Strana 8 od 8 PrvaPrva ... 45678
Prikaz rezultata 71 do 76 od ukupno 76
Like Tree296Likes

tema: Vojni satovi Drugog svetskog rata

  1. #71
    Novi član
    Član od
    5.6.2016.
    Poruke
    3
    Lajkovi
    0
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom

    Hehe, "čak ni sekundaru nema", a ona otpala Hvalaa ti puuuno, biće sredjivanje onda . Postavila sam pitanje u pomenutom podforumu, pa ću videti koliko je moguće srediti deku...

    EEee imam ja i mamin OSCO (valjda je i on svajcarski sat), pa ni o njemu nista , a čak je dosta mladji, iz 80-tih... Samo par ponuda na E bay-u, Alibabi, isto kao i za pradedin Praesens... Ako nadjes nesto o Praesens-u bilo bi super
    Poslednja ispravka: RUS (7.6.2016. u 18:44)

  2. #72
    Stariji član Avatar korisnika arch_m
    Član od
    6.9.2014.
    Lokacija
    Sarajevo BOSNA
    Poruke
    738
    Lajkovi
    1985
    Reputacioni uticaj
    123

    Određen forumom Re: Vojni satovi Drugog svetskog rata

    Evo, konacno mi je poslo za rukom da otvorim sliku. (problem bio u mom browseru)


    Drug Sky vec odgovorio, ali, evo, dodacu koju, cisto da cijenjenoj forumasici, a i ostalima koje zanima, ilustrujem i priblizim par stvari.


    Vec sam ranije zelio da dopisem par detalja i upotpunim ovu temu koju je Sky maestralno opremio tekstovima i fotkama, kako samo on to zna, ali, nazalost, nikako da ugrabim vremena...
    Evo, konacno sam uspio, pa cu iskoristiti priliku.



    Za nas koji volimo vintage satove, pogotovo vojne, nije tesko, barem priblizno odrediti period kada je sat proizveden, koristeci se karakteristicnim dizajnom, te cu se odmah sloziti s onim sto je drug Sky napisao - ovo je sat mnogo mladjeg datuma. Da znamo o kojem se mehanizmu radi, slika bi bila jos jasnija.

    Ova robustna, kompaktna linija kojom se kuciste "aerodinamicno", bez lomova, pretapa u lugove, tipicna je za mnoge vojne satove s pocetka 40ih godina pa nadalje - a onda, kroz reizdanja, sve do dana danasnjeg.


    Kao najjednostavnija ilustracija, moze posluziti ovaj prikaz Bell&Ross vojnih replika koje prate evoluciju klasicnog military dizajna kojem su mnogi brendovi bili, a uzevsi u obzir i brojna reizdanja - i ostali vjerni. (zadnja dva modela sa slike nisu relevantna)

    Naziv: bell-ross-military-watch-eqwe.jpg, pregleda: 540, veličina: 82,0 KB


    Koliko se radilo o univerzalnom dizajnu, moze se vidjeti na primjeru cuvene "Dirty dozen" kolekcije, jedne od najcjenjenijih medju kolekcionarima:

    Naziv: bell-ross-military-watch-620x551.jpg, pregleda: 606, veličina: 148,4 KB



    E sad, kao sto sam rekao u ranijem postu, moram priznati da nisam sretao ovaj Vas brend, uz sav trud - ne mogu se sjetiti da sam ikada cuo za ovo ime, a sudeci po tome da se ni prilikom internet pretrage nije pojavilo nista sto bi moglo pomci, vjerovatno se radilo o nekom veoma malom obrtu, koji je kao cjelokupan, gotov proizvod trajao kratko, a kasnije je ili nestao, ili se stopio/nastavio put s nekim od jacih brendova, po sistemu "ébauche" prisustva na trzistu, sto nije rijedak slucaj s manjim brendovima, ili na neki drugi nacin, kroz ljudske resurse, patente, ideje, itd...

    Medjutim, jos jedan detalj koji ide u prilog periodu koji smo odmah, koristeci karakteristicni dizajn, uzeli kao priblizan, u slucaju vaseg sata - jesu i oznake "shock protected" i "waterproof".


    I sad cu malo prosiriti temu, vratiti se na cuvenu "Dirty dozen" seriju i vojne vintage satove uopste, o kojima je kolega Sky vec pisao, pa cu dodati jos koji detalj... mozda pomogne onima koji u buducnosti budu kopali po ovoj temi.


    Naime, W.W.W. (Waterproof Wristlet Watch) satovi, iako se na njih gleda kao na satove Drugog svjetskog rata, pojavljuju se tek krajem rata, 1945. godine, te se na A.T.P. satovima, koji su prethodili W.W.W. seriji (dakle, do 1945. godine) "waterproof" oznaka nasla samo na jednoj od A.T.P. Lemania, sto govori o standardu i pravilima odredjenog perioda, te i ovo moze biti jedan od orijentira vezano za utvrdjivanje godista sata.


    Drugo, sad nevezano samo za vojne satove, "shock protection", tj. "Incabloc" sistem u masovnoj se komercijalnoj upotrebi javlja tek sredinom 30ih godina proslog vijeka, dok su dotadasnja rjesenja, poput cuvenog Breguet-ovog "pare-chute" sistema, bila tek ekskluzivna, a time i luksuzna, skupa funkcija koja se rijetko sretala... Ovo govorim cisto da razumijes da Prvi svjetski rat i "shock protection" ne idu zajedno.


    Sad, to sto Vam nije lako pronaci nesto o jednom tako starom i rijetkom satu, ne treba da cudi... I ona neuporediv veca imena u svijetu holrologije cesto kriju mnoge tajne... Dosta se pisanih podataka jednostavno izgubilo, unisteno je, na ovaj ili onaj nacin pojelo ih je vrijeme, pa, eto, konkretno, vezano za nesto tako cesto pominjano i slavljeno - tu cuvenu "Dirty dozen" seriju, postoje mnoge nejasnoce...

    Danas se samo moze nagadjati sta se desilo s Enicar-ovim udjelom u ovoj prici iza koje stoji Britansko Minitarstvo odbrane, i svicarski ponudjaci (Jaeger Le-Coultre, Longines, IWC, Omega, Lemania, Buren, Vertex, Cyma, Eterna, Grana, Record, Timor i Enicar) kojih je inicijalno bilo 13, a onda se Enicar nekako iznenada izgubio iz cijele price, bez jasnog objasnjenja, te je nije poznato da li su uopste, barem kao probni, proizvedeni W.W.W. i primjerci ovog brenda...

    Da jesu, cinilo bi ih to cak i rjedjim od najrjedjih - Granom, koja je u nesto vise od 140 hiljada proizvedenih W.W.W. satova zastupljena s neuporedivo manjim brojem od ostalih 11 brendova, sto je cini i, u kolekcionarskom smislu, najvrjednijim clanom Dirty dozen ekipe, mada se, sama po sebi, dizajnom i mehanizmom, nije isticala, poput npr. IWC-ovih W.W.W. modela, koji su se, u ovoj uniformisanoj druzini, od ostalih modela razlikovali u nekoliko detalja - nacina na koji se zatvarao straznji poklopac, staklu itd.


    Pored ovih "misterija", ni prica o autenticnosti nije mogla proci glatko... Naime, kako je servis ovih satova spadao pod iskljucivu nadleznost Royal Electrical & Mechanical Engineers-a, a oni, ocito nisu pridavali puno znacaja ciji je ciji zamjenski dio, posmatrajuci ove satove prije svega kao alatku, a ne buduce vlaznei snove i tihe patnje kolekcionara, mnogi od ovih satova danas nisu sasvim autenticni, sto lov na "sveti gral", The Dirty dozen, cini jos tezim.


    Dodamo li tome i cinjenicu da su - a drug Sky je o tome vec pisao - mnogi satovi unisteni, sto iz cisto pragmaticnog razloga sto - jos ovo da dodam - zbog radioaktivnog Radijuma, koristenog za luminiscenciju, koji je bio uzrok "cistke" sedamdesetih godina, kada su mnogi satovi s ovako rijesenom luminiscencijom platili glavom.


    I da, sad nesto prakticnih informacija, koje mogu biti od pomoci, vezanih za akronime i ostale oznake.


    - A.T.P. definitivno znaci Army Trade Pattern. Ne znam kako i gdje se pocelo s ubacivanjem "Army Time Pieces" u pricu, ali u Britaniji, a ovome sam i sam svjedocio dok sam tamo zivio i radio, "Trade Pattern" se javlja kao standardna i obavezna oznaka u opisu proizvoda pustenih u prodaju ili namjensku opskrbu.


    - Na isti nacin G.S.T.P. oznacava - General Service Temporary Pattern - dakle, slucaj, kada je Ministarstvo odbrane, uslijed nestasice odredjenog proizvoda, posegne za standardnim "commertial pattern" zalihama, naknadno doradjenim za potrebe vojske - rezultat ove prakse su, npr., ciferi vojnih satova bez oznaka.


    I za kraj, a konkretno za post uvazene forumasice koja je pomenula oznaku "Modèle Déposé".


    Radi se, naime, o visoko standardizovanom sistemu oznacavanja u svicarskog urarstva, te isti nemaju veze s periodom i godinom proizvodnje, nego, jednostavno, sa samim statusom dizajna i mehanizma. Navescu par primjera, mozda nekome pomognem.

    - "Modèle Déposé" - oznacava registrovani dizajn - dakle dizajn registrovan i prihvacen od strane nadlezne institucije zaduzene standardizaciju i izdavanje potvrda.
    - "Brevet" - samo ili sa svicarskim krstom, oznacava reistrovan, prihvacen i pod odredjenim brojem zaveden patent.
    - "Brevet Demandé" - bio bi zahtjev za registraciju odredjenog patenta
    - "Brevet Déposé" - za razliku od "Modèle Déposé", "Brevet Déposé" znaci da je registrovan zahtjev za priznavanje odredjenog patenta, ali ne nuzno i prihvacen.
    Poslednja ispravka: arch_m (10.6.2016. u 11:14)
    RUS, aviator, VLADAN P and 6 others like this.
    Он сказал: "Поехали!"

  3. #73
    Istaknuti član Avatar korisnika MMario
    Član od
    19.3.2014.
    Lokacija
    Novi Sad
    Poruke
    4.608
    Lajkovi
    30885
    Reputacioni uticaj
    334

    Određen forumom Re: Vojni satovi Drugog svetskog rata

    ..lepo napisano kolega
    arch_m likes this.
    ....vreme ce pokazati ili ce on pokazati vreme....

  4. #74
    Stariji član Avatar korisnika arch_m
    Član od
    6.9.2014.
    Lokacija
    Sarajevo BOSNA
    Poruke
    738
    Lajkovi
    1985
    Reputacioni uticaj
    123

    Određen forumom Re: Vojni satovi Drugog svetskog rata

    Hvala druze!

    Mada se ne radi o satu iz Drugog svjetskog rata, nedavno naletih na jedan interesantan model kojim se mladi talijanski brend, Terra Cielo Mare (zemlja, nebo, more), prisjetio talijanske podmornnice Enrico Tazzoli.

    Ova, po cuvenm talijanskom muceniku iz perioda Risorgimenta, nazvana podmornica iz klase Calvi, posluzila je kao inspiracija za ovaj interesantan, lijep sat, ciji su detalji i tehnicka rjesenja pazljivo birani ne bili se sto vjernije docarala prica koja stoji iza ovog dizajna.

    Za izradu kucist koristena je fosforna bronza, legura cesto koristena u brodogradnji, a od iste legure izradjeni su po sendvic sistemu rjeseni satni marketi ispod plavog cifera.

    Naziv: tazzoli-fronte.jpg, pregleda: 503, veličina: 40,6 KB

    Titanijumska krunica se nalazi na dvojci i rjesena je tako da podsjeca na torpedni klip, zasticena kapicom od istog materijala, zglobno pricvrscenom na kuciste.

    Naziv: 4j8fm8.jpg, pregleda: 527, veličina: 395,1 KB


    I straznji poklopac je iskoristen u skladu s istorijskom podlogom dizajna, te uz lijepu dekoraciju posjeduje i prozorcic od safirnog stakla koji oponasa inklinometar, instrument koristen za mjerenje ugla inklinacije prilikom zaranjanja ili izranjanja podmornice. Kao inklinometar iskoristen je rotor satnog mehanizma. Radi se, inace, o ETA 2824-2 mehanizmu.

    Naziv: box-tazzoli-steso-retro.jpg, pregleda: 517, veličina: 83,3 KB

    Naziv: tazzoli-slide2.jpg, pregleda: 505, veličina: 105,3 KB


    Da se radi o vrijednom i rijekom satu, govori i cinjenica da je proizveden u limitiranoj seriji od svega 88 primjeraka.

    Naziv: box-tazzoli-placchetta.jpg, pregleda: 476, veličina: 43,2 KB



    Inace, podmornica Enrico Tazzoli, koja je posluzila kao inspiracija za ovaj sat, prije nego ce je saveznici pronaci i unistiti u Biskajskom zaljevu 1943. godine, sijala je strah po mnogim morima, ostvarivsi impozantan rekord u svojim desetak patrola, potopivsi osamnaest brodova od ukupno 96 hiljada tona, medju kojim se nasao i jedan brod tadanje Kraljevine Jugoslavije, kojeg je 1940. godine potopila u Atlanskom okeanu.

    Naziv: tazzoli.jpg, pregleda: 472, veličina: 11,2 KB
    Priložene slike Priložene slike Vojni satovi Drugog svetskog rata-tazzoli-retro.jpg  
    Poslednja ispravka: arch_m (19.6.2016. u 21:13)
    milan zmaj, Neša, taunus and 7 others like this.
    Он сказал: "Поехали!"

  5. #75
    Novi član
    Član od
    23.12.2016.
    Poruke
    1
    Lajkovi
    0
    Reputacioni uticaj
    0

    Određen forumom Re: Vojni satovi Drugog svetskog rata

    pozdrav svima, nov sam ovde ali volim tare satove, imam in nekoliko od dede nasledjenih ali jedan mi zadaje glavobolju, citajuci predhodne komentare shvatio sam da je iz WWII sa mehanizmom AS1130 ali ne vidim nikakvu oznaku nekog drugog proizvodjaca, sat je u losem stanju ali nekako radi i moze da se sredi samo me interesuje da li uopste vredi raditi reastauraciju, nije za prodaju vec za licnu kolekciju, predpostavljam da za 50ak eura mogu da ga sredim ali me interesuje kolika je vrednost ovakvog sata posle restauracije i koji je ovo uopste proizvodjac
    Vojni satovi Drugog svetskog rata-15725516_10211884505936006_1378879096_o.jpgVojni satovi Drugog svetskog rata-15682505_10211884505495995_1801969607_o.jpgVojni satovi Drugog svetskog rata-15696566_10211884504855979_757692614_o.jpg

  6. #76
    Stariji član Avatar korisnika sin.er
    Član od
    20.1.2014.
    Poruke
    1.866
    Lajkovi
    16437
    Reputacioni uticaj
    91

    Određen forumom Re: Vojni satovi Drugog svetskog rata

    Ne znam za sat ali antimagnetic poklopac sa spiralom je toliko dobar detalj za ne povjerovat.

    sent from my LV using Gucci

Strana 8 od 8 PrvaPrva ... 45678

Slične teme

  1. ZENITH - Vojni sat
    By urmacher in forum Vojni satovi
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 20.2.2012., 16:23
  2. Da li je ovo vojni sat?
    By laneni in forum Vojni satovi
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 14.10.2011., 17:44
  3. Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 14.6.2011., 18:44

Bookmarks sajtovi

Vaš status

  • Ne možete postavljati teme
  • Ne možete odgovarati na poruke
  • Ne možete slati priloge uz poruke
  • Ne možete prepravljati svoje poruke
  •