Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 18
Like Tree17Likes

tema: Kako bi PayPal uticao na cene polovnih satova u Srbiji?

  1. #1
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Kako bi PayPal uticao na cene polovnih satova u Srbiji?

    Mnogo puta sam čitao vesti i diskusije o dolasku PayPala u Srbiju, a po svoj prilici, na to će se i dalje čekati. Ne bih ulazio u diskusiju o tome kada će se ovde pojaviti, već bih voleo da prodiskutujemo o tome kako bi se dolazak PayPala, tj. mogućnost plaćanja u oba smera odrazila na cene satova.

    Koliko vidim, na području ex-YU, satovi su skuplji u Hrvatskoj i Sloveniji, dok su u Srbiji i Makedoniji dosta jeftiniji. Nisu mi poznate cene satovima na ostalim tržištima u regionu, ali vidim da su u pomenutim zemljama cene satova u korelaciji sa prosečnom platom, standardom i postojanjem PayPala. Konkretno me zanimaju prognoze koliko bi satovi poskupeli kada bi se PayPal pojavio sutra, ma koliko ovo utopijski zvučalo. Naravno, eBay bi tada postao zanimljiviji domaćim korisnicima i svakako da bi dobili veće tržište, ali... Uvek postoji neko ’ali’. Ako gledamo sa stanovišta kupaca polovnih satova, to bi značilo da ćemo potencijalne ljubimce plaćali isto koliko i kolege iz SAD, Nemačke ili Švajcarske, što nam se svakako ne bi dopalo. Ukoliko, pak, gledamo iz ugla prodavca, pojavila bi se mogućnost za skuplju prodaju. A da li je baš tako? Kupac iz zemlje X, koja može biti bilo koja od navedenih, ali i bilo koja u svetu, ne mora se tek tako odlučiti da kupi sat baš od nekog prodavca iz Srbije. Nije u pitanju to da li nas neko voli ili ne voli, već to mogu biti carinski propisi, udaljenost, koja poskupljuje poštarinu, nemogućnost komunikacije zbog jezičke barijere ili neki drugi problem tehničke prirode.

    S druge strane, mnogi prodavci vole da navode kako sat koji prodaju košta ovoliko ili onoliko na eBayu, ali skrivaju činjenicu ili ne znaju da to što je neko postavio određenu cenu ne znači nužno da će taj sat i prodati za traženi novac. Čak i ukoliko je neki sat prodat po dosta višoj ceni nego ovde, to ne mora biti reper. Ukoliko npr. Nemac može da bira između dva primerka koji imaju sličnu cenu i u istom su stanju, s tim da je jedan prodavac iz Minhena, a drugi iz Beograda, šta mislite, od koga će pre kupiti? Razlozi za njegov izbor već su navedeni.

    Nisam ekonomista i ne bih se mešao u struku onima koji su profesionalci u ovom domenu, ali moja prognoza je da bi sa uvođenjem PayPala cene polovnih satova naglo skočile, ali da bi se iz pomenutih razloga uskoro vratile, ali ne na sadašnji nivo, već bi u izvesnom procentu porasle.

    Ne znam koliko je ova prognoza tačna ili realna i ne pretendujem na to da sam u pravu. Bilo bi mi drago da čujem mišljenja ostalih forumaša, a naročito onih koji su upućeniji u ekonomiju ili koji se aktivnije bave prodajom.
    RUS, sima hrabri, VLADAN P and 4 others like this.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  2. #2
    Stariji član Avatar korisnika ckvrlj
    Član od
    25.12.2012.
    Lokacija
    Niš
    Poruke
    837
    Lajkovi
    3692
    Reputacioni uticaj
    43

    Određen forumom Re: Kako bi PayPal uticao na cene polovnih satova u Srbiji?

    Moje mišljenje je potpuno suprotno. Uvođenjem PayPala bi se samo povećale mogućnosti za kupovinu satova, kako novih tako i polovnih. A time se uvek povećava i mogućnost da nadješ dobar sat po povoljnoj ceni. Zatvoreno tržište (u ovom slučaju nepostojanje PayPala) po pravilu znači i višu cenu robe. I obrnuto.

  3. #3
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Kako bi PayPal uticao na cene polovnih satova u Srbiji?

    Imaš li neki model u vidu, čisto radi poređenja? Meni se čini da i to može biti mač sa dve oštrice. Naime, carinske stope nisu iste sa svim zemljama, kao i troškovi slanja, pa bi se neke razlike u cenama poništile. Npr. ako kupuješ ruske satove, koji su jeftiniji u nekim zemljama, carina i poštarina bi bile relativno visoke. Ili, jednostavniji primer, bez PayPala: ako neki sat u Makedoniji košta 10€, a kod nas 20, razliku u ceni bi pojela poštarina/slanje autobusom ili carina. Osim toga, ako bi našao neki skup, ali povoljan sat u npr. Uzbekistanu ili Zimbabveu, da li bi ga kupio? Da budem iskren, ja bih se malo plašio. Ako bih kupovao od apsolutno pouzdanog nemačkog prodavca, ne bih se bojao za svoj novac, ali onda bi sat bio skuplji.

    Kombinacija je mnogo, pa sam izabrao samo neke relativno reprezentativne, ali ne isključujem i suprotnu mogućnost, pa sam zato i pitao za model.

    Naravno, imam u vidu da se mnogi novi satovi mogu kupiti povoljnije u inostranstvu i da se bez problema mogu platiti kreditnom karticom, ali me pre svega zanimaju kolekcionarski primerci.
    Serb likes this.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  4. #4
    Stariji član Avatar korisnika tiha
    Član od
    17.7.2011.
    Lokacija
    Beograd
    Poruke
    1.027
    Lajkovi
    2628
    Reputacioni uticaj
    132

    Određen forumom Re: Kako bi PayPal uticao na cene polovnih satova u Srbiji?

    Ja mislim da bi to zavisilo od sata do sata. Recimo vidjao sam kod nas krseve za koje prodavci traze cifre mnogo vece nego sto ih ima na eBayu (sa tim da su ti na eBayu u boljem stanju), a sa druge strane ima verovatno boljih i bolje ocuvanih primeraka koji bi mogli u inostranstvu da se prodaju za veci iznos nego sto prodavac moze ovde da dobije.

  5. #5
    RUS
    RUS je offline
    Moderator Avatar korisnika RUS
    Član od
    17.4.2009.
    Lokacija
    PA
    Poruke
    12.495
    Lajkovi
    43550
    Reputacioni uticaj
    577

    Određen forumom Re: Kako bi PayPal uticao na cene polovnih satova u Srbiji?

    Meni bi uvodjenje paypala znacilo da mogu da kupujem i placam neke stvari sa ebaya(manje i jeftinije stvari), a verovatno bi mi priblizile neke manje proizvodjace satova. U principu, moze i sad da se kupi, ima nacina, ali je sve to zamrseno.

    Nisam siguran koliko samo uvodjenje sistema moze da utice na cene, bez primene nekih sporazuma sa EU o carini, porezu i takvim stvarima.
    Posto se i sad kod nas radi otprilike, nikad se ne zna koliko ce biti carina, i da li ce je biti.
    ckvrlj likes this.
    "I have no idols. I admire work, dedication and competence." - Ayrton Senna

  6. #6
    Istaknuti član Avatar korisnika tolarbo
    Član od
    11.11.2008.
    Poruke
    4.528
    Lajkovi
    30323
    Reputacioni uticaj
    83

    Određen forumom Re: Kako bi PayPal uticao na cene polovnih satova u Srbiji?

    A zasto ne bi kupio od prodavca iz Uzbekistana ili Zimbabvea ako je prodavac dobro rangiran i odlicno ocenjen?! Takodje postojanje PayPala-a i kupovina preko ebay-a su vrlo sigurne, i omogucavaju najvecu zastitu kupcu. Ukoliko ne dobije placenu robu, PayPala zadrzava novac i na osnovu reklamacije novac vraca kupcu. To je i razlog da se novac drzi 30 dana zamrznut od strane PayPala-a.
    Sto se tice cena: siguran sa da ce kolekcionarski primerci prilicno da odu na vise sa cenama i nece se vratiti nikada na stari nivo. Ako pratite cene i na domacem trzistu cene su prilicno skocile, a ponuda je sve losija.
    Sa novim satovima je druga prica, cene napolju su ipak povoljnije nego kod nas, medjutim tu ce biti veliki problem carina i porez, pa i troskovi slanja i osiguranja. Ulaskom nase zemlje u EU ovi troskovi ce se znacajno smanjiti, pa ce i cena novih satova biti nize. A kada ce to biti..

  7. #7
    Stariji član Avatar korisnika ckvrlj
    Član od
    25.12.2012.
    Lokacija
    Niš
    Poruke
    837
    Lajkovi
    3692
    Reputacioni uticaj
    43

    Određen forumom Re: Kako bi PayPal uticao na cene polovnih satova u Srbiji?

    Uvek je bolje imati 6 milijardi potencijalnih prodavaca (a i kupaca) nego 10 miliona. U takvim uslovima, ko je malo snalažljiv, moći će da jeftinije dodje do sata koji želi, a u nekim slučajevima i da skuplje proda sat koji mu ne treba. Naravno, govorim o satovima sa iole višom cenom. Glupo je naručivati sat od 20 evra iz Amerike, ako kod nas imaš takav za 25, zar ne?

  8. #8
    Stariji član Avatar korisnika Don_Krstic
    Član od
    17.7.2009.
    Poruke
    587
    Lajkovi
    522
    Reputacioni uticaj
    18

    Određen forumom Re: Kako bi PayPal uticao na cene polovnih satova u Srbiji?

    Mislim da se na tržištu satova neće ništa bitnije promeniti. Ulazak u EU bi napravio veću promenu nego paypal. Kao kupci, sa lošim uslovima slanja u Srbiju iz velikog broja zemalja, bi opet bili uskraćeni za velik broj proizvoda. Npr. ima dosta G-Shock satova za pedesetak dolara koji su kod nas duplo skuplji, ali šta mi znači što i sad mogu da ih platim kad ih ne šalju za Srbiju a i ako šalju poštarina je paprena, isto je i sa tehničkom robom. Dok npr. dosta tih prodavaca ima besplatno slanje za USA, a to sve nema veze sa paypal-om. Isto tako kao prodavci moramo platiti proviziju ebay-u pa proviziju paypal-u, onda ne možemo da ponudimo uslove slanja kao prodavci iz EU ili USA, pa samim tim naša cena na svakoj licitaciji će teško dostići cenu konkurencije iz inostranstva. Teško je i postići dobar rejting na tako velikim sajtovima ipak to nije naš žuti sajt. Imali bi verovatno više koristi prodavci nekih skupljih i eksluzivnijih satova sa cenom od par hiljada USD, gde svi ti troškovi postaju relativno zanemarivi. Sve u svemu teško da će se nešto bitnije promeniti...

  9. #9
    Moderator Avatar korisnika Neša
    Član od
    21.1.2011.
    Lokacija
    Novi Beograd
    Poruke
    6.329
    Lajkovi
    13235
    Blogovi
    9
    Reputacioni uticaj
    602

    Određen forumom Re: Kako bi PayPal uticao na cene polovnih satova u Srbiji?

    Citat Rus_PA kaže: Pregled poruke
    ...

    Nisam siguran koliko samo uvodjenje sistema moze da utice na cene, bez primene nekih sporazuma sa EU o carini, porezu i takvim stvarima.
    Posto se i sad kod nas radi otprilike, nikad se ne zna koliko ce biti carina, i da li ce je biti.
    Da, ali mislim da to zavisi od zemlje iz koje kupuješ. EU je jedno, ali druga priča je za SAD, Rusiju ili neku zemlju van ovih okvira. Ako npr. ostanu carine za robu iz EU, na cenu ćemo plaćati carinu i poštarinu.

    Citat tolarbo kaže: Pregled poruke
    A zasto ne bi kupio od prodavca iz Uzbekistana ili Zimbabvea ako je prodavac dobro rangiran i odlicno ocenjen?! Takodje postojanje PayPala-a i kupovina preko ebay-a su vrlo sigurne, i omogucavaju najvecu zastitu kupcu. Ukoliko ne dobije placenu robu, PayPala zadrzava novac i na osnovu reklamacije novac vraca kupcu. To je i razlog da se novac drzi 30 dana zamrznut od strane PayPala-a.
    Sto se tice cena: siguran sa da ce kolekcionarski primerci prilicno da odu na vise sa cenama i nece se vratiti nikada na stari nivo. Ako pratite cene i na domacem trzistu cene su prilicno skocile, a ponuda je sve losija.
    ...
    Ne, nije bitno da li bismo sat od ovih prodavaca kupili ti ili ja, već kako bi radila većina. Sve ono što si napisao o mehanizmima osiguranja stoji čvrsto kao stena, ali znaš i sam kako običan čovek gleda na neke zemlje.

    Tačno je i za tržište - cene polako rastu, a dobrih primeraka je relativno malo. Pretpostavljam da mnogi prodavci čekaju dobar trenutak i da odlažu prodaju satova dok ne nastupe bolja vremena ili dok se ne pojavi PayPal. Doduše, ima i onih koji su dobre satove otkupili za sitniš od gladnih penzionera, ali im je ispod časti da ih prodaju bez nekoliko stotina evra zarade. Imao sam prilike da gledam jednog takvog kako se sa jednim dedicom nateže oko 40-50€ za omegu, da bi za nju kroz nekoliko minuta zatražio 200€. Ne znam za koje pare je otišao taj sat, ali svakako da ga ne bih kupio, znajući koliko je plaćen.
    Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.

  10. #10
    Istaknuti član Avatar korisnika tolarbo
    Član od
    11.11.2008.
    Poruke
    4.528
    Lajkovi
    30323
    Reputacioni uticaj
    83

    Određen forumom Re: Kako bi PayPal uticao na cene polovnih satova u Srbiji?

    E pa to je vec drugo. Vecina se i dalje boji da bilo sta plati putem net-a. Medjutim mladji ljudi sve vise kupuju, a mislim da ce tendencija da raste. Ali se slazem da ce običan čovek dobro da razmisli pre nego sto kupi sat od nepoznatog prodavca preko net-a.
    Sto se tice ovog primera sa penzionerom! Sta ta ti kazem to je surova realnost. A trgovina je nazalost operisana operisana od morala. Sa druge strane ovde je malo kolekcionara koji mogu da kupe te prelepe satove (kojih jos ima kod nas) i da ih zadrze u svojoj kolekciji. Tako da sve to na kraju zavrsi preko.
    .
    Poslednja ispravka: VLADAN P (3.4.2013. u 0:25) Razlog: Veličina fonta

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •