko koje ne koristim u te svrhe već godinama.

    Pozdrav
    PRAVILNIK FORUMA :: PRAVILNIK ZA BERZU SATOVA :: VODIČ ZA POSTAVLjANjE SLIKA

    "Never look back, look forward, step forward even if only half a step at a time, knowing how to be flexible in order to accept changes, be sincere"

    Men invented time. Seiko perfected it.


  4. #4
    Stariji član Avatar korisnika Dzoni
    Član od
    26.1.2011.
    Lokacija
    Sarajevo
    Poruke
    1.261
    Lajkovi
    7643
    Reputacioni uticaj
    22

    Određen forumom Re: Kako slikate satove?

    Vec su ti dali korisne savjete, ali nije zgoreg da nesto i ja kazem u vezi ove teme!?Najcesce i ne koristim blic na aparatu(ovdje govorim fotografisanjem dSLR aparatom!).Stalak je obavezan!Izabere se neka podloga na koji cete staviti sat za fotografisanje.Najbolji rezultati su sa crnom granitnom plocom koja ima fin sjaj, tj.da je ispolirana maximalno!Moze se koristiti i crni ili bijeli hamer papir(crni papir ja koristim!).Prije nego sto se stavi sat da se fotografise mora se dobro ocistit magicnom ili nekom drugom finom krpom.Onda na red dolazi izabir osvjetljenja.Ko nema "Soft box"morat ce se koristit neka improvizovana svjetlost-najcesce je to stona lampa ispred koje se stavi bijeli papir da svjetlost ne pada direktno na objekat/sat, nego da se dobije rasprsena svjetlost, mekana, difuzna svjetlost!Kad se stavi aparat na stalak,provjere se parametri na aparatu.ISO se stavi na najmanju vrijednost koji aparat dozvoljava(na mom Canonu EOS 350 D je to ISO 100).Stabilizacija se obavezno iskljuci, posto aparat i dalje pokusava da nadje stabilizaciju, i nikako ne moze je naci i tako kad okinete onda ispadne malo mutna fotografija!Kad iskljucite stabilizaciju, provjerite fokusne tacke kroz Viewfinder(tražilo kroz koje gledate!).Zavisi koji dio sata zelite da bude u fokusu izaberete i fokusnu tacku gdje pada na sat!Ako zelite da je sat cijeli u fokusu , cisto i jasno, bez neke dubinske ostrine, izaberete otvor blende manji(f8, f9, ili f11).Ako zelite da neki dio sata(ključ recimo, ili samo dio narukvice-onda izaberete veci otvor blende-f3.5, f2.8, f1.8 ili f1.4, i onda ce biti u fokusu samo dio na koji stavite fokus, ostalo ce biti malo zamućeno ili skroz mutno!).Kad ste izabrali fokus, tj. koji dio vaseg sata želite prikazati okidate na Tajmer ili daljinskim okidacem-nikako prstom, jer i najmanji pokret aparata ce rezultirati mutnom fotografijom!Ja satove fotografisem daljinskim, tako umanjujem i najmanji pokret aparata!Pratite svjetlomjer kroz trazilo, tj. onu crtu koja pokazuje da li će fotka biti podeksponirana(tamna) ili preeksponirana(presvijetla).Najbolje je da bude crtica na sredini, mada poslije nekoliko fotografija(kad uslikate odmah se fotografija pokaze na displeju!), i mozete odmah vidjeti da li je uspjela fotografija ili nije.Ni meni ne uspije iz prve, nekad moram napraviti i do 10-ak fotografija da bih izabrao jednu koja valja!Pocnite sa recimo 0.5 sek ekspozicijom pa sa svakim snimkom pomjerajte sa duzom ekpozicijom-1 sek, 2sekunde, 5 sek.(ako zelite da vam je objekat/sat bolje osvjetljen, ili sa kraćom ekspozicijom-1/10, 1/20, 1/40(ako želite da vam je sat malo tamniji na crnom granitu!).Malo eksperimentisanja i nekoliko fotografija sigurno cete doci do odgovarajucih i zadovoljavajucih fotografija!Poslije je bitno i kojim programom na PC-u/laptopu obradjujete fotografiju!Ja licno koristim program "Gimp" koji sve svoje fotografije uspjesno obradjujem(resize, kontrast, osvjetljenje fotografije, izoštravanje....), mada to neko radi i u Photoshopu.Ovo sam sve napisao u uslovima kad je fotoaparat na stalku koristen, iz ruke fotografisanje su potpuno druge postavke(ekspozicija ne smije biti duga, ISO se mora povećati, svašta nešta....).Nadam se da sam malo pomogao oko fotografisanja predmeta/satova!?Tekst sastavio i napisao Dzoni!
    Poslednja ispravka: Dzoni (31.1.2011. u 21:17)

Slične teme

  1. Drvena kutija za satove
    By Martin in forum Opšti forum
    Odgovora: 51
    Poslednja poruka: 30.9.2012., 10:50
  2. kako da...
    By gorro in forum Opšti forum
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 16.12.2009., 0:59
  3. Da li smo pomerili satove unazad?
    By Laslo51 in forum Opšti forum
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 25.10.2009., 20:40
  4. Carina na satove
    By avalon in forum Opšti forum
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 15.4.2009., 22:43
  5. Da li ste čuli za satove ''ELGÉ'' ?
    By martinn in forum Opšti forum
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 19.3.2009., 17:30

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •